آریا بانو

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

آوار چاقی بر سر سلامت گفتگو

آوار چاقی بر سر سلامت
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایرنا / کارشناسان و مسوولان همواره هشدار می دهند که روند چاقی در کشور رو به افزایش است و شیوع بیماری کرونا نیز بهانه ای شد تا ایرانیان روز به روز چاق تر شوند و این معضل همچون آواری بر سر سلامت فروریزد.
تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان می دهد 29 میلیون نفر در ایران، دارای چاقی و اضافه وزن هستند. در سال 1980 (1359)، تعداد افراد چاق در ایران، معادل 2 میلیون نفر بود که به 11 میلیون نفر در سال 2015 (1394) رسید و 5.5 برابر افزایش یافت. همچنین تعداد افراد دچار اضافه وزن در ایران، طی همین دوره، از پنج میلیون نفر به 18 میلیون نفر افزایش یافته و بیش از 3.5 برابر شده است.
رضا ملک زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این تحقیقات می گوید: در ایران از سال 1980 (1359) تا 2015 (1394)، شیوع اضافه وزن در زنان بالغ از 31٫7 درصد به 32٫3 درصد و شیوع اضافه وزن در مردان بالغ از 23٫9 درصد به 35٫3 درصد رسیده است. همچنین در همین فاصله زمانی، شیوع چاقی در زنان از 16٫6 درصد به 24٫1 درصد و شیوع چاقی در مردان از 5٫8 به 13٫8 درصد افزایش پیدا کرده است.
ملک زاده افزود: شیوع اضافه وزن در دختران زیر 20 سال نیز از 6٫4 درصد به 10٫3 درصد و در پسران زیر 20 سال از 4٫1 درصد به 8٫9 درصد رسیده است. شیوع چاقی در دختران زیر 20 سال، از 1٫7 درصد به 4٫5 درصد و در پسران زیر 20 سال از 1٫2 درصد به 4٫3 درصد افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: در مجموع، شیوع استاندارد شده سنی اضافه وزن و چاقی در زنان و مردان بالغ از 39٫2 درصد در سال 1980 به 53٫1 درصد در سال 2015 رسیده و شیوع استاندارد شده اضافه وزن و چاقی در کودکان دختر و پسر در مجموع، از 6٫7 درصد به 13٫9 درصد افزایش پیدا کرده است.
متخصصان بر این باورند که چاقی و اضافه وزن در اثر دلایل متفاوتی مثل عادات بد غذایی، فعالیت فیزیکی کم یا عوامل ژنتیکی و تاثیر برخی داروها ایجاد می‌شود. چاقی خطری جدی برای سلامتی محسوب می‌شود و حتی می‌تواند باعث مرگ افراد در اثر بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان، اختلالات خواب و غیره شود.
به انباشته شدن غیر عادی چربی در بدن چاقی می گویند. زمانی که کالری دریافتی بیشتر از کالری مصرفی باشد، به چربی تبدیل شده و در بدن ذخیره می شود. بنابراین چاقی شکلی از سوء تغذیه نــاشی از پرخـــوری است که نه تنها نشانه سلامتی نیست، بلکـه نشــان دهنده تغـذیه نامناسب است.
کاهش مقاومت افراد دارای اضافه وزن و چاق مقابل کووید 19
علیرضا شیدفر استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در این زمینه می گوید: با توجه به اینکه افراد دارای وزن معمولی، تغذیه سالم تری نسبت به افراد چاق و یا دارای اضافه وزن دارند، به همین دلیل احتمال ابتلای این افراد به بیماری های مختلف به خصوص کووید 19 کمتر است.
وی با بیان اینکه مقاومت افراد چاق و یا دارای اضافه وزن در مقابل این بیماری بسیار کاهش پیدا کرده است، می افزاید: افراد چاق به خاطر پدیده اضافه وزن و چاقی شرایط التهابی در بدن آنها بیشتر است و احتمالا سیستم آنتی اکسیدانی بدن می تواند بسیار ضعیف تر عمل کند. همچنین به خاطر بالا بودن التهاب در بدن افراد چاق، مقاومت این افراد در برابر بیماری و انواع ویروس ها کاهش پیدا می‌کند.
این متخصص تغذیه ادامه می دهد: در کشور ما اضافه وزن وچاقی در افراد بزرگسال بسیار شایع است؛ بطوری که حدود نیمی از افراد بزرگسال کشور به اضافه وزن و چاقی دچار هستند. اضافه وزن و چاقی در کودکان ونوجوانان نیز روند رو به افزایشی را طی می کند.
