آریا بانو

آخرين مطالب

برترین‌های جیمز باند فرهنگی هنری

  بزرگنمايي:

آریا بانو - شخصیت، وطن‌پرستی، کارایی و سبک زندگی مسحورکننده مامورِ 007 همواره مخاطبان زیادی را در سراسر دنیا به تحسین واداشته است.
برترین‌ها - آرمان رمضانی : او مامور ویژه‌ای بی‌رقیب، جنتلمنی خوش لباس با تاثیری خاص روی خانم‌ها و از نظر بسیاری یک مرد بریتانیایی آرمانی به حساب می‌آید. از چاپ نخستین رمان جیمز باند در سال 1953 توسط یان فلمینگ تا ساخت اولین اثر سینمایی بر اساس این شخصیت در سال 1962 و البته تا زمان نگارش این مقاله؛ شخصیت، وطن‌پرستی، کارایی و سبک زندگی مسحورکننده مامورِ 007 همواره مخاطبان زیادی را در سراسر دنیا به تحسین واداشته است.
به مناسبت حواشی زیادِ تازه‌ترین فیلم جیمزباند که آخرین نقش‌آفرینی دنیل کریگ در این فیلم محسوب می‌شود و همچنین داغ بودن بازار گمانه‌زنی درباره بازیگری که باید جیمزباند بعدی باشد؛ بد ندیدم باهم مروری بر بهترین جیمزباند‌ها در جنبه‌های مختلف داشته باشیم. پیش از پرداختن به موضوع اصلی مقاله شاید بد نباشد به یک موضوع دیگر هم بپردازیم. اشاره من به گستردگی تغییرات فرهنگی و حجم خودآگاهی اکثریت انسان‌ها از سال 1962 تا به امروز است. بسیاری از ما امروز اگر یکی ازفیلم‌های قدیمی جیمزباند را تماشا کنیم (برای مثال Goldfinger یا Live and Let Die) احتمالا شدت مردسالاری و نگاه جنسیت زده‌ای که جنس زن را همچون ابزاری به تصویر می‌کشد تعجبمان را برخواهد انگیخت.

آریا بانو


این نگاه البته مختص به نویسندگان و کارگردانان جیمز باند نبود و این موضوع در بسیاری از آثار سینمایی آن دوران دیده می‌شود. اما نکته جالب توجه و خوشحال کننده اینجاست که در طی این 60 سال افکار عمومی در دنیا از آن نگاه عجیب و غریب به زن، امروز به جایی رسیده که دیگر پیشنهاد زن بودن جیمز باند بعدی (صرف نظر از عملی شدن یا نشدن این موضوع) پیشنهادی معقول و به‌جا بنظر می‌رسد.
بهترین فیلم‌های جیمزباند
هرچند که همیشه در رتبه‌بندی آثار هنری، حرف و حدیث و نارضایتی بسیاری وجود دارد، اما بعضی از بهترین فیلم‌های جیمزباند (که بیشتر مخاطبان و منتقدین در آن اتفاق‌نظر دارند) را با هم مرور می‌کنیم.
گولدفینگر با بازی شون کانری

آریا بانو


بهتر است همین ابتدای کار بگوییم که گولدفینگر شهرتی منفی در زمینه نگاه به جنسیت و سیاست دارد. با این وجود نباید فراموش کنیم که سنگ بنای شخصیت سینمایی جیمز باند در این فیلم پایه‌گذاری شد و تمام آنچه با شنیدن نام جیمز باند به ذهن ما تداعی می‌شود (مثل شیک‌پوشی و مردانگی مسحورکننده، شیفتگی زنان، ماشین‌هایی تندرو با سلاح‌های مخفی، شکست خوردن نقشه‌های شیطانی شخصیت مقابل و ...) همه و همه از این فیلم آغاز شد.
اسکای‌فال با بازی دنیل کریگ

آریا بانو


Skyfall که بسیاری آن را بهترین فیلم جیمز باند می‌دانند در سال 2012 در پنجاهمین سالگرد این سری فیلم‌ها به نمایش درآمد. بسیاری از منتقدین این پربودجه‌ترین اثر 007 را در برقراری تعادل میان جلوه‌های ویژه و زرق و برق و روایت داستانی قابل دفاع (داستانی درباره رابطه باند با ام و به چالش کشیدن این رابطه توسط رائول سیلوا با بازی درخشان باردم) موفق توصیف می‌کنند. ضمن اینکه نباید از بازی خوب بازیگران فیلم (دنیل کریگ در نقش باند، خاویر باردم در نقش سیلوا و جودی دنچ در نقش اِم) گذشت.
تو تنها دوبار زندگی می‌کنی با بازی شون کانری

