آریا بانو

آخرين مطالب

فضا چقدر تاریک است؟ گوناگون

فضا چقدر تاریک است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - بیگ بنگ / اگر از چراغ‌های شهر دور شوید و به بالا نگاه کنید، آسمان میان ستاره‌ها، واقعاً تاریک است. در بالای جو زمین، فضای بیرونی حتی تاریک‌تر و کم‌نورتر می‌شود و به رنگ سیاه فرو می‌رود. و هنوز هم آنجا، فضا مطلقاً سیاه نیست. جهان دارای بارقه‌ای ضعیف و مبهم از نور ستارگان ِ بی‌شمار و کهکشان‌هاست.
اندازه‌گیری‌ جدید دانشمندان درخشش ضعیف زمینه‌ای را نشان می‌دهد که تعداد “کهکشان‌های دیده نشده” کمتر از برخی مطالعات نظری است. به گفته محققان تنها صدها میلیارد کهکشان در جهان قابل مشاهده وجود دارد، نه دو تریلیون کهکشان که قبلا گزارش شده‌ است. “مارک پستمن” از موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور، مریلند، نویسنده‌ اصلی این تحقیق، گفت: «دانستن یک عدد مهم است – یعنی چند کهکشان وجود دارد؟ ما نور دو تریلیون کهکشان را نمی‌بینیم.»
برآورد قبلی مشاهدات بسیار عمیق آسمان توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا برون‌یابی شد. این برآورد از مدل‌های ریاضیاتی استفاده کرد تا برآورد کند که چه تعداد از کهکشان‌ها به حدی کوچک و ضعیف هستند که هابل قادر به رصد آنها نیست. این تیم نتیجه گرفت که 90٪ از کهکشان‌های جهان فراتر از توانایی هابل برای تشخیص در نور مرئی هستند. یافته‌های جدید که به اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط ماموریت نیوهورایزنز ناسا تکیه کردند، تعداد بسیار کمتری را نشان می‌دهند که مطابق با داده‌های قدیمی هابل است.
تاد لائر از NOIRLab ناسا، نویسنده اصلی مطالعه، گفت: «همه‌ی کهکشان‌هایی که هابل می‌تواند رصد کند را در نظر بگیرید و این تعداد را دو برابر کنید؛ این همان چیزی است که ما می‌بینیم – نه بیشتر». این نتایج در روز چهارشنبه، 13 ژانویه، در دویست و سی و هفتمین نشست انجمن نجوم آمریکا، که برای شرکت‌کنندگانِ ثبت نام شده آزاد است، ارائه شد. پس‌زمینه‌ی نوری کیهانی که تیم به دنبال اندازه‌گیری آن بود، معادل نور مرئی شناخته‌شده‌ترین ‌تابش مایکروویو کیهانی است.
“پستمن” توضیح داد: «در حالی که پس‌زمینه‌ی مایکروویو کیهانی دربارۀ 450 هزار سال اول پس از بیگ بنگ به ما اطلاعات می‌دهد، پس‌زمینه‌ی نوری کیهانی چیزی در مورد مجموع کل ستاره‌هایی که از آن زمان تاکنون تشکیل شده‌اند، به ما اطلاعات می‌دهد. این محدودیت در تعداد کهکشان‌های ایجاد شده و موقعیت آنها در زمان است».
درست است که تلسکوپ هابل قدرتمند است، اما نمی‌توان از آن برای انجام این مشاهدات استفاده کرد. هابل اگرچه در فضا قرار دارد، اما به دور زمین می‌چرخد ​​و هنوز هم دچار آلودگی نوری است. منظومه شمسی داخلی نیز پر از ذرات ریز غبار ناشی از سیارک‌ها و دنباله‌دارهای متلاشی شده، است. نور خورشید آن ذرات را منعکس می‌کند و درخششی به نام نور زودیاک ایجاد می‌کند که حتی توسط ناظران آسمانی روی زمین قابل‌مشاهده است.
