آریا بانو

آخرين مطالب

کرونا/ چگونه ریه‌های خود را سالم نگه داریم؟ پزشکي

کرونا/ چگونه ریه‌های خود را سالم نگه داریم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایرنا / یکی از مصائب خطرناک ویروس کرونا درگیری ریه است. هرچند بسیاری از مبتلایان به کرونا دچار نوع خفیف این بیماری می شوند و ریه آنها نیز به صورت مختصر درگیر و دوره درمان آن‌ها کوتاه است اما در برخی دیگر از بیماران این درگیری ریوی به شکل حاد اتفاق می افتد.
حال باید دید که برای سلامتی ریه چه اقداماتی باید انجام داد و چگونه می توانیم ریه های خود را به عنوان عضو حیاتی بدن در شرایط انتشار ویروس کرونا قوی و سالم نگه داریم.
علائم درگیری ریه به کرونا کدامند؟
دکتر حمیدرضا جباری دارجانی فوق تخصص ریه در این خصوص با اشاره به اینکه، به طور معمول درگیری به بیماری کرونا به طور معمول در هفته دوم و ویروس انگلیسی نیز سه یا چهار روز بعد از ورود ویروس به بدن خود را نشان می دهد، افزود: این علائم در موارد خفیف شامل کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی، تب خفیف، اسهال و یکسری علائم سرماخوردگی ساده است.
وی افزود: در موارد شدید این بیماری علائمی همچون درد بدن، درد بین دو کتف، درد شانه و در موارد شدیدتر شامل درد در قفسه سینه، تنگی‌نفس شدید و سرفه های خشک است.
این استاد سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه، بیماران باید با توجه به علائم فوق و ظهور هر کدام به پزشک مراجعه کنند، افزود: بروز این حالات در مواقعی ممکن است با درگیری ریه ها همراه باشد.

آریا بانو

آریا بانو


وی در عین حال اظهار کرد: مهمترین مسئله ای که به اثبات رسیده و مقالات متعددی نیز در این خصوص منتشر شده است، آن است که گرفتاری به کرونا از راه سطوح و غذا اتفاق نمی افتد و بیشتر از راه ذرات منتشره در هوا رخ می دهد.
جباری دارجانی افزود: همین مساله ضرورت حفاظت از ریه ها را صدچندان کرده است، چه بسا استفاده بی رویه از مواد پاک کننده از قبیل الکل و وایتکس و غیره باعث گرفتاری های دیگری در ریه ها شود.
بخور آب گرم موثرترین راهکار برای حفظ سلامتی ریه
فوق تخصص ریه بیان کرد: بخور آب گرم در از بین رفتن ویروس هایی که در قسمت بینی و پشت حلق و سینوس ها قرار دارند، بسیار موثر است و از پیشرفت آنها به سمت ریه ها و دستگاه گوارش همچون معده و روده جلوگیری می کند.
جباری تصریح کرد: بخور آب گرم بدون هیچ ماده افزودنی روزی 3 یا 4 بار در حفظ سلامتی ریه بسیار موثر است.

آریا بانو


وی در خصوص چگونگی انجام بخور آب گرم نیز اظهار کرد: به طوری که فرد یک ظرف آب جوش جلوی خود می گذارد و یک پارچه روی سر و 10 دقیقه از راه دهان نفس کشیده و از راه بینی خارج کند.
این استاد سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: این بخور ساده در پیشگیری بیماری و جلوگیری از رسیدن ویروس کرونا به ریه ها بسیار موثر است.
انجام ورزش‌های هوازی و پیاده‌روی برای تقویت ریه
این فوق تخصص ریه در ادامه بیان کرد: ورزش پیاده روی و هوازی در محیط های سالم و حرکاتی که تعداد تنفس را به بالای 22 بار در دقیقه برساند، کمک کننده به ریه است.
جباری به مردم توصیه کرد: در هوای تازه و سالم نفس عمیق کشیده و با یک مکث کوتاه عمل بازدم را انجام دهند، تا جایی که کلیه هوای ریه خارج شود.
وی افزود: این تمرین تنفسی از آسیب های ریوی پیشگیری کرده و به بیمار کرونایی نیز کمک می کند تا زودتر به شرایط زندگی عادی برگردد.
جباری همچنین با بیان اینکه، انجام ورزش های صبحگاهی به خصوص پیاده روی قدرت سیستم قلب و عروق و قدرت تنفس را افزایش می دهد، افزود: قبل از شروع ورزش باید حدود 10 دقیقه بدن را گرم کنیم که ترتیب آن به این صورت است ابتدا گام برداشتن سریع، دویدن نرم و سپس انجام حرکات کششی ایستا.

