آریا بانو

آخرين مطالب

اشتباهی که قلب زنان را بیمار می کند پزشکي

اشتباهی که قلب زنان را بیمار می کند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نمناک / متاسفانه آمار ابتلای زنان به بیماری قلبی نگران کننده است و این یعنی این گروه از جامعه به دلایل بی تو.جهی به برخی مسائل خود را در معرض عواقب تلخ این بیماری قرار داده اند و بسیاری از آنها حتی از ابتلای خود به اختلالات قلبی اطلاعی ندارند به همین دلیل زمانی متوجه مشکل می شوند که درمان تاثیر قابل توجهی ندارد. یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به هر نوع بیماری، همچنین بیماری قلبی، شناخت علل است.
در مورد بیماری قلبی در زنان هم همینطور، شناخت علل در پیشگیری از ابتلا و پیشرفت نقش بسیار تاثیرگذاری خواهد داشت برای همین در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به معرفی عوامل موثر در ابتلای زنان به بیماری قلبی عروقی خواهیم پرداخت، توصیه می کنیم تمامی موارد را با دقت مطالعه فرمایید.
1- احساس خشم و عصبانیت
اینکه احساس خشم و عصبانیت خود را به مدت طولانی حفظ کنید برای سلامت روح و روان شما مطلوب نیست. بنا به مطالعات انجام شده موقعیت های خشم و عصبانیت از جمله بروز حالاتی نظیر مشت گره کرده و فشردن دندان ها منجر به خطر بروز ناراحتی های قلبی می گردد و این احتمال خطر تا دو یا چندین ساعت پس از این احساس عصبانیت وجود خواهد داشت.
به گفته پزشکان زمانی که فرد دچار عصبانیت می شود این فشار فیزیولوژیکی بر روی قلب، موجب استرس شده و میزان فشار خون و ضربان قلب فرد بالا می رود بنابراین تا چندین ساعت پس از بروز عصبانیت، احتمال بروز خطر حملات قلبی وجود دارد.
2- خودداری از حضور در موقعیت های اجتماعی
یک راه حل برای داشتن قلبی سالم و قوی، برقراری روابط دوستانه با دیگران است. بنا به تحقیقات پزشکی انجام گرفته افرادی که روابط اجتماعی ضعیف تری دارند؛ تا 29 درصد بیشتر از دیگر افراد دچار بیماری های قلبی می شوند.
3- خوردن قند های مصنوعی
اگر از جمله افرادی هستید که در وعده صبحانه قهوه تان را شیرین می نوشید بهتر است از قندهای طبیعی به جای قند های مصنوعی استفاده کنید. بنا به تحقیقات پزشکی انجام شده قندهای مصنوعی دشمن سلامت شما بوده و و در بروز چاقی واضافه وزن، فشار خون، دیابت و حملات قلبی و دیگر انواع بیماری ها موثرند.
4- مشروبات الکلی
تحقیقات نشان می دهد افرادی که اقدام به نوشیدن مشروبات الکلی دارند، علاوه بر ابتلا به بیماری های کبدی، دچار حملات قلبی نیز خواهند شد چرا که الکل موجب افزایش تری گلیسید خون و در نتیجه سخت شدن عروق و رگ های قلبی و نهایتا لخته شدن خون می گردد.
5- رژیم های یویویی
مطالعات انجام گرفته بر روی زنان نشان داد که کاهش وزن و کنترل عوامل خطر نظیر شاخص توده بدن و فشار خون تا 65 درصد در کنترل بیماری های قلبی موثر واقع می شوند.
6- زندگی در محیط های پر سر و صدا
بنا به مطالعات انجام گرفته رابطه خاصی بین زندگی در محیط های پر سر و صدا و بروز ناراحتی های قلبی وجود دارد چراکه سر و صدای بیش از حد زیاد فعالیت آمیگنال (لوزه ها) را چندین برابر کرده و در نهایت موجب متورم شدن و التهاب رگ های خونی می گردد.
7- کمبود میزان خواب شبانه
به گفته پزشکان، خواب شبانه به میزان کافی در سلامت قلب موثر است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که کمتر از شش ساعت خواب شبانه دارند؛ در مقایسه با افرادی با هفت تا هشت ساعت مدت زمان خواب تا 27 درصد احتمال، بیشتر دچار تصلب شرایین و حملات قلبی می شوند.
8- عدم خواب و استراحت کافی
همچنین بر اساس همان مطالعات انجام گرفته میزان خواب با کیفیت خوب و در عین حال مدت زمان کافی در سلامت قلب موثر است. این تحقیق نشان داد افراد با خواب شبانه در محیط پر تنش و پر صدا تا 34 درصد از احتمال بروز بیماری های قلبی بیشتری برخوردارند.
9- خوردن غذا های بسیار سرخ شده
دقت کنید در عین حال که مشغول آشپزی هستید غذا بیش از حد سرخ نشود چرا که تحقیقات نشان داده این یک عامل خطر مهم ناراحتی های قلبی به شمار می رود. بنا به گفته متخصصان تغذیه و تناسب اندام، خوردن غذاهایی که مدت زمان زیاد بر روی شعله گاز قرار گرفته اند و همچنین گوشت هایی که به شدت گریل شده اند، موجب بروز خطر حملات قلبی می شوند.
10- استعمال سیگار
اگر چه در برخی از موارد محصولاتی موقتا در جهت ترک سیگار وجود دارند اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف این گونه محصولات نیز تا 65 درصد احتمال بروز حملات قلبی را بالا می برد و این در حالی است که این میزان خطر در خصوص افرادی که هرگز از محصولات دخانیاتی استفاده نکرده اند، حدود 30 درصد است.
11- مصرف بیش از حد نمک
