آریا بانو

آخرين مطالب

تهران و کرج تا 50 سال آینده خشک می شوند اجتماعي

تهران و کرج تا 50 سال آینده خشک می شوند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / کردوانی گفت: شهر‌های تهران، کرج، ورامین و اطراف کاملا خشک شده و اهالی این شهر‌ها برای بقا ناچار به مهاجرت می‌شوند.
ایران از نظر جغرافیایی یک کشور خشک و کم آب است و در سال‌های اخیردرگیر خشک سالی شده است، بعضی از این خشک سالی‌ها ریشه در تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین دارد. اما فقط عوامل طبیعی را نمیتوان دلیل خشک سالی‌ها دانست بلکه عوامل طبیعی هم در خشکی‌های ایران دخیل بوده اند، مدیریت غلط منابع آبی یا عوامل انسانی مانند صنعتی کردن شهر‌ها یا کشاورزی به هر قیمتی کشور را در شیب تند خشک سالی قرار داده است.
پرویز کردوانی پدرکویرشناسی ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد علت اصلی شرایط فعلی کشور گفت:علت اصلی را گرم شدن کره زمین میدانم که این گرما از زمان آغاز به کار صنایع شروع شده است.
کردوانی گفت: تغییر اقلیم یا گرم شدن کره زمین در دوران اول تا سوم اتفاق می‌افتد، اگر در نقطه‌ای بارندگی شود در نقطه‌ی دیگر بارندگی کمتر می‌شود یا اگر در نقطه‌ای هوا سرد شود در نقطه‌ی دیگرهوا گرم خواهد شد.
وی با اشاره به باران‌های اخیر تهران و سیل‌های سایر شهر‌ها افزود: در گذشته اگر کسی میخواست خانه کاه گلی خود را مرمت کند در این فصل برای این کار اقدام میکرد جون در طول تاریخ ما شاهد چنین باران‌هایی در شهر تهران نبوده ایم، اما اکنون در تهران شاهد بارندگی‌های شدید و پراکنده هستیم که اکثر این بارندگی‌ها مخرب و سیل آبی هستند و ریشه این اتفاقات گرم شدن کره زمین است.
همه خشک سالی‌ها مربوط به تغییرات اقلیمی نیست و ریشه در گذشته کشور دارد
پدر علم کویر شناسی ایران تصریح کرد: کم آبی مشکل جدیدی نیست و از گذشته گریبانگیر کشور ما بوده است، قبل از اصلاحات ارضی زمین‌های بایر زیادی در ایران وجود داشت و به علت نبود آب و روند طولانی پر شدن قنات‌ها اقدامی برای کشاورزی در همه مناطق کشور نشد. مثلا در یک منطقه آب قنات برای کشاورزی و شرب توسط بزرگان روستا تقسیم و مدیریت می‌شد یا در روستا‌های بالادست از آب رودخانه‌ها برای مصرف روستا‌های پایین دست کمتر استفاده می‌شد، هرمنطقه بر اساس آب موجود اقدام به کشاورزی میکرد مثلا در رفسنجان پسته را هر 80 روز یک بار آبیاری میکردند.
ایران کشور فقیری در منابع آبی است
او با اشاره به نوع خشک سالی‌ها گفت: 2 نوع خشک سالی داریم، نوع اول خشک سالی بارندگی و نوع دوم خشک سالی کم آبی است، میزان آب هر کشور بستگی به میزان بارش آن کشور دارد که کشور ایران از نظر بارش و آب کشور فقیر است، درگذشته چمن کاری وجود نداشت، چمن اصلا قابلیت تصفیه هوا ندارد و متاسفانه بالاترین مصرف آب در بین گیاهان را دارد، یا در منازل جارو بود، اما بعد‌ها با اختراع شیلنگ، به جای جارو کردن اقدام به آب پاشی کردند، همین امر در صنایع و کشاورزی هم در ابعاد بزرگ‌تر اتفاق می‌افتد.
کردوانی گفت: به بهانه خودکفایی و توسعه کشاورزی به هر قیمتی یک سری تکنولوژِی به ما دادند و نگفتند کم مصرف کنید بلکه گفتند تا میتوانید برداشت کنید تا کمبود نداشته باشیم و در مقابل کشور‌های غربی غنی باشیم، ابتدا اقدام به واردات و توزیع پمپ آب در همه مناطق کشور کردند، که با ورود پمپ آب به مرور قنات‌ها جمع شدند و در هر منطقه اقدام به حفاری چاه با پمپ آب کردند، اما پس از گذشت مدتی و با خشکی چاه‌ها و بی آب شدن آن‌ها به مردم گفتند باید چاه‌های عمیق تری را حفر کنند و بدین شکل مردم شروع به حفاری چاه‌های عمیق کردند.
آب تالاب‌ها را به علت جمع شدن پشه و مگس قطع کردند
