آریا بانو

آخرين مطالب

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران گوناگون

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران
  بزرگنمايي:

آریا بانو - وجود جاذبه های طبیعی در ایران، باعث محبوبیت و سفر گردشگران زیادی شده است اما به علت عدم اطلاع از بهترین جاذبه‌های گردشگری هر شهر، گردشگران زیادی از دیدن این چشم اندازهای زیبا غافل مانده‌اند. آب و هوای مختلف، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، گویش و فرهنگ‌های متفاوتی در سرتاسر ایران وجود دارد که این تنوع در کمتر جایی از دنیا دیده می‌شود. در برنامه سفر به جنوب کشور، ما شما را با بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران آشنا و راهنمایی خواهیم کرد تا بدانید در سفر خود به کدام مناطق بکر ایران سفر کنید.
بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران
1. بوستان آهوان کیش
این منطقه از جذاب ترین مناطق کیش است. از گونه‌های مختلف آهوهای زیبا گرفته تا حیواناتی مانند شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و پرندگان دیگر در این بوستان دیده می‌شود. تمامی حیوانات به صورت آزادانه در این پارک زندگی می‌کنند.

آریا بانو


2. جزیره هندورابی کیش
یکی از جزیره‌های آرام و زیبای این منطقه است این ساحل با شن‌ها و سنگ‌های زیبا، همه را محسور خود می‌کند. این جزیره در روستای هندوراب کیش واقع شده است که از قرن 15 میلادی در دست پرتغالی‌ها بوده و از آن به عنوان پایگاه تجاری و نظامی استفاده می‌کردند.
3. کشتی یونانی کیش
کشتی یونانی یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای شهر کیش و بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است که از دلایل به گل نشستن این کشتی زیبا، آلوده و طوفانی بودن هوا بوده است. یونانی‌ها برای کشیدن این کشتی از زیر دریا، تلاش‌های بسیاری کردند و چون نتوانستند آن را از دریا بیرون بیاورند، آن را به آتش کشیدند.

آریا بانو


4. آبشار سیمیک کرمان
از زیباترین آبشارهای شهر کرمان آبشار سیمیک است. در صورتیکه به صخره نوردی و دیدن مناظر زیبا علاقه‌مند هستید، می‌توانید از این آبشار دیدن کنید.
5. یخدان مویدی کرمان
از آثار تاریخی زیبای کرمان می‌توان یخدان آن را نام برد. در گذشته‌های دور اهالی این شهر از قنات‌ها، کانال‌ها، آب انبارها و یخدان‌ها استفاده می‌کردند. آب‌های مورد نیاز در قنات‌ها از این یخ‌دان‌های زیبا تامین می‌شد که همانند یخچال عمل می‌کرد. در آن زمان برق اختراع نشده بود. این مرکز تاریخی جزو موزه ملی ایران به ثبت رسیده است.
6. هتل کپری قلعه گنج کرمان
قلعه گنج جزو شهر های اطراف کرمان است که به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران شناخته می‌شود. به دید بسیاری از مردم در قلعه گنج، مردمانی فقیر زندگی می‌کردند. با افتتاح هتل کپری در قلعه گنج، مردم از این باور فقیر بودن فاصله گرفتند. تمامی درخت‌های این هتل از چوب و درخت خرما است که در اختیار مسافران و گردشگران قرار گرفته است. در این مکان می‌توانید از سرو غذاهای سنتی، آفرود در کویر، شتر سواری، رقص محلی در کویر، خوردن میوه فصل، تماشا کردن منظره شب در کویر لذت ببرید.

