آریا بانو

آخرين مطالب

اجرای طرح‌های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت اقتصادي

اجرای طرح‌های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سیاست حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و تامین حداقل معیشت در قالب طرح‌های مختلف توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است و در ماه‌های باقی مانده از دولت دوازدهم نیز در دستور کار قرار دارد.  رییس جمهوری نیز چندی پیش در جلسه هیات دولت به آن اشاره کرد و گفت: تلاش برای رونق و جهش تولید، مقابله با بیماری کرونا، خنثی سازی و پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه، مبارزه با فساد و شفاف سازی، چابک سازی دولت، بهبود معیشت و تامین سلامت مردم از اهداف مهم دولت است که با کمک مردم تا آخرین روز فعالیت دولت به طور جدی دنبال خواهد شد.

حسن روحانی تاکید کرد: «رسیدگی و توجه به وضعیت معیشت مردم از مهمترین اهداف و برنامه‌های دولت دوازدهم است که با وجود همه مشکلات برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان با تمام توان خود به صحنه آمده است.»

چالش‌ها و معضلات بسیاری پیش روی دولت قرار داشته که از میان آنها،  بیماری کرونا مهمترین چالشی است که دولت سال گذشته و امسال با آن مواجه بوده است و تلاش کرده در برابر این تکانه‌های اقتصادی با پرداخت تسهیلات، همسان‌سازی حقوق و پرداخت بیمه بیکاری یاری‌گر مردم باشد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان جزو گروه‌های کم برخوردار جامعه هستند که حمایت از آنها با همسان‌سازی و متناسب سازی حقوق در دولت تدبیر و امید عملی شد. مطالبه هشت ساله‌ای که در طول این سال‌ها بر زمین مانده بود با تعیین تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین امسال مطرح شد و با دستور رییس جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

براساس قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بین 500 تا 800 هزار تومان افزایش می‌یابد، به این صورت که بازنشستگان با 30 سال خدمت 2 میلیون و 800 هزار تومان و با 35 سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت می‌کنند.

پرداخت تسهیلات کرونایی 

بحران کرونا بخش‌های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب‌وکارهای مختلفی دچار زیان شدند. دولت برای حمایت از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و  مهلت زمانی تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به «کسب وکارهای بیمه نشده» تا پایان شهریور و «کسب و کارهای بیمه شده»  تا 15 شهریورماه 1399 تمدید شد.

برابر آخرین آمار تاکنون 230 هزار و 667 میلیارد ریال برای 50 درصد از متقاضیان پرداخت شده است.

بیمه بیکاری کرونایی

بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری به شمار می‌رود. برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس  bimebikari.mcls.gov.ir  راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند.

مطابق آخرین آمار 864 هزار و 200 نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند. همچنین طی سه ماه، یک میلیون و 52 هزار و 852 مورد مقرری برای 717 هزار و 352 نفر مشمول، پرداخت شده است.

بازار

 

پرداخت وام یک میلیون تومانی

پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر نیز از دیگر مصوبات حمایتی دولت است.

بر اساس این طرح،  خانوارهایی که یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان دریافت می‌کنند مشمول این مصوبه بودند. مبلغ وام یک میلیون تومان و نرخ کارمزد چهار درصد است که اقساط آن از ابتدای تیر ماه به مدت 30 ماه و هر قسط 35هزار تومان از یارانه سرپرست خانوار کسر می‌شود و تا کنون 6 قسط آن از حساب یارانه‌بگیران اخذ شده است.

پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی خانوار

در ادامه حمایت‌های معیشتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، مقرر شد همه افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت نداشتند مشمول دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا شوند. همچنین در مجموع 11 میلیون خانوار معادل 29 میلیون و 700 هزار نفر تسهیلات یک‌میلیون‌تومانی دریافت ‌کنند.  

طبق آخرین آمار بیش از بر 6 میلیون و 993 هزار و 380 سرپرست خانوار در دو مرحله پرداخت تسهیلات به یارانه‌بگیران معیشتی، از تسهیلات یک میلیون تومانی بهره‌مند شده‌اند.

کسر اقساط این یارانه از یارانه معیشتی بنزین بوده و قرار است از این ماه مبلغ 30 هزار تومان از حساب سرپرستان خانوار کسر شود.

