آریا بانو
بازی‌های خاطره‌انگیز پرسپولیس مدل برانکو
سه شنبه 12 اسفند 1399 - 17:36:35
آریا بانو - خبر ورزشی / برانکو در طول ٥ فصل حضورش در پرسپولیس بازی‌های خاطره‌انگیز زیادی داشت و کارنامه پربار او پر از لحظات تلخ و شیرین بود. به مناسبت تولد برانکو که همین چند روز پیش بود، می‌خواهیم بازی‌های خاطره‌انگیز پرسپولیس مدل برانکو را با هم مرور کنیم. 
٢٨ فوریه ١٩٥٦ در شهر واراژدین کرواسی مردی به دنیا آمد که سال‌ها بعد در باشگاه پرسپولیس به یک نماد تبدیل شد. نماد جنگیدن، روحیه قهرمانی، حمایت و... 
بدون شک برانکو ایوانکوویچ محبوب‌ترین ‌فرد طی سال‌های اخیر برای هواداران پرسپولیس به حساب می‌آید. پروفسور نه تنها بعد از ٩ سال سرخپوشان را به مقام قهرمانی رساند بلکه این کار را سه بار تکرار کرد تا خودش را در باشگاه پرسپولیس جاودانه کند. برانکو در طول ٥ فصل حضورش در پرسپولیس بازی‌های خاطره‌انگیز زیادی داشت و کارنامه پربار او پر از لحظات تلخ و شیرین بود. به مناسبت تولد برانکو که همین چند روز پیش بود، می‌خواهیم بازی‌های خاطره‌انگیز پرسپولیس مدل برانکو را با هم مرور کنیم. 
1) پرسپولیس ٢- راه‌آهن 1؛ فرهنگ هواداری پرسپولیسی‌ها عوض شد
پرسپولیس لیگ پانزدهم بسیار جذاب و تهاجمی بازی می‌کرد ولی در ابتدای فصل نمی‌توانست نتیجه بگیرد. کار به جایی رسید که شایعه برکناری برانکو هم شنیده می‌شد ولی مدیران وقت پرسپولیس پای مرد کروات ایستادند و نتیجه‌اش را هم دیدند. تیم برانکو مدعی قهرمانی شد ولی در هفته آخر فقط به خاطر تفاضل گل دستش به جام نرسید. اردیبهشت 95، آخرین بازی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی با حضور 100 هزار نفر با برتری قرمزپوشان به پایان رسید؛ شاید این پیروزی تلخ‌ترین برد تاریخ پرسپولیس باشد اما دلیل انتخاب این مسابقه اتفاقات بعد از آن است. جایی که هزاران تماشاگر پرسپولیس به جای فحاشی و خرد کردن صندلی‌ها که بارها قبل از آن انجام داده بودند، بازیکنان و برانکو را تشویق کردند. بازی با راه‌آهن و اتفاقات بعد از آن روی سکوها فرهنگ هواداری پرسپولیسی‌ها را عوض کرد و آنها متوجه شدند یکی از راه‌های خارج شدن از بحران، حمایت همه‌جانبه است؛ اتفاقی که طی سال‌های اخیر پرسپولیسی‌ها با الگو گرفتن از تفکرات برانکو به کار گرفتند و نتیجه‌اش را هم دیدند. 
2) پرسپولیس٤- استقلال 2؛ ‌٤تایی کردن رقیب سنتی
یکی از جذاب‌ترین و پرگل‌ترین دربی‌های چند سال اخیر را در بازی برگشت لیگ پانزدهم شاهد بودیم. جایی که تیم‌های تحت هدایت برانکو و مظلومی در کورس قهرمانی بودند و هر تیمی در دربی برنده می‌شد، گام بلندی به سمت قهرمانی برمی‌داشت. 
