آریا بانو

آخرين مطالب

کیانوش عیاری: من منجی سینما نبودم و نیستم فرهنگی هنری

کیانوش عیاری: من منجی سینما نبودم و نیستم
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبرآنلاین / موزه سینمای ایران همزمان با سالروز تولد کیانوش عیاری کارگردان شناخته شده سینمای ایران بخش‌های از گفتگوی مشروح با این کارگردان را منتشر کرد.
کیانوش عیاری با بیان اینکه 23 اردیبهشت 1330 در اهواز متولد شده است، گفت: «اوایل تصور می‌کردم می‌خواهم فیلمبردار شوم زیرا وقتی با دوربین به اطراف نگاه می‌کردم به دست آوردن کادر، میزانسن، کمپوزوسیون برایم خیلی جذابیت داشت.»
«شبح کژدم» و ورود صدابرداری سرصحنه به سینمای ایران
عیاری با اشاره به فیلم «شبح کژدم» ادامه داد: «شبح کژدم انتخاب نهایی من نبود؛ تعدادی فیلمنامه از جمله «قلعه میرزاخانی» یکی از فیلمنامه‌هایی بود که به همراه چند فیلمنامه دیگری که نوشته بودم حذف شد و درنهایت «شبح کژدم» اجازه ساخت پیدا کرد. در آن زمان به من گفته بودند ساخت این فیلمنامه پاداش جایزه فیلم «تنوره دیو» در جشنواره فیلم فجر است. من فیلم «شبح کژدم» را با علاقه ساختم و اتفاق مهمی که همراه با ساخت فیلم رخ داد این بود که صدابرداری سرصحنه وارد سینمای ایران شد.»
این کارگردان در پاسخ به این سوال که چرا از بازیگران مطرح در فیلم‌هایش کمتر استفاده می‌کند؟ گفت: «فکر می‌کنم تا حد ممکن یک جور غدبازی است. اینکه بخواهم از عناصر حاشیه‌ای برای اقبال عمومی فیلم پرهیز کنم. اما این تجربه یک بار در فیلم «روز باشکوه» رخ داد. واریته‌ای از بازیگرانی مثل علی نصیریان، جمشید هاشم پور، علیرضا خمسه، گوهر خیراندیش، ولی الله شیراندامی، ایرج طهماسب که همگی در این فیلم گلچین شده بودند و فیلم به عنوان یکی از پرفروش‌های سال 67 شد که تجربه بدی هم نبود. ضمن اینکه از کار کردن با بسیاری از بازیگران سرشناس حرفه‌ای احساس عجز نمی‌کردم و با بعضی از آنها تجربه‌های خوبی هم داشتم.»
او با بیان اینکه «روز باشکوه» پرفروش‌ترین فیلم چندسال قبل و بعد از خودش بود، گفت: «اگر از منظر تعداد تماشاگر این فیلم بررسی شود بیشتر متوجه این مساله می‌شویم که تا چه اندازه با اقبال مخاطب مواجه شد. «تازه نفس‌ها» فیلمی است که در اولین ماه‌های پیروزی انقلاب یعنی سال 58 در تهران برای شبکه یک سیما ساختم. این فیلم به چهره جدی زندگی مردم در شهر تهران می‌پرداخت.»
«شاخ گاو»، «آبادانی‌ها»، «روزگار قریب» و چند داستان دیگر...
او ادامه داد: «فیلم «شاخ گاو» برای من تجربه جالبی بود. از یک سو فیلم برای کودکان ساخته شده بود و از سوی دیگر به بهانه کودکان برای خوش آمدن جشنواره‌ها نبود و حدس می‌زدم می‌تواند یک فیلم پرفروش باشد که محاسباتم هم اشتباه نبود. اما نکته این بود که مسائل حاشیه‌ای و کارشکنی‌ها را در نظر نگرفته بودم. چندبار فیلم در جشنواره اصفهان نمایش داده شد و در نمایش اولیه، استقبال بچه‌ها برای این فیلم گیج کننده بود بنابراین می‌توان گفت سرمایه گذاری بی دلیلی نبود.»
گاهی ممکن است انسان اشتباهی کند، فریبی بخورد و حرفی را درجایی بزند اما هیچ وقت چنین ذهنیتی نداشتم و هیچ وقت به خاطر نیاز جامعه فیلم نساختم عیاری با اشاره به فیلم «آبادانی‌ها» نیز گفت: «آبادانی‌ها برای جشنواره فیلم کن انتخاب شد اما به درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد (وقت) از این جشنواره بیرون کشیده شد و در همه روزنامه‌ها خبر اینکه آبادانی‌ها برای جشنواره کن برگزیده شده است، منتشر شد. من فکسی به جشنواره فیلم کن نوشتم مبنی بر اینکه فیلم متعلق به من و با سرمایه شخصی‌ام ساخته شده است، متعلق به دولت نیست و شما نباید فیلمی که انتخاب کرده‌اید را از بخش مسابقه بیرون آورید و کپی آن را به ایران بفرستید اما آنها این کار را انجام دادند و نکته جالب این است که مسئولین متن فکس من را هم خوانده بودند و این موضوع برایم بسیار شگفت‌انگیز بود.»
او درباره سریال «روزگار قریب» نیز توضیح داد: «اتفاق مهم درباره «روزگار قریب» کسب تجربه و نقدی بود که به مقاطعی از تاریخ کشورم می‌زنم. من با تاریخ معاصر کشورم کم و بیش آشنایی داشتم زیرا در این زمینه مطالعه می‌کردم و اصولاً به این مقاطع علاقمند بودم اما وقتی پای سریالی مثل «روزگار قریب» به میان آمد مجموعه مطالعات من در رابطه با تاریخ معاصر کشورم فقط محدود به وقایع نگاری نبود و باید در همه زمینه‌ها مطالعه می‌کردم.»