برای فرار از نور زودیاک، تیم مجبور شد از رصدخانه‌ای استفاده کند که از منظومه شمسی داخلی فرار کرده است. خوشبختانه، فضاپیمای نیوهورایزنز که نزدیکترین تصاویر از پلوتو و جسم کمربند کویپر به نام آروکات را ارائه داده است، برای انجام این اندازه‌گیری‌ها به میزان کافی فاصله گرفته است. نیوهورایزنز در این فاصله (بیش از 6 میلیارد کیلومتر دورتر از زمین هنگام انجام این مشاهدات) آسمان محیطی را 10 برابر تاریک‌تر از آسمان قابل‌دسترسی برای هابل تجربه می‌کند.
لائر گفت: «این نوع اندازه‌گیری‌ها بسیار دشوار است. افراد زیادی برای مدت طولانی سعی در انجام این کار داشته‌اند. نیوهورایزنز یک نقطه برتری برای اندازه‌گیری پس‌زمینه‌ی نوری کیهانی در اختیار ما قرار داده است تا بهتر از هر زمانی بتوانیم آن را رصد کنیم».
این تیم تصاویر موجود را از بایگانی نیوهورایزنز مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. برای تحریک تابش پس‌زمینه‌ی ضعیف، محققان مجبور به اصلاح تعدادی از عوامل دیگر شدند. مثلأ، نور کهکشانی را که انتظار می‌رفت وجود داشته باشد و به حدی کمرنگ است که دیده نمی‌شود را کسر کردند. چالش‌برانگیزترین تصحیح، از بین بردن نور ستاره‌های کهشکان راه شیری بود که از غبار میان ستاره‌ای و به داخل دوربین منعکس می‌شد.
سیگنال باقیمانده، اگرچه بسیار ضعیف بود، اما هنوز قابل‌اندازه‌گیری بود. “پستمن” آن را با زندگی در یک منطقه‌ی دورافتاده و دور از چراغ‌های شهر مقایسه می‌کند، یعنی در هنگام شب در اتاق خواب خود دراز کشیده‌اید و پرده‌های پنجره‌تان کنار زده شده است. اگر همسایه‌ای با فاصله‌ی یک کیلومتر از جاده، یخچال خود را باز کند تا یک میان‌وعدۀ نیمه‌شب پیدا کند و نور یخچال آنها از دیوارهای اتاق خواب منعکس شود، به همان اندازه‌ی پس‌زمینه‌ای که نیوهورایزنز تشخیص داد، روشن خواهد بود.
بنابراین، منبع این تابشِ باقی‌مانده چه چیزی می‌تواند باشد؟ ممکن است که تعداد زیادی کهکشان کوتوله در جهان نسبتاً نزدیک وجود داشته باشند که قابل‌تشخیص نباشند. یا ممکن است هاله‌های پراکنده‌ی ستاره‌ای که کهکشان‌ها را احاطه کرده‌اند از آنچه انتظار می‌رود درخشان‌تر باشند. ممکن است جمعیتی از ستارگان سرکش و بین کهکشانی در سراسر کیهان پخش شده باشند. شاید جالب‌ترین احتمال این باشد که ممکن است کهکشان‌های کم‌نور و دورتر از آنچه که نظریه‌ها پیشنهاد می‌کنند، وجود داشته باشند.
این بدان معناست که توزیع یکنواخت اندازه‌ی کهکشان‌ها که تا به امروز اندازه‌گیری شده‌، در واقع فراتر از کم‌نورترین سامانه‌هایی که می‌توانیم مشاهده کنیم افزایش می‌یابد – همانطور که در ساحل تعداد سنگ‌ریزه‌ها بیشتر از سنگ‌ها است. تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا احتمالا می‌تواند به حل این معما کمک کند. اگر کهکشان‌های کم‌نور علت این پدیده باشند، بنابراین مشاهدات میدانی فوق‌العاده عمیق باید بتوانند آنها را تشخیص دهد. این مطالعه جهت چاپ در مجله‌ی Astrophysical پذیرفته شده است.
منبع: NASA

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/502746/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موزیک ویدیوی دیدنی حجت اشرف زاده به نام «عاشق توام»

کشف بطری‌های آب معدنی حامل تریاک در باک خودرو!

