آریا بانو

آخرين مطالب

موج پنجم شیوع کرونا در کمین خراسان رضوی

موج پنجم شیوع کرونا در کمین خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - استان خراسان رضوی به دلیل مجاورت با افغانستان و پاکستان و ارتباط مستقیم این همسایگان با هند، در معرض خطر بیشتری از نظر ورود و شیوع کرونای هندی قرار دارد. هم اکنون روند ابتلا به کرونا در این استان رو به کاهش است اما سرعت کاهش، کند و به آهستگی پیش می رود و استان هنوز از موج چهارم کرونا عبور نکرده است.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد است، با وجود مشاهده کاهش در تعداد موارد بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در کشور، وضعیت بیماری همچنان ناپایدار، حساس و شکننده بوده و در برخی شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز، سویه‌های کرونای هندی و آفریقای جنوبی در حال گسترش است.بنابراین‌ احتمال بروز موج پنجم شیوع کرونا در ایران با ویروس جهش‌ یافته هندی و آفریقایی وجود دارد و در این میان خراسان رضوی یکی از استانهای در معرض خطر به شمار می رود.
نخستین مرحله اوجگیری شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی در ماههای اسفند 1398 و فروردین 1399 بود.
دومین موج آن تیر و مرداد پارسال و سومین دوره اوجگیری شیوع کرونا نیز اواخر آبان و اوایل آذر ماه 1399 و موج چهارم آن نیز اواخر فروردین و اردیبهشت ماه امسال بود.
به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در موج چهارم شیوع کرونا برخلاف دفعات گذشته سرعت پیشرفت و انتقال ویروس افزایش یافت. 
طبق آخرین گزارش نرم افزار ماسک هم اکنون هیچ شهری در استان خراسان رضوی دارای وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا نیست و کلانشهر مشهد و هفت شهرستان دیگر استان وضعیت نارنجی داشته و بقیه در وضعیت زرد قرار دارند.
گرچه تعداد مبتلایان به کرونا در بخشهای بستری، سرپایی و تعداد فوتی های ناشی از کرونا در خراسان رضوی رو به کاهش است اما احتمال خطر موج جدید شیوع کرونا در این استان پیش بینی شده است و از این بابت دانشگاه علوم پزشکی مشهد که بیشتر جمعیت استان را زیر پوشش دارد، تمهیدات و آمادگی های لازم برای پیشگیری و کنترل موج پنجم را اتخاذ کرده است.
خطر موج جدید شیوع کرونا وجود دارد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خطر موج جدید شیوع کرونا به ویژه نوع هندی این ویروس از جنوب و جنوب شرقی کشور وجود دارد و امیدواریم این اتفاق در خراسان رضوی رخ ندهد.
دکتر مهدی قلیان اول افزود: با توجه به اینکه خراسان رضوی هنوز از موج چهارم کرونا به طور کامل عبور نکرده است، نمی توان پیش بینی درستی از وضعیت کرونا در هفته های آینده داشت اما باید آمادگی لازم برای مقابله با موج جدید را داشته باشیم.
وی ادامه داد: تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان رضوی کاهش یافته اما این کاهش با کندی پیش می رود و این استان هنوز در دامنه موج چهارم شیوع کرونا قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در استان خراسان رضوی 830 نفر است که 220 نفر آنها در بخشهای مراقبت های ویژه بیمارستانهای استان بستری هستند و تعداد فوتی های روزانه ناشی از کرونا در این استان به 10 تا 15 نفر کاهش یافته است.
وی افزود: تعداد مراجعه کننده سرپایی به مراکز منتخب کرونا نیز به هزار و 700 نفر در روز کاهش یافته است در حالی که این تعداد در اوج شیوع کرونا روزانه بیش از چهار هزار نفر بود.
سرعت درگیری ریوی در نوع جهش یافته کرونا
عضو هیات علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: ویروس‌ها به‌ طور مداوم از طریق جهش تغییر می‌کنند، همانند ویروس انگلیسی کرونا که از جهش‌های ویروس ووهان چین شکل گرفته و به دنبال آن ویروس‌های آمریکایی، آفریقایی، هندی و مالزیایی شناسایی شده است.
دکتر مهناز مزدوریان افزود: انواع جهش یافته کرونا سرعت بیشتر وخامت حال بیماران را به همراه داشته بطوریکه افراد در مدت 24 تا 48 ساعت دچار علائم شدید بیماری می‌شوند.
وی ادامه داد: انواع جهش یافته ویروس قدرت بسیار در ایجاد درگیری سیستم تنفسی بدن دارند بطور مثال در بیشتر موارد زمانی که ریه درگیر می‌شود طی 2 تا سه روز از 20 درصد درگیری به 70 درصد درگیری ریه می‌رسد.
عضو هیات علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سیر بیماری سرعت بسیار دارد، از طرفی شدت بیماری هم بیشتر است و در صورت بروز علائم در افراد، این علائم شدت بیشتری نسبت به نوع معمولی ویروس دارند.
وی افزود: با توجه به پیدایش این سویه‌ها هموطنان باید همچنان دستورالعمل های بهداشتی را جدی بگیرند و سلامت خود و افراد خانواده را با سهل انگاری‌های بهداشتی مانند شرکت در مراسم‌ مختلف و دورهمی‌های خانوادگی به خطر نیندازند.
