آریا بانو

آخرين مطالب

تونل‌های کیهانی: سفر در فضا-زمان با کرمچاله‌ها گوناگون

تونل‌های کیهانی: سفر در فضا-زمان با کرمچاله‌ها
  بزرگنمايي:

آریا بانو - دیجیاتو / در ابتدای تحقیقات در مورد سیاهچاله‌ها یعنی پیش از آن که حتی دانشمندان اسمی را برای این اجرام انتخاب کرده باشند، فیزیکدانان در مورد وجود چنین پدیده شگفت‌آوری اطمینان نداشتند. آن‌ها می‌توانستند حاصل روابط ریاضی پیچیده باشند که در تئوری نسبیت عام پا به پای گرانش توصیف شدند.
پس از اثبات نظری سیاهچاله‌ها تا مدت‌ها فرض بر این بود که تنها موجودات غیر قابل درک کیهان سیاهچاله‌ها هستند؛ اما این تنها پدیده عجیب در اخترفیزیک و کیهانشناسی نیست! پس از آن زمزمه‌هایی از یک پیشبینی عجیب دیگر در نسبیت عام ذهن‌های پرسشگر را به سمت خود می‌کشاند.
کرمچاله‌ها تونل‌هایی در فضا-زمان هستند که دو فضا زمان دور از یکدیگر و مجزا را به هم متصل می‌کنند؛ اما آیا این آغازی برای شکل جدید رفت و آمد انسانی است؟ آیا آن گونه که فیلم‌های هالیوودی به این مفهوم می‌پردازند می‌توان از آن‌ها به عنوان میان‌بر‌هایی در فضا-زمان استفاده کرد؟
آیا بشر باید امیدوار باشد که روزی بتواند از یک فضا-زمان به یک فضا-زمان دیگر برود بی آن که نیاز داشته باشد با مفهوم سال نوری دست و پنجه نرم کند؟ با توجه به مجموعه تحقیقاتی که در سال 1935 انجام گرفت، پاسخ این پرسش‌ها منفی است. اما پژوهش‌های جدید درباره چگونگی شکل‌گیری و اطلاعات به دست آمده در این باره می‌تواند حقیقت کرمچاله را برای فیزیکدانان به شکل قابل توجهی ساده کند.

آریا بانو


ایده اولیه حضور پدیده عجیبی به نام کرمچاله از سوی آلبرت انیشتین و ناتان روزن ارائه شد. آن‌ها در طی مطالعات خود به بخشی عجیب رسیدند که نمی‌توانستند آن را با پدیده‌های دیگر توضیح دهند؛ این نقطه، آغازی برای پل‌های بی‌بازگشت فضایی بود که بعدها کرمچاله نامیده شد.
انیشتین و روزن در طی پژوهش‌های خود کشف کردند که از نظر تئوری ممکن است کرمچاله نقش پلی در فضا زمان را بر عهده داشته باشد که با آن بتوان به فضایی دیگر متصل شد؛ برای مثال فرض کنید که در وان حمام خود دراز کشیده‌اید و درپوش وان را برمی‌دارید و خود شما نیز با آب از خروجی وان خارج می‌شوید و به جای گیر کردن در لوله‌ها سر از وان دیگری در می‌آورید! این در اصل همان موضوعی بود که فیزیکدان‌هایی مثل انیشتین و روزن در حالت نظری سعی در اثبات آن داشتند.

آریا بانو

پس از انیشتین و روزن، تحقیقات فیزیکدانان بعدی این ایده را گسترش داد؛ اما چرا آن گونه که در فیلم‌های علمی- تخیلی مشاهده می‌کنیم نمی‌توان از کرمچاله‌ها برای عبوری ساده در فضا استفاده کرد؟
در پاسخ این سوال دو مشکل اساسی در رابطه با کرمچاله‌ها مطرح می‌شود: مشکل اول اندازه این کرمچاله‌ها است؛ کرمچاله‌ها معمولا اندازه‌های میکروسکوپی و ناچیزی دارند پس احتمال عبور هر مسافر ماکروسکوپی از آن‌ها برابر است با بسته شدن مسیر تونل؛ مگر آن که در برخی شرایط اندازه آن‌ها دچار تغییر شده باشد.
اما مشکل دوم مربوط به ثبات و استحکام کرمچاله می‌شود، برای ساخت یه کرمچاله پایدار و محکم نیاز به یک ماده اضافی داریم، این ماده «اگزوتیک» نامیده می‌شود که می‌تواند کرمچاله را برای مدت طولانی باز نگه دارد. با اینکه وجود ماده اگزوتیک خود دارای بحث‌های بسیاری است اما وجود این ماده به معنای خواب و رویا بودن تئوری‌هایی که فیزیکدانان بیان می‌کنند نیست. اگزوتیک یک ماده غیر معمول با جرمی به شدت منفی است که این موضوع از نظر برایانا گرادو وایت، فیزیکدان و محقق کرمچاله از دانشگاه برندایس نشان دهنده حساسیت کرمچاله‌ها است.