برانکو لیگ پانزدهم را کابوس‌وار با پرسپولیس شروع کرد، به قعر جدول رسید، کاپیتان ابدی‌اش را از دست داد و بازی‌های مهمی را به دلیل بی‌دقتی مهاجمانش بدون امتیاز پشت‌سر گذاشت ولی چند هفته به پایان لیگ برتر با بردن استقلال به صدر جدول می‌رسید. محسن ترکی در 27 فروردین 95، سوت آغاز بازی را زد. نزدیک به 40 شوت به سمت دروازه مکانی و رحمتی در زیباترین بازی پرسپولیس و استقلال در دو دهه گذشته نواخته شد و در پایان تیم برانکو در یک بازی برتر ٤-٢ رقیب سنتی را برد و صدرنشین شد. پرسپولیس در آن بازی موقعیت‌های زیادی داشت حتی یک پنالتی هم توسط طارمی از دست داد و چه بسا اگر در آن دیدار مهاجمان پرسپولیس دقت بیشتری می‌کردند، نتیجه‌ای عجیب در دربی رقم می‌خورد. 
3) پرسپولیس ٣- تراکتور صفر؛ ‌برانکو در راه قهرمانی مچ امیر را خواباند
از دست دادن قهرمانی در روز آخر لیگ پانزدهم برای پرسپولیسی‌ها بسیار تلخ بود ولی آنها را به آینده امیدوار کرد. برانکو در لیگ شانزدهم تیمی ساخت که از همان هفته اول خودش را در حد مدعی نشان داد. در آن سال تراکتور پرمهره به همراه امیر قلعه‌نویی مهم‌ترین رقیب پرسپولیس در راه اولین قهرمانی این تیم در شانزدهیمن دوره لیگ برتر بود. اگر تراکتور 3 امتیاز این مسابقه را برای خود می‌کرد، شاید سرنوشت قهرمانی به شکل دیگری رقم می‌خورد. 17 بهمن سال 95، ورزشگاه مملو از جمعیت آزادی میزبان این بازی بزرگ بود. شاگردان برانکو از همان ابتدا قدرت خود را به حریف دیکته کردند و مهدی طارمی در دقیقه 2 بازی، رامین رضاییان در دقیقه 24 و وحید امیری در دقیقه 60 سه بار دروازه تراکتور را باز کردند تا پرسپولیس با یک برد پرگل سرخ‌های تبریز را شکست دهد و گام بلندی به سمت قهرمانی بردارد. برانکو در حالی در راه رسیدن به اولین جام خود مچ امیر را خواباند که بعد از آن شکست سنگین تیم قلعه‌نویی نه تنها از کورس قهرمانی جا ماند بلکه جنگ نایب‌قهرمانی را هم به استقلال منصوریان واگذار کرد. 
4) پرسپولیس 2- ماشین‌سازی صفر؛ ‌قهرمانی بعد از ٩ سال
قبل از حضور برانکو به عنوان سرمربی پرسپولیس این تیم دو قهرمانی در لیگ برتر داشت که آخرین آن به لیگ هفتم و زمان سرمربیگری افشین قطبی برمی‌گشت. پرسپولیس برانکو در لیگ شانزدهم هم خوب بازی می‌کرد و هم عالی نتیجه می‌گرفت و از همان ابتدای فصل مشخص بود این تیم بوی قهرمانی می‌دهد. شاگردان برانکو در لیگ شانزدهم یکی پس از دیگری رقبا را مغلوب می‌کردند و سه هفته مانده به پایان بازی‌ها قهرمانی‌شان را قطعی کردند. در هفته بیست‌وهفتم پرسپولیس در حالی مهمان ماشین‌سازی تبریز بود که بدون توجه به نتایج سایر تیم‌ها فقط به یک برد برای قهرمانی نیاز داشت. شاگردان برانکو در آن بازی با دو گل علیپور و طارمی دو مهاجم گلزن خود ماشین‌سازی را شکست دادند و قهرمانی لیگ برتر را جشن گرفتند. 
برانکو با این قهرمانی به ٩ سال قهرمان نشدن در لیگ برای پرسپولیسی‌ها پایان داد و با هدیه دادن جام قهرمانی به شدت نزد هوادران این تیم محبوب شد. 
