آریا بانو

آخرين مطالب

پشت پرده حذف عبدالوهاب شهیدی از موسیقی ایران چه بود؟ + عکس فرهنگی هنری

پشت پرده حذف عبدالوهاب شهیدی از موسیقی ایران چه بود؟ + عکس
  بزرگنمايي:

آریا بانو - عبدالحسین مختاباد می‌گوید کشیده‌شدن پای عبدالوهاب شهیدی در سال 1358 به دادگاه، سکته‌ای در کار معمول او و دل‌زدگی‌ در جانش ایجاد کرد که موجب شد، بیش از دو دهه کار نکند
مختاباد: اتهام ساواکی بودن سکته‌ ای در کار استاد شهیدی ایجاد کرد
نظر استاد شجریان درباره عبدالوهاب شهیدی
بزرگیِ عبدالوهاب شهیدی به اندازه‌ای بود که وقتی محمدرضا شجریان در سال 1389 در یازدهمین جشن خانه موسیقی روی صحنه تالار وحدت رفت تا هدیه تقدیر از عمری فعالیت موسیقایی را به او بدهد، گفت: «من در مقابل شهیدی جرئت اجرا ندارم و خودم را در حد و اندازه‌ای نمی‌دانم که جایزه او را تقدیمش کنم. همین‌جا در مقابل استاد شهیدی سر تعظیم فرود می‌آورم و دستشان را می‌بوسم.»
عبدالوهاب شهیدی، خواننده‌ای بود که در آنِ واحد در بالاترین و حرفه‌ای‌ترین سطحِ ممکن، هم می‌خواند و هم می‌نواخت. شخصیت هنری او در مکتب آموزشی اسماعیل‌خان مهرتاش در جامعه هنری باربَد شکل گرفت و هم زیباپسند بود و هم سختگیر. وقتی این‌ها کنار صدای زیبا و دلنشینش قرار می‌گرفت، قطعاتی را می‌آفرید که بسیاری از آن‌ها جزو جاودانه‌های موسیقی ایرانند.
«اون نگاه گرم تو، جام شرابه، اما سرابه/ زندگی بی‌چشم تو، رنج و عذابه، رنج و عذابه....»، «بهار آمد گل و نسرین نیاورد/ نسیمی بوی فروردین نیاورد...»، «جلوه‌ها می‌کند، آتشین روی گل/ جان و دل پرورد، هر نفس بوی گل...» و... تنها گوشه‌ای از خوانِ پُرنعمتِ موسیقایی به سُفره‌داری عبدالوهاب شهیدی است.
هنرمندی که دیروز، دوشنبه 20 اردیبهشت 1400، در 99 سالگی در پی عارضه قلبی درگذشت و روز چهارشنبه، 22 اردیبهشت در قطعه هنرمندان بهشت زهرا چهره در نقاب خاک می‌کشد.
بیشتر بدانید : عبدالوهاب شهیدی درگذشت + بیوگرافی و زمان برگزاری مراسم تشییع
در همین ارتباط، گفت‌وگویی با عبدالحسین مختاباد، آهنگساز، خواننده و بنیان‌گذار گروه رودکی در مورد عبدالوهاب شهیدی انجام داده‌ایم که می‌خوانید:
عادتی دیرینه که شهیدی و بنان آن را به چالش کشیدند
مختاباد با اشاره به این که «برآمدن از پس سه کار دشوارِ درست خواندن، درست نواختن و درست فهمیدن و اداکردن شعر در یک لحظه» تنها یکی از وجوه شخصیت هنری عبدالوهاب شهیدی بود، گفت: «ایشان یکی از خوانندگان بی‌نظیر تاریخ موسیقی ایرانی بودند. جناب شهیدی و مرحوم غلامحسین بنان، این عادت دیرینه را که خواننده باید با صدایی بالا بخواند تا خواننده باشد به چالش کشیدند و به بهترین نحو نشان دادند که به عنوان مثال با دو دانگ صدا هم می‌توان خواننده‌ای تاثیرگذار در تاریخ موسیقی بود.»
این خواننده موسیقی ایرانی ادامه داد:
«جناب شهیدی از نظر بیان آوازی، ردیف خود را داشتند و آهنگسازی بسیاری از آوازهایی را که می‌خواندند، خود انجام می‌دادند و از پس گوشه‌هایی که ساختار ردیفی نداشتند، با زیرکی و تردستی هنرمندانه‌ای برمی‌آمدند. جناب شهیدی چه هنگامی که دشتی می‌خواند و چه اصفهان و... و گوشه‌ها مشخصا براساس ضوابط ردیفی جلو نمی‌رفت، به عنوان یک استادکار و معمار این قطعات را چنان کنار هم می‌چید و آهنگسازی می‌کرد که بی‌نظیر بود. ایشان هم نوازنده متبحری بود و هم بداهه‌نوازی چیره‌دست و هم خواننده‌ای خوش‌صدا.»
خواننده آلبوم‌های بارها شنیده‌شده‌ای چون «تمنای وصال»، «سفر عشق»، «شِکوه»، «شبانگان» و... با بیان این‌که «عبدالوهاب شهیدی در کنار خوانندگانی مانند غلامحسین بنان، تاج اصفهانی و... خوش درخشید و آثارش از جهت سبک و روش آوازخوانی در موسیقی ایرانی به عنوان کتابخانه‌ای مستقل مطرح بود»، گفت: «ایشان محضر بسیار گرمی هم داشتند و عارف و اندیشمند بودند.»
مختاباد با اشاره به این‌که «کنار زده شدن بزرگانی چون عبدالوهاب شهیدی، لطماتی جبران‌ناپذیر به فرهنگ موسیقی اصیل ایرانی زد»، ادامه داد:
«ایشان از دهه 40 که به صورت جدی وارد عرصه موسیقی شدند، آثاری بی‌نظیر ارائه کردند، یکی از ستون‌های برنامه «برگ سبز» و «گل‌ها» و همنشین جلیل شهناز، فرامرز پایور، حسین کسایی و... شدند و باغ شگرف موسیقی ایرانی را در کنار این استوانه‌ها ایجاد کردند.»
عبدالوهاب شهیدی از ریل خارج نشد، واژگون شد
مختاباد با اشاره به شرایط سیاسی سال 1357 افزود:
«متاسفانه شرایطی که آن زمان به وجود آمد، سکته‌ ای در کار معمول استاد شهیدی و دل‌زدگی‌ای در جان‌شان ایجاد کرد و موجب شد، شاید بیش از دو دهه کار نکنند و در حالی که بهترین زمان برای ارائه کار از سوی ایشان بود، به قول حافظ: از غیرت صبا نفسش در دهان گرفت.»
او با بیان این که «هنرمندان انسان‌های حساسی‌اند»، افزود:
«زمانی که هنرمندی را به دادگاه می‌کشید و به او می‌گویید عضو فلان سازمان بوده است، طبیعی است که روحیه خود را در چنین جامعه‌ای که از جهت روابط انسانی دچار بی‌تقوایی است و برای تهمت زدن از هیچ کاری فروگذار نمی‌کند، از دست می‌دهد.»
اتهام ساواکی بودن به عبدالوهاب شهیدی در سال 1358
دادگاهی شدن عبدالوهاب شهیدی در سال 1358 به اتهام ساواکی بودن سکته‌ای در کار معمول استاد شهیدی و دلزدگی‌ای در جان‌شان ایجاد کرد و موجب شد، بیش از دو دهه کار نکنند.
مختاباد که اشاره‌اش به متهم‌شدن عبدالوهاب شهیدی در سال 58 به چهار ماه زندان جهت تادیب در دادگاه انقلاب اصفهان بود، خبری که تیرماه همان سال در روزنامه اطلاعات منتشر شد، ادامه داد: «درست است که عبدالوهاب شهیدی 10 یا 15 سال بعد مجددا دعوت به کار شد اما دیگر نه روحیه و نه توان سابق را در خود نمی‌دید؛ مانند قطاری که از ریل خارج شده و دیگر نمی‌توان آن را به ریل برگرداند، چون واژگون شده است. جناب شهیدی با آن اتفاق از نظر روحی متلاشی شد و بازگشت به جامعه برایش آسان نبود و برای همین گوشه عزلت گزید.»

