آریا بانو

آخرين مطالب

اگر حصار شیشه‌ای زنان شکسته شود اجتماعي

اگر حصار شیشه‌ای زنان شکسته شود
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا /از سال 1960 تاکنون فقط در 58 کشور زنان بالاترین مقام اجرایی را برعهده گرفتند.
اولین نخست‌وزیر زن منتخب دموکراتیک سیریماو بندرانایکه از سریلانکا بود که در سال 1959به دلیل ترور شوهرش رهبری حزب آزادی سریلانکا را بر عهده گرفت. بندرانایکه با موفقیت حزب خود را در سه انتخابات یعنی 1960، 1970 و 1994 به پیروزی رساند اما تغییرات قانون اساسی در دهه 1980 به این معنی بود که دوره نهایی نخست‌وزیری وی تنها یک نقش تشریفاتی است. سریلانکا یکی از 13 کشوری است که بیش از یک زن در بالاترین مقام اجرایی داشته است و کشورهای مشابه آن را می‌توان در قاره هند یا شمال‌غربی اروپا یافت. از این 13 کشور، نیوزیلند و فنلاند تنها کشورهای دارای رهبر زن ازجمله نخست‌وزیران فعلی جاسیندا آردرن و سانا مارین هستند.
رهبران زن با بیشترین خدمت
زنانی که طولانی‌ترین دوره‌های متوالی در سمت خود باقی ماندند، آنگلا مرکل از آلمان (در حال حاضر در 15 سالگی است و احتمالا پایان دوره وی حدود 15 سال و 10 ماه خواهد بود)، اوژنیا چارلز از دومنیکا (14 سال، 328 روز) و الن جانسون سیرلیف از لیبریا (12 سال و 6 روز) هستند. ایندیرا گاندی از هند (16 سال و 15 روز) و نخست‌وزیر فعلی بنگلادش، شیخ حسینه (در مجموع بیش از 17 سال)، طولانی‌ترین دوره‌های غیر متوالی را بر عهده داشتند.
پیشرفت آهسته زنان در قدرت
از سال 1960 فقط 74 زن، قدرتمندترین مناصب اجرایی را در کشورهای خود داشته‌اند، بیش از یک سوم این زنان به‌طور موقت عمل می‌کردند یا جایگزین رهبران منتخب قبلی بودند و هرگز در جای خود دوباره انتخاب نمی‌شدند (کوتاهترین دوره مربوط به ایوی ماتسپه- کازابوری در سال 2008 فقط 14 ساعت ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی بود). از زمان انتخاب بندرانایکه در سال 1960، تعداد زنان در قدرت به‌آرامی رشد کرده است و سریع‌ترین رشد در 12 سال گذشته بوده است. آخرین مورد اضافه شده به فهرست رهبران زن در 19 مارس 2021 بود، زمانی که سامیا سولهو حسن پس از مرگ جان مگوفولی به ریاست تانزانیا رسید. با وجود این رشد در سال‌های اخیر، هرگز بیش از 19 زن در این مناصب قدرت در یک سال وجود نداشته‌اند و این میزان کمتر از 10درصد تعداد مردانی است که این مناصب را داشته‌اند (مانند امروز 193 عضو سازمان ملل متحد وجود دارد). از آوریل 2021 تنها در 13 کشور عضو سازمان ملل متحد زنان در بالاترین مقام اجرایی بودند.
مشارکت و رهبری برابر زنان در زندگی سیاسی و عمومی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار تا سال 2030 ضروری است. با این وجود، داده‌ها نشان می‌دهد که زنان در تمام سطوح تصمیم‌گیری در سراسر جهان کم نماینده هستند و دستیابی به برابری جنسیتی در زندگی سیاسی بسیار دور است.
زنان در مناصب اجرایی
زنان فقط در 22 کشور به‌عنوان رئیس ایالت یا دولت فعالیت می‌کنند و 119 کشور هرگز رهبر زن نداشته‌اند. با نرخ فعلی، برابری جنسیتی در بالاترین مناصب قدرت 130 سال دیگر هم حاصل نخواهد شد.