این کارشناس افزود: ایران کشوری با بستر کشاورزی بود، اما با تقلید از کشور‌های خارجی برای پیشرفت، ایران را به کشوری صنعتی تبدیل کردند و اولویت مصرف آب را به ترتیب برای آب شرب، صنعت و کشاورزی قرار دادند، همچنین گفتند که تالاب‌ها محل تجمع پشه و مگس‌ها هستند و اختصاص آب به تالاب‌ها امری اشتباه است.
وی با اشاره به اینکه شهر‌های صنعتی ما در مکان‌های درستی قرار ندارند گفت: شهر‌هایی مانند اصفهان، گهر درود، گل گهر سیرجان، ماهشهر و ... را با صرف هزینه‌های کلان، صنعتی کردند، مثلا اصفهان یک شهر خشک است، ولی اطراف آن را پر از شهرک‌های صنعتی کردند، پس از گذشت مدتی آب‌های سطحی و زیر زمینی این مناطق خشک شدند و به دلیل هزینه‌های فراوان برای صنعتی شدن این مناطق ناچار به هر کاری شدند تا آب را برای این صنایع تامین کنند، ابتدا اقدام به انتقال آب از سایر شهر‌های دیگربه شهر‌های صنعتی کردند مانند آب کارون که با انتقال آن به شهر‌های اصفهان و اطراف اکنون کارون خشک شده است، و در ادامه به سراغ روستا‌ها رفتند تا با هرروشی آب روستا‌ها را بخرند یا به زور منتقل کنند و بعد طرح نکاشت را مطرح کردند که به معنای این است، کشاورزان آبی در کشاورزی مصرف نکنند.
سد کرج 10 متر گل در کف دارد
این کارشناس محیط زیست گفت: با پیشرفت علم اقدام به ساخت سد و انتقال آب کردند، اما در کشور ایران مدیریتی برای سد وجود ندارد، باید هر ساله دریچه‌های پایینی سد هارا باز کنند تا گل و لای‌ها تخلیه شوند، در زمان قدیم حوض‌هایی در خانه‌ها وجود داشت که هر ساله تمیز و به اصطلاح شستشوی هیدرولیک می‌شدند، برای مثال سد کرج ظاهری پر آب دارد، اما در کف سد به عمق 10 متر گل و لای وجود دارد، در زمان قدیم سد‌های ما کف‌های خاکی داشتند و توان نگه داشتن آب را در خود نداشتند، یعنی پس از گذشت مدتی آب سد فروکش می‌کرد.
ردپای تهران در خشکی گیلان / 734 مخزن ذخیره برای فروش آب
کردوانی با بیان اینکه هر شهری را که می‌خواهید بیچاره کنید آب آن منطقه را منتقل کنید ادامه داد: در سال‌های گذشته برای انتقال آب به قم، 300 کیلومتر صخره را شکستند تا بتوانند لوله کشی کنند، همچنین اکنون تهران با 5 سد، آبی ندارد و آب آن را از استان گیلان تامین می‌کنند که همین امر موجب بیابان زایی و خشکی مناطق شمالی کشور از جمله مرداب انزلی شده است، همچنین طی سال‌های قبل به علت نبود بارندگی تعداد 734 مخزن آبی در تهران ساختند تا آب را با کارت ملی به مردم بفروشند، اما با آغاز بارندگی‌ها این طرح متوقف شد.
تا 50 سال آینده تهران قابل سکونت نیست
کردوانی با اشاره به اینکه شهر‌های ایران یکی پس از دیگری در حال خشک شدن هستند گفت: اکنون که آب در حال تمام شدن است، تازه به فکر مصرف حجمی آن افتاده اند، در خوشبینانه‌ترین حالت تا 50 سال آینده شهر‌های تهران، کرج، ورامین و اطراف کاملا خشک شده و اهالی این شهر‌ها برای بقا ناچار به مهاجرت می‌شوند.
این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: حال با 3 تکنولوژی دیگر میخواهند مردم را مدتی سرگرم کنند، این تکنولوژی‌ها شامل باروری ابرها، استخراج آب‌های ژرف با 2500 متر حفاری در دل زمین و انتقال آب دریا‌ها به مراکز ایران است، که هیچکدام از این روش‌ها موثر نخواهند بود.
در پایان پدر کویر شناسی ایران گفت: ایران از نظر اقلیمی کاملا شبیه آمریکا است، ولی آن‌ها با مدیریت مصرف درست کم آبی را 5 سال به تاخیرانداختند، در شرایط فعلی تنها راه حل موجود کشور مدیریت صحیح مصرف آب است، که آن هم خشکی را فقط مدتی به تاخیر خواهد انداخت.
حال باید دید با شرایط اقلیمی حاکم بر کشور و خشک سالی‌های فراوان دستگاه‌های ذیربط چه تدبیری را برای مدیریت آب اندیشیده اند، و چه زمانی مردم را برای مصرف صحیح آب آموزش خواهند داد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/636328/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سارا روستاپور یا خاله سارا در سریال نارگیل چه می‌کند؟