5) پرسپولیس 1- استقلال صفر؛ امضای برانکو زیر حکم اخراج شفر
بازی برگشت پرسپولیس و استقلال در لیگ هجدهم فوق‌العاده حساس بود چراکه هر دو تیم در کورس قهرمانی قرار داشتند. استارت هت‌تریک قهرمانی پرسپولیس به جرأت در این دیدار و برتری مقابل دشمن سنتی رقم خورد. تیم سرحال و پرمهره شفر آمده بود تا با بردن رقیب دیرینه صدر جدول را برای خود و برانکو و شاگردانش را از مسیر قهرمانی دور کند. ورزشگاه آزادی در دهمین روز از بهار سال 98، پذیرای دو تیم پرطرفدار ایران بود و هزاران تماشاگر آماده پیروزی تیم محبوب خود و سر دادن شعار قهرمانی بودند. دقیقه 21 سانتر مهدی ترابی از روی یک ضربه کرنر با ضربه سر احمد نوراللهی همراه شد و پرسپولیس با کسب 3 امتیاز نه تنها راهش را برای قهرمانی هموار کرد، بلکه استقلال و شفر را وارد حواشی زیادی کرد که همین حواشی باعث برکناری پیرمرد آلمانی شد. در واقع برانکو با بردن دربی زیر حکم اخراج شفر امضا زد و تیمش را برای سومین فصل متوالی به قهرمانی رساند. 
6) پرسپولیس ٣- الاهلی عربستان 1؛ ‌صعود به اولین نیمه‌نهایی آسیایی با 10 نفر
پرسپولیس در دوران حضور برانکو بازی‌های زیادی را 10 نفره شد ولی از آن سربلند بیرون آمد. یکی از خاطره‌انگیزترین آنها در لیگ قهرمانان آسیا و مقابل الاهلی عربستان رقم خورد. اول شهریور سال 96، ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی میزبان بازی برگشت پرسپولیس و الاهلی عربستان در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا سال 2017 بود. بازی رفت این دو تیم در عمان در حالی با تساوی به پایان رسید که پرسپولیس با دو گل از حریف خود عقب بود. در بازی برگشت شاگردان برانکو در همان ابتدای بازی توسط علیپور به گل رسیدند ولی اخراج کمال در 10 دقیقه ابتدایی بازی کار را برای سرخپوشان در گرمای امارات پیچیده کرد. پرسپولیس در نیمه دوم، گل خورد و در آستانه حذف قرار داشت‌ اما مرد کروات با آوردن منشا، رسن و مصلح که هر سه بازیکن در گل‌های دوم و سوم نقش داشتند، درس مربیگری به ربروف اوکراینی داد و پرسپولیس را برای اولین بار در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا به نیمه‌نهایی رساند. 
7) پرسپولیس 1- السد 1؛ ‌چطوری ژاوی
شاید هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا 2018 بعد از جدایی ستاره‌هایی مثل طارمی، امیری، احمدزاده، مسلمان و صادق محرمی و بدون جانشین کردن حتی یک بازیکن به دلیل بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی به فینال برسد. شاگردان برانکو بعد از پیروزی دراماتیک مقابل الدحیل در تهران به نیمه نهایی رسیدند و برای فینالیست شدن باید ژاوی و یارانش را می‌بردند. اتفاقی که در بازی رفت در قطر رخ داد و پرسپولیس با تک‌گل علیپور تیم قدرتمند قطری را در خاک خودش شکست داد. در بازی برگشت ورزشگاه آزادی جو عجیبی داشت و حتی در راهروهای استادیوم هم جای نشستن نداشت. حدود ٣٠ هزار نفر پشت در ماندند و نتوانستند وارد ورزشگاه شوند. برانکو و تیمش خیلی زود توسط بونجاح غافلگیر شدند ولی در نیمه دوم سیامک نعمتی کار را به تساوی کشاند. در دقایق پایانی هم بیرانوند با سوپر سیو خود مقابل ضربه سر ژاوی، السد را برای صعود به فینال در حسرت باقی گذاشت و این پرسپولیس بود که با هدایت برانکو و تنها با 13 بازیکن بزرگسال راهی فینال شد. نکته جالب این دیدار این بود که عادل فردوسی‌پور یکی از آخرین گزارش‌هایش را در ورزشگاه آزادی انجام داد و بعد از واکنش فوق‌العاده بیرانوند در لحظات پایانی گفت: چطوری ژاوی.

http://www.banounews.ir/Fa/News/534732/بازی‌های-خاطره‌انگیز-پرسپولیس-مدل-برانکو
بستن   چاپ