آریا بانو

آخرين مطالب

چرا خشکسالی دغدغه مردم نیست؟ گوناگون

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نظر‌سنجی‌ها امیدوارکننده هستند، مشاهدات میدانی دردناک و ناامید‌کننده. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌هایی که درباره کم‌آبی برگزار می‌شوند، نسبت به بحران آب ایران کاملا آگاهند و به‌شدت نگران آن هستند.
روزنامه همشهری: نظر‌سنجی‌ها امیدوارکننده هستند، مشاهدات میدانی دردناک و ناامید‌کننده هستند. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌هایی که درباره کم‌آبی برگزار می‌شوند، نسبت به بحران آب ایران کاملا آگاهند و به‌شدت نگران آن هستند.
در وضعیتی که ساکنان بخش‌هایی از کشور با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کنند، سرانه مصرف آب تنها در تهران 240 لیتر بر ثانیه است؛ یعنی 70 لیتر بالاتر از سرانه مصرف آب شرب در کشور. آمار‌های اینچنینی به وفور در رسانه‌ها منتشر می‌شوند، هشدار، اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی در سطح شهر‌ها دائما در جریان است، اما هنوز، حتی در یک روز بارانی هم می‌توان شاهد آن بود که مردی میانسال جلوی خانه‌ای در کوچه ایستاده و برگ‌های خیابان را با فشار آب جارو می‌زند و اعتراض شما را با توهین پاسخ خواهد داد. دلیل چنین تناقض رفتاری چیست؟
مردم مقصر نیستند
محمد درویش، کنشگر محیط‌زیست: نکته بسیار مهم در مورد رفتار مردم درواقع تأثیرپذیری آن‌ها از رفتار رهبران جامعه است. وقتی رفتار رهبران جامعه، حاکمیت، دولت و فرهیختگان به شکلی است که اهمیت موضوع کم‌آبی و خشکسالی در آن نمود پیدا نمی‌کند، موضوع برای مردم هم بی‌اهمیت می‌شود.
وقتی برای شهروندان امکاناتی وجود ندارد که آب شرب را از آب بهداشتی جدا کنند، چه انتظاری می‌توان داشت که مردم آب شرب را برای استحمام یا برای شست‌وشوی حیاط خانه یا حتی خودرو استفاده نکنند.
تا زمانی که تمهیدات قانونی و حقوقی درنظر گرفته نشوند نمی‌توان از مردم انتظار داشت دقیق و درست آب مصرف کنند و موضوع کم‌آبی را جدی بگیرند. مردم دائما می‌شنوند که آب‌بهای 30درصد آب‌شرب پرداخت نمی‌شود. یا به‌دلیل فرسودگی لوله‌ها آب هدر می‌رود و یا اینکه چند مشتری قلدر حق آب‌بهای خود را پرداخت نمی‌کنند. باز در این موقعیت برای مردم این سؤال پیش می‌آید که وقتی دولت نمی‌تواند این 30 درصد را مدیریت کند، چرا روی ما فشار می‌آورد؟
این تناقضاتی است که باعث می‌شود مردم موضوع خشکسالی و کم‌آبی را جدی نگیرند.
ذهنیت نادرست مفت‌بودن آب
کامل دلپسند، جامعه‌شناس: موضوع کم‌آبی ایران از چند سال پیش قابل پیش‌بینی بود و بسیاری از فعالان حوزه محیط‌زیست همواره خاطرنشان می‌کردند که باوجود بارش‌های سال‌های اخیر، باید انتظار کم‌آبی را داشته باشیم.
پس از انقلاب به دلایل مختلف اینطور در ذهن ایرانی‌ها جا افتاد که برق، آب و نفت رایگان هستند. این تصور ذهنی نادرست درباره دردسترس‌بودن یا رایگان‌بودن این موارد، باعث شد ما هرگز در مصرف انرژی، آب و دیگر حامل‌های انرژی جنبه مراعات را رعایت نکنیم. باید در سطح ارزشگذاری فردی این اعتقاد را بپرورانیم که آب سرمایه است و این سرمایه قیمت دارد. یک‌سری منفعت‌طلبی‌های فردی وجود دارند که خود را در الگوی مصرف آب به خوبی نشان می‌دهد: «پول دارم پس هزینه آن را می‌دهم». این عبارتی است که ممکن است بسیاری از ما در توجیه بدمصرفی به‌کار ببریم.