آریا بانو


وی با بیان اینکه، ورزش مستمر و کم شدت همچون پیاده روی روزانه و طناب زدن می تواند برای سلامتی ریه بسیار مفید باشد، افزود: البته با توجه به شیوع کرونا افراد می توانند برای پیاده روی از تردمیل یا دوچرخه خانگی استفاده کنند.
برای حفظ سلامت ریه سیگار و قلیان نکشید
این فوق تخصص ریه با تاکید بر اینکه، هوای آلوده و سیگار کشیدن دلیل اصلی سرطان ریه و مرگ های قابل پیشگیری است، افزود: مصرف سیگار یا قلیان های میوه ای و سیگارهای الکترونیکی باعث التهاب ریه و راه های هوایی و پارانشیم ریه می شود و محیط را برای جذب ویروس آماده می کند.
جباری با تاکید براینکه، ریه یکی از اعضای بسیار حساس و غیرقابل جایگزین بدن محسوب می شود، افزود: عدم مصرف مواد دخانی به طور حتم ریه ها را تازه تر نگه می دارد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن ریوی را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.
مواد غذایی مفید برای ریه کدامند؟
اما دکتر دارجانی در ادامه با بیان اینکه، تغذیه مناسب به طور غیرمستقیم بر سلامت ریه تاثیرگذار است، افزود:مواد غذایی ساده و سالم شامل میوه جات و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین A ، ویتامین C و ویتامین D همچنین مصرف مواد پروتئینی هفته ای دو بار در سلامت ریه بسیار موثر است.
وی مصرف برخی مواد غذایی را برای سلامتی ریه بسیار مفید دانست و افزود: مصرف به اندازه این مواد شامل مصرف مرغ، ماهی و گوشت قرمز شامل گوشت گاو و گوسفند باید در برنامه غذایی افراد گنجانده شود.
این فوق تخصص ریه در عین حال در مورد افراد مسن که دچار کرونا شده اند، توصیه کرد: این افراد باید مصرف مواد پروتئینی را کاهش دهند و به جای آن از میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کنند.

آریا بانو


وی همچنین مصرف آب سالم و کافی و همچنین استفاده از سبزیجات برگ دار سبز همچون اسفناج، انواع کلم به خصوص کلم بروکلی و کاهو و همچنین میوه هایی شامل انار، سیب و میوه های نارنجی رنگ دارای ویتامین c شامل پرتقال و کدو و آب هویج و برخی دمنوش ها را که از خاصیت ضدالتهابی برخوردار هستند، برای تقویت ریه بخصوص افراد سیگاری حائز اهمیت دانست.
استاد سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین، مصرف مواد غذایی همچون لوبیا، پیاز، سیر، زنجبیل، فلفل، زردچوبه، آلوبخارا و گردو را برای سلامتی ریه بسیار مفید دانست.
از 100 بیمار کرونایی تنها 5 نفر دچار عوارض وخیم می شوند
این فوق تخصص ریه در عین حال با تاکید بر اینکه، مردم نباید خیلی از علائم اولیه کرونا ترس و استرس به خود راه دهند، تصریح کرد: طبق آمار از هر 100 نفر که دچار کووید 19 می شوند، 70 نفر بدون مشکل از این بیماری عبور می کنند.
جباری ادامه داد: از هر 30 نفر باقیمانده نیز حدود 15 نفر با مراجعه به پزشک به صورت سرپایی و با استراحت و مراقبت در منزل مداوا می شوند.
استاد سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: از تعداد 15 نفر باقیمانده کرونایی نیز که مجبور به بستری در بیمارستان می شوند، تنها حدود پنج تا 6 نفر دچار عوارض وخیم این بیماری می شوند که برای مراقبت های بیشتر و تزریق داروهای موثر به بخش آی سی یو منتقل می شوند.
منفی شدن تست PCR مبتلایان به کرونا زمان بر است
این فوق تخصص ریه در ادامه بیان کرد: مثبت شدن تست پی سی آر (PCR) تنها بیانگر آن است که این فرد می تواند ناقل ویروس باشد و به طور حتم مساوی با بیمار بودن فرد نیست، به طوری که یک نفر ممکن است دارای پی سی آر مثبت باشد اما بیمار نباشد.
جباری افزود: بالعکس نیز ممکن است شخص دارای پی سی آر منفی باشد و ویروس داخل بدن داشته باشد و دچار بیماری کرونا باشد.
وی همچنین با بیان اینکه، منفی شدن تست پی سی آر پس از دچار شدن به بیماری کرونا ممکن است زمان بر باشد، افزود: این بدان معنی است که یک نفر برای دو هفته نیز در قرنطینه بوده و تست پی سی آر او پس از دو هفته نیز مثبت شده است.
این پزشک با اشاره به نیاز برخی افراد به تست پی سی آر منفی برای حضور در محل کار خود گفت: تست این افراد ممکن است حتی تا یک ماه زمان بر باشد، لذا باید بدانیم اگر پس از گذشت دو هفته از بیماری اگر ویروس در حلق نیز وجود داشته باشد، دیگر خطر بیماری زایی برای دیگران نخواهند داشت.
کرونایی ها از مصرف مواد قندی پرهیز کنند
این فوق تخصص ریه همچنین تاکید کرد: مصرف مواد غذایی دارای قند و نشاسته همچون نان، برنج، ماکارنی، قند و شکر و کلیه شیرینی جات برای کرونایی ها بسیار مضر می باشد.
جباری با اشاره به علت آن اظهار کرد: مصرف مواد قندی، شیرینی ها، آبنبات ها و همچنین مواد غذایی دارای نشاسته باعث می شود ویروس در بدن به سرعت رشد کند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/582223/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نگار اسماعیلی قهرمان تکواندو آسیا شد/ پایان روز نخست با 6 مدال

