آریا بانو

آخرين مطالب

نقش کتاب در تقویت اعتماد به نفس در کودکان/ به کودکان «کتاب» هدیه بدهید مقالات

نقش کتاب در تقویت اعتماد به نفس در کودکان/ به کودکان «کتاب» هدیه بدهید
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبرگزاری کتاب ایران /سمیه رسولی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر خانواده‌ها را ترغیب کرد که امسال به کودکان خود کتاب هدیه بدهند.
هر ساله با فرارسیدن عید نوروز پدر و مادرها و اقوام و خویشان به رسم این آیین باستانی هدایایی را به‌صورت نقدی یا غیرنقدی به کودکان عیدی می‌دهند که البته در دهه‌های 60، 70 و 80 شمسی عمده این عیدی‌ها در اسکناس‌های نو خلاصه می‌شد اما در سال‌های اخیر عیدی‌های رنگ و بویی تازه‌تری به خود گرفته است و تنها در اهدای اسکناس‌های نو و خشک نمود نمی‌یابد.
این عیدی‌ها گاه در قالب کتاب‌های خوش رنگ و مفید و گاه در صنایع دستی بومی رخ عیان می‌کند که هر دو شکل به پویایی و غنای فرهنگ اصیل ایرانی و خردورزی ختم می‌شود. چه نیک و تحسین‌برانگیز است که از همان کودکی چیزهای باارزش و فرهنگ‌محور را به کودکان خود هدیه بدهیم.
طبیعتا اهدای کتاب به کودکان رسم خوشایندی است که در صورت نهادینه شدن در جامعه خواه ناخواه به ترغیب و تشویق آن‌ها به سمت دانایی، آگاهی و کتابخوانی منجر می‌شود. به باور صاحب‌نظران کتاب نقش بسزا و ارزنده‌ای را در رشد، شکوفایی و پرورش استعداد و خلاقیت کودکان ایفا و آن‌ها را به فردی مسئولیت‌پذیر و آینده‌نگر تبدیل می‌کند. امید می‌رود که خانواده‌ها و نزدیکان در عیدی‌های خود جایی برای کتاب بگذارند و با اهدای آن به کودکان دریچه زیبایی را پیش روی آن‌ها بگشایند و مسیر را برای کتابخوانی آن‌ها فراهم کنند.
 مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این باره به خبرنگار ایبنا گفت: بهار به نظرم بزرگ‌ترین و بی‌بدیل‌ترین آیین نو شدن است و آنقدر قدرت دارد که جهان همیشه در برابر دستور به نو شدن او سر تعظیم فرود آورده است. بدیهی است همیشه بوی بهار که می‌آید و کاکل درختان سبز می‌شود آدم یاد چیزهای خوب همیشگی می‌افتد. یاد سبزه‌های کاشته شده، سیب‌های سرخ، سنبل‌های بنفش، تخم‌مرغ‌های رنگ رنگی و شاد، عیدی دادن‌ها و عیدی گرفتن‌ها که هنوز هم بدون ‌در نظر گرفتن سن و سال‌هایمان شیرین و دوست‌داشتنی است. عیدی دادن در نوروز یکی از سنت‌های پسندیده و کهن ماست که از پس سالیان دور با ما آمده است و اگرچه لباس نو بر تن کرده اما همان ذات اصیل و اصالت کهن خود را همراه دارد. آرزو می‌کنم که ای‌کاش به بچه‌ها هدیه‌های هدفمند بدهیم.

