آریا بانو

آخرين مطالب

چرا طول زندگی های مشترک آب رفته است؟ اجتماعي

چرا طول زندگی های مشترک آب رفته است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / طبق آمارهای مرکز آمار ایران در سال های اخیر طول مدت زندگی های مشترک کاهش پیدا کرده است.
در گذشته‌ای نه چندان دور، افراد حتی با وجود سخت‌ترین مسائل، به زندگی زناشویی ادامه می‌دادند و اگر طلاقی هم رخ می‌داد، دلایل موجهی مانند اعتیاد، عدم تعهد اخلاقی و مالی داشتند. اما در زمان کنونی، با نیم نگاهی به اطراف، می‌توان به تعدد افراد طلاق گرفته حتی در کمترین روز‌های مشترک برخورد کرد که با اندک دست انداز زندگی، تاب تحمل از دست داده اند و در راهرو‌های دادگاه سرگردان شده اند، افرادی که نه تنها بزهکار یا معتاد نیستند، بلکه دارای تحصیلات، شغل مناسب و در مواردی از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار هستند.
زمانی که در پارک زن و شوهر‌های 90 ساله را می‌بینم این سوال در ذهنم جرقه می‌زند که چه چیزی باعث شده ازدواجشان این همه سال پایدار و بادوام بماند. چگونه ما می‌توانیم مثل آن‌ها برای همیشه کنار یکدیگر زندگی خوبی داشته باشیم.
طبق آمار منتشره مرکز آمار ایران، 11 هزار و 715 طلاق با طول مدت ازدواج کمتر از یک سال طی سال گذشته به ثبت رسیده، این در حالی است که طول مدت ازدواج بیشتر طلاق‌های ثبت شده در سال گذشته تنها بین یک تا پنج سال بوده است.
اعظم کریمی مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، درباره علت پایین آمدن دوام زندگی مشترک گفت: زمانی که سخن از روابط زوجین به میان می‌آید، غالباً تصویری از تفاهم و سازگاری و یا اختلاف و ناسازگاری ارائه می‌گردد و بنابراین موضوع بحث، بررسی میزان سازگاری یا ناسازگاری زوجین و تحولات آن خواهد بود؛ اما به نظر می‌رسد روابط زوجین در گستره‌ای فراتر از موضوع سازگاری قابل بحث باشد.
وی بیان کرد: اگر نقطه آرمانی در روابط زناشویی را رابطه‌ای بدانیم که نتیجه آن از یک سو آرامش روانی و احساس ارزشمندی و از سوی دیگر کارآمدی هر یک از زوجین در کارکرد‌های مورد انتظار از آنان است.
کریمی مشکلات موجود در روابط زن و شوهر را موارد زیر دانست و گفت:
١-مشکلات جسمی
٢- مشکلات روابط زناشویی
٣-مشکلات مربوط به حوزه تصمیم‌گیری
٤-مشکلات در روابط عاطفی
٥-افزایش انتظارات
٦-تغییر نگاه جوانان به ازدواج، خانواده و طلاق
٧-ضعف نظام آموزشی رسمی و غیررسمی
٨-تحول در الگوی سبک زندگی
کریمی درباره عوامل تحکیم خانواده گفت: مهارت‌های همسریابی، چگونگی تفاهم بر سر زندگی مشترک قبل از ازدواج و موضوعات مهمی که قبل از شروع زندگی باید بر آن‌ها تفاهم نمود، مهارت ارتباط با خانواده همسر و خانواده خود پس از ازدواج، مهارت مواجهه با بحران‌های زندگی از جمله بی‌کاری، فقر، خشم، مهارت‌های اقتصادی و حوزه درآمدزایی، مصرف و نگه‌داری اموال، از جمله مسائلی است که می‌تواند به تحکیم خانواده کمک کند.
وی در ادامه بیان کرد: در سال 99 در کل کشور 556 هزار و 731 فقره ازدواج و 183 هزار و 193 فقره طلاق در کل کشور ثبت شده است. استان خراسان جنوبی با بیشترین میزان افزایش ازدواج در سال 99 نسبت به سال قبل از آن به میزان 17.02 درصد مواجه بوده است و پس از آن استان‌های یزد، کرمان، بوشهر و هرمزگان با حدود 10 درصد در ردیف‌های بعدی افزایش نرخ ازدواج قراردارند.
کریمی خاطر نشان کرد: استان‌های سیستان و بلوچستان با کاهش حدود 10 درصدی طلاق یعنی 10.19 درصد، کرمانشاه با کاهش 8.01 درصد و هرمزگان با 7.27 درصد بیشترین کاهش در آمار طلاق نسبت به سال 98 را داشته اند. این درحالی است که در همین مدت زنجان با افزایش آمار طلاق به میزان 23.89 درصد بیشترین افزایش در آمار طلاق نسبت به سال قبل را تجربه کرده است و پس از آن استان مرکزی با 17.07 درصد و البرز با 13.36 درصد افزایش آمار طلاق در ردیف‌های بعدی قرار دارند.
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: در سال 99 در مجموع کل کشور به میزان 3.61 درصد افزایش در آمار طلاق نسبت به سال 98 مواجه بودیم که در برش استانی نرخ تغییرات آمار طلاق در سال 99 نسبت به سال قبل از آن در کشور بسیار متغییر بوده و از کاهش 10 درصدی تا افزایش تقریبا 24 درصدی در استان‌های کشور در نوسان بوده است.