آریا بانو


آبادانی‌ها به این دلیل ساخته شد که داشتم منفجر می‌شدم
این کارگردان در پاسخ به سوال زنده یاد زاون قوکاسیان مبنی بر اینکه چقدر توانستید با فیلم‌هایتان به ایده‌هایی که تصور می‌کردید بتوانید جامعه را تغییر بدهید و شرایط انسانی‌تر ایجاد کنید نزدیکتر و موفق شدید؟ گفت: «من صراحتاً رو به دوربین می‌گویم در طی دوران فیلمسازی آماتوری، نیمه آماتوری و حرفه‌ای که امروز در آن درگیر هستم هرگز رسالتی را بر دوش خودم ندیدم، هرگز خودم را یک منجی و رسول ندیدم و تصور نمی‌کردم روزی بتوانم تحولی آن‌چنانی ایجاد کنم و اصولاً هنر نباید به خود اجازه بدهد که چنین ذهنیتی را به صورت واهی برای خود بوجود آورد.»
عیاری ادامه داد: «گاهی ممکن است انسان اشتباهی کند، فریبی بخورد و حرفی را درجایی بزند اما هیچ وقت چنین ذهنیتی نداشتم و هیچ وقت به خاطر نیاز جامعه فیلم نساختم. آبادانی‌ها اگر ساخته می‌شود که یکی از فیلم‌های به شدت اجتماعی است به قول پی یرو پایینی که می‌گفت آبادانی‌ها اجتماعی‌ترین فیلمی است که من به عنوان مدیر سینماتک فرانسه دیدم. بنابراین من باید حرف آن را ملاک قرار بدهم و داعیه جامعه نگری داشته باشم که ندارم. در چنین شرایطی باید دید آبادانی‌ها چرا ساخته می‌شود؟ آبادانی‌ها به این دلیل ساخته شد که داشتم منفجر می‌شدم از اینکه چرا انسان باید مشقت زیادی را تحمل کند و بسیار طبیعی است هر فیلمسازی که چنین کاری انجام می‌دهد باید دغدغه‌هایی داشته باشد.»
ما در اهواز هیچ وقت شب‌ها ستاره نمی‌دیدیم
او درباره «آبادانی‌ها» گفت:«آبادانی‌ها» شبیه به من است، «شبح کژدم» شبیه به تجربه‌هایم است، «آن سوی آتش» شبیه خاطرات و علایق من در شهری است که وقتی به دنیا آمدم شب‌ها سقفش را قرمز می‌دیدم. ما در اهواز هیچ وقت شب‌ها ستاره نمی‌دیدیم. بوی شیرین خاص و محسوس نفت زیر بینی ما بود. «بودن و نبودن» برای همان دوران و خاطراتی است که از کودکی داشتم که چرا این همه فاصله بین مردم وجود دارد. فیلم «بیدار شو آرزو» برای تاثری است که بابت یک اتفاق بزرگی مثل زلزله بم که چیزی در حدود 70 هزار نفر کشته می‌شوند ساخته شده است.»
گفتگوی کیانوش عیاری فیلمساز مولف و نامدار سینمای ایران به مدت 4 ساعت در سال 1388 توسط زنده یاد زاون قوکاسیان انجام شده است و فیلم کامل این گفتگو برای ثبت در تاریخ در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگهداری می‌شود. بخش دوم و جدید گفتگوی تاریخ شفاهی این هنرمند صاحب سبک در سینمای ایران در برنامه سال جدید (سال 1400) موزه سینمای ایران پیش بینی شده است.
یادآور می‌شود، موزه سینمای ایران به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی که روایتگر سیر تاریخ و تحولات سینمای ایران است خود را موظف می‌داند نظرات و دیدگاه‌های سینماگران باتجربه و پیشکسوت را جمع‌آوری کرده تا نسل‌های آینده با نگاه و مسیر زندگی حرفه‌ای و نحوه خلق و شکل گیری آثار هنرمندان و صاحب نظران هنر سینما آشنا شوند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/586786/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نقش های ماندگار رضا عطاران در سینما