آریا بانو

سمیه رسولی در ادامه افزود: از پدرها، مادرها و کلا بزرگ‌ترها دعوت می‌کنم به خرید و هدیه دادن کتاب به بچه‌ها به‌عنوان عیدی. اگر شما هم تصمیم دارید که به رسم کهن ایرانیان برای عید امسال به تندرستی و شادی هدیه‌ای به بچه‌ها بدهید چه چیزی بهتر از کتاب؟ و اگر هر ساله به دیگران تقویم‌ها و سررسیدهای مختلف هدیه می‌دادید بیایید امسال مظهر دانایی (کتاب) به همدیگر هدیه بدهید.
وی تاکید کرد: کتاب باارزش‌ترین هدیه‌ای است که می‌توانیم به عزیزانمان بدهیم. چه بهتر از اینکه یک انسان سال خود را و فصل تازه زندگی خود را با کتاب آغاز کند و به دیگران کتاب عیدی بدهد؟ با هدیه دادن کتاب می‌شود کودکان زیادی را به کتابخوانی علاقه‌مند کرد. شاید در نگاه اول دشوار به‌نظر بیاید و برای خیلی‌ها خنده‌دار باشد وقتی که می‌گوییم با یک کتاب می‌شود یک کودک را کتابخوان کرد؛ اما هرگز این امر ناممکن و دور از دسترس نیست. باید قبول کنیم که هر کار خوبی برای تقویت شدن نیاز به تمرین دارد و چه تمرین خوبی است کتاب هدیده دادن حتی اگر یک جلد باشد. فراموش نکنیم که یک بنای عظیم و باشکوه هم نخست با یک خشت ساخته می‌شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یادآور شد: واضح است که ما راه درازی را تا رسیدن به هدف بزرگ «دوستی عمیق و پرریشه کودک و کتاب» در پیش داریم اما عید امسال می‌تواند فرصت مناسبی برای شروع این کار بزرگ باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که مناسب‌ترین کتاب‌ها برای عیدی دادن به کودکان کدام است، توضیح داد: خرید کتاب هم برای خودش رسمی و روشی دارد. هنگام خرید کتاب باید به سن کسی که می‌خواهیم برای او کتاب بخریم و هدیه کنیم، توجه داشته باشیم. نباید فراموش کنیم که کتاب‌های کودک و نوجوان با توجه به سنشان در طراحی و در محتوا متفاوت هستند. بنابراین با توجه به سن و نیاز فکری آن‌ها باید کتابی در خور و شایسته و با محتوایی ارزنده تهیه کنیم تا بتوانیم بدین‌ صورت، در شکل‌پذیری ذائقه کتابخوانی آن‌ها را همراهی کنیم.

آریا بانو


رسولی در بخش دیگر گفته‌های خود به نقش کتاب در تقویت اعتماد به نفس در کودکان تاکید کرد: همه ما با واژه اعتماد به نفس و معنای ارزشمندی که دارد، آشنا هستیم و همچنین با فواید بی‌نظیر کتاب و کتابخوانی و تاثیرات آن بر روح و روان آدمی بیگانه نیستیم اما آیا هیچ وقت در پی کشف ارتباط بین مطالعه کتاب و تاثیر آن بر اعتماد به نفس افراد بوده‌ایم؟ بدیهی است یکی از روش‌های موثر و بی‌نظیر برای ایجاد و ارتقای اعتماد به نفس در کودکان به عنوان زیرساختی‌ترین طبقه جامعه بشریت، کتاب و روش‌های مختلف استفاده از آن است. حال چرایی و چگونگی این موضوع ارتباط مستقیمی با کلمات یک کتاب و اندیشه‌های جاری و ساری در آن دارد.
رسولی ادامه داد: اولین تاثیر کتاب بر کودک، آشنا کردن او با واژه‌های مختلفی است که ممکن است کودک تا پیش از این با آنها آشنا نبوده است. گسترش دایره واژگان کودک و دامنه‌دار شدن این آشنایی می‌تواند به‌واسطه دانایی که در او ایجاد می‌کند بر اعتماد به نفس او بیفزاید و او را در مقامی برتر از هم‌سالان خویش قرار دهد. بنابراین هر چقدر دایره واژگان کودک گسترده‌تر باشد، قطعا او دارای فن بیان قوی‌تر خواهد بود و می‌تواند راحت‌تر و با سهولت بیشتری و البته قدرتمندتر و با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کند و به‌راحتی منظور خود را بیان و خواسته خود را مطرح کند.
این مقام مسئول یادآور شد: چند وقت پیش جایی از قول ویلیام شکسپیر خواندم که نوشته بود: «کتاب، بزرگ‌ترین اختراع بشر است.» اگر کمی دقت کنیم و به این سخن بیندیشیم، می‌بینیم چه گفته ژرف و شگفتی است. کودک هر چقدر بیشتر مطالعه داشته باشد و کتاب بخواند و با سبک نوشتن نویسندگان بیشتری آشنا شود، بی‌شک تعداد کلمات او افزایش می‌یابد، می‌داند کجا از چه کلمه‌ای استفاده کند، ارتباط کلمات را با یکدیگر کشف می‌کند و می‌شناسد، جمله‌بندی‌ها را بیشتر می‌آموزد و می‌داند چگونه از همه اینها بهره ببرد. حالا با این اوصاف گفته شده آیا کودکی که این‌گونه است، ممکن است اعتماد به نفس بالایی نداشته باشد؟
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در پایان تاکید کرد: حال وقتی که عمیق‌تر به مبحث اعتماد به نفس در کودکان که نگاه می‌کنیم، بحث دیگر از دامنه واژه‌ها و کلمات فراتر می‌رود و به محتوا معطوف می‌شود. کودک از مطالعه کتاب صاحب مجموعه اطلاعاتی می‌شود که هرچند ممکن است ابتدایی و اندک باشد اما به او قدرت تفکر و تعقل می‌دهد و با هر بار مطالعه اطلاعاتی که کودک دریافت می‌کند افزایش می‌یابد و این احساس «من می‌دانم» که در کودک شکل می‌گیرد خود مقدمه‌ای برای ارتقای اعتماد به نفس در اوست.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/548934/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

موتورسواری زنان در حاشیه مراسم روز قدس/ عکس

الهه منصوریان: به روده و معده شهربانو آسیب وارد شده است/ قرار است امروز جراحی شود

زنان بیشتر از مردان از کرونا آسیب می‌بینند!