در این باره با یک جامعه شناس درباره دوام ازدواج در زندگی مشترک توضیح داد.
مریم سادات ظهوریان جامعه شناس و فعال فرهنگی گفت: به نظر می‌رسد که مسئله کم دوامی ازدواج به صورت ریشه ایی است. به این علت که هدف‌ها و انگیزه‌های ازدواج‌ها به مرور زمان، متفاوت شده است.
وی بیان کرد: آمادگی دختر و پسر برای مهارت زندگی کردن به یک مقداری کمرنگ شده است. امروزه، افراد در زندگی‌های مجردی، از یک سری امکاناتی برخوردار هستند. این امکانات می‌تواند شامل امکانات فرصت‌ها و تحصیلی باشد. دختر‌ها به دنبال امکانات تحصیلی می‌روند تا دستشان تو جیب خودشان باشد و به یک وسعت مالی دست یابند.
ظهوریان تصریح کرد: افراد زمانی که از یک وضعیت مال برخوردار می‌شوند، احساس امنیت می‌کنند و زمانی که وارد زندگی مشترک می‌شوند تمایل دارند این امکاناتی که قبل از ازدواج به دست آورده اند را داشته باشند و یک سری شرایط جدیدتر برایشان مهیا شود.
این جامعه شناس در ادامه بیان کرد: سابق براین نسل‌های گذشته، خانم‌ها کمتر از تحصیلات و امکانات شغلی مناسبی برخوردار بودند. زمانی که وارد زندگی مشترک می‌شدند بیشتر توجهشان معطوف به زندگیشان بود. مشغله و درگیری‌های درسی و کاری وجود نداشت. تقریبا 60 درصد وقت، توان و انرژیشان را روی زندگیشان معطوف می‌کردند. اما امروزه داستان کم رنگ‌تر شده است و بحث اشتغال و تحصیل سرجای خودش است.
وی افزود: امروزه درگیری‌ها و آشنایی با فضا‌های خارج از منزل، شهر و یا کشور وجود دارد. دختر و پسر مانند گذشتگان دل به زندگی نمی‌دهند و تمام تفکرات و وقتشان را روی زندگی نمی‌گذارند و این امر باعث بالارفتن انتظارت می‌شود.
ظهوریان خاطرنشان کرد: دختر و پسر در زمان مجردی یک سری امکانات داشتند وقتی که وارد زندگی مشترک می‌شوند به دنبال تکمیل این امکانات و تسهیلات هستند. از طرفی وقتی وارد زندگی می‌شوند می‌بینند که شاید نه تنها آن امکانات برایشان بیشتر نشده است بلکه یک مقداری از آزادی عمل‌ها و اختیاراتشان نیز کسر شده است.
وی گفت: سابق بر این، به علت محدودیت‌های جغرافیایی، آبرو داری‌ها و حیا‌ها مانع طلاق زوجین می‌شد و جوانان زود کوتاه می‌آمدند و ملاحضات بزرگتر‌ها را می‌کردند. نبودن انگیزه و هدفگذاری‌های لازم باعث می‌شود در زندگی با خطا مواجه شوند.
در سال 99 طول مدت ازدواج 11 هزار و 715 طلاق ثبت شده کمتر از یک سال و طول مدت ازدواج 51 هزار و 270 رویداد طلاق ثبت شده بین یک تا پنج سال بوده است. از سوی دیگر 7809 رویداد طلاق نیز با طول مدت ازدواج بالغ بر 29 سال در سال 99 به ثبت رسیده است.
زندگی‌ها قوام و دوام گذشته را از دست داده و تار و پود آن با کمترین چنگ، از هم می‌پاشد و به جدایی ختم می‌شود.
طلاق آخرین و درعین حال نامطلوب‌ترین راه حل برای پایان دادن به یک اختلاف زناشویی است که زندگی مشترک را ناممکن ساخته است و زوج‌ها را هم، چون آلیس، در سرزمین ناهموار روحی روانی و عاطفی رها می‌کند.
بیشترین طلاق‌های ثبت شده در سال 99 به طول مدت ازدواج یک تا پنج سال معطوف می‌شود، اما در قیاس با سال 98 آمار طلاق‌های با طول مدت ازدواج کمتر از یک سال و یک تا پنج سال در سال 99 با کاهش هفت و 2 درصدی مواجه بوده و در عین حال طی سال 99 آمار طلاق‌های با طول مدت ازدواج پنج تا بیش از 29 سال در قیاس با سال 98 افزایش داشته است.
دختر و پسر وقتی با سن بالاتری ازدواج می‌کنند انعطاف پذیری کمتری نسبت به هم دارند، زیرا شکل گیری شخصیتی آنان اتفاق افتاده است و پذیرفتن تغییر برای آنان کار سخت و دشواری است به همین دلیل در کوچکترین مسائل با یکدیگرکنار نمی‌آیند. از طرفی انعطاف پذیری را در تغییر دادن فرد مقابل مطابق با میل شخصی خود می‌بینند در حالی که معنای واقعی انعطاف پذیری، پذیرش بی قید و شرط طرف مقابل است.
باید دانست زندگی زناشویی همانند ساخت نظامی نوپا است که هیچ چیزی ندارد و باید برای توسعه و رشد آن با تمام قدرت کوشید. نظامی نیازمند قانون و چارچوبی قوی که تمام روابط ها، سیاست‌ها و استدلال‌ها را در آن تعریف شده باشد. قانونی که همه اعضا در نوشتن آن دخالت و نقش داشته باشند تا لازم الاجرا شود.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/636203/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سارقان مدال‌ های المپین روس را با یک جعبه شکلات پس دادند!