اگر شما فردی هستید که هرگز میزان نمک مصرفی در رژیم غذایی خود را کنترل نمی کنید دیگر وقت آن رسیده که نسبت به آن توجه داشته باشید. مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که سدیم موجود در رژیم غذایی موجب بروز خطرات تهدید کننده سلامت از جمله تشکیل پلاک و ضعیف شدن دیواره رگ های خونی می گردد. 
12- عدم ورزش و فعالیت بدنی کافی
قطعا تا به حال این موضوع را می دانید که ورزش برای سلامت بدن مفید است اما آیا به این مسئله که واقعا عدم انجام ورزش و فعالیت بدنی برای سلامت بدن مضر است، به طور جدی فکر کرده اید؟ در واقع به گفته پزشکان گاهی نرفتن به یک کلاس ورزشی شاید به مراتب بدتر از سیگار کشیدن و یا ابتلا به دیابت بوده و برای سلامت قلب تان تهدید کننده باشد بنابراین تحرک و فعالیت بدنی را فراموش نکنید.
13- استرس های مزمن و همیشگی
این که تاچه حد استرس های خود را مدیریت می کنید، نقش مهمی در میزان سلامت قلب شما دارد. اگرچه عادات بد افراد نظیر خوردن و خوابیدن بیش از حد و عدم تحرک و استعمال دخانیات و ... در بروز بیماری های قلبی موثر است، اما باید گفت عدم کنترل استرس نیز نقش به سزایی در بروز حملات قلبی خواهد داشت .علاوه بر این وجود استرس، نظم خواب شبانه شما را بر هم می زند و همانطور که قبلا هم اشاره کردیم عدم خواب و استراحت کافی شبانه خود یکی از علل بروز حملات قلبی است.
14- عدم تحرک و یکجا نشستن در تمام طول روز
دقت کنید زمانی که در محیط کار هستید هر از گاهی از پشت میزتان بلند شده و قدمی بزنید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که دائما پشت میزنشینی دارند تا 150 درصد بیش از افرادی که کار های ایستاده انجام می دهند، دچار حملات قلبی می گردند.
15- نادیده گرفتن علائم
به گفته یک پروفسور داروساز و متخصص قلب و عروق، بدترین اقدامی که یک خانم در مورد سلامت قلبش انجام می دهد این است که بسیاری مواقع نسبت به علایم بروز یافته بیماری بی اعتناست. در مطالعات انجام گرفته تقریبا 45 درصد زنان از ناراحتی قلبی خود مطلع نبوده و 71 درصد هرگز به متخصص قلب مراجعه نکرده بودند.
16-عدم استفاده از نخ دندان
مطالعات پزشکی نشان می دهد که بین موضوع رعایت بهداشت دهان و دندان و سلامت قلب رابطه وجود دارد. باکتری های موجود در دهان فرد می تواند موجب سخت شدن یا تنگ شدن رگ ها و عروق خونی شده و نهایتا موجب بروز خطر حمله قلبی گردد.
17- تغییر شغل مداوم
تغییر مداوم شغل یکی از خطرات آسیب زننده است. مطالعات نشان داد افرادی که به دلیل کافی نبودن حقوق یا نارضایتی شغلی دائما شغل خود را تغییر می دهند؛ احتمال دو برابر بیش از سایرین دچار حملات قلبی می شوند.
18- مصرف زیاد شکر
اگر نسبت به سلامت قلبتان اهمیت می دهید ، مصرف شیرینی جات را ترک کنید. البته گاهی اوقات مصرف شیرینی جات شما را به بیمارستان راهی نمی کند، اما مطالعات نشان داده که در مورد افراد با 25 درصد و یا بیشتر مصرف کالری روزانه و نیز مصرف شکر طی مدت زمان پانزده سال تا دوبرابر احتمال بروز حملات قلبی را افزایش یافته بود.
19- نزدیک شدن سن یائسگی
اگرچه خانم ها چندان از شرایط نزدیک به سن یائسگی خود مطلع نیستند، اما بهتر است بدانند که این مرحله طبیعی بدن آنها بر سلامت قلب شان تاثیرگذار است.به گفته پزشکان زمانی که در بدن یک خانم تولید استروژن متوقف می شود این یک زنگ خطر برای حمله قلب محسوب می گردد. در واقع استروژن از ورود چربی به رگهای خونی ممانعت می کند. بنابراین زنان در سنین یائسگی بیشتر مورد خطر حملات قلبی هستند.
20- خوابیدن بیش از حد نیاز
بنا به مطالعات انجام شده خوابیدن شبانه بیش از هشت ساعت نیز به همان میزان کمبود زمان خواب بر بروز بیماری های قلبی تاثیر گذار است. تحقیقات نشان داده نه ساعت خواب احتمال خطر متوسط و یازده ساعت خواب شبانه 44 درصد در بروز بیماری های قلبی دخیل است.
21- عدم رابطه زناشویی به میزان کافی
مطالعات پزشکی نشان می دهد افرادی که به میزان ماهی یک بار و یا کمتر اقدام به رابطه زناشویی دارند، بیشتر در معرض خطر حملات قلبی هستند.
22- زایمان
تجربه حس مادر شدن یکی از بهترین حس های دنیا است اما بنا به تحقیقات انجام شده با هر بار زایمان فرد، میزان ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد.
23- بیرون نرفتن از محیط خانه
اگر می خواهید قلب سالمی داشته باشید، یکی از بهترین راه ها این است که گاهی هم از محیط خانه بیرون بروید و در هوای تازه نفسی بکشید. همچنین مطالعات اخیر نشان داده مصرف سبزیجات در سلامت روان و در عین حال جلوگیری از بروز خطر حملات قلبی حایز اهمیت است.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/636183/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خلاصه‌بازی الهلال عربستان 3 - الاتفاق 2