توضیحی درباره روند بررسی کمیسیون‌های پزشکی جانبازان شیمیایی سردشت

اقدام عجیب دختر و پسر اوکراینی برای نشان دادن عشقشان!

ساحلی شگفت‌انگیز در جنوب ایران

داستان «زشت ترین گربه تاریخ» که توسط شیطان تسخیر شده است

حمله قلبی یا سوزش سر دل؟

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟

چه رفتار‌هایی خانم‌ها را از ازدواج منصرف می‌کند

ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز

دست در دست با امیر غفارمنش

خواب عجیب کوروش تهامی که مدام تکرار میشود!

مادر مهربان، ولی کمی عصبی و شلوغ تلویزیون

دلیل عجیب ممنوع الکاری شهاب حسینی در تلویزیون

نام‌های پر طرفدار در 5 سال اخیر

نگاهی به تبلت‌های هوآوی برای کتاب‌خوانی به بهانه روز جهانی کتاب

محققان ایرانی روشی برای شمارش سلول با موبایل ابداع کردند

تنها غایب استقلال مقابل فولاد نکونام

مشکل بزرگ زیدان پیش از دربی مادرید

تارتار: جام حذفی اولویت ما نیست

6 بازیکن استقلال از لیست فرهاد مجیدی خط خوردند

مدافع استقلال راهی خدمت سربازی شد

سیدجلال مفیدترین پیرمرد لیگ

مراغه‌چیان:‌ بهترین مربی هم به استقلال بیاید نتیجه نمی‌گیرد

لازمه ی موفقیت شاگرد اول بودن نیست

تصویر دیده نشده از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در کلاس درس

جشن تولد پانته آ بهرام در پشت صحنه ملکه گدایان

چهره فریبا نادری بازیگر ستایش قبل و بعد از آرایش

سفر خارجی سالار عقیلی همراه همسر و پسرش به روسیه

ترانه «متصل» از محسن چاوشی برای طرفداران این خواننده

تیتراژ نوستالژیک کارتون «بچه های مدرسه والت»

میزان واردات واکسن خارجی کرونا به ایران شفاف شد

دلیل کاهش چشمگیر کلاهبرداری اینترنتی از درگاه‌های بانکی

جزئیات آخرین مرحله از مطالعه فاز یک واکسن کووایران برکت

چرا بعضی روز جمعه سیزدهم ماه را روز نحسی می‌دانند؟

خارج شدن یک روستای قدیمی از زیر آب

کسب 3 هزار دلار فقط با پنج ساعت خوابیدن!

آموزش تهیه صبحانه انگلیسی

با طرز تهیه روت افغانستانی آشنا شوید

این افراد به سوسیس و کالباس لب نزنند!

مشکل درک و فهم پیمان قاسم خانی از موضوع رفاقت!

مهران مدیری: دوربین های مدار بسته جای سینما رو گرفتن

بازیگر زن سریال های تلویزیونی در هیبت فشن شوی لباس

کشف آب و مواد آلی در یک سیارک برای اولین بار

بازگشت داگلاس کاستا به تمرینات بایرن

شب سور رئال ایبراهیموویچ که با خوانندگی پایان یافت

خواسته ترابی در پرسپولیس برآورده نشد

فرهاد مجیدی ترک عادت کرد

واکنش نامزد ریاست فدراسیون فوتبال به رای جنجالی حاج صفی

فولادی‌ها برای بازی با استقلال یک روز زودتر به تهران سفر کردند