آریا بانو

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

زنان چگونه با صخره‌نوردی به فساد می‌افتند؟ اجتماعي

زنان چگونه با صخره‌نوردی به فساد می‌افتند؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو-طیف محافظه‌کار اصفهان فقط چوب لای چرخ دوچرخه زنان نمی‌گذارند، مخالفت آنان با فعالیت ورزشی زنان به صخره‌نوردی هم رسیده است و درحال گذاشتن سنگ بزرگی پیش پای زنان صخره‌نورد هستند.

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

چند روز پبش فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که براساس آن فردی از فعالیت یک گروه کوهنوردی در محل کوه‌سفید شهر درچه از توابع شهرستان خمینی‌شهر در غرب اصفهان ممانعت می‌کند؛ براساس اطلاعات منتشر شده، اعضای این گروه درحال تمرین و آموزش دره‌نوردی بودند.

انتشار این فیلم واکنش‌های انتقادی زیادی به‌ویژه از سوی فعالین حوزه کوهنوردی و سنگ‌نوردی برانگیخت؛ به طوری‌که حتی هیات کوهنوردی استان اصفهان از پیگیری ماجرا خبر داد. مهدی نصر اصفهانی رئیس هیات کوهنوردی و صعود‌های ورزشی استان اصفهان روز چهارشنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای در کانال اطلاع‌سانی اخبار و رویداد‌های کوهنوردی ورزشی، اعلام کرد که این حادثه به‌نمایندگی از کوهنوردان برای احقاق حق و جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی به‌طور قانونی پیگیری خواهد شد.

ادامه مخالفت امامان جمعه اصفهان با ورزش زنان

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

واکنش‌های منفی در فضای مجازی و از سوی فعالان این رشته به این جریان ادامه داشت تا روز جمعه امام جمعه شهر درچه اصفهان در نماز جمعه برخلاف واکنش‌ها، موضع گرفت. وی در اظهارات عجیبی که ویدئوی آن در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود، گفت: «10 تا دختر و 5تا پسر با ماشین‌های سواری رفته‌اند صخره‌نوردی. حالا حساب کنید در ماشین سواری این‌همه آدم، چه‌جوری می‌شود! خیلی کثافتکاری است! بعد هم صخره‌نوردی با کوهنوردی فرق می‌کند؛ با طناب می‌روند بالا و می‌آیند پایین... اکثر این‌هایی که در فضای مجازی حرف می‌زنند، فاسد هستند! نباید آدم‌های نجس و کثیف اصفهان بیایند در فضای مجازی با هزار گناه کبیره، بگویند درچه‌ای‌ها فلان بودند و... معلوم شده تشکیلات ورزشی اصفهان، از این کثافت‌کاری‌ها زیاد دارد؛ ما به‌مسئولان اخطار می‌دهیم.»

عقب‌نشینی هیات کوهنوردی از پیگیری ماجرا

اظهارات امام جمعه شهر درچه اصفهان در نمازجمعه هفته گذشته کافی بود تا هیات کوهنوردی استان اصفهان که دو روز قبل از این اظهارات قول پیگیری ماجرا را داده بود، از موضع خود عقب‌نشینی کند و مانند همیشه و براساس یک رویه معمول توپ را به زمین زنان صخره‌نورد بیندازد. هیات کوهنوردی یک روز بعد از موضع‌گیری امام جمعه شهر درچه اصفهان، اطلاعیه‌ای را خطاب به‌باشگاه‌های کوهنوردی استان اصفهان صادر کرد و از آنان خواست تا اطلاع ثانوی زنان صخره‌نورد به‌جای تمرین در طبیعت در سالن‌های ورزشی تمرین کنند.

در اطلاعیه این هیات که به‌امضای مهدی نصراصفهانی، رئیس هیات کوهنوردی و صعود‌های ورزشی استان اصفهان رسیده، آمده است: «بدین‌وسیله به‌اطلاع کلیه مسئولان باشگاه‌های استان اصفهان می‌رساند به‌علت حساسیت به‌وجود آمده در خصوص کوه سفید درچه تا اطلاع ثانوی کلیه خانم‌های سنگ‌نورد جهت انجام تمرینات خود به‌سالن شهید حریری واقع در خیابان شهید چمران مراجعه کنند.»

