آریا بانو

آخرين مطالب

شعارهای فدراسیون والیبال غیرکارشناسی بود ورزشي

شعارهای فدراسیون والیبال غیرکارشناسی بود
  بزرگنمايي:

آریا بانو - مهر / کارشناس والیبال پس از حذف تیم ملی از مرحله گروهی بازی‌های المپیک گفت: در رقم خوردن این نتیجه هم الکنو اشتباهاتی داشت هم مسئولان فدراسیون شعارهایی دادند که غیرکارشناسی بود.
مرتضی شیاری پس از حذف تیم ملی والیبال از مرحله گروهی بازی‌های المپیک 2020 توکیو گفت: نمی‌دانم از چه کلمه‌ای استفاده کنم، بگویم شوک، رؤیا یا خواب! فدراسیون‌نشین‌ها مرتب در چهار سال گذشته صحبت از رفتن روی سکوی المپیک را داشتند. با توجه به اینکه در راحت‌ترین گروه قرار داشتیم، اما نتوانستیم از گروه صعود کنیم. با یک برد مقابل لهستان شاهد بودیم که بسیاری از مسئولان فدراسیون مدعی شدند که گفته بودیم «صبور باشید و چهره واقعی تیم ایران را در المپیک خواهید دید!»
دستیار جان اسپرو ادامه داد: پس از شکست تیم لهستان در رسانه‌ها گفتم این یک برد خطرناک است. قبول دارم برد باارزشی است اما خطرناک بود چون تیم ایران همیشه در مقابله تیم لهستان یک انگیزه خاصی داشته است و این برد می‌تواند تیم ایران را وارد یک خواب و رؤیا کند که به راحتی می‌تواند از گروهش صعود کند درحالی‌که میدان المپیک، میدان بزرگی است، هیچ‌کس برای شکست نمی‌آید و همه تیم‌ها چهار سال برنامه‌ریزی می‌کنند که در آن میدان بهترین نتیجه را کسب کنند.
وی تأکید کرد: در همان لیگ ملت‌ها مشخص بود که تیم ایران دچار بحران است، هماهنگ نیست و ضعف دارد و متأسفانه این ضعف‌ها پوشیده نشد و اشتباه پشت اشتباه. در لیگ ملت‌ها با دو پاسور شرکت کردند و در حین مسابقات تعویض پاسور رخ داد. غفور در 90 درصد بازی‌ها حضور نداشت و به یکباره در المپیک به صورت فیکس بازی کرد. غفور بازیکن بزرگ و برای والیبال ایران بسیار زحمت کشیده است اما این کارها و حرکات خنده‌دار است. صابر کاظمی که در لیگ ملت‌ها با آن قدرت بازی کرد، در المپیک ذخیره شد و شاهد بودید که هر بار در المپیک شرکت کرد، خودش را نشان داد.
دستیار جان اسپرو افزود: نمی‌دانم درباره الکنو چه بگویم. شاید صحبتی که او بارها و بارها اعلام کرد که «نیاز دارد استراحت کند»، واقعا نیاز به این استراحت داشت اما نمی‌دانم چرا این کار را به پس از المپیک موکول کرد. ای‌کاش قبل از المپیک استراحت می‌کرد و اصلاً در والیبال ایران حاضر نمی‌شد.
این مربی ادامه داد: بارها گفتم که خصوصیات اخلاقی الکنو به هیچ وجه با خصوصیات بازیکنان المپیک ایران همخوانی ندارد. سیستم کاری الکنو از نظر والیبالی و فکری، هم‌خوانی با والیبال و والیبالیست‌های ایرانی ندارد اما گوش شنوایی وجود نداشت و فکر کردند چون الکنو رزومه قوی دارد می‌تواند به والیبال ایران در این برهه زمانی کمک کند.
کارشناس والیبال ادامه داد: الکنو و تمامی دوستان باید این را در نظر داشته باشند این بازیکن است که در داخل زمین بازی می‌کند نه مربی و شما زمانی می‌توانید مربیگری خود را به رخ بکشید که بازیکنان خوبی در اختیار داشته باشید و با چیدمان آنها و استفاده درست از آنها در شرایط درست بتوانید استفاده کنید اما زمانی که بازیکن به اندازه کافی در اختیار نباشد یا بازیکنانی در اختیار دارید که در برخی از تکنیک‌ها دچار ضعف هستند، هر چقدر هم که دانش مربیگری داشته باشید، کاری از دستتان برنمی‌آید.