همچنین علاوه بر الزام موقعیتی، ما به الزام‌های قانونی هم نیاز داریم. نه صرفا الزام اقتصادی در قالب جریمه و تنبیه‌های مالی بلکه در بخش سیاستگذاری، آموزش و پرورش و فرهنگسازی می‌توان الزاماتی تعیین کرد.
چسب اجتماعی باز شده
دکتر علیرضا کریمی جاوان، روانکاو شناختی: آنچه به‌نظر می‌آید این است که مردم امروز به‌صورت کلی دچار یک حالت عمومی خود‌بینانه شده‌اند و هرکس صرفا به منفعت خود توجه می‌کند. تناقضی که در رفتار مردم در زمینه بد‌مصرفی آب وجود دارد، اینکه مثلا عده‌ای خود را نگران کمبود آب نشان می‌دهند و به مصرف نادرست آب توسط دیگران اعتراض می‌کنند، اما در عمل خود رفتار دیگری نشان می‌دهند، ریشه در منفعت‌طلبی دارد.
گروهی از افراد به دیگران نسبت به هدر‌دادن آب، مثلا شست‌وشوی خودرو با آب شرب اعتراض می‌کنند، زیرا در لحظه، نفع خود را در معرض خطر می‌بینند و حس می‌کنند در آینده شاید دچار مشکل و کم‌آبی شوند، اما زمانی که همان فرد در موقعیت معکوس قرار می‌گیرد، مفهوم منفعت برای او تغییر می‌کند، زیرا حس می‌کند که خودروی او کثیف است و اگر شسته نشود مثلا برایش افت دارد یا هر دلیل دیگری.
این دوگانگی رفتار افراد در چنین موقعیت‌هایی به خوبی مبنای خودخواهانه و منفعت‌طلبانه خود را نشان می‌دهد. عادت‌های مصرفی فردی هم می‌تواند بر ایجاد چنین رفتار‌هایی تأثیرگذار باشد. علاوه بر این، بی‌اعتمادی مردم به سیاستگذاری‌ها باعث شده تا حس منفعت‌طلبی در آن‌ها تقویت شود.
هشدار برای خشکسالی
مروری بر گفته‌های مسئولان در فروردین و اردیبهشت 1400 نشان از این واقعیت دارد که زنگ خطر خشکسالی از سوی مسئولان مربوطه نیز به صدا درآمده است.
حرف‌زدن از خشکسالی در بهاری که باید با باران‌های مدام و رگبار‌های غافلگیرکننده همراه باشد شاید کمی عجیب به‌نظر برسد، اما از آنجا که بهار 1400 بیشتر در قامت روز‌های ابتدایی تابستان ظاهر شد، نوشتن از خشکسالی چندان بیراه نیست. از همان روز‌های ابتدایی بهار هر یک از مسئولان در تلاش هستند تا بخشی از کار هشدار برای خشکسالی را برعهده بگیرند. در مطلب پیش‌رو با تکیه بر صحبت مسئولان دولتی و استانی، وضعیت خشکسالی در دوماه گذشته را مرور می‌کنیم.
20 اردیبهشت
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، هشدار داد: «با خشکسالی جدی‌ای روبه‌رو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد».
19 اردیبهشت
علی اعطا در جلسه شورای شهر تهران با توجه به خشکسالی از سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری درخواست کرد تا پیش از تشدید گرمای هوا، نسبت به تغییر در الگوی آبیاری فضا‌های سبز اقدام کند چراکه از نظر او انتقال زمان آبیاری از اوج زمان گرما به ساعات پایانی روز می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف آب و نیز ممانعت از سوختن گیاهان منجر شود.
17 اردیبهشت
رئیس گروه هیدرولوژی و توسعه منابع آب پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیرداری در گفت‌وگویی اعلام کرد که سازمان هواشناسی کم‌بارشی را برای سال زراعی 1399- 1400 پیش‌بینی کرده بود، اما نکته حائز اهمیت این است که امسال میزان بارندگی در مقایسه با 50سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و این کم‌بارشی اثر خود را در همه استان‌ها، به‌خصوص استان‌های جنوب شرق گذاشته است.
15 اردیبهشت
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از تنش احتمالی آب در حوزه شرب و نیز در حوزه کشاورزی این استان خبر داد.
14 اردیبهشت