فقط در 10 کشور یک زن به‌عنوان رئیس ایالت و 13 کشور یک زن به‌عنوان رئیس دولت است.
فقط 21 درصد وزرای دولت در کشورها زن بوده‌اند و زنان 14 کشور موفق شده‌اند 50 درصد یا بیشتر در کابینه حضور یابند. با افزایش سالانه فقط 0.52 واحد درصد، برابری جنسیتی در سمت‌های وزیری قبل از سال 2077 حاصل نخواهد شد.
پنج نمونه کارهایی که معمولا توسط وزیران زن انجام می‌شود در حوزه خانواده، کودکان، جوانان، سالمندان و معلولان است. به دنبال آن امور اجتماعی، محیط‌زیست، منابع طبیعی، انرژی و اشتغال، کار، آموزش حرفه‌ای و امور زنان و برابری جنسیتی قرار گرفته است.
زنان در پارلمان‌های ملی
فقط 25 درصد از کل نمایندگان پارلمان ملی زن هستند، در حالی که این رقم در سال 1995 به میزان 11 درصد بود.
زنان فقط در چهار کشور 50 درصد یا بیشتر اعضاء مجلس را تشکیل می‌دهند؛ رواندا با 61 درصد، کوبا با 53 درصد، بولیوی با 53 درصد و امارات‌متحده‌عربی با 50 درصد. بیش از 19کشور دیگر 40 درصد را پشت سر گذاشته‌اند، ازجمله 9 کشور در اروپا، پنج کشور در آمریکای لاتین و کارائیب، چهار کشور در آفریقا و یک کشور در اقیانوس آرام.
بیش از دو سوم این کشورها سهمیه‌های جنسیتی را اعمال کرده‌اند - یا سهمیه کاندیداهای قانونی یا کرسی‌های اختصاصی- و فضا برای مشارکت سیاسی زنان در پارلمان‌های ملی ایجاد شده است.
در سطح جهان، 27 ایالت وجود دارد که زنان در آنها کمتر از 10 درصد نمایندگان مجلس در مجالس منفرد یا پایین‌تر را شامل می‌شوند. با نرخ فعلی پیشرفت، برابری جنسیتی در نهادهای قانون‌گذاری ملی قبل از سال 2063 حاصل نخواهد شد.
در آمریکای لاتین، کارائیب، اروپا و آمریکای شمالی، زنان بیش از 30 درصد کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارند. در شمال آفریقا، آسیای غربی و اقیانوسیه کمتر از 17 درصد زنان در پارلمان‌های ملی مشغول هستند. نمایندگی زنان در ایالات جزیره اقیانوس آرام کمترین میزان نمایندگی است زیرا زنان 6 درصد کرسی‌ها را در اختیار دارند.
زنان در دولت محلی
داده‌های 133 کشور نشان می‌دهد که زنان 2.18 میلیون (36 درصد) اعضاء منتخب در ارگان‌های محلی مشورتی را تشکیل می‌دهند در این میان فقط دو کشور به 50 درصد رسیده‌اند و در 18 کشور دیگر بیش از 40 درصد زن در دولت محلی حضور دارند.
تغییرات منطقه‌ای برای نمایندگی زنان در نهادهای مشورتی محلی از ژانویه 2020 مشخص شده است، آسیای مرکزی و جنوبی 41 درصد، اروپا و آمریکای شمالی 35 درصد، اقیانوسیه 32 درصد جنوب صحرای آفریقا 29 درصد، آسیای شرقی و جنوب شرقی 25 درصد، آمریکای لاتین و کارائیب 25 درصد و آسیای غربی و آفریقای شمالی 18 درصد است.
گسترش مشارکت
مشارکت سیاسی و تقسیم قدرت متعادل بین زنان و مردان در تصمیم‌گیری، هدف توافق‌شده بین‌المللی است که در بیانیه و سکوی اقدام پکن تعیین شده است. اکثر کشورهای جهان توازن جنسیتی را کسب نکردند و تعداد کمی از آنها اهداف بلندپروازانه‌ای برای برابری جنسیتی تعیین کرده‌اند.