دوست دارید طارمی چطور گل بزند؟

درخواست ویژه نویدکیا؛ ماموریت نیمه‌تمام را تمام کنید

یک مدیر بلندپایه دیگر به استقلال اضافه می‌شود

مهاجم اول پرسپولیس بدون حتی یک گل!

دختران فوتبالیست گل کاشتند

صحبت‌های مریم ایراندوست پس از صعود تیم ملی

خلاصه‌بازی فاینورد 5 - نایمخن 3

برنده واقعی دربی نقل‌وانتقالات ایران

استقلال با من مذاکره کرد

استقلال سرمایه ملی است!

تخریب گزینه‌ها با قشون مجازی

سلام به جام ملت‌های آسیا

شیران‌دخت!

می‌خواهیم با فرهاد قهرمان آسیا شویم

ترابی برگ برنده پرسپولیس مقابل الهلال است

هرگز از استقلال شکایت نکرده‌ام

طارمی، از بندر بوشهر تا بندر پورتو!

دارم پیر می‌شوم!

بدشانسی جهانبخش برای اولین گل فصل

آجورلو تکلیف فرزاد مجیدی را روشن کرد

7 الزام برای تحول در نظام آموزش و پرورش

همه خوزستان چشمش به تیم بسکتبال بانوان نفت آبادان است

سارا روستاپور یا خاله سارا در سریال نارگیل چه می‌کند؟

همه ما تشنه قدرتیم!

چهره‌ها/ سفر علی مشهدی به کربلای معلی

چهره‌ها/ بهرنگ توفیقی و روزبه حصاری در یک قاب

سکانسی از میدان سرخ با بازی «حمید فرخ نژاد»

چهره ها/ استوری محسن کیایی برای دختران فوتبالیست

نقطه عطف زندگی «سحر دولتشاهی» چیست؟

مگه کسی بخواد ازدواج کنه گناه کرده؟!

چهره‌ها/ پدرام شریفی رخ در رخ فالوورهایش

چهره‌ها/ تیپ متفاوت هنگامه قاضیانی

وزیر ارشاد: فضای هنر باید بین زن و مرد عادلانه باشد

نقد و بررسی فیلم ایستاده در غبار ساخته محمدحسین مهدویان

حس مادرانه سبب بخشش شد!

چرا نجم‌الدین شریعتی امسال به پیاده‌روی اربعین نمی‌رود؟

چهره‌ها/ تبریک علی قلی زاده به همسرش یاسمن فرمانی عضو تیم ملی دختران

کارت سبز برای حسین اسدی!

9 نقطه آشپزخانه را باید شست

فال روز یکشنبه 4 مهر 1400

تغییرات اقلیمی دهه های آینده در جنوب شرق ایران است

شبی با خروش شهاب‌های برساوشی

احتمال وجود حیات در کهکشان ما بیشتر شد

در آپارتمان سر و صدا نکنید

به دنبال یادبودهای میان‌ستاره‌ای: آیا می‌توانیم زندگیمان را در فضا جاودان کنیم؟

ساخت دستگاه مانع یاب برای نابینایان توسط یک شرکت فرانسوی

رکورد جدید ستاره سرخ‌ها

سری آ ایتالیا/ تساوی اینترمیلان و آتالانتا در دیداری جذاب

جهانبخش از باشگاه خاطره‌انگیز گل می‌خواهد