آریا بانو


در سال 2017، پینگ گائو و دنیل جفریس با همکاری آرون وال، از مؤسسه‌ی مطالعات پیشرفته‌ی پرینستون، طرحی را درباره در هم‌تنیدگی سیاهچاله‌ها را پیشنهاد دادند. طبق این نظریه، اگر بتوان یک زوج سیاه‌چاله‌ را درهم تنیده کرد، کیوبیتی که سیاه‌چاله‌ی اول می‌بلعد، وارد سیاه‌چاله‌ی دیگر می‌شود.
گائو و جفریس نشان می‌دهند که چگونه با اضافه‌کردن اتصال بین سیاه‌چاله‌ها می‌توان اطلاعات کوانتومی را بین آن‌ها مبادله‌ کرد. این فرایند شنبه به تله‌پورت کوانتومی است. در این فرایند، از درهم‌تنیدگی بین دو ذره برای انتقال وضعیت کوانتومی یکی از آن‌ها به دیگری استفاده می‌شود. وجود این ایده یک خبر خوب برای فیزیکدانان به شمار می‌رود زیرا درهم‌تنیدگی از ویژگی‌های بازر فیزیک کوانتوم است بنابراین ایجاد کردن آن تقریبا آسان است.
نبیل اقبال، فیزیکدان دانشگاه دورهام در انگلستان با اینکه بخشی از این تیم تحقیقاتی نبود اما معتقد است که این تئوری بسیار زیبا و شگفت‌آور است. با اینکه این روش باعث کمک به ثبات و استحکام کرمچاله می‌شود اما هنوز هم مشکل اول که مربوط به اندازه کرچاله‌ها است حل نشده است. در واقع، فیزیکدانان امیدوار هستند که با ایجاد درهم‌تنیدگی انواع مختلفی از موارد بتوانند کرمچاله‌های ماکروسکوپی با سوراخ‌های قابل عبور ایجاد کنند.
برمبنای تحقیقات گائو و جفریس، نبیل اقبال و همکار او از دانشگاه دورهام با نام سیمون راس تلاش کردند که کرمچاله‌های ماکروسکوپی تولید کنند. اقبال در این باره می‌گوید: «ما معتقدیم به تحلیل این ایده از نظر علمی بسیار هیجان‌انگیز است و بی‌صبرانه در حال انتظار برای دیدن این پدیده شگفت‌آور هستیم.»
در همکاری اقبال و راس، تحقیقات نشان می‌داد که چگونه اختلالات الکترومغناطیسی مشخص از لحاظ نظری می‌تواند کرمچاله‌های پایدار را ایجاد کند؛ لازم به ذکر است به رخ دادن چنین شرایطی در واقعیت بسیار بعید به نظر می‌رسد. کارهای اقبال و راس بر بخش مهمی از ساختن کرمچاله ها تأکید دارد. این بخش در واقع یافتن فرآیندی واقع گرایانه است که از هرچیزی خارج از فیزیک قابل درک بی‌نیاز باشد.
خوآن مالداسنا، فیزیکدان انستیتوی تحقیقات پیشرفته و همکارش الکسی مایلخین از دانشگاه پرینستون در سال 2013 مقاله‌ای را درباره ارتباط کرمچاله‌ها با درهم‌تنیدگی تالیف کردند.
آن‌ها روشی را کشف کرده‌اند که می تواند مشکل اندازه را حل کند و حفره های ماکروسکوپی ایجاد کند. ترفند رویکرد آنها این است که ماده تاریک مرموزی که جهان ما را پر می کند باید به روشی خاص رفتار کند که این مدل می‌تواند از قوانین جهانی که اکنون در آن زندگی می‌کنیم پیروی نکند. اما چیزی نکته مشخص این است که باید با استفاده از امکانات و دانسته‌های خود در حیطه فیزیک توصیفاتی را از این پدیده ادامه دهیم بی آن که از ماده اضافی بهره‌مند شویم. به عبارتی دانشمندان یک جعبه ابزار با وسایل محدود در اختیار دارد و با این رویکرد می‌توانند کارهای زیادی را انجام دهند.

