آریا بانو

آخرين مطالب

مفهوم تجسم خلاق و 12 روش کاربردی استفاده از آن روانشناسي

مفهوم تجسم خلاق و 12 روش کاربردی استفاده از آن
  بزرگنمايي:

آریا بانو - یک نقل قول معروف هست که می‌گوید: «مواظب افکارت باش که گفتارت می‌شود. مواظب گفتارت باش که رفتارت می‌شود. مراقب رفتارت باش که عادتت می‌شود. مراقب عادتت باش که شخصیتت می‌شود و مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت می‌شود.» این جمله به خوبی نشان می‌شود که افکار انسان تأثیر به‌سزایی در زندگی او دارد. تجسم خلاق دقیقاً همین افکاری است که می‌تواند سرنوشت ما را رقم بزند.
در این مطلب تصمیم داریم به مفهوم تجسم خلاق بپردازیم و راه‌های تقویت و بهره‌مندی از آن را بیان کنیم.
تعریف تجسم خلاق به زبان ساده و شیوا
تاکنون چیزی در مورد قانون جذب شنیده‌اید؟ قانون جذب به بیان ساده، به معنای فکر کردن به یک مسئله به صورت موثر است. این قانون می‌گوید که هر چیزی، مشابه خود را جذب می‌کند. پس در صورتی که شما به خوبی‌ها فکر کنید، خوبی‌ها را جذب خواهید کرد و بلعکس!
تجسم خلاق نیز در واقع نوعی تمرین ذهنی است که می‌توانید از آن برای رسیدن به موفقیت در تمامی بخش‌های زندگی خود استفاده کنید.
این نوع از تجسم به شما این امکان را می‌دهد که هر چه در زندگی خود می‌خواهید و به آن علاقه دارید، تجسم کنید. پس از تجسم کردن موارد دلخواه، احساسات شما نسبت به آن‌ها برانگیخته می‌شود. در واقع تجسم خلاق یعنی هر چه می‌خواهید را در ذهن خود مجسم کنید و در نهایت احساسات خود را نسبت به آن تحریک کنید. همین کار ساده در صورتی که به عنوان یک تمرین درآید و در زندگی به کار گرفته شود، معجزه خواهد کرد.

آریا بانو


این را بدانید که چیزی در زندگی بدون سعی و تلاش به دست نمی‌آید. بنابراین تجسم خلاق را نوعی خرافه در نظر نگیرید . شما به کمک این تجسم می‌توانید با تمام وجود برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.
در صورتی که شما نیز به تجسم خلاق علاقه دارید و می‌خواهید از این نوع تجسم در زندگی خود استفاده کنید و معجزه‌های آن را ببینید، تا پایان این مقاله ما را از لذت همراهی با خودتان بهره‌مند کنید.
مزایای بکار بستن تکنیک‌ های تجسم خلاق در زندگی
بکار بستن تکنیک‌های این نوع تجسم در زندگی، مزایای فراوانی دارد. در ادامه به مزایای این تکنیک‌ها اشاره شده است:
کاهش استرس و تنش‌های روزمره و رسیدن به یک انرژی مثبت افزایش تمرکز در بخش‌های مختلف زندگی (برای مثال افزایش تمرکز در محیط کار ) افزایش اعتماد به نفس (به خاطر این‌که خود را به عنوان فردی موفق تجسم می‌کنید.) برای شما نشاط و سرخوشی به ارمغان می‌آورد. تجسم خلاق، الهام‌بخش است. وقتی خوبی‌ها را تجسم می‌کنید، با تمام وجود می‌خواهید که آن‌ها را به دست آورید و همین مسئله الهام‌بخش است. روابط خود را با دنیای درون و بیرون بهبود می‌بخشد.

آریا بانو


همان‌طور که مشاهده کردید، حتی اگر فرض کنیم که این نوع از تجسم واقعیت ندارد، مزایای آن برای بهبود زندگی فردی کفایت می‌کند. با تکیه بر مزایای این روش، می‌توانید به اهداف بسیاری در زندگی خود دست پیدا کنید.
روش‌های بهره‌ مندی از تجسم خلاق در زندگی
در صورتی که قصد دارید که از روش تجسم خلاق برای بهبود زندگی خود استفاده کنید، می‌توانید گام‌های زیر را بردارید و شگفتی‌های این روش را در زندگی خود ببینید. روش‌های بهره‌مندی از این تجسم در ادامه آمده است:
1. برنامه زندگی خود برای آینده را روی کاغذ آوردن
داستانی را که دوست دارید در آینده در زندگی شما اتفاق بیافتد را روی کاغذ بیاورید. رویدادهایی را بنویسید که نمایانگر شادی، نشاط و شگفتی در زندگی شما باشد. می‌‎توانید این رویدادها را بنویسید یا نقاشی کنید. انتخاب با شماست!
مهم این است که از این روش استفاده کنید و به خودتان نشان دهید که تمایل دارید که در آینده چه رویدادهایی در زندگی شما اتفاق بیافتد. توجه داشته باشید که حتماً لازم نیست چیزی که می‌نویسید یا نقاشی می‌کنید، دقیقاً مو به مو اتفاق بیافتد. این نوشتن باعث می‌شود که احساسات شما برای حرکت به سوی خواسته‌هایتان تحریک شود.
2. نوشتن نامه‌ای برای جهان
نامه‌ای برای جهان بنویسید و احساسات، عشق و حس قدرشناسی خود را نسبت به وقایع جهان بیان کنید. در این نامه در مورد موفقیت‌‎های شگفت‌انگیز و رویاهایی بنویسید که برای شما به واقعیت تبدیل شده است. هر آنچه دوست دارید که در آینده برای شما اتفاق بیافتد، در این نامه بنویسید. نوشتن با تجسم خلاق ارتباط نزدیک و تنگاتنگ دارد؛ پس آن را جدی بگیرید.

