آریا بانو

آخرين مطالب

با باستانی‌ترین حیوانات کره زمین آشنا شوید گوناگون

با باستانی‌ترین حیوانات کره زمین آشنا شوید
  بزرگنمايي:

آریا بانو - لست سکند / در ایده‌آل‌ترین حالت و با احتساب نخستین گونه‌های یافت شده، قدمت انسان‌ها از چندین میلیون سال تجاوز نمی‌کند. اما در طبیعت شاهد جانوران بسیاری هستیم که علاوه بر صدها سال قدمت، همانند روز نخست پیدایش خود بدون تغییر مانده‌اند. در این مطلب قصد داریم با 10 تا از همین دست جانداران شما را آشنا کنیم. البته پیش از خواندن ادامه متن توجه داشته باشید که ممکن است برخی از باکتری‌ها و آغازیان حاضر، قدمت بیشتری نسبت به موارد این لیست داشته باشند. 
10. دهان گرد ماهی، 360 میلیون سال
لامپری، دهان گرد ماهی یا ماهی مکنده با بیش از 360 میلیون سال یکی از قدیمی‌ترین جانوران در جهان محسوب می‌شود. این ماهی از نظر ریخت شناسی تفاوت‌های اساسی با سایر ماهی‌ها دارد و طبقه‌بندی کردن آن‌ها در گونه ماهی‌ها کار کاملا دقیقی نخواهد بود. لامپری را به عنوان نخستین جانور مهره‌دار می‌شناسند که گونه خون‌خوارش به دلیل تغذیه از خون سایر ماهی‌ها و جانداران آبزی نوعی انگل به شمار می‌رود.

آریا بانو

9. تهی خار، 400 میلیون سال
تهی خار یا سیلکانت، ماهی درشت پیکری است که با گذشت بیش از 400 میلیون سال کماکان ظاهر اولیه خود را حفظ کرده است. تهی خار دارای 4 باله عجیب است که همانند پا از زیر شکم این ماهی بیرون زده است. به همین دلیل یکی از نظریات محتمل پیرامون تکامل جانوران چهار پا به ماهی تهی‌ خار مرتبط می‌شود. متاسفانه به دلیل فعالیت‌های انسانی مانند ایجاد میدان‌های نفتی در آب‌ها، انقزاض این ماهی در سالیان نزدیک، دور از انتظار نخواهد بود.

آریا بانو

8. کوسه فیلی، 400 میلیون سال
همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، جانوران این لیست از جنبه‌های مختلفی منحصر به فرد هستند و این مورد درباره کوسه فیلی هم به چشم می‌خورد. کوسه فیلی (elephant shark) دارای کوچک‌ترین ژنوم در میان فرا رده ماهیان غضروفی است. به عبارتی کوسه فیلی جزو نخستین مهره‌‌داران کره زمین محسوب می‌شود. به طور کلی ماهیانی که دارای غضروف هستند قدمت بیشتری نسبت به ماهیان استخوانی دارند و کوسه‌ها اغلب در این رده بندی جای می‌گیرند و دارای اسکلت بدنی غضروفی هستند. 

آریا بانو

7. خرچنگ نعل اسبی، 445 میلیون سال
خرچنگ نعل اسبی احتمالا معروف‌ترین فسیل زنده در جهان است. فسیل زنده به گونه‌های در قید حیاتی اطلاق می‌شود که مدت زیادی از زمان پیدایش‌شان می‌گذرد. خرچنگ نعل اسبی نیز با بیش از 445 میلیون سال قدمت یکی از معدود جانوران خشک‌زی است که تا کنون منقرض نشده است. با این وجود خطرهای زیادی مانند استخراج خون این بندپا توسط انسان‌ها، نابودی بوم زیست و ... بقای حیات خرچنگ‌های نعل اسبی را تهدید می‌کند. سالانه بیش از 500.000 خرچنگ نعل اسبی به دلایل مختلفی جان خود را از دست می‌دهند.

آریا بانو

6. ملوانک، 500 میلیون سال پیش
ملوانک یا ناتیلوس جانوری در شاخه نرم تنان و رده سرپایان است که طی 500 میلیون سال تغییرات ظاهری (فنوتیپی) و ژنتیکی (ژنوتیپی) نداشته‌اند. این جانوران آبزی از سخت پوستانی مانند میگوها تغذیه کرده و بین 15 تا 20 سال عمر می‌کنند. در گذشته حدود 2500 گونه ملوانگ در جهان وجود داشته که امروزه این رقم به 6 گونه کاهش یافته است. 
اگر برایتان سوال شده است که چرا اکثر موارد این مطلب را آبزیان تشکیل داده‌اند، بهتر است صبور باشید و تا جاندار شمار 1 این محتوا به خواندنتان ادامه دهید.

