آریا بانو

آخرين مطالب

مرگ آتشین در انتظار سیاه‌ترین سیارۀ کهکشان گوناگون

مرگ آتشین در انتظار سیاه‌ترین سیارۀ کهکشان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - بیگ بنگ /سیاره WASP-12b یکی از جالب‌ترین سیارات فراخورشیدی است که می‌شناسیم. این سیارۀ فوق‌العاده سیاه که دور یک ستاره‌ی کوتوله زرد کمی بزرگتر از خورشید می‌چرخد، 1410 سال نوری از ما فاصله دارد. این سیاره به عنوان یک «مشتری داغ» شناخته می‌شود – یک سیاره فراخورشیدی غول گازی با جرم و اندازه‌ی مشابه با مشتری، که بسیار به ستاره‌ مادری خود نزدیک است.
این سیاره هرگز در امن‌ترین موقعیت قرار نداشته است. این سیاره فراخورشیدی غول گازی با یک دوره‌ی مداری بیش از یک روز، به قدری به ستارۀ خود نزدیک است که جریان مداومی از مواد به دور از جو آن به بیرون پرتاب می‌شوند. اما مرگ آن لزوماً با انفجار ستاره‌ای رخ نخواهد داد. مشاهدات دقیق نشان می‌دهد که این یک مدار در حال زوال است. و بر اساس تحقیقات جدید، این مدار کمی سریع‌تر از آنچه در ابتدا تصور می‌کردیم در حال فروپاشی است.
سیارۀ WASP-12b بجای تخمین 3.25 میلیون سالی که در ابتدا تخمین زده شده بود، طی 2.9 میلیون سال به پایان آتشین خود می‌رسد. طبق مدل‌های کنونیِ سیاره‌های، مشتری‌‌ داغ از نظر فنی نباید وجود داشته باشند. یک غول گازی نمی‌تواند آنقدر در نزدیکی یک ستاره تشکیل شود زیرا گرانش، تابش و بادهای شدید ستاره‌ای باید مانع از جمع شدن گاز شوند. اما آنها وجود دارند – چند صد مورد در داده‌های سیاره‌‌های فراخورشیدی، شناسایی شده است.