آریا بانو


7. لارک، جزیره کوههای آتشفشانی هرمزگان
یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران، لارک است. این جزیره یکی از جزایر استان هرمزگان است. در این منطقه فعالیت کشاورزی دیده نمی‌شود و فقط با فعالیت اقصادی، صید ماهی و صدف و غواصی است که از این طریق کسب درامد می‌کنند. مردم این منطقه آب آشامیدنی مجزایی دارند و آب شرب آن‌ها از طریق بندرعباس تامین می‌شود. جزیره لارک از کوه‌های آتشفشانی زیبایی تشکیل شده است. این جزیره با سنگ‌های رنگی و آتشفشانی خود، به منطقه زیبایی بسیاری بخشیده است. در اطراف ساحل شما می‌توانید نظاره گر رقص‌های محلی، سنتی و رقص شمشیر باشید.
8. جزیره هرمز در هرمزگان
جزیره هرمز به عنوان جزیره رنگین کمان هم شناخته شده است. در زمان های قدیم این منطقه از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. مردمان جزیره هرمز از خاک این جزیره در ترشی، مربا، سس و یا طبخ ماه استفاده می‌کنند. کوهی که در کنار جزیره وجود دارد به نام گلک معروف است و از خاک آن به عنوان نمک در غذاهای خود استفاده می‌کنند. جزیره هرمز، محل بزرگی برای تخم گذاری لاک پشت ها است که از اوایل اسفند تا اواخر اسفند ماه به تخم گذاری ادامه می‌دهند. غاری که در اطراف جزیره وجود دارد، غار سکوت نامیده شده است. وارد غار که می‌شوید به بلورهای زیبایی برمی‌خورید که در اثر بارش نم نم باران تشکیل شده است و صدای قطرات آب را گوش نواز می‌کند. از همه مهم تر آنکه، مشخص نیست که این آب به کجا می‌رود و به همین علت سکوت زیبایی در غار حکم فرما شده است.
9. قلعه لشتان بندر لنگه در هرمزگان
یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران، وجود قلعه ای زیبا و پر رمز و راز در بندر لنگه است که سالیان دور تحت اختیارات پرتغالی‌ها بوده است. این قلعه بر بلندای کوه شاهینکوه قرار گرفته است. بعضی‌ها می‌گویند که این قلعه در دوره هخامنشیان ساخته شده است و بیش از 2000 سال قدمت دارد.
10. روستای گردشگری مال آقا در خوزستان
این منطقه یکی از تفرجگاههای باغ‌ملک است که در زمان ساسانیان ساخته شده است. دخمه سنگی، پل تاریخی بیاره و آسیاب‌های آبی از دیدنی‌های زیبای این منطقه است. وجود رودخانه ابوالعباس و رد شدن از وسط این منطقه، طبیعت زیبایی را تشکیل داده است. آب و هوای این روستا برعکس استان هرمزگان بسیار خنک و طبیعتی شگفت انگیز دارد. طی تحقیقات و حفاری های محلی در این روستا به سنگ نوشته های تاریخی با قدمت هزار ساله برخورد شده است که قدمت زیاد این روستا را نشان می‌دهد. اکثر خوزستانی‌ها تعطیلات آخر هفته خود را به علت وجود هوای گرم در خوزستان در مال آقا سپری می‌کنند.
11. آبشار شوشتر در خوزستان
آبشار شوشتر در استان خوزستان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است. در دوران ساسانیان در زمان سلطنت شاهپور اول از این آبشار به عنوان محرک نیروی آب آسیاب ها استفاده می شده است.
آبشار شوشتر در جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی واقع شده است. طبق نوشته‌های کتاب تذکره شوشتر گفته شده است که ساخت رود گرگر تا سلطنت شاپور فرزند اردشیر ادامه پیدا کرد. به علت آنکه آب از سمت شرق به جنوب کشیده شود و کشاورزی رونق پیدا کند. در آن زمان از آسیاب ها برای آسیاب کردن آرد استفاده می شده است که به مرور زمان با وقایع طبیعی و یا دخالت انسان ها آسیاب ها تخریب شدند. در سفرنامه مادام ژان دیولاقوآ باستان شناس فرانسوی ذکر شده است که این منطقه بزرگترین منطقه صنعتی در انقلاب صنعتی بوده که به علت وجود سد، تونل ها، کانال های فرعی، آسیاب های آبی موجود این منطقه آباد شده است.
یکی از ویژگی‌های مهم منطقه شوشتر وجود آبشارهای طبیعی است که در صورت کمبود آبریا، مردم از آب این آبشار ها بهره مند می شوند. این آبشارها در آخر به حوضچه ای ریخته می شوند که تاثیر زیادی در زیبایی را در بر دارد. در قسمت پشت بند که محل آبگیری تونل ها است، چشم اندازی زیبا را تشکیل داده است. پشت بندها محل آبگیری 3 تونل معروف یه کوره و دهانه شهر و بلیتی می باشند. آبشار شوشتر جزو شاهکارهای مهندسی در جهان است.