آریا بانو


3. برای خود نامه‌ های عاشقانه نوشتن
اولین گام برای موفقیت این است که خودتان را دوست داشته باشید و برای وجود خودتان ارزش و اهمیت قائل باشید. سعی کنید مشوق خودتان باشید و برای خودتان انگیزه و اشتیاق ایجاد کنید. اگر می‌خواهید با تجسم خلاق رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید، از دوست داشتن خودتان غافل نشوید.
4. از تصاویر کمک گرفتن
گاهی فردی تمایل دارد که در آینده در مکان خاصی زندگی کند. در این صورت این فرد می‌تواند تصاویری از مکان مورد علاقه خودش تهیه کند و روی در و دیوار بچسباند تا این مکان، ملکه ذهن او شود.
5. یک تقویم بردارید و آن را پر کنید
یک تقویم که فضای کافی برای نوشتن دارد را بردارید و روزهای سال را با رویدادهایی که دلتان می‌خواهد پر کند. دوست دارید در فلان روز سال، چه اتفاقی برای شما رخ دهد؟ دوست دارید در تعطیلات عدی نوروز سال بعد، کجا باشید؟ معطل نکنید! هر چه سریع‌تر بنویسید!

آریا بانو


6. درگیر کردن دوستان یا اعضای خانواده
بعضی از متخصصان بر این باور هستند که یکی از بهترین راه‌ها برای عملی کردن خواسته‌ها و رویاها در زندگی این است که از کارهایی که کرده‌اید و از گام‌هایی که برای رسیدن به آرزوهای خود برداشته‌اید، با دوستان خود صحبت کنید. همچنین اجازه دهید که آن‌ها هم رویاها و گام‌های خود را بیان کنند.
7. درست کردن تابلوی آرزوها برای خود
یک دفترچه یادداشت بردارید و آرزوهای خود را دائماً در آن یادداشت کنید. یکی از راه‌های دیگر، درست کردن تابلوی آرزوهاست. در این تابلو می‌توانید تصاویر دلخواه، ایده‌ها و آرزوهای خود را ثبت کنید. می‌توانید از در یخچال هم استفاده کنید و هر چه می‌خواهید بنویسید و روی آن بچسبانید.
کار تابلوی آرزوها این است که به شما یادآوری کند که چه آرمان‌هایی دارید و باید در آینده به چه چیزهایی برسید.

آریا بانو


8. در وضعیت خوب قرار گرفتن
یکی از نکات مهم برای تجسم خلاق این است که بدن خود را در وضعیتی مناسب و آرام قرار دهید. به عنوان مثال حین تجسم خلاق با حالتی آرام در مکانی ساکت قدم بزنید. همچنین می‌توانید در حمام گرم بنشینید یا به یک موسیقی آرام‌بخش گوش بدهید.
9. تجسم خلاق را با مراقبه تمرین کنید
مراقبه یکی از بهترین راه‌ها برای تجسم خلاق است. اگر بخشی از روز را به این کار اختصاص دهید، متوجه خواص بی‌نظیر این کار در زندگی خود خواهید شد.

آریا بانو


10. همیشه احساس دستیابی داشتن
همان‌‎گونه که پیش از این بیان شد، یکی از مهم‌ترین اصول در تجسم خلاق این است که احساس کنید به خواسته خود رسیده‌‎اید. حال اصل دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که اجازه ندهید این شور و اشتیاق از شما جدا شود و همیشه آن را همراه داشته باشید.
11. تجسم خلاق را عادت‌ خود کردن
اگر تمایل دارید که این نوع از تجسم، سرنوشت شما را تعیین کند، سعی کنید که آن را به یکی از عادت‌های روزانه خود تبدیل کنید. این نوع از تجسم زندگی شما را زیر و زبر خواهد کرد. موفقیت به ذهن‌های آماده تعلق دارد و ذهن فرد با تجسم خلاق آماده می‌شود.