افزایش 24 درصد تولید لوازم خانگی در سال 99/ تعامل با شرکت‌های خارجی باید چارچوب مشخصی داشته باشد

تلویزیون های اولد 2021 سونی در اروپا و ایالات متحده دردسترس قرار گرفتند

قیمت انواع یخچال ساید بای ساید موجود در بازار لوازم خانگی

همسر بیل گیتس بعد از طلاق به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل می‌شود

حکایت جدید از دلیل جدایی میلندا از گیتس/ روابط بیل گیتس با اپستین موجب جدایی شده

7 اشتباه خطرناکی زنان طلاق‌ گرفته ایرانی مرتکب می‌شوند

دانشمندان ابریشم را به چرم تبدیل کردند

کوسه‌ها با کمک میدان مغناطیسی زمین راه خود را پیدا می‌کنند

استفاده روزانه از اسپری بینی خطرناک است

حفظ 99درصد خاصیت ضدویروسی نانو ماسک بعد از 100 بار شستن!

متخصص هاروارد: احتمال سقوط راکت 21 تنی چین در مناطق مسکونی بسیار پایین است

خبر خوب محققان برای معلولان؛ تایپ کردن با گوش را تجربه کنید

ذرات معلق حامل ویروس کرونا می توانند تا مسافت بیش از 182 سانتیمتر پخش شوند

پدیده های نجومی آسمان در این ماه

هلیکوپتر «نبوغ» در پنجمین پروازش با موفقیت به منطقه جدیدی از مریخ رفت

صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد

از جسیکا آلبا تا مایلی سایرس: سلبریتی های علاقمند به یوگا

خاطرت بهزاد فراهانی از عشق گلشیفته در کودکی به هنر + عکس

حرف های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم + تصاویر اندوهناک مراسم

شکست خانگی مس و فرصت برای تعقیب کنندگان

تکلیف نیمی از آزادکاران المپیکی در لهستان روشن می‌شود

توخل: حذف سن ژرمن خوشحالم نکرد

مانع جدی بازگشت زیدان به یوونتوس

نیمار تا 2026 با پاری‌سن‌ژرمن تمدید کرد

زنیت آماده امضای قرارداد جدید با سردار آزمون

منچسترسیتی – چلسی؛ پیش‌بازی فینال لیگ قهرمانان

جنجال جدید برای توکیو 2020

تغییرات مهم رسانه‌ای در استقلال

IOC خبر داد: واکسیناسیون ورزشکاران قبل از ورود به ژاپن

لموشی سرمربی الدحیل ماند

آخرین جام جهانی تیراندازی قبل از المپیک در کرواسی

کدام قایق به المپیک اعزام می‌شود؟

معبودی: مقابل تراکتور دنبال تساوی نیستیم

ترکیب احتمالی چلسی و منچسترسیتی از نگاه هو اسکورد

عجله‌ای برای درمان حامد حدادی نیست

وقتی دبیر تاوان تصمیمات کاوه و محمدی را می دهد!

حضور خلیل زاده در باشگاه استقلال

ستاره بارسلونا در راه لیگ عربستان/ ستاره بوسنی حریف کدام تیم ایرانی می‌شود؟

فلیک:مربیگری تیم ملی افتخاری بزرگ و خاص است

العین و الاهلی غایبان بزرگ ACL 2022

درخشان: نتیجه سپاهان و پرسپولیس نقش تعیین‌کننده‌ای در قهرمانی لیگ دارد

اورتون علاقمند به شکار فرزند اسطوره همیشگی لیورپول

مجیدی به دنبال اضافه کردن یک مربی به کادر فنی استقلال

برنده ال‌کلاسیکوی ایران قهرمان لیگ خواهد شد

صلحی‌پور سومین طلای ایران در جام جهانی پاراوزنه‌برداری را به ارمغان آورد

خبر بد برای سعودی؛ استقلال - الهلال در تهران!

گزارش رسانه قطری از قرارداد دوساله با یک سرخپوش