آریا بانو

اشاره عبدالحسین مختاباد به خبری است که روز دوشنبه 11 تیر 1358 در روزنامه اطلاعات منتشر شد
کسی باید شرح این روزگار غمبار را بنویسد 
او با بیان این که «صدمه این گونه اتفاقات را فرهنگ و هنر مملکت است که می‌بیند»، گفت:
«ایشان خود را به عنوان یک خواننده، آهنگساز و موزیسین بی‌نظیر تثبیت کرده است اما بدون شک اگر اتفاقات به آن شکل پیش نمی‌رفت، می‌توانست آثاری را خلق کند که اکنون از آن‌ها به عنوان منبع تاثیرگذاری عمیق‌تر و کتابی تازه‌تر در تاریخ آواز ایران نام ببریم.»
مختاباد با اشاره به این که مشابه همین اتفاق برای نادر گلچین، اکبر گلپایگانی، ایرج، غلامحسین بنان و... هم رخ داد، گفت:
«پخش آثار همه این بزرگان تا مدت‌ها ممنوع بود. آثار زنده‌یاد شهیدی از دهه 80 به بعد در رادیو پخش شد، مشابه اتفاقی که برای غلامحسین بنان رخ داد. این در حالی است که رسانه ملی متعلق به تک‌تک مردم است و حق ندارد مردم را از شنیدن صدای خواننده‌ای که دوستش دارند، منع کند و اتفاقاتی مانند آن‌چه برای زنده‌یاد محمدرضا شجریان رخ داد را رقم بزند.»
او در پایان گفت:
«در نتیجه پاسخ دادن به این سوال که چرا عبدالوهاب شهیدی در اوج شکوفایی در هنر، گوشه عزلت گزید؟ دشوار نیست و نام عبدالوهاب شهیدی را می‌توان با نام ایرج، گلپایگانی، گلچین و... جابه‌جا کرد و باز هم پاسخ همان است. داستان حذف زنان هنرمند ما با صداهای بی‌نظیرشان از تاریخ موسیقی این مملکت هم که خود داستانی مفصل است . این خسارات بعدها در تاریخ موسیقی ایران عیان خواهد شد و کسی باید شرح این روزگار غمبار را بنویسد که چه صدمات وحشتناکی به فرهنگ‌وهنر این مملکت وارد شده است.»
بیشتر بدانید : عکس قدیمی: اساتید نادر گلچین، شجریان، شهیدی و حسین قوامی در تلویزیون
بیشتر بدانید : خواننده پیشکسوت بعد از 30 سال در ایران کنسرت می‌دهد
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/585851/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عنایت بخشی: ملتی می‌تونه موفق باشه که گذشته‌ اش را فراموش نکنه