شیدفر توضیح می دهد: هر فرد با توجه به سن، جنس و قد، وزن ایده ال خاص خود را دارد. اگر وزن فرد مناسب سن و قدش نباشد، در واقع بیشتر از استانداردها باشد این فرد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی است.
پرخوری و زیاده روی در مصرف غذا به خصوص عادات غذایی نامناسب مانند مصرف بی رویه غذاهای چرب و سرخ شده، مصرف غذا­های آماده، انواع سس های چرب مثل مایونز نوشابه های گازدار، شربت ها و آبمیوه های صنعتی، مواد قندی، شیرینی، شکلات، ماشینی شدن زندگی و کاهش تحرک بدنی از دلایل عمده اضافه وزن و چاقی در دنیای امروز است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان می کند: روزانه بیش از 2 ساعت از رایانه یا تلویزیون استفاده نکنید. افرادی که ساعت های زیادی را به تماشای تلویزیون می پردازند چاق تر هستند چون هم تحرکشان کم می شود و هم هنگام تماشای تلویزیون اغلب تنقلات کم ارزش و چاق کننده می خورند. به کودکان توصیه می شود در روز بیش از دو ساعت از وقت خود را به تماشای تلویزیون نگذرانند.
شیدفر می گوید: فیبر ماده مهمی برای کنترل وزن است و رژیم‌های غذایی حاوی فیبر معمولا با چربی و قند کمتری همراه هستند. بنابراین رژیم‌های غذایی غنی از فیبر انرژی کمتری دارند. همچنین غذاهای حاوی فیبر با سرعت بیشتری از دستگاه گوارش عبور می‌کنند و فرصت جذب مواد غذایی پرانرژی کمتر شده و دفع این غذاهای چاق کننده بیشتر می شود.
نقش مهم میان وعده های ناسالم در چاقی کودکان
عباس صفوی متخصص تغذیه نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: نداشتن تعادل بین مصرف و دریافت انرژی منجر به چاقی می شود. با توجه به اینکه داروهای کاهش دهنده وزن اثربخشی کم و عوارض نامطلوب قابل توجهی دارند، به همین دلیل تغییر سبک زندگی و اصلاح شیوه های غذایی توصیه می شود.
وی اظهار می دارد: عوامل موثر در بروز چاقی، پیچیده و شامل مجموعه ای از فاکتورهای ژنتیکی، رفتاری، محیطی، فیزیولوژیکی، اجتماعی، فرهنگی و تغذیه است که به نداشتن تعادل انرژی و افزایش ذخیره چربی منجر می شود. ذخیره سازی و استفاده از بافت چربی با شبکه پیچیده ای از سیگنال های عصبی کنترل می شود که جذب و استفاده از مواد غذایی را فعال می کند.
صفوی ادامه می دهد: چاقی با افزایش هزینه های سلامت، کاهش کیفیت زندگی و افزایش خطر مرگ در سنین پایین در ارتباط است که نمایه توده بدنی بالاتر از 30 تعریف می شود. از آنجا که بروز چاقی در دوران کودکی می تواند به چاقی و بیماری های مزمن در بزرگسالی منجر شود، کنترل و پیشگیری از آن در سنین کودکی اهمیت ویژه ای دارد. مدیریت چاقی و اضافه وزن در کودکان نیازمند همراهی و همکاری خانواده و بررسی و اصلاح الگوی غذایی کودکان است و مصرف میان وعده های ناسالم و تنقلات می تواند نقش مهمی در ایجاد چاقی در کودکان داشته باشد.
وی توصیه می کند: مصرف مواد غذایی پرچرب و سرخ کرده را محدود کنید. هنگام غذا خوردن از تماشای تلویزیون خودداری و از شیر و لبنیات کم چرب به جای انواع شیرهای طعم دار استفاده کنید. مصرف غذاهای آماده و سوسیس و کالباس را محدود و میان وعده های غذایی سالم مصرف کنیم. انجام تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی را فراموش نکنیم. غذاهای حاوی فیبر حجیم‌ترند و سبب پرشدن معده و احساس سیری زودرس می‌شوند؛ پس در مقایسه با سایر غذاها، غذاهای پرفیبر سبب می‌شوند که کالری کمتری به بدن برسد و کمتر باعث چاقی ‌شوند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/558704/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

60 دختر تنیسور دارای رنکینگ جهانی هستند

چهره ها/ عکسی از لیلا اوتادی در تخت جمشید

دختری که از نامزدی خودش خبر ندارد!