دکتر مزدوریان با بیان اینکه در هفته اخیر تعداد بیماران کرونایی بستری در بخش‌های داخلی نسبت به قبل کاهش یافته است ادامه داد: به نظر می رسد به شرایط پایدارتری رسیده‌ایم اما از مردم خواهش می‌کنیم با توجه به سویه‌های جدید، این ویروس و خطرات آن را بیش از پیش جدی بگیرند.
وی گفت: از آنجایی که تزریق واکسن، میزان بستری موارد شدید و مرگ و میر را کم می‌کند، نباید افراد واکسینه شده پس از تزریق واکسن عادی‌انگارانه برخورد کنند و این افراد هم همانند کسانی که هنوز واکسن تزریق نکرده‌اند موظف به رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی هستند.
افزایش خطر ابتلا به کرونای هندی در فصل گرما
رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفت: خطر ابتلا به کرونای هندی در فصل گرما به مراتب بیشتر از دیگر ایام سال است و به همین جهت در این فصل باید رعایت دستورالعمل های بهداشتی به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
دکتر زهرا نهبندانی افزود: ویروس جدید شناسایی شده در هند ترکیبی از چند ویروس است و به خاطر نزدیک بودن هند با ایران و همجواری کشور ما با افغانستان و پاکستان احتمال سرایت این ویروس در ایران زیاد است و به همین جهت مراقبت ویژه در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی را می‌طلبد و این مأموریت ویژه در مرزهای خراسان رضوی آغاز شده است.
وی ادامه داد: ایرانی‌هایی که از هند وارد کشور می‌شوند و همچنین هندی‌هایی هم که وارد ایران می‌شوند در بدو ورود تا زمانی که سلامتی کامل آنان محرز شود، قرنطینه می شوند.
رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائم ویروس کرونای هندی مشابه دیگر ویروس‌های کرونا می‌باشد اما سرعت و شدت آن بیشتر است.
وی علائم نخست ویروس کرونای هندی را اسهال، استفراغ و حالت تهوع برشمرد و افزود: افراد در صورتیکه با هر یک از این مشکل‌ها مواجه شدند باید به مراکز منتخب کرونا مراجعه کنند و آن را یک مشکل عادی نپندارند، حتی اگر تست آنان هم منفی بود بازهم پیگیر درمان باشند تا دچار مشکلات دیگر نشوند.
دکتر نهبندانی ادامه داد: آماده‌باش نیروهای بهداشت برای ماموریت ویژه مبارزه با ویروس کرونای هندی از طریق وزارتخانه اعلام شده و تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است و نیروهای حاضر در مرزهای زمینی و هوایی خراسان رضوی با آمادگی کامل در این مأموریت ویژه حاضر هستند.
احتمال افزایش تعداد مبتلایان به کرونا از اواخر خرداد ماه
دبیر کارگروه مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: احتمال افزایش تعداد مبتلایان به کرونا با موج جدید شیوع آن در خراسان رضوی از اواخر خرداد ماه امسال وجود دارد.
دکتر علی اصغر انجیدنی افزود: در حال حاضر در خصوص شیوع موج جدید کرونا در شهرهای جنوبی و شرقی کشور به علت گونه های جهش یافته هندی و آفریقایی هشدار داده شده است.
وی ادامه داد: گرچه هم اکنون تعداد مبتلایان به کرونا در ایران رو به کاهش است اما شهرهای جنوبی و مناطق شرقی کشور شرایط ویژه ای را تجربه می کنند از این رو قرارگاه مرکزی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دلیل احتمال بازگشت دوباره ویروس کرونا همچنان حالت دفاعی و آماده باش خود را حفظ کرده است.
دبیر کارگروه مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون 660 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستانهای زیرپوشش این دانشگاه بستری هستند.
وی افزود: خطر شیوع کرونا یا مدل هندی آن در مناطق شرقی از جمله خراسان رضوی وجود دارد بنابراین حفظ آماده باش، ‌عدم کاهش تعداد تخت های بستری، ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی و واکسیناسیون در این زمینه مورد تاکید است.
دکتر انجیدنی ادامه داد: افزایش نظارتها، اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی و ارجاع بیماران به بیمارستانها نقش بسزایی در کنترل بیماری در صورت موج جدید شیوع آن دارد.
80 درصد از جمعیت 6 میلیون و 870 هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.
بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون 2 میلیون و 990 هزار و 714 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 157 نفر دیگر از مبتلا شدگان به کووید 19 در 24 ساعت گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به 81 هزار و 519 نفر رسیده است.
همچنین 2 میلیون و 590 هزار و 682 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/603904/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همه گیر دادن به این بنده خدا انصراف بده!