شواهد ثابت‌شده و رو به افزایشی وجود دارد که نشان می‌دهد، رهبری زنان در فرایندهای تصمیم‌گیری، موجب پیشرفت کشورها شده است. به‌عنوان‌مثال، تحقیق در مورد پنچایات‌ها (شوراهای محلی) در هند نشان داد که تعداد پروژه‌های آب آشامیدنی در مناطقی که دارای مجامع تحت هدایت زنان هستند 62 درصد بیشتر از آنهایی است که دارای مجالس مردانه هستند. در نروژ، رابطه علّی و معلولی مستقیم بین حضور زنان در شوراهای شهرداری و مراقبت از کودکان ارائه شده است.
زنان رهبری سیاسی را با فعالیت در خطوط حزبی از طریق مجامع زنان پارلمانی - حتی در سیاسی‌ترین محیط‌ها - و با حمایت از موضوعات برابری جنسیتی مانند از بین بردن خشونت مبتنی بر جنسیت، مرخصی والدین و مراقبت از کودکان، حقوق بازنشستگی، جنسیت قوانین برابری و اصلاحات انتخاباتی برعهده دارند.
زنان تاریخ‌ساز جهان
بیش از 70 کشور در سراسر جهان شاهد رهبری یک زن در دوران مدرن بودند، برخی انتخاب شده‌اند، برخی منصوب شدند و برخی از آنان نسبتا کوتاه‌مدت خدمت کردند، در حالی که دیگران میراث ماندگاری از خود باقی گذاشته‌اند. این زنان هم از نظر مدت حضور در سمت خود و هم از نظر تاثیری که بر ملت‌های خود و همچنین کل جهان داشتند، از مهمترین رهبران منتخب زن تاریخ شدند.
سیریماو بندرانایکه (سریلانکا)
بندرانایکه در سال 1960 به‌عنوان نخست‌وزیر سریلانکا که در آن زمان سیلان شناخته می‌شد، انتخاب و اولین زنی بود که به‌عنوان رئیس دولت در جهان مدرن منصوب شد. وی پس از آنکه شوهرش هنگام خدمت به عنوان نخست وزیر توسط یک راهب بودایی ترور شد وارد عرصه سیاست شد. در پی مرگ وی، بندرانایکه رهبری حزب آزادی سریلانکا را بر عهده گرفت. وی از 1960 تا 1965 و بعد از آن از 1970 تا 1977 به‌عنوان رئیس دولت خدمت کرد. وی که به ملی کردن بسیاری از مشاغل و ایجاد یک سیستم اقتصادی دولتی مشهور است یک سلسله سیاسی را راه اندازی کرد. دخترش، چاندریکا کوماراتونگا، به‌عنوان نخست‌وزیر سریلانکا از 1994 تا 2005، به‌عنوان اولین زن رئیس‌جمهور این کشور خدمت کرد.
ایندیرا گاندی (هند)
ایندیرا گاندی، دختر جواهر لعل نهرو (که اولین نخست‌وزیر هند شد) از همان اوایل جوانی به جنبش استقلال انگلیس پیوست و تبدیل به یک شخصیت اصلی در حزب کنگره غالب شد. در سال 1966 به‌عنوان رهبر حزب و در نتیجه نخست‌وزیر منصوب شد. وی در سال 1967 به این سمت انتخاب شد، سپس دو بار دیگر نیز در سمت خود منتخب شد. گاندی با قدرت از پاکستان شرقی (بنگلادش کنونی) در جنگ موفقیت‌آمیز استقلال هند به‌عنوان قدرت مسلط در جنوب آسیا حمایت کرد. در سال 1977 در میان مخالفت‌های مردمی شکست خورد، وی در سال 1980 قدرت را به دست گرفت اما در سال 1984 توسط محافظان شخصی خود ترور شد.
مارگارت تاچر (انگلیس)
مارگارت تاچر قبل از شروع کار در سیاست به‌عنوان یک شیمی‌دان صنعتی کار می‌کرد. وی در صفوف حزب محافظه‌کار قرار گرفت، در سال 1975 رهبر آن شد و چهار سال بعد، اولین نخست‌وزیر زنی شد که رهبری یک کشور بزرگ غربی را بر عهده داشت. او موضع تندی علیه کمونیسم گرفت (مطبوعات شوروی پس از یک سخنرانی وی را «بانوی آهنین» نامیدند) و انگلیس را از نظر اقتصادی در مسیر درست قرار داد، سیاست‌های بازار آزاد را ترویج و اتحادیه‌های کارگری را تضعیف کرد. 11 سال تصدی تاچر وی را به نخست‌وزیر انگلیس با طولانی‌ترین دوران خدمت در قرن بیستم و یکی از تاثیرگذارترین افراد تبدیل کرد.