براساس گفته اسماعیل حسین زهی، عضو کمیسیون عمران مجلس، «در بحث منابع آبی کشور با خشکسالی مواجه هستیم که مشکلات عدیده‌ای را به‌دنبال دارد و از قبل نیز پیش‌بینی شده بود. امسال نیز به‌دنبال کم‌بودن بارش‌ها، سطح منابع آبی سد‌های کشور به‌شدت کاهش یافته است».
13 اردیبهشت
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه از ممنوعیت کشت برنج در استان برای مقابله با خشکسالی خبر داد. همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از پیش‌بینی اعتبار 32هزار میلیارد ریالی برای مقابله با تنش‌های آبی و خشکسالی در کشور خبر داد.
12 اردیبهشت
سرپرست امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: «در سال99 میزان 76هزار و 910تن مرکبات در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد تولید داشته‌ایم که برآورد اولیه نشان می‌دهد امسال به‌علت خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها حدود 80درصد کاهش پیدا کند». همچنین مدیر جهادکشاورزی مرودشت از زیان خشکسالی به 33هزار هکتار از مزارع مرودشت خبر داد.
9 اردیبهشت
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، اعلام کرد که در یکی از خشک‌ترین سال‌ها هستیم و کم‌بارشی، اثر خود را روی بخش‌های برق و آب گذاشته است. در همین روز حسن روحانی، رئیس‌جمهور، نیز نسبت به خشکسالی هشدار داد: «منابع آبی کشور 50 درصد کاهش پیدا کرده است».
7 اردیبهشت
استاندار فارس از تنش آبی در 400روستا و ١٤شهر این استان خبر داد. همچنین براساس گفته مدیرکل امور عشایر فارس، خشکسالی موجب خسارت بیش از هزار میلیارد تومانی به جامعه عشایری این استان شده است.
5 اردیبهشت
معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی کردستان اعلام کرد که بارش‌های اردیبهشت و خرداد در حد میانگین بلندمدت نخواهد بود و بر شدت خشکسالی افزوده خواهد شد.
یک اردیبهشت
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هشدار داد که 43درصد کم‌بارشی در ایران از مهرماه تاکنون به‌نوعی رکورد در حوزه خشکسالی محسوب می‌شود. براساس گفته او، مشابه این شرایط در سال1387 - خشک‌ترین سال آبی ایران- تجربه شده بود و امسال هم به‌نوعی یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی در ایران است.
31 فروردین
رئیس سازمان جنگل‌ها خشکسالی را موجب طغیان آفات و بیماری در جنگل‌ها دانست و همچنین نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نسبت به خطر خشکسالی در شرق ایران، به‌خصوص استان خراسان جنوبی هشدار داد و استمرار این وضعیت را موجب خالی‌شدن روستا‌ها و مناطق عشایری و به تبع آن مشکلات اجتماعی و امنیتی برای کشور دانست.
16 فروردین
مدیر برنامه‌ریزی مخازن سد‌ها و رودخانه‌های سازمان آب و برق خوزستان هشدار داد که تنها حدود 40درصد از مخازن سد‌های خوزستان آبگیری شده‌اند.
15 فروردین
براساس گفته مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان در سالی که گذشت سیستان‌وبلوچستان رتبه اول کم‌بارش‌ترین استان کشور را به‌خود اختصاص داد و با کاهش 96درصدی بارندگی، زنگ تنش آبی بیش از گذشته به صدا در آمد و برای استانی که تأمین آب شرب 18شهر آن وابسته به بارش‌های سالانه است شرایط بحرانی را رقم زده است.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/588757/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کرونا/ 8 اشتباه فاحشی که شما را به دام کرونا می اندازد