مهلت سه ماهه در پرداخت اقساط قرض‌الحسنه

همچنین درادامه حمایت‌های کرونایی و با توجه به آسیب دیدن مشاغل و روند درآمدزایی خانوارها، بانک مرکزی با هدف حمایت از وام گیرندگان، اعلام کرد که پرداخت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه برای مدت سه ماه به تعویق می‌افتد.

بر این اساس، قرار شد اقساط وام‌های قرض‌الحسنه در ماه‌های اسفند 98، فروردین 99 و اردیبهشت 99 دریافت نشود و بدون وضع هر گونه جریمه یا کارمزد به پایان دوره پرداخت اقساط منتقل شود.

حمایت از اجاره‌نشین‌ها

در ادامه برای حمایت از اجاره نشین‌ها مقرر شد، تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ هشتم تیرماه 99 هنوز تمدید نشده بود، در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید شد.

حداکثر افزایش میزان اجاره‌بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا 25 درصد، سایر کلان شهرها (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا 20 درصد و سایر شهرهای کشور تا 15 درصد تعیین شد.

یارانه معیشتی بنزین

با افزایش قیمت بنزین در 24 آبان ماه سال گذشته دولت تصمیم گرفت 29 تا 30 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را بین  18 میلیون خانوار (60 میلیون نفر) تقسیم کند.

سبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می‌شود. خانواده یک نفره 55 هزار تومان، خانواده دو نفره 103 هزار تومان، خانواده سه نفره 138 هزار تومان، خانواده 4 نفره 172 هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می‌کنند.

تا کنون 13 مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار مشمول دریافت این سبد واریز شده است.

کمک هزینه 200 تا 600 هزار تومانی

پرداخت مبلغ 200 الی 600هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند (ماهانه 350 میلیارد تومان به این بند اختصاص می یابد)  از دیگر حمایت‌های معیشتی دولت است.

میزان کمک بین 200 هزار تا 600 هزار تومان بسته به بعد خانوار به این ترتیب که خانوار یک نفره 200 هزار تومان، دو نفره 300هزار تومان، سه نفره 400 هزار تومان، چهار نفره 500 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 600 هزار تومان، در چهار مرحله پرداخت شده است که آخرین مرحله آن 31 خرداد 99 توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، واریز شد.

یارانه معیشتی 100 و 120 هزار تومانی

آخرین حمایت معیشتی دولت پرداخت کمک هزینه یکصد هزار تومانی به خانوار فاقد درآمد ثابت است. براساس اطلاعیه وزار ت تعاون در خصوص حمایت معیشتی از اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت، طبق تفاهم صورت گرفته بین مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حمایت از این قشر، سازمان برنامه و بودجه مصوبه مذکور را به وزارت تعاون ابلاغ کرد.

حمایت معیشتی 120 هزار تومانی ماهیانه به ازای هر نفر، به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، تعلق می گیرد. همچنین حمایت معیشتی 100 هزار تومانی به ازای هر نفر، شامل خانوارهایی می شود که هیچ‌یک از اعضای آن‌ها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند،  بیمه‌پرداز نبوده و در زمره دهک‌های پایین باشند، همچنین شامل خانوارهایی است که بسته حمایت معیشتی 200 تا 600 هزار تومان دریافت کرده اند.

بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند.

حمایت معیشتی 100 و 120 هزار تومان از آذرماه به مدت چهار ماه پرداخت می شود. اولین مرحله واریزی نیز ساعت 24 روز 27 آذرماه به حساب خانوارهای مشمول این طرح واریز شد.

افزایش 42 درصدی اعتبار حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در بودجه 1400

دولت تدبیر و امید حمایت‌های معیشتی خود را در لایحه بودجه سال آینده نیز مدنظر قرار داده است. طبق لایحه بودجه 1400 دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور اعتباری معادل 38 هزار و 710 میلیارد تومان پیش بینی شده که در مقایسه با اعتبار امسال که رقم 27 هزار و 257 میلیارد تومان است، 42 درصد افزایش داشته است.

این میزان از محل اعتبارات تبصره (14) لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، معادل 13 هزار و 400 میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق بوسیله پرداخت مستمری به مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی به تعداد سه میلیون و 240 هزار خانوار است که نسبت به سال گذشته 32 درصد رشد خواهد داشت.  

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، اعتبار برای ردیف سازمان بهزیستی کشور به مبلغ سه هزار و950 میلیارد تومان با رشد 25 درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.  