آریا بانو


مشتری‌های داغ که در نزدیکیِ ستارۀ خود تشکیل می‌شوند جزوِ سیارات فراخورشیدی هستند که بیشتر از بقیه تحت مطالعه قرار گرفته‌اند زیرا آنها می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد فعل و انفعالات جزر و مدی بین یک سیاره و یک ستاره به ما بدهند. سیاره WASP-12b از نزدیکترین مشتری‌های داغ به ستاره‌ خود است. پس از بررسی‌های اخترشناسان این سیاره در سال 2008 کشف شد، مدار کوتاه آن نشان می‌دهد که می‌توانیم بسیاری از گذرها را مشاهده کنیم. این زمانی است که یک سیاره فراخورشیدی از میان ما و ستاره عبور می‌کند و باعث می‌شود که نور ستاره کمی کم شود.
در سال 2017 محققان متوجه چیز عجیبی در مورد گذرهای این سیاره شدند. آنها بر اساس اندازه‌گیری‌های قبلیِ دوره‌ی مداری، تنها در کسری از ثانیه، اتفاق افتادند. این تغییر زمانی ِ جزئی، ممکن است نتیجه‌ی تغییر جهت مدارِ سیاره فراخورشیدی باشد، بنابراین تیمی از اخترشناسان به سرپرستی “ساموئل یی” از دانشگاه پرینستون تصمیم گرفتند هنگام عبور این سیاره از کنار ستارۀ خود، نه تنها “گذرها”، بلکه “پنهان شدن این سیاره در پشت ستارۀ مادری‌اش را نیز از نزدیک با دقت بررسی کنند. اگر WASP-12b در حال تغییر جهت می‌بود، این پنهان شدن باید کمی به تأخیر می‌افتاد.
یک گذر باعث کم نور شدن ستاره می‌شود. یک “پنهان شدن” باعث تاریکی حتی بیشتری می‌شود. علت این است که سیاره فراخورشیدی که گرما و نور ستاره را منعکس می‌کند، اگر پشت ستاره نباشد، به روشنایی کلی سیستم می‌افزاید. سیاره WASP-12b از لحاظ نوری بسیار تاریک است و 94 درصد از کل نوری که به آن تابیده می‌شود را جذب می‌کند و باعث می‌شود که از آسفالت سیاه‌تر شود.
اخترشناسان معتقدند که علت این است که سیاره فراخورشیدی بسیار گرم است. در دمای 2600 درجه سانتیگراد در سمت روز، مولکول‌های هیدروژن به هیدروژن اتمی تجزیه می‌شوند و باعث می‌شوند جو آن مانند یک ستاره‌ی کم جرم رفتار کند. اما به دلیل اینکه بسیار گرم است، در نور فروسرخ می‌درخشد.
تیم یی با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر تلاش کردند تا این پنهان شدن را مشاهده کنند. اگرچه آنها ستارۀ WASP 12 را برای 16 دوره‌ی مداری مشاهده کردند، اما فقط موفق به یافتن چهار پنهان شدن ضعیف در داده‌ها شدند. هر چند این تعداد کافی بود. این پنهان شدن‌ها را می‌توان با گذرها انطباق داد … و محققان دریافتند که این پنهان شدن‌ها با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتند – همسو با زوال مداری 29 میلی‌ثانیه در سال. به گفته‌ی اخترشناسان، عمر این سیاره با این سرعت حدود 3.25 میلیون سال بوده است.
 اکنون، تیم جدیدی از محققان به سرپرستی “جیک ترنر” از دانشگاه کورنل نشانه‌‎هایی از زوال مداری را در مجموعه داده‌‌های تلسکوپ تس جستجو کردند. تلسکوپ تس منطقه‌ای از آسمان را که شامل WASP-12 بود از 24 دسامبر 2019 تا 20 ژانویه 2020 مطالعه کرد. در این داده‌ها، تیم 21 گذر را ثبت نمود. پنهان شدن سیاره پشت ستاره، بسیار کم عمق بودند که به صورت جداگانه قابل‌شناسایی نبود، اما محققان توانست آنها را مدلسازی کند تا مناسب‌ترین مورد را برای داده‌های تس بیابند.
این زمان‌های گذر و پنهان شدن با داده‌های قبلی برای تحلیل زمان، ترکیب شدند. و ترنر و تیمش توانستند تأیید کنند که مدار WASP-12b در حال زوال است. اما این اتفاق کمی سریع‌تر از آنچه فکر می‌کردیم می‌افتد – با سرعت 32.53 میلی ثانیه در سال، برای مجموع طول عمر 2.9 میلیون سال.
این مدت زمان طولانی به نظر می‌رسد، اما در مقیاس‌ کیهانی، این مدت زمان عملاً یک چشم بر هم زدن است. و طول عمرِ سیاره فراخورشیدی را از 10 میلیون سال تا زمان مرگ سیاره به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. اما، اگرچه WASP-12b عمر طولانی ندارد، اما مطالعۀ آن می‌تواند چیزهای زیادی به ما یاد بدهد. با وجود اینکه WASP-12b تنها سیاره‌ فراخورشیدی است که شواهد زیادی در مورد زوال مداری برای آن وجود دارد، اما سیارات فراخورشیدی مشتری داغ دیگری نیز وجود دارند که انتظار می‌رود سرعت‌های مشابهی از زوال مداری را از خود نشان دهند.
ترنر و تیمش نوشتند: «از این رو، داده‌های اضافی می‌توانند نشان دهند که آیا این سیارات فراخورشیدی واقعاً روال جزر و مدیِ ناشناخته را نشان می‌دهند یا اینکه پیش‌بینی‌های نظری باید بهبود پیدا کنند. مشاهدات منظومه‌های دیگر به ما کمک می‌کنند تا شکل‌گیری، تکامل و سرنوشت نهایی “سیاره‌های مشتری‌ داغ” را بیشتر درک کنیم». تحقیقات این تیم در مجله اخترشناسی پذیرفته شده است و در arXiv در دسترس است.
منبع: sciencealert.com

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/499629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زهرا نعمتی و بتول مشرف جوادی نامزد دریافت جایزه کمیته بین المللی پارالمپیک شدند

از بلاتکلیفی‌ برنامه‌های مدیری تا جدایی سریالی عطاران از سیما

دیده شدن «دنیای لالایی ها» در فضای مجازی کار سختی است ا

نسخه بدون سانسور سریال «در پناه تو»؛ قسمت بیست و دوم

محمدرضا الوند از فعالان تئاتر ایران درگذشت

این شعبده بازی مجری رو هم ترسوند!