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

سنگ‌نوردی سالنی برای صخره‌نوردان طبیعی جذاب نیست

یک کوهنورد و فعال سنگ‌نوردی در مورد تفاوت سنگ‌نوردی طبیعت با سنگ‌نوردی سالنی به همدلی گفت: «سنگ‌نوردی در طبیعت با سنگ‌نوردی سالنی اگر چه دارای وجه اشتراکاتی هستند، اما دو رشته متفاوت هستند.» الهام قبادیان افزود: «کسانی که به سنگ‌نوردی طبیعی علاقه‌مندند سنگ‌نوردی سالنی نمی‌تواند برای آنان جذاب باشد، چراکه آنان سنگ‌نوردی را در دل کوه‌ها، صخره‌ها و هوای آزاد و در کوهستان‌های سربه فلک کشیده را تجربه کرده‌اند؛ بی‌شک سنگ‌نوردی در محیطی سربسته و در یک ارتفاع محدود نمی‌تواند آنان را که عادت به‌جنگیدن با صخره‌ها و ارتفاعات طبیعی دارند، اقناع کند.»

وی تصریح کرد: «این کار درست مانند آن است که یک شناگر آب‌های آزاد را در یک حوض یا استخر کوچک بیندازیم و از او بخواهیم که شنا کند. این شناگر شاید بتواند در آن استخر کوچک شنا کند، اما طبیعتا این‌گونه شنا کردن نه‌تن‌ها برایش جذاب و لذت‌بخش نیست، بلکه حتی می‌تواند آزاردهنده هم باشد. گرفتن طبیعت از صخره‌نوردان طبیعی نیز به‌همین اندازه آزاردهنده است.» وی با اشاره به‌پوشش زنان صخره‌نورد گفت: «صخره‌نوردی ورزشی است که بخواهید یا نخواهید مجبور هستید برای حفاظت از جان خود در مقابل خطرات طبیعت، پوشش مناسبی داشته باشید. زنان صخره‌نورد نیز هم به‌خاطر نوع فعالیت ورزشی هم به‌خاطر قوانین و ارزش‌ها و اعتقاداتی که نسبت به‌حجاب و پوشش در جامعه و حتی خود افراد وجود دارد، از پوشش مناسبی برخوردارند و روا نیست به هر بهانه‌ای آنان را از فعالیت‌های ورزشی منع کرد.»

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

ورزش زنان در گوشه رینگ محافظه‌کاران

البته این اولین بار نیست که طیفی از روحانیون شهر اصفهان به‌فعالیت‌های ورزشی زنان می‌تازند، این کار مسبوق به‌سابقه است. اظهارات و موضع‌گیری‌های امام جمعه اصفهان و برخی از مسئولین این شهر در مورد دوچرخه‌‍سواری زنان آنقدر تکرار شده که به موضوعی عادی تبدیل شده است به‌نحوی که دیگر حتی خبرساز هم نمی‌شود. همین چند وقت پیش بود که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با استناد به ماده قانونی که ربطی به دوچرخه‌سواری زنان ندارد، دوچرخه‌سواری زنان را ممنوع و خلاف قانون اعلام کرد.

احمد عبداللهی‌نژاد، گفت: «بر اساس ماده 638قانون مجازات اسلامی، انجام فعل خلاف شرع در معابر و انظار عمومی جرم است. در شورای فرهنگی استان نیز مصوب شده است که دوچرخه‌سواری بانوان در انظار عمومی ممنوع است.» درحالی‌که دبیر ستاد امر به معروف استان اصفهان با چنگ زدن به ماده 638قانون مجازات اسلامی به‌دنبال خلاف شرع جلوه دادن دوچرخه‌سواری زنان در انظار عمومی بود، که صخره‌نوردی عموما در انظار عمومی صورت نمی‌گیرد و در ارتفاعات و کوه‌های مرتفعی انجام می‌گیرد که معمولا به جز صخره‌نوردان و کوهنوردان رفتن به آن ارتفاع برای مردم عادی جذاب نیست.

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

حتی نحوه انجام صخره‌نوردی حاشیه‌های دوچرخه‌سواری را نیز ندارد، چراکه برخی پوزیشن دوچرخه‌سواری و نحوه سوار شدن به آن را مسئله می‌دانند و به‌زعم آنان طرز سوار شدن و نشستن زنان بر روی دوچرخه باعث تحریک مردان می‌شود و جامعه را به‌سمت فساد سوق می‌دهد. اما شکل فیزیکال صخره‌نوردی و نحوه انجام آن حاشیه‌های دوچرخه‌سواری را نیز ندارد که برخی با استناد به آن بهانه‌تراشی کنند. گویا موضوع رشته ورزشی و شکل ظاهری انجام آن نیست، موضوع فعالیت ورزشی و اجتماعی زنان است که برخی درصددند که آن را روزبه‌روز محدودتر کنند تا این‌گونه زنان را به اندرونی‌ها و پستوی خانه‌ها سوق دهند.