ویگدیس فینبوگادوتیر (ایسلند)
در سال 1980، فینبوگادوتیر به‌عنوان اولین رهبر زن در ایسلند و اروپا شد و اولین زن در جهان است که به‌طور دموکراتیک به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. فینبوگادوتیر به دلیل حفاظت و دفاع از میراث فرهنگی ایسلند در داخل و خارج از کشور معروف شد. وی سه بار انتخاب شد و در دو انتخابات بدون رقیب شرکت کرد و در دیگر انتخابات بیش از 96 درصد آراء را کسب کرد. طی 16 سال، مسئولیت فینبوگادوتیر از طولانی‌ترین دوران رئیس‌جمهوری زن منتخب در طول تاریخ بود و موفقیت او سابقه چشمگیر برابری جنسیتی کشورش را آغاز کرد.
آنگلا مرکل (آلمان)
آنگلا مرکل در آلمان شرقی سابق بزرگ شد، دکترای شیمی گرفت و پس از سقوط دیوار برلین قبل از ورود به سیاست به‌عنوان یک دانشمند تحقیقاتی کار کرد. هنگامی که وی در کابینه صدراعظم هلموت کوهل خدمت می‌کرد، وی گاهی او را با کمال میل به‌عنوان «ماین مودچن» (دخترم) معرفی می‌کرد. در سال 2000، مرکل به رهبری حزب اتحادیه دموکراتیک مسیحی رسید، پنج سال بعد وی به‌عنوان نخست‌وزیر زن در این کشور، اولین صدراعظم آلمان شرقی و (در 51 سالگی) جوان‌ترین زن در این مقام شد. دوره ریاست وی شامل (وی در سال 2017 برای چهارمین بار پیروز شد و اعلام کرد که آخرین بار خواهد بود) بحران بدهی منطقه یورو، بحران پناهندگان و در نتیجه افزایش حمایت از جنبش راست افراطی و خروج برنامه‌ریزی شده انگلیس از اتحادیه اروپا بود. مرکل ‌عنوان رهبر پرجمعیت‌ترین و قدرتمندترین کشور اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را از آن خود کرده است.
الن جانسون سیرلیف (لیبریا)
الن جانسون سیرلیف پس از کسب مدرک از دانشگاه‌های ایالات متحده – ازجمله کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از هاروارد - کار خود را در بخش خدمات عمومی در زادگاه خود لیبریا، کشور آفریقایی که توسط برده‌های آزاد شده ایالات‌متحده در قرن 19 تاسیس شد، آغاز کرد. او در جنگ داخلی طولانی لیبریا، در کنیا و ایالات‌متحده در تبعید زندگی می‌کرد. وی در صنعت بانکداری و در سازمان ملل فعالیت کرد. در سال 2005، سیرلیف در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری لیبریا پس از پایان جنگ، نامزدهای مرد را شکست داد و از حمایت تقریبا 80 درصدی زنان رأی‌دهنده برای تبدیل شدن به اولین رئیس‌جمهور زن در آفریقا با انتخاب دمکراتیک پیروز شد. بیش از 12 سال در قدرت به حفظ صلح، پاک کردن بدهی ملی و ایجاد اقتصاد لیبریا کمک کرد. وی در سال 2011 برای فعالیت در حقوق زنان جایزه نوبل را به دست آورد، اگرچه به دلیل طرفداری از نژادپرستی (سه پسر خود را به سمت‌های بالای دولتی منصوب کرد) و فساد اداری دولت مورد انتقاد قرار گرفت.
رهبران زن و همه‌گیری کرونا