شیاری تأکید کرد: یک اتفاقی پیش از المپیک رخ داد و فرهاد قائمی به هر دلیلی به تیم ملی دعوت شد. این دعوت می‌توانست هماهنگ شده یا نشده با الکنو باشد اما اتفاقی که پس از آن رخ داد، بسیار زننده بود و نه فدراسیون و نه الکنو نتوانستند این موضوع را مدیریت کنند و لطمه‌های زیادی از نظر روحی، روانی و حاشیه‌سازی به تیم ملی وارد شد. قائمی یا نباید به تیم ملی دعوت می‌شد و حالا که دعوت شد، باید حداقل فرصت بیشتری به او داده می‌شد و بهتر بود شفاف‌سازی انجام می‌شد یا حداقل می‌گفتند که ما اشتباه کردیم از او برای حضور در تیم ملی دعوت کردیم.
کارشناس والیبال گفت: نکته مهم این است که بحث فرهاد قائمی نبود بلکه صحبت بر سر تیم ملی یک کشور بود و اینکه تیم ملی یک کشور چطور نمی‌تواند چهار دریافت‌کننده قدرتی در حد تیم ملی داشته باشد و در یک میدان بزرگی مثل المپیک با چهار دریافت‌کننده قدرتی حضور داشته باشد. همه دنیا می‌دانند حتی اگر ضعیف ترین مربی دنیا باشید، می‌دانید که تیم در هر حالتی باید چهار دریافت‌کننده قدرتی داشته باشد. حتی برخی از تیم‌ها حاضرند پنج دریافت‌کننده قدرتی و یک پشت‌خط‌زن داشته باشند اما نمی‌توان لیبرو را به عنوان دریافت‌کننده استفاده کرد. این تصمیم اشتباهی بود آن هم از مربی مانند الکنو. این موضوع نشان داد رزومه‌ای که در اختیار دارد به دلیل پتانسیل بالای بازیکنان روس به دست آورده است. در ریو تیم الکنو قهرمان نشد بلکه اشتباه برزیل این فرصت را به الکنو داد.
وی افزود: نقطه ضعف‌ها از لیگ ملت‌ها مشخص بود. فدراسیون والیبال در هشت سال گذشته شعارهای زیادی درباره کسب سکوهای جهانی و المپیک داد اما شاهد بودیم هیچ‌گاه این اتفاقات رخ نداد این شعارها کاملاً غیرکارشناسی و رؤیایی بوده است. هر کارشناسی که ذره‌ای والیبال را درک کند و منافع شخصی‌اش درگیر نباشد و در واقع مهره فدراسیون نیست، می‌داند که والیبال ایران به دلیل نقاط ضعفی که دارد، به هیچ عنوان نمی‌تواند روی سکوی جهانی و المپیک قرار گیرد. تیم ایران در مسابقات و در لیگ ملت‌ها کاملاً مشخص بود از نظر دریافت دچار مشکل است.
کارشناس والیبال اظهار داشت: فدراسیون با شعارها و آرمان‌هایی که ساخت، دو اشتباه بزرگ انجام داد؛ نخست اینکه سطح توقع را بسیار از جامعه بالا برد درحالی‌که چنین چیزی وجود نداشت و هدف از این صحبت‌ها می‌دانیم که جنبه‌های دیگری داشت. هر بار هم که تیم نتیجه نگرفت، با تخصصی که در صحبت کردن دارند، موضوع را حل و فصل کردند. چرا زمانی که این دوستان در هر جایگاه و پستی قرار دارند، در اتاق فکر که می‌توانند نظر بدهند، چرا به جای دادن نظر کارشناسی و درست، نظراتی می‌دهند که به نفع منافع شخصی‌شان است یا اینکه تصمیم از قبل گرفته شده را جا بیندازند؛ اینها خیانت به جامعه والیبالی است که از 70-60سال پیش برای والیبال انجام شد. افرادی که تصمیمات از قبل گرفته شده را در اتاق فکر و جلسات خصوصی جا می‌اندازند، خائن به ورزش، والیبال و کسانی که برای والیبال زحمت کشیدند، هستند.