اعتبار پیش بینی شده برای ردیف کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز برابر با 6 هزار و 460 میلیارد تومان است که رشد 29 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.  

علاوه براین از دیگر حمایت های پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده ارائه تسهیلات اشتغال به مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی از محل اعتبارات تبصره (16) لایحه بودجه سال 1400 کل کشور به مبلغ هشت هزار و 200 میلیارد تومان است.

براساس لایحه بودجه سال 1400 اعتباری معادل یک هزار و 700 میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که 31 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.  

همچنین در بخش مسکن محرومان نیز دولت اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی را برای تامین مسکن محرومان در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی کرده است.  

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/498346/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نگار اسماعیلی قهرمان تکواندو آسیا شد/ پایان روز نخست با 6 مدال

دردسری تازه برای فریبرز بخاطر برادرش

جدیدترین تصویر از محمدرضا فروتن در سریال «جزیره»

چهره ها/ عکس زیبای سیما تیرانداز با لباس اصیل ترکمنی

مجید مجیدی در تلویزیون از فیلم «خورشید» می‌گوید

حدیثه تهرانی در نقش دختر دبیرستانی در یک سریال تلویزیونی

تیزر قسمت جدید «مردم معمولی»؛ تو به خاطر من از سبیلت گذشتی

سریال خاطره انگیز «مدرسه مادربزرگ ها» با بازیگرانی که دیگر نیستند

پایان‌ محدودیت‌های‌ کرونایی‌ هالیوود

چهره ها و خبر ها در هفته ای که گذشت

ستاره‌های «خرچنگ» همبازی شدند

آدم مشهور‌هایی که «بی‌پدر» بزرگ شدند

تلویزیون چند ساعت به نامزدهای ریاست‌جمهوری تریبون داد؟

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

گیتی قاسمی: «زیرخاکی»، تافته جدابافته تلویزیون است

بازگشت مخاطبان به سینما؛ «هفته‌ای یکبار آدم باش» در مرز فروش یک میلیارد تومانى

از علی صبوری تا شقایق خاموش در حال تزریق واکسن ایرانی

چهره ها/ شفاف سازی کتایون ریاحی درباره مواضع انتخاباتی اش

چهره ها/ نگاه مهنوش صادقی در دوران کودکی

چهره ها/ پولاد کیمیایی و پدرش در کشور سوئیس

چهره ها/ تقدیر سحر دولتشاهی از پدرام شریفی

تقدیم شادی برنامه خندوانه به کریستین اریکسن!

چهره ها/ سومین سالگرد ازدواج مهدی یغمایی

تصویر مهاجرت در سینمای ایران

کبودی چهره ای که بغض رامبد را شکست

وقتی جناب خان خیاط میشود

10 فیلم ژاپنی برتر ژانر سامورایی به انتخاب راتن تومیتوز

بهترین فیلم‌های ترسناک دهه 2010 میلادی که باید تماشا کنید

داستان رقابت شونه به شونه جناب خان با پرویز پرستویی

جمال شورجه: اگر انقلاب نمی‌شد، وارد سینما نمی‌شدم

2 فیلم کوتاه ایرانی منتخب شانزدهمین جشنواره‌ فیلم‌های شرقی ژنو شدند

چهره ها/ تجربه نسیم ادبی از زندگی

چهره ها/ محبت برادران آذرنگ به هم

تریلر فیلم کوتاه صدای انسان

چهره ها/ شجاعت میترا حجار در مواجه با موش خرما

تصویری جالب از ترکیب چهره رضا کیانیان و آل پاچینو

سیگار کشیدن بایرام در خندوانه

چرا اکبر عبدی از سریال «روزهای آبی» جدا شد؟

انیمیشن‌های فرانسوی رکورد 10 ساله را شکستند

مشکلات جا به جایی خونه برای بایرام

وقتی زمین خوردم که پسرم جای من رو گرفت

وقتن زن فریبرز به سراغ رمال شوهر دزد میرود!

چهره ها/ اولین لژیونر ایرانی NBA ازدواج کرد

تعجب درویشان پور از رانندگی بدون دست!

مادر چند بخشه؟ برام هجی کن!

سروش روی تخت بیمارستان هم دست برنمی‌داره!

برای فریبرز هواپیما فرستادن!

دوپینگ نیما شعبان نژاد در سریال تلویزیونی

مجری برنامه کودک اصلا اعصاب نداره!

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به «اسپایک لی»