آریا بانو

5. کرم مخملی، 500 میلیون سال پیش
کرم مخملی یکی از سازگارترین حیوانات در طول تاریخ است که توانسته است با گذشت 500 میلیون سال از نخستین حضور خود در زمین به حیاتش ادامه دهد. تولید مثل بالا، مکانزیم تهاجمی و تدافعی پیشرفته (شلیک نوعی مخاط)، پوست حساس و ضد نفوذ آب و... برخی از دلایلی بوده که این نرم تن در طول تاریخ بودن تغییر باقی بماند.

آریا بانو

4. عروس دریایی، 500 میلون سال پیش
عروس‌های دریایی از جنبه‌های مختلف جانوران شاخصی به شمار می‌روند. چه به دلیل نوع تکثیری که دارند و چه از نظر نامیرا بودن که در یکی از گونه‌های آن دیده می‌شود. همچین امکان دارد حیات عروس‌های دریایی به 600 تا 700 میلیون سال پیش نیز بازگردد که در این صورت هم رده با شانه‌داران به عنوان نخستین جانوران (دارای دستگاه) کره زمین عنوان شوند.

آریا بانو

3. اسفنج، 600 میلیون سال پیش
در ابتدا باید اشاره کنیم که اسفنج‌ها در قلمرو حیوانات قرار می‌گیرند و نوعی جانور محسوب می‌شوند. اسفنج‌ها یکی از ساده ‌ترین جانوران جهان به شمار می‌روند که هیچ دستگاهی در بدن خود ندارند. به عبارتی نه برای گوارش، نه برای تولید مثل و نه برای حرکت کردن هیچ اورگانی ندارند. همچنین این جانوران به دلیل مزه بد، سمی بودن و هضم سخت، مورد علاقه دیگر جانداران نیستند، البته به غیر از لاکپشت‌های پوزه عقابی که اصلی‌ترین شکارچی آنان محسوب می‌شوند.

آریا بانو

2. شانه داران، 700 میلیون سال پیش
بحث میان قدمت عروس‌های دریایی، اسفنج ها و شانه داران بسیار پیچیده است و تا چندین سال پیش اسفنج‌ها به عنوان قدیمی‌ترین جانوران جهان در نظر گرفته می‌شدند، اما پس از تحقیقات بسیار توسط تیمی از اساتید زیست شناسی در سال 2013، مقاله‌ای در ژورنال Science منتشر شد که در آن شانه‌داران به عنوان قدیمی‌ترین جانور جهان معرفی شدند. شانه داران جانوران ریز اندامی هستند که با تغذیه از پلانکتون‌ها، تخم و لارو ماهی‌ها سبب ایجاد اختلالات اساسی در چرخه غذایی بوم زیست خود شده‌اند. (مانند اکوسیستم دریای خزر که تحت تاثیر شانه داران قرار گرفته است).

آریا بانو

1. سیانوباکتری، 305 میلیارد سال پیش
سیانوباکتری‌ نه تنها با قدمت بیش از 3.5 میلیارد، سال قدیمی‌ترین جاندار کره زمین محسوب می‌شود، بلکه نقش اساسی در پیدایش حیات خارج از آب و تکامل زیستی نیز داشته است. برای اینکه بفهمیم چگونه سیانوباکتری‌ها همچین نقش کلیدی در جهان داشته‌اند و چگونه نخستین جاندار جهان هستی شدند باید نگاهی به دو نظریه حباب و نظریه درون هم زیستی داشته باشیم. طبق بخشی از نظریه حباب، حیات نخستین بار درون آب‌ها شکل گرفته و به دلیل نبود لایه اوزون، اشعه فرابنفش خورشید امکان حیات در جایی غیر از آب را ممکن نمی‌کرد. در نظریه دوم که مکمل نظریه اول است، نخستین جانداری که دارای اندامک غشادار شد سیانو باکتری‌هایی بودند که در عوض بلعیدن (فاگوسیتوز) و هضم باکتری‌های بدون اندامکی به نام کلرپلاست‌ها، آن‌ها را به طور زنده درون خود نگه داشتند و نخستین جاندار اندامک دار حیات را بوجود آوردند.
اکنون با کنار هم گذاشتن این 2 نظریه و با دانستن این واقعیت که سیانوباکتری‌ها جانورانی فتوستنز کننده هستند (به وسیله کلرپلاست) و موجب تولید اکسیژن می‌شوند، متوجه می‌شویم که آن‌ها باعث شدند به مرور زمان علاوه بر شکل گیری لایه اوزون، در جو و فضای بیرون از آب هم اکسیژن وجود داشته باشد. اینگونه بود که ابتدا جانداران آبزی تکامل پیدا کردند، سپس جانداران آبزی به خشکی ورود کردند و این روند تکامل چند میلیارد سال دنباله دار شد.