آریا بانو


12. آبشار تنگ کرد در خوزستان
زیبایی این آبشار به علت ارتفاع بلند آن و وجود تنگه های خطرناک است. به علت وجود رودخانه در این منطقه، منطقه ای سرسبز و زیبا بوجود آمده است. در مسیر چشمه های زیبای تنگ کرد به سه آبشار زیبا برخورد می‌کنید. پوشش گیاهی این منطقه معمولا شاه بلوط و گردو بوده و در آن درختان انگور و انار نیز یافت می‌شود.
13. رباط حضرت سلیمان در خوزستان
این منطقه یکی دیگر از روستاهای دیدنی در باغ الملک و یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است. سالانه گردشگران زیادی در بهار و تابستان به این منطقه سفر می کنند. آب و هوای این روستا مطبوع و دارای منطقه ای سرسبز است. این روستا بافت سنتی خود را حفظ کرده است. شالیزارهای برنج، درختان بادام، کوههای بلند زیبا در این منطقه دیده می شود.
14. قلعه فین بندر عباس
قلعه فین در بندرعباس جزو بهترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. این شهر با دارا بودن منطقه‌ای وسیع از نخلستان‌ها و عاری از وجود ساختمان منطقه‌ای با آب و هوایی پاک و زیبا شناخته شده است. قلعه فین واقع در شهرستان فین بندرعباس بوده و روی تپه‌ای مرتفع قرار گرفته است که با توجه به سفال‌های بدست آمده از این قلعه، قدمت آن را به قرون میانه اسلامی نسبت می‌دهند. این قلعه در زمان ساخت خود از جنبه نظامی و با اهداف نظامی ساخته شد. در حاشیه و اطراف قلعه اسکلت فلزی، آجر، سیمان و کاشی بعد از دروه اسلامی افزوده شد که زیبایی قلعه را دوجندان کرده است. سفال های انداکی در دامنه های قلعه نشان دهنده مرمت در دوران ایلخانز و تیموری است که در دوره های بعدی به فضای قلعه افزوده شد.
15. پل سفید اهواز
قطعا شما نیز پل سفید اهواز را به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران می‌شناسید. پل سفید اهواز از اولین پل‌های معلق در ایران است. این پل سفید نماد و نشانه زیبایی از این شهر است که 50 سال از ساخته شدن آن می‌گذرد. این پل در جهت عبور و مرور عابران و وسایل نقلیه به صورت یکطرفه انجام گرفته است. تجهیزات نورپردازی این پل با حمایت بانک ملی از کشور ایتالیا دریافت شد. پل سفید اهواز جزو چهارمین پل های معلق در جهان است. بعضی از پدربزرگان قدیمی اهوازی حکایت جالبی از این پل می گویند. آن ها می‌گویند که تعدادی از کارگر‌ها در حال احداث پل بودند که به پایین پرتاب شده و طعمه‌ی کوسه‌ها شدند. بالا رفتن از این پل و دیدن منظره ی زیبای آن یکی از تفریحات مردم منطقه است.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/630816/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور نوبتی پرسپولیسی‌ها در باشگاه برای پول!