سکانس هیجان انگیز فیلم «وثیقه» با بازی تام کروز

ماجرای مربی شدن پسر فیروز کریمی

چهره ها/ سلفی زمستانی رزیتا غفاری

رضا عطاران برای بازی در «روشن» بازیگر منتخب منتقدان «مجله فیلم» شد

سفر با رضا کیانیان در جست‌وجوی معنای «پدر»

جواد عزتی در برنامه همرفیق از روزهای کرونایی گفت

معرفی بازیگران سری دوم «شب های مافیا»

بازگشت محمدرضا گلزار به شبکه خانگی

تعاریف بامزه سروش صحت از جواد عزتی

چهره ها/ آشا محرابی در کنار دوستان بازیگرش

چهره ها/ توییت طنز بهرنگ علوی در روز مرد

«بی همه چیز» فیلم برگزیده منتقدان مجله فیلم در جشنواره فجر

چهره ها/ دانیال عبادی در کنار پدرش

چهره ها/ بهنام بانی در کنار با عشق‌ترین پدر دنیا

خاطره بامزه سروش صحت از سقوط جواد عزتی!

تعریف رفاقت از نگاه جواد عزتی در برنامه همرفیق

تفریحات پدر پسری محسن تنابنده در روز پدر

روایت سیاوش طهمورث از بازیگرانی که راه را اشتباه می‌روند

مستندی که به دنبال ترویج دیوانگی است

سوتی مهران مدیری درباره ازدواج مجید صالحی

چهره ها/ وقتی حدیث فولادوند در روز پدر از بزرگترین افتخار زندگی اش می گوید

سورپرایز جواد عزتی در برنامه همرفیق

سریال «گیسو» ساخته تازه منوچهر هادی به شبکه خانگی می آید

شاخ به شاخ مالیات با شاخ های مجازی!

چهره ها/ واکنش اینستاگرامی رضا داوودنژاد به روز پدر

انتقاد شدید مجری شبکه خبر از وضعیت کنترل قیمت اقلام معیشتی

مجید صالحی: خواستم ورزش کنم کرونا اومد!

جواد عزتی: زیر 7 تا بچه اصلا فایده نداره!

خاطرات مجید صالحی از دوقلوهایش در دورهمی

چهره ها/ وقتی آذر معماریان عکس همسرش را به آغوش می کشد

چهره ها/ عکس زمستانی و خاص زیبا کرمعلی

وحشت مهران مدیری از عصبانی شدن سیاوش طهمورث

مستند«سبالو» به تهیه‌کنندگی فاطمه معتمدآریا آماده اکران شد

انتقاد شدید سیاوش طهمورث در مورد وضعیت این روز های تئاتر

بهاره رهنما: برای آرامش پیمان قاسم‌خانی نماز خواندم

بدمن های جذاب دهه 90 سینمای ایران

جشن تولد متفاوت شرکت کننده مسابقه شوتبال

شوخی مهران مدیری با افزایش جمعیت در دوره کرونا

خاطرات مهران مدیری از ظاهر عطاران سر صحنه!

فیلمبرداری «باد بر می‌خیزد» به پایان رسید

بازیگر مختارنامه مهمان «دست در دست» می‌شود

جواد عزتی در برنامه همرفیق: مخالف مهاجرت نیستم اما...

توضیحات هوشنگ گلمکانی و عباس یاری درباره کنار گذاشته‌شدن عجیب‌شان بعد از 40 سال

نتفلیکس سراغ سامورایی معروف ژاپن رفت