فقط 60 ثانیه برای نجات جانتان فرصت دارید!

4 راه ساده برای مقابله با چربی شکم در یائسگی

فوت و فن تربیت فرزندان موفق

ترس کودک با رفتن برق، قابل پیشگیری است

سرقت از دختر جوان بعد از آزار شیطانی

چگونگی حفظ نشاط در زندگی زناشویی

قدم های کوچک برای رشد خویشتن داری در کودکان

آموزش بستن روسری مجلسی برای دورهمی ها

ترفندی جالب و آسان برای عوض کردن کیسه در سطل زباله

زنان المپیک علیه تبعیض جنسیتی؛ ماجرای لباس‌های زنانه‌ای که در المپیک خبرساز شد

انتخاب اسم؛ معنی اسم «سامیار» چیست؟

اگر بچه مون در معرض محتوای مستهجن قرار گرفت چه کنیم؟

چند راهکار برای تمیز کردن کفش و کتونی

چند توصیه‌ برای مقوی‌تر کردن غذای کودکان

افسردگی با بدنتان چه می‌کند؟

شیر مادر و سیستم ایمنی کودک

ترفند ساخت لیوان های کاغذی کم هزینه

انتقاد ستاره پاپ از معیارهای دست‌ نیافتنی زیبایی برای زنان

2 مدل کاردستی کاربردی با وسایل ساده

استایل کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک ماه بعد از طلاقم دوباره ازدواج کنم؟

قبر مجانی برای هر تهرانی

هشدار درباره برگزاری عزاداری محرم در ایام کرونا

زالی : کمبود سرم مساله ای جدی است

شرط تردد زائران عتبات در اربعین امسال

پیش بینی هواشناسی، 13 مرداد 1400

آخرین وضعیت بازداشتی های وقایع خوزستان

فوری: تهران فردا تعطیل شد

گریه این خانم ها تمومی نداره!

روایت نو عروس از آتش سوزی عمدی در خانه اش

سریال «شب رو» وارد مرحله پیش تولید شد

«عطسه» در روزهای ابتدایی محرم روی آنتن نمی‌رود

جهانبخش چه نقشی بازی می کنه!

برای پرستار قانون جدید وضع کرد

نمایشی که از صفر تا صد 2 نفره شکل گرفت

همسرت همچین کاری کنه چیکار میکنی؟

خرج های آنچنانی و در آمد این چنینی دودکشی ها!

بالاخره کیانوش حقش رو از برره‌ ای ها گرفت!

ارشا اقدسی هنوز زنده است؛ برای همان یک درصد احتمال بهبودی می‌جنگیم

6 مزیت تلویزیون سری The Wall سامسونگ

مولتی کوکر جدید تفال به بازار استرلیا راه پیدا کرد

دانشمند ایرانی در فکر نجات مبتلایان به دیابت نوع 1

آیا گونه دلتا کرونا افراد را بیمارتر می‌کند؟

کارآمدی 4 برابری دستگاه نمک زدایی آب دوّار

آیا سطح بالای هورمون تستوسترون منجر به موفقیت مردان می‌شود؟

حذف بو و مزه بد آب با دستگاه تصفیهٔ آب آنتی‌باکتریال محققان کشور

سیاره زهره هفته آینده میزبان 2 مهمان از زمین است

از مرتضی پاشایی تا شهرام کاشانی: خواننده هایی که جوانمرگ شدند

اولین تصویر "ارباب حلقه ها" منتشر شد + زمان پخش سریال