آریا بانو

آخرين مطالب

قرص ترامادول چیست؟/ نحوه استفاده، تداخل دارویی و عوارض آن را بدانید پزشکي

قرص ترامادول چیست؟/ نحوه استفاده، تداخل دارویی و عوارض آن را بدانید
  بزرگنمايي:

آریا بانو - مجله پزشکی دکتر سلام /ترامادول برای کمک به تسکین دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود. این دارو مشابه مسکن های افیونی است و با عمل در مغز . تغییر احساس نسبت به درد واکنش نشان می دهد.
نحوه استفاده از ترامادول
قبل از شروع مصرف ترامادول و هر بار تمدید آن راهنمای دارویی ارائه شده توسط پزشک خود را بخوانید و در صورت داشتن هر گونه سوالی با پزشک خود مشورت کنید.
به گزارش وب ام دی، این دارو را طبق دستور پزشک و به طور معمول هر 4 تا 6 ساعت یکبار برای تسکین درد مصرف کنید. ممکن است این دارود بر اساس توصیه پزشک با غذا یا بدون آن مصرف شود، اما در صورت داشتن حالت تهوع مصرف این دارو به همراه غذا گزینه بهتری است. از پزشک خود در مورد راه های دیگر کاهش حالت تهوع مانند دراز کشیدن به مدت 1 تا 2 ساعت با کمترین حرکت سر سوال کنید.
اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید دوز آن را با دقت با استفاده از قاشق اندازه گیری تعیین کنید. دوز مصرفی تعیین این دارو بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان مشخص می شود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی پزشک ممکن است نخست با دوز پایین این دارو روند درمان را شروع کرده سپس رفته رفته دوز را افزایش دهد. حداکثر دوز توصیه شده 400 میلی گرم در روز است. اگر بیش از 75 سال سن دارید حداکثر دوز توصیه شده 300 میلی گرم در روز است. دوز مصرفی خود را سرخود افزایش ندهید و دارو را به طور مناسب و بر اساس دستورالعمل توصیه شده قطع کنید.
داروهای مسکن در صورت استفاده از نخستین علائم درد بهترین نتیجه را می دهند، بنابراین در صورت صبر کردن تا تشدید درد احتمال می رود دارو به خوبی عمل نکند. اگر درد مداوم مانند آرتروز دارید پزشک ممکن است برای شما استفاده از داروهای مخدر طولانی مدت را تجویز کند. در این صورت این دارو فقط در صورت لزوم می تواند برای درد ناگهانی (دستیابی به موفقیت) استفاده شود. مسکن های دیگری (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) نیز ممکن است تجویز شوند.
در مورد استفاده بی خطر ترامادول با سایر داروها با پزشک خود مشورت کنید. برای قطع مصرف این دارو پزشک دوز مصرفی را به آرامی کاهش می دهد. در صورت بروز علائم ترک مانند بی قراری، تغییرات ذهنی / خلقی (از جمله اضطراب، مشکل خواب یا افکار مربوط به خودکشی)، آبریزش بینی، حالت تهوع، اسهال، تعریق، دردهای عضلانی یا ناگهانی به سرعت پزشک خود را در جریان قرار دهید. احتمال می رود اثربخشی این دارو به دلیل استفاده طولانی مدت کاهش یابد، بنابراین برای توقف مصرف آن بهتر است با پزشک مشورت کنید.
اگرچه به این دارو برای بسیاری از افراد کمک کننده است، اما این دارو برخی اوقات باعث اعتیاد می شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر افزایش می یابد. این دارو را برای کاهش خطر اعتیاد طبق دستورالعمل مصرف کنید. در صورت عدم بهبود درد یا تشدید آن با پزشک خود مشورت کنید.
اثرات جانبی مصرف ترامادول
حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سبکی سر، گیجی، خواب آلودگی یا سردرد ممکن است در اثر مصرف ترامادول رخ دهد. برخی از این عوارض بعد از مدتی کاهش می یابد، اما در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض به سرعت به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از یبوست فیبر غذایی بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید، همچنین در صورت نیاز به مصرف ملین در مورد انتخاب نوع مناسب آن با پزشک مشورت کنید.
برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید. به یاد داشته باشید پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است از توصیه آن به دیگران خودداری کنید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله تنفس قطع شده هنگام خواب (آپنه خواب)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک و توهم)، درد شدید معده / شکم، مشکل در ادرار کردن، عدم کارکرد خوب علائم غدد فوق کلیوی (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیرمعمول و کاهش وزن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی از جمله ضربان سریع / نامنظم قلب، سرگیجه شدید، غش و تشنج به سرعت به پزشک مراجعه کنید. این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد، بنابراین بندرت باعث ایجاد بیماری بسیار جدی به نام سندرم / سمیت سروتونین می شود. در صورت مصرف سایر داروهای افزایش دهنده سروتونین این خطر افزایش می یابد، بنابراین تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید.
در صورت بروز برخی از علائم مانند ضربان سریع قلب، توهم، از دست دادن هماهنگی، سرگیجه شدید، حالت تهوع / استفراغ / اسهال، عضلات منقبض، تب غیر قابل توضیح، تحریک / بی قراری غیرمعمول بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.
ترامادول به یک داروی مخدر قوی در بدن تبدیل می شود.
در برخی افراد این تغییر سریع تر و کامل تر از حد معمول رخ می دهد که خطر عوارض جانبی بسیار جدی را افزایش می دهد. در صورت مشاهده هر یک از موارد مانند تنفس کند/ کم عمق، خواب آلودگی شدید / مشکل در بیدار شدن، گیجی بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است.
با این حال، در صورت مشاهده هر یک از علائم مانند بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس به پزشک مراجعه کنید. این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست، بنابراین در صورت مشاهده سایر عوارض به پزشک خود اطلاع دهید.