درحالی برخی از مسئولین و نهاد‌های اصفهان علیه فعالیت ورزشی زنان به پا خاسته‌اند و بر آنان می‌تازند که نزدیک به 7سال از ماجرای اسیدپاشی اصفهان می‌گذرد، اما هنوز عاملان آن حادثه تلخ نه‌تن‌ها مجازات نشده‌اند بلکه حتی شناسایی هم نشده‌اند. بدون تردید اگر این رویه در مورد زنان در اصفهان از سوی عده‌ای قلیل ادامه پیدا کند و فرمان ایست نخورد، شاید در آینده نه‌چندان دور این شهر پرآوازه و زیبا پایتخت زن‌آزاری ایران نام بگیرد؛ جوری‌که دیگر گز شیرین یا بنا‌های تاریخی و زیبایی‌های اصفهان معرف این شهر نباشند، بلکه زن‌آزاری، اسیدپاشی و اعمال محدودیت بر زنان تداعی‌گر این شهر باشد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/534868/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«صد سال نویسندگی در تهران» منتشر شد

کتاب «انتخابات 1400؛ تَکرار یا تَغییر» منتشر شد

الفبای لازاروس رمانی آنتروپیک است

واکنش پائولو کوئیلو به ابتکار اهالی روستای ایرانی

«کوچه را ما جارو می‌کنیم» روایتگر یک رفتگر بیمار

فیلمنامه «سرخ‌پوست» کتاب شد

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد

دفتر دوم مثنوی مولوی به زبان گرجی ترجمه و چاپ شد

بخشی از کتاب/ بیشتر آدم‌ها در نوعی بی خبری همیشگی زندگی می‌کنند

"زندگی چیست؟ عشق ورزیدن"؛ شعر خوانی زیبایی از استاد ابتهاج

«درخت آرزوها»؛ امیدی که همیشه هست

کتابی درباره تشخیص دروغ؛ چگونه به احساسات دیگران پی ببریم؟

شعری از مژده لواسانی؛ مرگ‌اندیشی یا مرگ آگاهی

شاعرانه/ نوروز دل مومن، ماه رمضان آمد

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت سوم

"نگاه عمیق و زیبا "؛ با توضیح دکتر سوگل مشایخی

"این اشک ها خونبهای عمر رفته من است..." از حسین پناهی

سلام شاعران به ماه میهمانی خدا/ «ای ماه مبارک، رمضان، ماه درخشان»

پیشنهاد کتاب/در ماه مبارک رمضان چه بخوانیم؟

طرز تهیه نان شیر صبحانه

طرز تهیه مربای بهار نارنج

طرز تهیه نان تست چیا

طرز تهیه رولت کرم دار

هرچند وفت یک‌بار وزن کشی انجام دهیم؟

وقتی بعد از کرونا بدن همچنان درگیر است(سندروم پسا کرونا)

سینوزیت مزمن و تاثیر آن بر فعالیت مغز

درمان پف و سیاهی زیر چشم؛ بهترین روش‌ها کدامند؟

جدیدترین عکس آرون افشار با استایلی شیک

علی شکارچی و همسرانش در اینستگرام سوژه شدند

ستاد استهلال ، روز اول ماه رمضان را مشخص کرد

کتایون امیرابراهیمی بازیگر قدیمی سینما در کنار نوه های زیبایش

اعلام زمان واریز یارانه ماه رمضان 1400

عکسی متفاوت از دفتر کار سید حسن خمینی با حضور خودش

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

تسریع ارزیابی انطباق کالاهای تولیدی مناطق آزاد و ارسال به داخل کشور

ساعت کار بانکهای جزیره کیش در ماه مبارک رمضان

اجرای طرح تخفیف بهای خدمات و عوارض خودرو در کیش

پیام تبریک سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت آغاز ماه پرفیض رمضان

تشکیل کارگروه شناسایی چالش ها و رفع موانع تولید در کیش

من دل‌آرا هستم؛ دختری با بیماری SMA

اگر این 2 را رعایت کنید دچار هیچ نوع کرونایی نخواهید شد

400 هزار دوز واکسن سینوفارم چین در آستانه ورود به کشور

مصرف زیاد این 3 ماده غذایی شانس ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

آمار جان‌باختگان کرونایی تهران طی 2 روز 3 رقمی شد/ ویدئو

شناسایی 24760 بیمار جدید کرونا در کشور/ 291 تن جان باختند

نمکی: 45 روزه می‌توانیم علیه جهش‌های جدید ویروس کرونا، واکسن بسازیم

کرونا مانند گرد و غبار در هوا معلق می‌ماند

بیماری مرموزی که کودکان را به خواب می‌برد!

کرونا دست کم 40 سال دیگر می‌میرد

روشن بود که واردات واکسن هزاران مشکل خواهد داشت/ واکسن ملی در بهار تزریق می‌شود