آریا بانو

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/607664/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دستپخت غلام محمدی؛ شکست محمدیان در مبارزه نخست!

آقای گلی که به اندازه 5 سال گل زد!

وضعیت اسفناک بیمارستان‌ها در پیک پنجم کرونا و نبودن تخت خالی/ توصیه به برگزاری مجازی مراسم "محرم"

مکان‌ های دیدنی کرمان + تصویر

راهکار‌های تسکین درد قاعدگی؛ درد مشترک زنان

روایت مردی که پس از فوت همسرش نخندید

محبوب‌ترین غذا‌های محلی ایران: یزد

ما این پایان را دوست نداریم، آخرش را عوض کن

تاثیر منفی کرونا بر روابط زناشویی

باید جلوی خشونت علیه زنان و مردان را بگیریم/ کوبیدن در و خروج از منزل خشونت روانی است

30 تا 34 ساله‌ها بیشترین ولادت‌های ثبت شده را از آن خود کردند

خلف وعده کووکس در تحویل واکسن به ایران

وقتی داور برنامه نمی تونه خودش رو کنترل کنه

چهره ها/ سلفی ترلان پروانه در ماشین

گلایه‌های ملیحه از عباس

چهره ها/ عکس های آتلیه ای از سمیرا حسن پور

هوچی گری‌های بهتاش تمومی نداره

تا دندان مسلح برای خواستگاری!

پلان آخر یک بدلکار قهار

تیزر جدیدترین قسمت سریال زخم کاری

بهانه تراشی برای صحبت کردن با فرد مورد علاقه

زنده یاد ارشا اقدسی در پشت صحنه برنامه عصر جدید

بسته علم و فناوری/ از هشدار کرونایی تا بررسی مهارت ریاضی در مغز

محققان پس از 60 سال حلقه گمشده در سیستم کنترل فشار خون انسان را پیدا کردند

سحابی چشم خدا

حرکت زشت سکونشین گل گهر بعد از پنالتی استقلال

یک ستاره دیگر والیبال در آستانه خداحافظی

گزارش تمرین استقلال/ غیبت 2 بازیکن و گفت‌وگوی مجیدی با بازیکنان

برزگر: کشتی یزدانی انتقامی بود/ نمی‌توانم همه چیز را بگویم

رقم بند فسخ قرارداد آتی مسی با بارسلونا مشخص شد

تیلور: یزدانی مشوق من برای گرفتن طلا بود

سقوط یک پله‌ای ایران در پایان روز سیزدهم

قضاوت سیمین رضایی در دیدار رده‌بندی تنیس روی میز

تمجید باروز از یزدانی/ هوشمندانه کشتی گرفتی

درگذشت فرزند 18 ساله میشائیل بالاک

احتمال جریمه حسن یزدانی از سوی کمیته برگزاری بازی‌ها

حسن یزدانی به مهدی طارمی پیوست!

تونی گولم مربی جدید تراکتور شد

دو شباهت ویژه در همه بردهای مجیدی برابر قلعه‌نویی/ سریع و خشن!

بیانیه بارسلونا پایان ماجرا نیست/ احتمال ماندن مسی در کاتالونیا!

لاپورتا فردا درباره جدایی مسی از بارسلونا حرف خواهد زد

واکنش تند و تلویحی مدیرعامل استقلال به صحبت‌های قلعه‌نویی

عملکرد و افتخارات لیونل مسی در تیم بارسلونا

پست اینستاگرام سارا بهمنیار پس از حذف از رقابت های المپیک 2020 توکیو

یادگاری برادران گرایی روی دیوار توکیو

سرخیو راموس لیونل مسی را در اینستاگرام فالو کرد

مخالفت و بیانیه رسمی باشگاه رئال‌مادرید علیه قرارداد لالیگا با CVC

جدایی مسی قطعی شد؟

گل دوم فاینورد به لوزرن روی ریباند شوت علیرضا جهانبخش

انیمیشن فوق‌العاده به‌ بهانه جدایی رسمی و ناگهانی مسی از بارسلونا