آریا بانو

با همه این موضوعات روند تحقیقات در مورد کرمچاله‌ها هنوز هم ادامه دارد. با اینکه تاکنون چیزی مشابه کرمچاله ماکروسکوپی توسط انسان‌ها گزارش نشده است اما نتیجه‌ها حاکی از پیشرفت فیزیکدانان است.
فیزیکدانان در تلاشند که بتوانند کرمچاله‌هایی بسازند که با استفاده از کوانتوم ساده ثابت و باز بمانند؛ تا سال‌های اخیر فیزیکدانان نمی‌دانستند که کرمچاله‌ها می‌توانند به وسیله انسان‌ها ساخته شوند اما با توجه به پیشرفت آن‌ها در این حیطه می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده با ساختارهایی بتوان فضا-زمان را دور زد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/596127/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چهره ها/ سالگرد ازدواج نصرالله رادش

چهره ها/ عکسی که مهران احمدی از دخترش در روز دختر منتشر کرد

ابراز علاقه بهاره افشاری در نقش شیطان

چهره ها/ سلفی امیر نوری با مداح معروف

زوج «ساعد سهیلی» و «هادی حجازی‌فر» در فیلم «لاتاری»

به نظر شما بهترین بازیگر مرد سینمای ایران کیه؟‌

رضا کیانیان در نقش آیت‌الله فیروزآبادی

واکنش امین تارخ به سانسور «پیشگو»: حداقل اسم مهمان را زیرنویس می کردید!

سکانسی فراموش نشدنی از سریال مختارنامه

مستندی از زندگی قهرمان دهه شصتی‌ها که هنوز هم پرطرفدار است!

سنگ تمام هدیه تهرانی برای سعید راد؛ رازی که پس از 18 سال افشا شد!

از کشتن حسین پشیمان نیستی؟

چهره ها/ استوری مهران غفوریان برای دخترش

سیامک اطلسی کدام فیلمش را بهترین می‌دانست؟

چشم باباش روشن چادرش هم که به باد داد

اگه من برم بهم تیر میندازی؟؟

نگاه ابزاری مادر برای دستیابی به اهدافش

سکانس هایی مناسبت آغاز فصل پاییز با صدای گروه بمرانی

وقتی آیت‌الله حسن‌زاده آملی مدیران ارشاد را به منزلش راه نداد

چقد غم پشت نه شنیدن و دوست ندارم نهفته است؟

سینمایی که آثار سفارشی نمی‌سازد

از اینجا بود که فرزانه کینه‌ مالک رو به دل گرفت

ستاره فیلم «هری‌پاتر» دچار سانحه شد

«منفیِ 3625» روایتی کوتاه و تأثیرگذار از جنایات داعشی‌ هاست

طریقه تمیز کردن سبدهای حصیری

امروز تولد 23 سالگی گوگل است

پارادوکس خودراه‌انداز در سفر زمان

استامینوفن در زنان باردار فقط در صورت ضرورت و با احتیاط تجویز شود

رشد دوباره عضلات از دست رفته با کمک میکروبیوم روده

ساکت‌ترین تاکسی پرنده برقی جهان ساخته شد

10 تکنولوژی ترسناک و باورنکردنی که جهان را تغییر خواهد داد

روایتی جالب از اتفاقات شگفت‌انگیزی که فقط در یک چشم بهم زدن رخ می‌دهند

بنتو: صحبت کردن خیلی آسان و تصمیم گرفتن بسیار دشوار است

PCR در دیدار ایران و کره‌جنوبی قطعی نیست

تحلیل یک سایت آمریکایی از احتمال رویارویی دوباره یزدانی و تیلور

تعطیلی تمرینات استقلال با دخالت‌ چند لیدر!

قرارداد یحیی را 3 ساله تمدید کنید!

مسی آماده دیدار با منچستر سیتی شد

عزاداری قلعه‌نویی و شاگردانش با مداحی مدافع گل‌گهر

پرسپولیس در مسیر استقلال قرار می‌گیرد؟

یک کشته و 30 زخمی در دیدار دربی تهران!

مهدی طارمی قاتل شد!

محبوبیت این ورزشکار ایرانی در بین ژاپنی‌ها

45 روز تا دادگاه استقلال و استراماچونی

وضعیت پر ابهام مالکیت هوادار

منصوریان از بی‌پولی صنعت نفت آبادان می‌گوید!

اعلام لیست بازیکنان امارات برای بازی مقابل تیم ملی کشورمان

فرگوسن در تمجید از رونالدو: گویی که سزار به رُم بازگشته است

بازدید آجورلو از آکادمی باشگاه استقلال

مهاجم پرسپولیس به ماشین سازی پیوست