کشف روشی موثر برای ترمیم و بازسازی عضلات از بین رفته

خاکریز روی زمین فوتبال

بوی مرگ در مستطیل سبز

آهنگ بی کلام «پاییز طلایی» اثر فریبرز لاچینی

واکسن ایرانی کرونا بدون انتشار مقاله مجوز گرفت؟

سرنوشت تلخ زنی که در خانه شوهر معتاد شد!

رکوردشکنی مرگبار سیگاری‌ها

راز شوم عقرب کثیف لو رفت؛ او نوجوانان را اغفال می کرد

طرز تهیه نان لوسیا سوئدی برای صبحانه

عارضه ای شایع اما درمان پذیر

آموزش بستن موها برای شروع روزی با نشاط

دیدار همسر امیر شایگان با تازه عروس «می خواهم زنده بمانم»

پایان فیلمبرداری فیلم کوتاه «هر روز میمیریم»

لحظه های مرگ و زندگی علی شادمان در «میخواهم زنده بمانم»

«بازی انتخاب» بزودی مقابل دوربین می‌رود

مرجانه گلچین به «شب‌آهنگی» می‌آید

چهره ها/ تبریک تولد خانم کارگردان به شکیباترین شکیبای دنیا

این 5 فیلم براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

لحظات ماندگار از هنرنمایی «هوتن شکیبا»؛ بازیگری همه فن حریف

چرا همیشه فکر میکنیم مرغ همسایمون غازه؟!

داریوش ارجمند: حتما در انتخابات شرکت می‌کنم

نگاه معنی دار جواد عزتی به همسرش در «زخم کاری»

انتشار تیزر هفدهمین قسمت از سریال عاشقانه «می خواهم زنده بمانم»

چهار نقش آفرینی برتر «هوتن شکیبا» به مناسبت تولدش

اعتراض حامد آهنگی به سانسور «شب آهنگی» با انتشار پشت صحنه آن

حقایقی باورنکردنی درباره زندگی چارلی چاپلین که نمی‌دانستید

اصغر نقی‌زاده: نخندیدن به دیالوگ‌های پژمان جمشیدی سخت است

موافقت شورای ساخت با شش فیلم نامه

محمدرضا گلزار در «آوازه خوان» مصطفی کیایی

ترس و لرز فریبرز در هنگام تماشای فیلم جن گیر!

آخرین جزئیات از قتل «بابک خرمدین» از قول رئیس پلیس آگاهی کشور

خوش شانسی فریبرز باغبیشه در قسمت‌های آینده «زیرخاکی 2»

نظر استاد نصیریان درباره رفاقت و دوستی

نظر تحسین برانگیز خانم بازیگر درباره رای دادن در انتخابات

عوارض ناشی از کرونا سپند امیرسلیمانی را به جراحی کشاند!

راه های سازش با همسر بدون اینکه چیزی از شما کم شود

35 سالگی، سن خروج زنان از بازار کار

قصاص پدر مرتکب قتل فرزند امکان پذیر نبود/ تقلیل حبس تعزیری درجه 3 به 4 در قوه قضاییه

تاثیر گیاه خواری بر نوع حاد کرونا

نواواکس از اثربخشی 90 درصدی واکسن کرونای خود در جدیدترین آزمایش بالینی خبر داد

مأموریت این‌ویژن اروپا عصر تازه‌ای را در مسیر کاوش ناهید آغاز خواهد کرد

کنترل زوال عقل با موسیقی

چرا سیستم ایمنی بدن افراد واکنش‌های متفاوتی در برابر انگل مالاریا دارد؟

تولد بچه سالم از اسپرم موش فضایی!

چرا تولید داروهای ضد ویروس برای کرونا دشوار است؟

بهترین های پژوهش حوزه کووید-19 معرفی می شوند

جت آبی؛ پدیده‌ای زیبا، بالای اتمسفر

گوسفند دریایی زیباترین موجود در زیر آب

اگر سفر در زمان ممکن بود چی می‌شد؟