اعلام ورشکستگی 2 سینمای بزرگ آمریکا بخاطر کرونا

چرا نباید دخترشو به من بده؟

شرکت کننده ای که نام تمام شاعران را گفت تا به جواب رسید!

چهره ها/ نیم قرن رفاقت آتیلا پسیانی با رضا کیانیان

سکانسی مادرانه از سریال احساسی «زیر پای مادر»

«زیرخاکی»؛ برنده راند سوم سریال های تلویزیون در سال 1400

چهره ها/ تیپ مافیایی علیرضا نیکبخت

«زیرخاکی 2» امشب تمام می‌شود

رکورد 99 درصدی رضایت‌ تماشاگران از سریال «زخم کاری»

تلویزیون به دوران قبل از انتخابات برگشت

سکانسی از سریال «گیسو» که به مذاق هموطنان تبریزی خوش نیامد

بازخوانی آهنگ نوستالژیک با شعری طنز

اضافه شدن یک بخش جدید به جشنواره فیلم «کن»

چهره ها/ سلفی ترانه علیدوستی در ورزشگاه آزادی

انتقاد بازیگر «کلبه ای در مه» از خط قرمزهای تلویزیون

تقلید صدای «کلاه قرمزی» در شبکه نسیم

شخصیت های منفی سینما علیه قهرمان داستان

حاضرید به این صورت ازدواج کنید؟

پارمیدا هنوز هم دلش خوشه که توانگر میاد خواستگاریش!

فریبرز در «زیرخاکی»: یا منو بکش یا فراری بده!

فیلم سینمایی «مارپیچ»؛ خطرناک، خشونت بار و ترسناک

پشیمانی در مسابقه دورهمی سودی ندارد

حرف های استاد نصیریان درباره نابغه موسیقی ایران

کارگردان «پدرخوانده» در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ستاره‌دار شد

حرف حسابی از «ژاله صامتی» که باید شنید

گول حرف های مدیری رو نخورید!

فیلم «مراقبت کامل می کنم» و خلق حس تنفر در دل تماشاچی

یادی از بازی رابعه اسکویی در «غنچه و خاله جون کوکب»

پخش نمایش‌های جدید رادیویی با موضوعات تاریخی و اجتماعی

نگاهی به بازی کاراکتر نوشین در «ملکه‌ گدایان»

قانع کردن کاراگاه علوی برای برگشتن به تهران

تیزر فیلم «تکخال» با بازی سحر قریشی

وقتی به نفرین‌های مادرشوهرش افتخار میکنه!

صفر تا 100 سریال‌سازی در تلویزیون

دانستنی‌های هنرهفتم؛ تاثیر صدای گرم در بازیگری

گمانه‌زنی‌ها درباره آخرین مهمان برنامه شهاب حسینی؛ پایان «همرفیق» با حسن ریوندی؟

مسابقه تلفنی بود یا آموزش هنرهای رزمی؟!

تحقیقات محلی از خواستگار شیاد در «دیوار به دیوار»

باخبر شدن حمید گودرزی از ازدواج خواهرش در «پنجمین خورشید»

لحظات حال خوب کن از فیلم و سریال های ایرانی

چهره‌ها/ عکس یادگاری منوچهر هادی با قله دماوند

عجب داماد بد شانسی بود!

چهره‌ها/ عکس لیلا حاتمی در موزه هنرهای زیبا

چهره‌ها/ خاله شادونه در طبیعت بهاری

نقدی بر شخصیت های تکراری سریال ها؛ مواد لازم برای همان همیشگی!

تصاویری از قسمت هفدهم سریال می خواهم زنده بمانم

چهره‌ها/ تعطیلات آبی این روزهای رضا قوچان نژاد

دو دقیقه بازیِ خوب از «نوید محمدزاده» ببینید

اولین تصاویر از فیلم «شبگرد» به کارگردانی فرزاد موتمن