آریا بانو


شاید همانگونه که گولدفینگر را مشخص کننده نقشه راهِ شخصیت جیمز باند می‌دانند، You Only Live Twice ثابت کرد که بدون شخصیت منفی کاریزماتیک و قدرتمند، مامور دو صفر هفت به چشم نخواهد آمد. احتمالا اگر به خاطرتان رجوع کنید تصویر دونالد پلزنس با آن طرز عجیب حرف زدن، زخم روی صورت و البته گربه‌اش را به یاد خواهید آورد. البته گروه سازنده از نظر ساخت لوکیشن هم بسیار قوی عمل کردند و برای مثال لوکیشن مخفیگاه درون آتشفشان همین فیلم، یکی از بزرگترین ست لوکیشن‌های ساخته شده برای یک اثر سینمایی به حساب می‌آید.
نیروی مخفی والاحضرت ملکه با بازی جئورج لزنبی

آریا بانو


هرچند که به نظر بسیاری لزنبی در این فیلم کاریزمای لازم برای زنده کردن جیمزباند را ندارد، اما این اثر به دلایلی متفاوت تحسین شده است. یکی از مهمترینِ آن‌ها داستان و فیلم‌نامه قوی این فیلم است که باعث خلق سکانس‌هایی به یادماندنی ازجمله سکانس کشته شدن تریسی (دختری که باند عاشق او شده و به خاطر او قصد ترک سازمان مخفی را دارد) توسط بلوفلد شده است. البته نباید تاثیر زیاد آهنگسازی جان بری در موفقیت این فیلم را فراموش کنیم.
بهترین بازیگران نقش باند
از آنجاییکه بسیاری از طرفداران این سری فیلم‌های جاسوسی نام شون کانری، راجر مور، دنیل کریگ و پیرس بروزنان را خواهند آورد پس بدون ترتیب مشخص به معرفی خصوصیات این بازیگران دراین مجموعه فیلم می‌پردازیم.
شون کانری: شوخ‌طبع و بی‌تفاوت

آریا بانو


اگرچه بازیگران زیادی در نقش مامور 007 درخشیده‌اند، اما همانگونه که پیش از این ذکر شد شون کانری بود که چگونه جیمزباند بودن را به بقیه آموخت. بهترین جیمز باند‌ها با بازی شون کانری در فیلم‌هایی، چون "تو تنها دو بار زندگی می‌کنی"، "گولدفینگر" و "ثاندربال" ظاهر شدند.
پیرس بروزنان

آریا بانو


او که پس از دوره کوتاهِ تیموتی دالتون لباس جیمزباند را پوشید، این سری فیلم‌های جاسوسی را وارد عرصه مدرن‌تری کرد. بروزنان به خوبی ثابت کرد که تهیه‌کننده در اعتماد به او بی‌نقص عمل کرده و شاید شبیه‌ترین جیمزباند به آنچه در ذهن یان فلمینگ (خالق رمان جیمز باند) بود را خلق کرد. "گولدن‌آی" با بازی پیرس بروزنان بدون شک یکی از خاطره‌انگیزترین فیلم‌های جیمزباند به‌شمار می‌رود.
راجر مور

آریا بانو


هرچند که بسیاری از طرفداران متعصب مجموعه، ورژن بازیگوش و سربه‌هوای راجر مور از جیمز باندِ محبوبشان را نمی‌پسندند، اما او با بیشترین تعداد حضور درمیان تمام بازیگران نقش جیمزباند، تا به امروز در این زمینه رکورددار است. راجر مور که پس از مدت‌ها کاندیدِ نقش بودن به جیمزباند رسید موفق شد ماموری رئوف‌تر با تصمیماتی انسانی‌تر را به روی پرده ببرد و همین بازی او یکی از عوامل جاودانه شدن فیلم "جاسوسی که عاشقم بود" به حساب می‌آید.
دنیل کریگ

آریا بانو


کریگ با قدی کوتاه‌تر از بیشتر جیمزباند‌های قبلی خیلی زود نشان داد چرا برای این نقش انتخاب شده است. زمانی که در حال تماشای جیمز باندِ دنیل کریگ هستید لحظه کوتاهی غفلت باعث می‌شود صحنه بیرون پریدن مامور 007 از قطار یا هواپیمایی درحال انفجار را از دست بدهید و همین ریتم تند و جلوه‌های ویژه متحیرکننده دلیل محبوبیت سری آخر فیلم‌های جیمزباند است. "کازینو رویال" و "اسکایفال" محبوبترین فیلم‌های جیمزباند با بازی کریگ به حساب می‌آید.
بهترین تِرَک موسیقی
هربار که قرار است جیمزباند جدیدی ساخته شود بحث‌های زیادی در بریتانیا و سراسر جهان درمورد خواننده آن آغاز می‌شود. دلیل این امر اهمیت ویژه و فراگیری و ماندگاری بیشتر آهنگ‌های این مجموعه است. باهم نگاهی به 5 ترانه برتر سری فیلم‌های جیمزباند به انتخاب مجله رولینگ استونز می‌اندازیم.
الماس‌ها جاودانه‌اند از شرلی بسی

آریا بانو


شرلی بسی آهنگ آغازینی شنیدنی و چند لایه و در هماهنگی کامل با داستان فیلم خلق کرد که از اکثر آهنگ‌های جیمزباند‌های دیگر زیرتر ساخته شده بود.
اسکایفال از اَدِل