شیاری افزود: الان زمان آن رسیده افراد غیرمتخصص که والیبال برایشان سکوی پرتاب بود، دیگر والیبال را رها کنند تا والیبال چاره‌ای برایش اندیشیده شود وگرنه به زودی شاهد خواهیم بود تیم ایران به جایگاه 30 سال گذشته که آرزو داشت تیم‌های ژاپن، چین و کره را شکست دهد، سقوط خواهیم کرد همانطور که در چند سال گذشته رخ داد.
دستیار جان اسپرو در تیم آمریکا گفت: نکته جالبی که در تیم امریکا دیده‌ام و می‌بینم این است که هر شخصی در هر پست و مقامی که صحبت می‌کند، جان اسپرو به حرف او به دقت گوش می‌کند و احترام می‌گذارد و اگر دید آن صحبت به سود تیم است، حتماً استقبال خواهد کرد و بارها شاهد آن بوده‌ام. در هر صورت پایان تلخی برای والیبال ایران بود. از امروز کار بسیار سخت خواهد بود. حواشی بزرگی برای والیبال ایران رخ خواهد داد. نمی‌دانم داورزنی چگونه می‌خواهد مدیریت کند. شاید اگر یک درصد بخواهد به صحبت‌مان گوش دهد و راهکاری برای این کار باشد، این است که از اتاق نخست فدراسیون تا انتها تمام افراد غیروالیبالی و غیرتخصصی را خالی و با متخصصان واقعی پر کند اگر این کار در توانایی‌ او نیست، چرا که فشار سیاسی در فضای ورزشی ایران حاکم است بنابراین برای حفظ آبرویش و همه زحماتی که برای والیبال کشیده و به احترام جامعه والیبال، بهتر است از والیبال کنار برود که حداقل کار به دست خود اهالی والیبال بیفتد و چاره‌ای اندیشیده شود؛ برای این والیبال نگون‌بخت شده.
وی درباره تیم والیبال آمریکا نیز گفت: تیم ملی والیبال آمریکا نیز با توجه به بازیکنان پرقدرتی که داشت، از صعود به دور بعد بازماند و آرژانتین در بازی بسیار حساس پیروز شد و بار دیگر ثابت شد که میدان المپیک جای شوخی نیست. میدان المپیک میدان بزرگ و سختی است و اگر با برنامه‌ریزی درست در آن شرکت نکنیم، نمی‌توانیم به اهداف و آرمان‌ها دست پیدا کنیم. تیم آمریکا با یک مصدوم به نام راسل در میدان بزرگی مثل المپیک ضربه دید. مطمئن باشید شرایط برای تیم امریکا از امروز به بعد نیز سخت خواهد شد. فکر می‌کنم کادر تیم آمریکا که محوریت آن با جان اسپرو است، باید خودش را آماده کند که جوابگوی نتایج باشد چرا که آمریکا تیم بسیار بزرگی بود. درست است که در گروه بسیار سختی قرار داشت، اما عدم صعود دور از تصور بود.
شیاری در پایان گفت: برای تیم ایران ناراحت هستم. امیدوارم این اتفاق بسیار بد به شکل خوبی مدیریت شود. با توجه به اینکه با تیم آمریکا کار می‌کنم، برای این تیم ناراحت هستم چرا که لمس کردم چقدر زحمت کشیده شد. هیچ‌کدام فکر نمی‌کردند که حتی جزو سه تیم نباشند و راحت از صعود به دور بعد جا ماندند. قطعاً تیم برمی‌گردد و جلساتی برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/636987/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خلاصه‌بازی الهلال عربستان 3 - الاتفاق 2