خلاصه‌بازی آژاکس 9 - کامبور 0

حمله اراکی‌ها به علیرضا منصوریان

کاوانی از بازگشت رونالدو ناراحت است!

برنامه تمرینی استقلال در امارات آماده شد

امارات رویای اسکوچیچ را محقق می‌کند؟

این وصله‌ها به مجیدی و استقلال نمی‌چسبد

خدا می‌داند استقلال چه سرنوشتی پیدا می‌کند

وقتی یک پرسپولیسی کاپیتان استقلال شد!

خرید جنجالی استقلال قید استراحت را زد

شش برد دیگر برای ثبت سال تاریخی فوتبال ایران!

پای مهدی قایدی به گلزنی باز شد

کریستوفر نت: قصد توهین به پرسپولیس را نداشتم

هدف قاتل؛ مهدی قایدی الساحر الجدید!

استعفای احمد مددی تکذیب شد!

سرپرست باشگاه استقلال مشخص شد

خوانش رمان "مردی با نقاب آهنین" با اجرای علی دهکردی - قسمت پنجم

نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش داستان اعلام شد

برای پروین؛ شاعری که نشان لیاقت را نپذیرفت

مریم میرزاخانی در «نقد و بررسی کتاب تهران»

فراخوان مسابقه داستان‌نویسی «زیست دانشجویی»

بخشی از کتاب/ اعتراف نومیدانه به عشق در 11 سپتامبر

شاعرانه/ چو دل به جای نباشد، چگونه خواب آید؟

زندگی نامه استاد شهریار در یک دقیقه

اربعین یک مفهوم کلیدی در ادبیات شیعی است

داستان شب/ «آنی شرلی در گرین گیبلز»_ قسمت ششم

تو بمان و دگران، وای به حال دگران!

نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی اعلام شد

داستانک/ مراحل تشرف

روایتی از آدم‌های تنها در برهوت جنوب

آنچه درباره «جنگ و صلح» نمی دانید

اولین های ادبیات فارسی

بزرگ‌ترین دستاورد شهریار به روایت شفیعی کدکنی

مدیریت منابع انسانی چیست و به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

آموزش کاشت هل در گلدان و محیط خانه، با باردهی عالی

16 عکس اسب وحشی زیبا و بسیار دیدنی برای پروفایل

طبع گوشت بوقلمون، مصلحات و خواص آن از نظر طب سنتی

خواص عناب خشک ؛ 21 خاصیت عالی از درمان دیابت تا لاغری

5 متن ادبی برای تبریک عید فطر

30 مدل لباس مجلسی ریون که شما را بلندتر نشان می دهند!

طرز تهیه سوپ ماهیچه

طرز تهیه لازانیا با کرپ

طرز تهیه شامی لبنانی

طرز تهیه شیرینی کنجدی موکا

طرز تهیه کوکی مارمالادی

روایتی از واکنش شهید رجایی به پرسشی درباره خستگی در کار

یک روز گردش شاهرخ استخری در بلژیک با دخترش نبات

کلاسهای فشرده زبان انگلیسی عموپورنگ برای مادرش!

ارتباط عفونت های شدید دوران نوزادی با خطر اوتیسم

حداقل سن واکسیناسیون کرونا 5 سال دیگر کاهش یافت / متولدان 1368 و قبل از آن می‌توانند ثبت نام کنند