چهره ها/ عکس های بهاری «سپیده خداوردی»

کشته شدن دوست مالک به دست «افسانه»!

سخت گیری علی مسعودی برای لهجه مشهدی در سریال «نوروز رنگی»

چهره ها/ پست برزو ارجمند به یاد «عارف لرستانی»

عاقبت تلخ متجاوزِ سریالی؛ «هاروی واینستین» نابینا شد

علت خودکشی حامد در سریال دلدادگان چه بوده است؟

قرار بود فقط معتادش کنید قرار نبود بکشیدش!

جوانترین بازیگرانی که نامزد و برنده اسکار شدند

اولین قسمت برنامه «زندگی پس از زندگی» با تجربه ای از مرگ

روایت جدید داماد خانواده علی انصاریان از روزهای بستری علی

مرور 6 سریال ماورایی خاطره انگیز تلویزیون به بهانه آغاز پخش سریال «احضار»

کاملترین آنونس سریال بچه مهندس 4

توقف موقت ضبط «خندوانه»

بهترین و واقعی ترین نقش معتاد از نظر شاهین صمدپور

روزهایی که سعید آقاخانی، کارگردان «نون خ»، جرات نمی‌کرد بگوید کُرد است!

چهره ها/ صبا راد با لباس رنگی رنگی

سریال «رعدوبرق» بهروز افخمی امشب پخش نمی شود

پخش مسابقه «ایران» در ایام ماه مبارک رمضان

کمی بیشتر هوای کودکان بی سرپرست را داشته باشیم

همسر پنهانی مهران مدیری در سریال «دراکولا»

اجرای کدام مجری را بیشتر می پسندید؟

«جشن رمضان» 24 ساله شد؛ آغاز ضیافت الهی با بزرگترین مهمانی شبکه پنج سیما

چهره ها/ سلفی نرگس محمدی روی عرشه

سریال او یک فرشته بود موضوع قسمت جدید «14 اینچ»

انتشار نسخه ویژه نابینایان «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» با صدای پارسا پیروزفر

تیزر سریال خاطره انگیز متهم گریخت

بازی مهران احمدی جوان در سریال «جدال با سرنوشت»

مقصر حذف قسمت اول «منو بشناس» با حضور باران کوثری که بود؟!

«دیدن این فیلم جرم است» به شبکه خانگی رسید

برای یه بار تو زندگیت مرد باش!

دلیل مخالفت با ازدواج سیتا چیست؟

ماجراهای ساختمان پزشکان و تفنگ آقای افشار!

عجب زبون درازی داری تو!

خبر توقف ضبط «خندوانه» تکذیب شد

کلا قصد کرده جون مادر شوهرشو بگیره!

چهره ها/ مریم امیر جلالی مهمان «شب آهنگی» می شود؟‎

ادعای برنامه ساز تلویزیونی درباره جدایی شقایق دهقان از مهراب قاسم خانی!

82 فیلم سینمایی ایرانی، خواستار حضور در جشنواره جهانی فجر شدند

دعوت داریوش ارجمند از مردم برای تماشای سریال یاور

چهره‌ها/ محمد معتمدی بر مزار استاد شجریان

چهره‌ها/ تصویری از کتایون ریاحی در 60 سالگی

چهره‌ها/ استایل مونا فرجاد در روز تولدش

چهره‌ها/ آرش دهقان بازیگر سریال ملکه گدایان با پدر و برادرش

چهره‌ها/ توییت تامل برانگیز بهرنگ علوی به مناسبت شروع ماه مبارک رمضان

به نظر شما رفیق پژمان بازغی در برنامه همرفیق چه کسی است؟

چهره‌ها/ ارادت ویژه ارسلان قاسمی به داریوش خان

وقتی امیر می فهمد قتل هاتف یک نقشه بوده!