همه ما تشنه قدرتیم!

چهره‌ها/ سفر علی مشهدی به کربلای معلی

چهره‌ها/ بهرنگ توفیقی و روزبه حصاری در یک قاب

سکانسی از میدان سرخ با بازی «حمید فرخ نژاد»

چهره ها/ استوری محسن کیایی برای دختران فوتبالیست

نقطه عطف زندگی «سحر دولتشاهی» چیست؟

مگه کسی بخواد ازدواج کنه گناه کرده؟!

چهره‌ها/ پدرام شریفی رخ در رخ فالوورهایش

چهره‌ها/ تیپ متفاوت هنگامه قاضیانی

وزیر ارشاد: فضای هنر باید بین زن و مرد عادلانه باشد

نقد و بررسی فیلم ایستاده در غبار ساخته محمدحسین مهدویان

حس مادرانه سبب بخشش شد!

چرا نجم‌الدین شریعتی امسال به پیاده‌روی اربعین نمی‌رود؟

چهره‌ها/ تبریک علی قلی زاده به همسرش یاسمن فرمانی عضو تیم ملی دختران

کارت سبز برای حسین اسدی!

9 نقطه آشپزخانه را باید شست

فال روز یکشنبه 4 مهر 1400

تغییرات اقلیمی دهه های آینده در جنوب شرق ایران است

شبی با خروش شهاب‌های برساوشی

احتمال وجود حیات در کهکشان ما بیشتر شد

در آپارتمان سر و صدا نکنید

به دنبال یادبودهای میان‌ستاره‌ای: آیا می‌توانیم زندگیمان را در فضا جاودان کنیم؟

ساخت دستگاه مانع یاب برای نابینایان توسط یک شرکت فرانسوی

رکورد جدید ستاره سرخ‌ها

سری آ ایتالیا/ تساوی اینترمیلان و آتالانتا در دیداری جذاب

جهانبخش از باشگاه خاطره‌انگیز گل می‌خواهد

اسکوچیچ در تمرین تیم لیگ برتری

گل سوم برنتفورد به لیورپول

واکنش سیمئونه به شکست اتلتیکومادرید

لیگ کرواسی/ صدرنشینی یاران محرمی

لیگ جزیره/ تیم قدوس ترمز لیورپول را کشید

لیگ دسته دوم اسپانیا/ شکست یاران عابدزاده

عذرخواهی پله از لئو مسی و البته تبریک!

خلاصه‌بازی اینترمیلان 2 - آتالانتا 2

اکرامی دبیرکل انجمن گویندگی و دوبلاژ شد

بوندس‌لیگا/ زنبورها بدون هالند زهر نداشتند

والیبال قهرمانی جهان/ پیروزی ایران در آخرین بازی

خلاصه‌بازی برنتفورد 3 - لیورپول 3

لالیگا/ پیروزی ارزشمند سویا

النصری‌ها از تراکتور می‌ترسیدند!

اینترمیلان تا آستانه پیروزی و شکست رفت

پنالتی‌زن را خودم انتخاب کردم

هوادار مهاجم خرید

او قبل از هرچیزی برایم یک پدر است

لائوتارو: دی‌مارکو اشتباه کرد!

گل اول پاریسن‌ژرمن به مون‌پلیه

اسکوچیچ: بازیکن استقلال و پرسپولیس برای من فرقی ندارد!

پسر مو طلایی استقلال در لباس زرد

والیبال قهرمانی جهان/ نتایج کامل روز آخر مرحله گروهی