از آلمان گرفته تا نیوزیلند و دانمارک، تایوان، زنان بحران ویروس کرونا را با سرعت زیاد مدیریت کرده‌اند. آردرن، 39 ساله، نخست‌وزیر نیوزیلند از طریق قرنطینه و ارسال پیام‌های ویدیویی دلسوزانه «در خانه بمان، زندگی را نجات بده» و کنفرانس‌های مطبوعاتی روزانه، فیلم‌های زنده صمیمی در فیس‌بوک با مردم ارتباط برقرار کرد و کشورش را از همه‌گیری نجات داد. اصرار او برای نجات جان و رویکرد مهربان وی و ترغیب مردم نیوزیلند به مراقبت از همسایگان خود، مراقبت از افراد آسیب‌پذیر و فداکاری برای منافع بیشتر طرفداران بسیاری را برای او به ارمغان آورده است. وی همواره بر اتحاد کشورش تاکید کرده است. اعتماد عمومی به دولت آردن بیش از 80 درصد است.
در آلمان، آنگلا مرکل به دلیل مداخلات عمومی مستقیم مورد تحسین قرار گرفت و هشدار داد که تا 70 درصد مردم به ویروس مبتلا می‌شوند. با کمک آزمایش‌های گسترده از همان ابتدا، تعداد زیادی تخت مراقبت‌های ویژه و تذکرات دوره‌ای صریح وزیر بهداشت مبنی بر این‌که «کووید-19 جدی است، بنابراین آن را جدی بگیرید» تاکنون مرگ‌ومیر کمتری از بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا ثبت کرده است. اعتماد عمومی به وی برای مدیریت این بحران بالای 70 درصد است.
نخست وزیر، مته فردریکسن به همان اندازه قدرتمند عمل کرد، مرزهای کشور دانمارک را از اوایل مارس بست و چند روز بعد با تعطیلی همه مهدکودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و ممنوعیت اجتماعات بیش از 10 نفر کشور را در همه‌گیری کرونا مدیریت کرد. وی جوان‌ترین نخست‌وزیر کشور دانمارک است که رتبه‌های تاییدش دو برابر شده و به بیش از 80 درصد رسیده است.
نخست‌وزیر تایوان، تسای اینگ ون، به همان سرعت واکنش نشان داد و مرکز فرماندهی اپیدمی مرکزی کشور را در اوایل ژانویه فعال و محدودیت‌های سفر و اقدامات قرنطینه ایجاد کرد. اقدامات بهداشت عمومی گسترده شامل ضدعفونی کردن اماکن عمومی و ساختمان‌ها انجام شد. این کشور حتی میلیون‌ها ماسک صورت را به مناطق آسیب دیده ایالات‌متحده و اروپا منتقل می‌کند. سبک گرم و مقتدرانه تسای باعث تحسین وی حتی از طرف مخالفان سیاسی شده است.
نخست وزیر نروژ، ارنا سولبرگ موفقیت کشورش در این مورد را به دلیل اجازه دادن به دانشمندان برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ پزشکی، برنامه اولیه قرنطینه و آزمایش کامل کشورش اعلام کرده است.
ایسلند، زیر نظر نخست‌وزیر، کاترین یاکوبسدوتیر آزمایش رایگان را برای همه شهروندان، نه تنها کسانی که علائم دارند، ارائه کرد. 12 درصد از مردم این مورد را پذیرفته‌اند و یک سیستم ردیابی جامع باعث شده است که کشور مجبور به تعطیلی مدارس نباشد.
نخست وزیر فنلاند، سانا مارین که سال گذشته جوان‌ترین رئیس دولت جهان شد نیز قاطعانه به اعمال قرنطینه سختگیرانه ازجمله ممنوعیت سفرهای غیر ضروری به داخل و خارج از منطقه هلسینکی اقدام کرد.
سیاستمداران برجسته زن با کار خود نشان داده‌اند که می‌توان حصار شیشه‌ای را شکست و اطمینان حاصل کرد که زنان جایگاه شایسته در سیاست دارند.
منابع
www.theguardian.com
www.history.com
www.unwomen.org
www.forbes.com
www.businessinsider.com
www.statista.com