با خودت در صلح باش!

بیکاری باعث توهم هوشنگ شد!

چهره ها/ تبریک خداداد عزیزی به دخترانش به مناسبت روز دختر

چهره‌ها/ دور دور باربد بابایی با دخترانش

معرفی فیلم احضار؛ شیطان مرا وادار کرد

کدامیک از این چهره های تاریخی در ذهن شما ماندگارتر است؟

چهره‌ها/ سلفی سیاه و سفید الناز شاکردوست

چهره‌ها/ انگیزش علی کریمی به وعده های کاندیدهای ریاست جمهوری

فدراسیون علیه سینماداران؛ گیشه اکران «فوتبال» مدعی پیدا کرد!

چهره‌ها/ تبریک مستانه مهاجر به مناسبت روز دختر به نفس زندگی‌اش

چهره‌ها/ حال و هوای بهاری دختر بنیامین بهادری

چهره‌ها/ عاشقانه محمد حسین مهدویان و دخترش

چهره‌ها/ استوری علی کریمی به مناسبت روز دختر از دخترش هیما

هالیوودی هایی که از فضای مجازی فراری اند!

چهره‌ها/ کتایون ریاحی در 60 سالگی کنار برادرش

چهره‌ها/ دلنوشته همسر بهاره رهنما برای دخترش

چهره‌ها/ سخنان حکیمانه محمدرضا گلزار

«دورهمی» جدید از روی کدام برنامه ساخته شده؟

چهره‌ها/ نرگس آبیار در افتتاحیه فیلم سینمایی آبجی

مدیرعامل اکسچنج: هومن سیدی یک استعداد غیرقابل انکار است

چهره‌ها/ خاطره بازی روشنک عجمیان از دوران جوانی

چهره‌ها/ ژست شبنم فرشادجو در مقابل دوربین عکاس

چهره‌ها/ احوالات بهرام رادان در یک عصر بهاری

چهره‌ها/ فاز سنگین مالک در سریال زخم کاری

چهره‌ها/ بهنام بانی و تبریک تولد حامد برادران

چهره‌ها/ مازیار فلاحی و تبریک روز دختر

چهره‌ها/ تعطیلات علی علیپور و خانواده در جنگل های رامیان

چهره‌ها/ شاهرخ استخری و هدیه های از خدا رسیده ‌اش

تزیین تربچه برای زیبایی سفره شما

آموزش ساخت یک آب نمای ساده با گلدان

تشخیص اخبار فیک کرونا به کمک هوش مصنوعی

نوسانات دمایی مرگبار در کره ماه کنترل می‌شود

درمان کرونا به روش آبله و وبا امکان‌پذیر است

آیا کهکشان‌ها به یکدیگر متصل هستند؟

انیمیشنی از چگونگی چرخش ستارگان به دور سیاهچاله مرکزی کهکشان راه‌شیری

ساخت میکروسکوپ کوانتومی برای مشاهده غیرممکن‌ها!

روشی برای جلوگیری از گسترش تومور سرطانی

شاهدانه در درمان تومورهای مغزی موثر است

جدیدترین مدارگرد سیاره زهره، 2031 تا 2033 به فضا می‌رود

چه اتفاقی می‌افتد اگر درون یک سیاهچاله سقوط کنید؟

این ربات از احساس انسان‌ها باخبر است

آیا می‌توان کرونا را ریشه‌کن کرد؟

تلاش برای تشکیل تیم ب پرسپولیس

چک‌های مخفیانه‌ای که بازیکنان استقلال گرفتند!

رسمی؛ پاراتیچی به تیم لیگ برتری پیوست

نگرانی بزرگ پرسپولیسی‌ها در آستانه بازی حساس!

طلسم عجیب تیم ملی انگلیس باطل می‌شود؟

سرمربی ولز: خوش‌شانس بودیم

روی بدشانسی گل تساوی را دریافت کردیم