خلاصه‌بازی آژاکس 9 - کامبور 0

حمله اراکی‌ها به علیرضا منصوریان

کاوانی از بازگشت رونالدو ناراحت است!

برنامه تمرینی استقلال در امارات آماده شد

امارات رویای اسکوچیچ را محقق می‌کند؟

این وصله‌ها به مجیدی و استقلال نمی‌چسبد

خدا می‌داند استقلال چه سرنوشتی پیدا می‌کند

وقتی یک پرسپولیسی کاپیتان استقلال شد!

خرید جنجالی استقلال قید استراحت را زد

شش برد دیگر برای ثبت سال تاریخی فوتبال ایران!

پای مهدی قایدی به گلزنی باز شد

کریستوفر نت: قصد توهین به پرسپولیس را نداشتم

هدف قاتل؛ مهدی قایدی الساحر الجدید!

استعفای احمد مددی تکذیب شد!

سرپرست باشگاه استقلال مشخص شد

خوانش رمان "مردی با نقاب آهنین" با اجرای علی دهکردی - قسمت پنجم

نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش داستان اعلام شد

برای پروین؛ شاعری که نشان لیاقت را نپذیرفت

مریم میرزاخانی در «نقد و بررسی کتاب تهران»

فراخوان مسابقه داستان‌نویسی «زیست دانشجویی»

بخشی از کتاب/ اعتراف نومیدانه به عشق در 11 سپتامبر

شاعرانه/ چو دل به جای نباشد، چگونه خواب آید؟

زندگی نامه استاد شهریار در یک دقیقه

اربعین یک مفهوم کلیدی در ادبیات شیعی است

داستان شب/ «آنی شرلی در گرین گیبلز»_ قسمت ششم

تو بمان و دگران، وای به حال دگران!

نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی اعلام شد

داستانک/ مراحل تشرف

روایتی از آدم‌های تنها در برهوت جنوب

آنچه درباره «جنگ و صلح» نمی دانید

اولین های ادبیات فارسی

بزرگ‌ترین دستاورد شهریار به روایت شفیعی کدکنی

مدیریت منابع انسانی چیست و به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

آموزش کاشت هل در گلدان و محیط خانه، با باردهی عالی

16 عکس اسب وحشی زیبا و بسیار دیدنی برای پروفایل

طبع گوشت بوقلمون، مصلحات و خواص آن از نظر طب سنتی

خواص عناب خشک ؛ 21 خاصیت عالی از درمان دیابت تا لاغری

5 متن ادبی برای تبریک عید فطر

30 مدل لباس مجلسی ریون که شما را بلندتر نشان می دهند!

طرز تهیه سوپ ماهیچه

طرز تهیه لازانیا با کرپ

طرز تهیه شامی لبنانی

طرز تهیه شیرینی کنجدی موکا

طرز تهیه کوکی مارمالادی

روایتی از واکنش شهید رجایی به پرسشی درباره خستگی در کار

یک روز گردش شاهرخ استخری در بلژیک با دخترش نبات

کلاسهای فشرده زبان انگلیسی عموپورنگ برای مادرش!

ارتباط عفونت های شدید دوران نوزادی با خطر اوتیسم

حداقل سن واکسیناسیون کرونا 5 سال دیگر کاهش یافت / متولدان 1368 و قبل از آن می‌توانند ثبت نام کنند