آریا بانو


12. مهم‌ترین گام؛ شبانه‌روز تلاش کردن
تجسم خلاق تنها نیمی از مسیر موفقیت و رسیدن به خواسته‌ها را تشکیل می‌دهد. نیم دیگر مسیر نیاز به تلاش و کوشش دارد. اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید، مدیریت زمان و برنامه‌ریزی داشته باشید و با تلاش مستمر خواسته‌‎های خود را محقق کنید.
کلام آخر
زندگی انسان به تلاش و کوشش او بستگی دارد، اما در این بین راهکارهایی وجود دارد که باعث هدفمندی تلاش‌های انسان می‌شود. وقتی تلاش انسان هدفمند شود، دستیابی به خواسته‌ها و آرزوها آسان خواهد شد. یکی از راه‌های هدفمندی تلاش، تجسم خلاق است. در تجسم خلاق باید اهداف خود را مجسم کنید و احساس کنید که به اهداف خود رسیده‌اید.
لازم به ذکر است که بعضی از افراد تفکر خلاق را با تجسم خلاق اشتباه می‌گیرند. لذا در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب مفید « تفکر خلاق چیست و برای چه کارهایی مفید است؟ » را نیز در انگیزه مطالعه کنید تا تفاوت آن‌ها را متوجه شوید.
آیا تاکنون از تجسم خلاق در زندگی خود استفاده کرده‌اید؟ اثرگذار بوده است؟ اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفاً در پایین همین صفحه آن را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/628332/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

گریه‌ های بانوی تیرانداز ایرانی بعد از ناکامی در مسابقات سه وضعیت/ خدمتی: دوست داشتم افتخار‌آفرینی کنم

کیهان باز هم عصبانی شد؛ این بار از رضا عطاران

مهمان ناخوانده به همراه کووید!

چهره ها/ رد ماسک روی صورت یکتا ناصر

ببخش که من حیا رو قورت دادم، من بدون «امیرم» می میرم

تام هنکس بازیگر فیلم جدید وس اندرسون شد

خاله بد اخلاق و کرونایی!

سوال و اعتراف تلخ نصرت در سریال «دودکش 2»

چهره ها/ ترس دیبا زاهدی از چیست؟

«زخم کاری» رکورد همه سریال‌ها را شکست!

چالش نقی و دختر محمود نقاش

حواشی مجازی به نفع «قهرمان»؛ «دینامیت» بدون تبلیغ گیشه را ترکاند!

تلاش مدیری برای گول زدن شرکت کننده

گله کارگردان «هم گناه» از افراط در تولید کمدی!

اعتماد به نفس نامحدود؛ موضوع سخنرانی سریال تلویزیونی

رابعه مدنی: هیچ وقت دوست نداشم بازیگر بشوم!

بازیگر «گاندو»: مردم از من می‌پرسند چطور مامور امنیتی شویم!

کلا یک کف دست جنگل مونده

بازار داغ شبکه خانگی با 6 سریال جدید

شوخی جالب برنامه سریالیست با بخشی از سریال یاور

بازیگر فیلم «خورشید» مجید مجیدی در سریال «عاشورا»

از هر انگشتش یک نرم افزار می ریزه

ناصرالدین‌شاه چگونه از جمشید مشایخی به حامد کمیلی رسید؟

اولین تصویر از بازی پری‌ناز ایزدیار و هوتن شکیبا در فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

مذاکره هانیه توسلی با آدم کش ها در سریال گیسو

انتقاد تند روزنامه جوان از منوچهر هادی و «گیسو»

هیچ کس امتیاز نگرفت!

افشاسازی مدیران ناکارآمد در برنامه چالش

برای بچه هر کاری کنی میگه کمه

کیا ترجیح میدن به مافیا چلنج ندن؟

شوخی نیما نکیسا با آب خوردن برومند

بهنوش بختیاری هم کرونا گرفت

تیزر سریال جدید شبکه آی فیلم با بازی پرویز پرستویی

مراسم خواستگاری بود یا فوتبال برتر؟!

جشنواره تابستانی شبکه‌ها در هفته هفتم تابستان

وقت پاچه خواری در کله پزی!

یه روزی دل می بندی، یه روز هم باید دل بکنی!

مهران مدیری از بیمارستان مرخص شد

نقشی که صدای اعتراض همسر خانم بازیگر را درآورد!

اینا خط قرمز مصرف بربری رو هم شکستن!

گاهی ساده ترین ها بهترین ها هستند

استقبال بین‌المللی از جشنواره فیلم کوتاه تهران

آتشی که با شکایت اسکارلت جوهانسون شعله‌ور شد

ضایع شدن نصرت و فیروز در روز روشن!!

سانحه برای بدلکار مطرح ایرانی؛ برای ارشا اقدسی دعا کنید

ماجرای بازیگر شدن و معلمی «رابعه مدنی»

از زن اصرار برای بچه دار شدن و از مرد انکار!

آموزش ساخت تابلو با کاموا

نحوه پاک کردن برچسب از روی شیشه

نسل جدید یخچال bottom mount پاناسونیک به بازار راه پیدا کرد