دردسری تازه برای فریبرز بخاطر برادرش

جدیدترین تصویر از محمدرضا فروتن در سریال «جزیره»

چهره ها/ عکس زیبای سیما تیرانداز با لباس اصیل ترکمنی

مجید مجیدی در تلویزیون از فیلم «خورشید» می‌گوید

حدیثه تهرانی در نقش دختر دبیرستانی در یک سریال تلویزیونی

تیزر قسمت جدید «مردم معمولی»؛ تو به خاطر من از سبیلت گذشتی

سریال خاطره انگیز «مدرسه مادربزرگ ها» با بازیگرانی که دیگر نیستند

پایان‌ محدودیت‌های‌ کرونایی‌ هالیوود

چهره ها و خبر ها در هفته ای که گذشت

ستاره‌های «خرچنگ» همبازی شدند

آدم مشهور‌هایی که «بی‌پدر» بزرگ شدند

تلویزیون چند ساعت به نامزدهای ریاست‌جمهوری تریبون داد؟

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

گیتی قاسمی: «زیرخاکی»، تافته جدابافته تلویزیون است

بازگشت مخاطبان به سینما؛ «هفته‌ای یکبار آدم باش» در مرز فروش یک میلیارد تومانى

از علی صبوری تا شقایق خاموش در حال تزریق واکسن ایرانی

چهره ها/ شفاف سازی کتایون ریاحی درباره مواضع انتخاباتی اش

چهره ها/ نگاه مهنوش صادقی در دوران کودکی

چهره ها/ پولاد کیمیایی و پدرش در کشور سوئیس

چهره ها/ تقدیر سحر دولتشاهی از پدرام شریفی

تقدیم شادی برنامه خندوانه به کریستین اریکسن!

چهره ها/ سومین سالگرد ازدواج مهدی یغمایی

تصویر مهاجرت در سینمای ایران

کبودی چهره ای که بغض رامبد را شکست

وقتی جناب خان خیاط میشود

10 فیلم ژاپنی برتر ژانر سامورایی به انتخاب راتن تومیتوز

بهترین فیلم‌های ترسناک دهه 2010 میلادی که باید تماشا کنید

داستان رقابت شونه به شونه جناب خان با پرویز پرستویی

جمال شورجه: اگر انقلاب نمی‌شد، وارد سینما نمی‌شدم

2 فیلم کوتاه ایرانی منتخب شانزدهمین جشنواره‌ فیلم‌های شرقی ژنو شدند

چهره ها/ تجربه نسیم ادبی از زندگی

چهره ها/ محبت برادران آذرنگ به هم

تریلر فیلم کوتاه صدای انسان

چهره ها/ شجاعت میترا حجار در مواجه با موش خرما

تصویری جالب از ترکیب چهره رضا کیانیان و آل پاچینو

سیگار کشیدن بایرام در خندوانه

چرا اکبر عبدی از سریال «روزهای آبی» جدا شد؟

انیمیشن‌های فرانسوی رکورد 10 ساله را شکستند

مشکلات جا به جایی خونه برای بایرام

وقتی زمین خوردم که پسرم جای من رو گرفت

وقتن زن فریبرز به سراغ رمال شوهر دزد میرود!

چهره ها/ اولین لژیونر ایرانی NBA ازدواج کرد

تعجب درویشان پور از رانندگی بدون دست!

مادر چند بخشه؟ برام هجی کن!

سروش روی تخت بیمارستان هم دست برنمی‌داره!

برای فریبرز هواپیما فرستادن!

دوپینگ نیما شعبان نژاد در سریال تلویزیونی

مجری برنامه کودک اصلا اعصاب نداره!

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به «اسپایک لی»