کریمی: اگر کت دختران بلندتر بود، می‌شد مانتو

لواندوفسکی: به زدن رکورد مسی و رونالدو فکر نمی‌کنم

رقیب رونالدو و دایی علیه صعود تاریخی فوتبال زنان!

کاپیتان فوتبال زنان، متخصص در ضربه پنالتی!

رحمتی و نفت مسجد سلیمان، مذاکره در جریان است

سرپرست استقلال غیر حضوری پیگیر امورات تیم

تشکر فرهاد مجیدی از مدیرعامل سابق استقلال

بلیت 3200000 تومانی برای تماشای بازی طارمی مقابل لیورپول

مارکا: توپ طلا باید به بنزما برسد

النصر به دنبال سرمربی سابق بارسلونا

حذف ندا شهسواری از تور جهانی تنیس روی میز

رشوه معاون رئیس‌جمهور به بازیکنان حریف

جلسه فیفا برای رسیدگی به تخلف حریف پرسپولیس

تمرینات ویژه یحیی برای شجاعی و کمال

اقدام عجیب تماشاگران عصبی/ آتش زدن ماشین داور!

حیرت گابریله پین از حواشی تمرین امروز استقلال

دردسرهای شهرت برای والیبالیست لهستانی!

اردوی شاگردان برانکو در قطر/ ملی‌پوشان عمانی مس رفسنجان راهی دوحه می‌شوند

خنده‌های از ته دل فرهاد مجیدی پس از محرومیت سنگین

صدرنشینی مشترک الدحیل و السد در لیگ ستارگان

مشخص شدن وضعیت الدوساری یک هفته پیش از دیدار با پرسپولیس

سجادی: منویات مقام معظم رهبری چراغ راه من و همکارانم است

توافق باشگاه تراکتور با بازیکن اسبق آث‌میلان و مربی خارجی

10 فوتبالیست پردرآمد جهان در سال 2021 را بشناسید

فقط تو لیگهای آمریکای جنوبی از این صحنه‌ها می بینید!

تکل فوق‌العاده احسان حاج صفی در بازی شب گذشته آاک آتن مقابل لامیا

حمایت محرم نویدکیا از دراگان اسکوچیچ

محرومیت مجیدی از هر گونه فعالیت در حوزه فوتبال

بریس مسی مقابل راسینگ سانتاندر با پاس‌های ژاوی

تبریک سردار آزمون به یک چهره استقلالی

از نوادگان ایل بختیاری بین پردرآمدترین ورزشکاران جهان

گل‌های برتر هفته هفتم لوشامپیونه فرانسه

محرومیت مجیدی بیشتر می‌شود؟

تاکتیک پرسپولیسی‌ها برای قهرمانی در آسیا

بانک آینده اعلام کرد: آغاز ثبت‌نام وام 20 میلیونی خرید کالا، فقط با سفته

بازگشت تیکی تاکا/ اسطوره برای نجات بارسلونا می‌آید

دلیل محکومیت فرهاد مجیدی فاش شد؟/ پنهان کاری بهتر است یا شفاف سازی ...

حذف پرسپولیس و الهلال از لیگ قهرمانان؟

افت شش رتبه ای پرسپولیس در رنکینگ جهانی

طلبکار جدید به دنبال توقیف اموال استقلال

خبر بد برای هواداران فرهاد مجیدی/ سرنوشت مبهم استقلال

داستان شب/ «آنی شرلی در گرین گیبلز»_ قسمت نهم

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

سروده مرحوم ابوالفضل سپهر در وصف حماسه دفاع مقدس

بخشی از کتاب/ باید با شجاعت از زندگی داستانی خود عبور کنیم

سومین دوره جایزه غزل حسین جلال‌پور فراخوان داد

چالش ادبیات کهن در برنامه کتاب خوب با حضور جهانگیر الماسی

سعید عزت اللهی نویسنده می‌شود

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و هفتادم- حکایت مردی که طالب روزی حلال و بی رنج بود