آریا بانو
تبیین اقدامات مشترک اداره کل بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز در خصوص اعتیاد
يکشنبه 19 ارديبهشت 1400 - 00:11:09
وزارت رفاه
آریا بانو - طی نشستی با حضور مدیر کل بهزیستی و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز اقدامات مشترک این دو نهاد در خصوص پیشگیری از اعتیاد و نیز ساماندهی معتادین در استان در سال جاری تبیین شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز، اسدالله حیدری در خصوص اقدامات مهم بهزیستی البرز در خصوص آسیب های اجتماعی و بویژه اعتیاد اظهار کرد: علی رغم این که بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دو دستگاه متفاوت هستند، ولیکن هدف مشترکی را دنبال می کنند و در تلاش هستند تا حد امکان میزان آسیب های اجتماعی بخصوص اعتیاد و افراد آسیب دیده را در استان کاهش دهند.
وی افزود: شرح فعالیت های بهزیستی حوزه وسیع و گسترده ای را در بر می گیرد ، این دستگاه 180 ریز فعالیت دارد که ممکن است به آنها افزوده شود و مسئولیتی علاوه بر آنها به بهزیستی محول شود.
مدیرکل بهزیستی اظهارکرد: از جمله موضوعاتی که بهزیستی توجه و تمرکز ویژه ای بر آن دارد بحث اعتیاد است و همان گونه که می دانید قانون اعتیاد در حال بازنگری است و در خصوص این مسئله که آیا با معتادین باید به صورت مجرم برخورد شود یا به چشم بیمار نگاه شوند ، قرار هست تعیین تکلیفی صورت گیرد که امیدواریم هرچه سریعتر این موضوع مشخص شود و البته بهزیستی تا آن زمان کمافی السابق با تمام قوا در راستای کاهش آسیب های اعتیاد همکاری لازم را با شورای هماهنگی خواهد داشت.
وی افزود :با تلاش بهزیستی، در خصوص مرکز غربالگری نیز بدهی ها تقریبا تسویه شده و رقم ناچیزی باقی مانده که بزودی تسویه خواهد شد.
حیدری در خصوص موضوع جمع آوری معتادین متجاهر گفت : به علت تعطیلی 17 کمپ از کمپ های استان البرز ظرفیت بهره گیری از مراکز ماده 15 کاهش یافته است و در حال حاضر این مراکز ظرفیتی جهت پذیرش مورد جدید ندارند که بحث جمع آوری های جدید را دچار چالش کرده است.
وی گفت : در این خصوص برای اخذ مجوز به منظور ایجاد مراکز ماده 15 که شرایط متفاوتی در بحث فضای فیزیکی مطلوب و موسس با تحصیلات مرتبط و تعهد کاری ،رایزنی هایی صورت گرفته است که انشالله کمبود در این زمینه نیز مرتفع خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی در خصوص اقلام و اموالی که متعلق به مرکز غربالگری بوده است گفت: طبق قانون و در قالب انعقاد تفاهم نامه این اموال جهت تجهیز مرکز تازه تاسیس تحویل شورای هماهنگی استان خواهد شد.
حیدری در خصوص تاسیس مراکز ماده 16 بانوان افزود : طبق مقررات سازمان جهت تاسیس این مرکز نیاز به مجوز بهزیستی می باشد که البته در صورت واگذاری مدیریت آن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به تفاهم نامه این ارگان با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فعالیت آن بلامانع است.
در ادامه سردار حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز ضمن اشاره به مسئولیت های بی شمار سازمان بهزیستی گفت: جامعه هدف بهزیستی، افراد پر چالشی هستند و دیدن این آسیب ها ، اثرات منفی بسیاری روی کارکنان بهزیستی خواهد داشت ولیکن کار در بهزیستی بسیار طاقت فرسا و البته ارزشمند است.
وی افزود: برای تاسیس مرکز ماده 16 تاکنون بالغ بر 2میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه شده و 45 میلیون اجاره بها پرداخت می شود که با سایر پرداختی ها ماهیانه حدود 80 میلیون تومان هزینه برای ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر داشته است.
ایجاد اشتغال برای معتادین بهبود یافته
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در خصوص اهمیت تاسیس مرکز ماده 16 گفت : در حال حاضر ظرفیت 700 نفری برای این مرکز پیش بینی شده است و برای اشتغال این افراد نیز با رایزنی های صورت گرفته و ضمن تهیه چرخ و صنایع فلزی ،ستاد در تلاش است در این خصوص گام های موثری بردارد.
وی افزود: مرکز غربالگری که با همکاری بهزیستی ایجاد شده نیز تا کنون 350 میلیون هزینه کرد داشته و هدف گسترش و توسعه آن است.
حسینی در ادامه گفت: بناداریم یک مرکز میان مدت و یک مرکز بلند مدت هم تاسیس کنیم که شاغلین مرکز میان مدت را 70 درصد بهبودیافتگان اعتیاد و 30 درصد دیگر شامل ساکنین مناطقی که از بیکاری به سوی اعتیاد سوق داده می شوند تشکیل می دهد و برای مرکز بلند مدت نیز برنامه ای در نظر داریم که در 4 فاز هدایت میشود .
در پایان دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر البرز گفت : امید است ضمن بهره گیری از همکاری و حمایت اداره کل بهزیستی بتوانیم در راستای تحقق این اهداف گام ها موثری در خصوص رفع معضل اعتیاد در استان برداریم.

http://www.banounews.ir/Fa/News/584207/تبیین-اقدامات-مشترک-اداره-کل-بهزیستی-و-شورای-هماهنگی-مبارزه-با-مواد-مخدر-استان-البرز-در-خصوص-اعتیاد
بستن   چاپ