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/603864/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همه گیر دادن به این بنده خدا انصراف بده!

کشف روشی موثر برای ترمیم و بازسازی عضلات از بین رفته

خاکریز روی زمین فوتبال

بوی مرگ در مستطیل سبز

آهنگ بی کلام «پاییز طلایی» اثر فریبرز لاچینی

واکسن ایرانی کرونا بدون انتشار مقاله مجوز گرفت؟

سرنوشت تلخ زنی که در خانه شوهر معتاد شد!

رکوردشکنی مرگبار سیگاری‌ها

راز شوم عقرب کثیف لو رفت؛ او نوجوانان را اغفال می کرد

طرز تهیه نان لوسیا سوئدی برای صبحانه

عارضه ای شایع اما درمان پذیر

آموزش بستن موها برای شروع روزی با نشاط

دیدار همسر امیر شایگان با تازه عروس «می خواهم زنده بمانم»

پایان فیلمبرداری فیلم کوتاه «هر روز میمیریم»

لحظه های مرگ و زندگی علی شادمان در «میخواهم زنده بمانم»

«بازی انتخاب» بزودی مقابل دوربین می‌رود

مرجانه گلچین به «شب‌آهنگی» می‌آید

چهره ها/ تبریک تولد خانم کارگردان به شکیباترین شکیبای دنیا

این 5 فیلم براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

لحظات ماندگار از هنرنمایی «هوتن شکیبا»؛ بازیگری همه فن حریف

چرا همیشه فکر میکنیم مرغ همسایمون غازه؟!

داریوش ارجمند: حتما در انتخابات شرکت می‌کنم

نگاه معنی دار جواد عزتی به همسرش در «زخم کاری»

انتشار تیزر هفدهمین قسمت از سریال عاشقانه «می خواهم زنده بمانم»

چهار نقش آفرینی برتر «هوتن شکیبا» به مناسبت تولدش

اعتراض حامد آهنگی به سانسور «شب آهنگی» با انتشار پشت صحنه آن

حقایقی باورنکردنی درباره زندگی چارلی چاپلین که نمی‌دانستید

اصغر نقی‌زاده: نخندیدن به دیالوگ‌های پژمان جمشیدی سخت است

موافقت شورای ساخت با شش فیلم نامه

محمدرضا گلزار در «آوازه خوان» مصطفی کیایی

ترس و لرز فریبرز در هنگام تماشای فیلم جن گیر!

آخرین جزئیات از قتل «بابک خرمدین» از قول رئیس پلیس آگاهی کشور

خوش شانسی فریبرز باغبیشه در قسمت‌های آینده «زیرخاکی 2»

نظر استاد نصیریان درباره رفاقت و دوستی

نظر تحسین برانگیز خانم بازیگر درباره رای دادن در انتخابات

عوارض ناشی از کرونا سپند امیرسلیمانی را به جراحی کشاند!

راه های سازش با همسر بدون اینکه چیزی از شما کم شود

35 سالگی، سن خروج زنان از بازار کار

قصاص پدر مرتکب قتل فرزند امکان پذیر نبود/ تقلیل حبس تعزیری درجه 3 به 4 در قوه قضاییه

تاثیر گیاه خواری بر نوع حاد کرونا

نواواکس از اثربخشی 90 درصدی واکسن کرونای خود در جدیدترین آزمایش بالینی خبر داد

مأموریت این‌ویژن اروپا عصر تازه‌ای را در مسیر کاوش ناهید آغاز خواهد کرد

کنترل زوال عقل با موسیقی

چرا سیستم ایمنی بدن افراد واکنش‌های متفاوتی در برابر انگل مالاریا دارد؟

تولد بچه سالم از اسپرم موش فضایی!

چرا تولید داروهای ضد ویروس برای کرونا دشوار است؟

بهترین های پژوهش حوزه کووید-19 معرفی می شوند

جت آبی؛ پدیده‌ای زیبا، بالای اتمسفر

گوسفند دریایی زیباترین موجود در زیر آب

اگر سفر در زمان ممکن بود چی می‌شد؟