آریا بانو


بسیاری، یکی از دلایل فروش بیش از یک میلیارد دلاری اسکای‌فال را این آهنگ می‌دانند. به هر روی قدرت حنجره ادل یکی از به یاد ماندنی‌ترین ترانه‌های مجموعه جیمزباند را ساخته است.
تنها دوبار زندگی می‌کنی با صدای نانسی سیناترا

آریا بانو


در فیلمی که جیمزباند مرگش را صحنه‌سازی می‌کند، ملودی جادویی بری اوگمنتس در کنار ضرب شیطنت‌آمیز زایلوفون ساخته شده از بامبو و البته صدای گوش‌نواز نانسی سیناترا که گویی تمام اجزای آهنگ را کنارهم نگاه داشته است، همه و همه قطعه‌ای فراموش نشدنی را خلق کرده است.
لیو اند لت دای از پل مک‌کارتنی و وینگز

آریا بانو


بهترین همکاری مک‌کارتنی و وینگز فقط اثری خوب خلق نکرده است بلکه منجر به خلق تِرَکی در سطح ترک‌های گروه بیتلز شده‌است. لیندا مک‌کارتنی و جئورج مارتین، تهیه کننده نابغه موسیقی به کمک پل و وینگز آمدند تا با ترانه‌ای شنیدنی گوش مردم سراسر دنیا را بنوازند.
گولدفینگر با صدای شرلی بسی
بسیاری ستاره این فیلم جیمزباند را شرلی بسی می‌دانند. شرلی با اعتماد به لزلی بریکوسی و آنتونی نیولی و البته صدای گیرا و دلنشینش انگار صحنه را از شون کانری و گرت فروب (در نقش گولدفینگر) می‌رباید و لرزه‌ای به ستون فقراتمان می‌اندازد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/500920/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرسپولیس مدیر نمی‌خواهد، رابین‌هود می‌خواهد

نبی، میز خطیر را خالی کرد!

بعد از سوشا نوبت به بیرانوند می‌رسد

سنگ بزرگ پیش پای گزینه مجیدی

اولویت قایدی استقلال شد

تراکتور زنوزی در حوالی خط پایان؟

فرهاد فهمید درباره من اشتباه می‌کرده

به سلیقه امیر قلعه‌نویی احترام گذاشتم

فعلا به فوتبال ایران بازنمی‌گردم

هیچ شرطی برای پرسپولیس نگذاشتم

قطعه گمشده پازل یحیی

رسمی؛ رییس جدید باشگاه بارسلونا انتخاب شد

تصمیم انقلابی عزیزی‌خادم برای فوتبال ایران!

لالیگا/ بیلبائو از سد گرانادا گذشت

خداحافظى موقت با رفقاى ته‌جدولى

یک بام و دو هوا؛ وزنه‌برداری غیرقانونی بود یا اتومبیلرانی؟

می‌خواهیم از قهرمانی‌مان دفاع کنیم

کاپیتان سابق سپاهان سبزپوش شد

چراغ سبز فدراسیون جهانی به جودوی ایران

خلاصه‌بازی تاتنهام 4 - کریستال‌پالاس 1

بزرگ‌ترین شانس فرهاد مجیدی در استقلال

سری آ ایتالیا/ پیروزی آسان ناپولی

لیگ برتر یک ماراتن است

لیگ جزیره/ پیروزی پرگل تاتنهام با درخشش بیل و کین

آخرین تلاش کیانوش رستمی برای المپیکی شدن

آخرین اخبار از انتخاب سرپرست استقلال

گل چهارم تاتنهام؛ دبل هری کین

اعلام پیروزی لاپورتا در انتخابات بارسلونا

از جدایی محمود فکری ناراحتم!

تورنمنت ایتالیا/ شکست جردن باروز در فینال

به خاطر پرسپولیس از حقم گذشتم!

شانس پرسپولیس برای قهرمانی بیشتر است

مهدی رحمتی افتخار فوتبال ایران است

دبل سیو حیرت‌انگیزی که پرپر شد

گزینه جدید دبیرکلی فدراسیون فوتبال

سپاهان روى ابرها

گل دوم تاتنهام؛ دبل گرت بیل

سوپرگل هری کین برای تاتنهام

شوک به دورتموند پس از شکست تلخ

واکنش شکوری به اعتراض طلبکاران پرسپولیس!

مانده‌ام پنجره پرسپولیس چگونه باز شد!

سکانسی مهیج از بازی آرمان دریش در «ملکه گدایان»

چهره ها/ سلطان تیپ های نامنظم این بار با عینکی جدید

چهره ها/ ست لاکچری خانم بازیگر با شوهرش

تیزر قسمت جدید سریال قورباغه؛ بازگشت هومن سیدی

آینده بشریت در سیاره سرخ

نورافکن خبرنگار شد!

تورنمنت بین‌المللی/ دو مدال طلا برای ایران

اعتراض رسمی رئال‌مادرید به قضاوت جنجالی هرناندز

اتفاقی که کام سرخ‌ها را تلخ کرد!