آریا بانو


موارد احتیاط درباره مصرف ترامادول
قبل از مصرف ترامادول اگر نسبت به آن حساسیت دارید یا از آلرژی دیگری رنج می برید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو حاوی مواد غیرفعال است که باعث واکنش های آلرژیک یا بروز سایر مشکلات می شود. قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید به ویژه:
اختلالات مغزی (مانند آسیب به سر، تومور و تشنج)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، آپنه خواب، بیماری مزمن انسدادی ریوی)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات روحی/ خلقی (مانند گیجی، افسردگی و افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف ماده (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، مشکلات معده / روده (مانند انسداد، یبوست، اسهال ناشی از عفونت و ایلئوس فلج کننده)، مشکل ادرار کردن (مانند بزرگ شدن پروستات)، بیماری کیسه صفرا، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت) و چاقی.
این دارو شما را گیج یا خواب آلود می کند، مصرف الکل یا ماری جوانا نیز باعث سرگیجه یا خواب آلودگی می شود، بنابراین از انجام کارهایی که نیاز به هوشیار دارند مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید در صورت استفاده از ماری جوانا با پزشک خود صحبت کنید.
ترامادول ممکن است با ایجاد شرایطی بر ریتم قلب تاثیر بگذارد. طولانی شدن سندرم کیوتی به ندرت باعث ضربان سریع / نامنظم قلب (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید و غش کردن) می شود که بلافاصله نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگر ممکن است باعث طولانی شدن سندرک کیوتی شود که خطر این عارضه را افزایش می دهند. قبل از استفاده از ترامادول تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک نشان دهید و در صورت داشتن هر یک از شرایط مانند برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان آهسته قلب، طولانی شدن سندرم کیوتی)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص، مرگ ناگهانی قلب) با پزشک صحبت کنید، همچنین مقادیر پایین پتاسیم یا منیزیم در خون خطر طولانی شدن سندرم کیوتی را افزایش می دهد.
این خطر در صورت استفاده از داروهای خاص مانند داروهای ادرار آور یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش می یابد.
محصولات مایع احتمال می رود حاوی قند یا آسپارتام باشند. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوریا یا هر بیماری دیگری که لازم است این مواد را در رژیم غذایی خود محدود یا حذف کنید احتیاط توصیه می شود.
در مورد استفاده بی خطر از این محصول از پزشک خود راهنمایی بخواهید. قبل از انجام جراحی تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک اطلاع دهید. برخی از کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی بسیار جدی ترامادول مانند خواب آلودگی شدید، گیجی یا تنفس آرام/ کم عمق / پر سر و صدا حساس باشند.
افراد مسن نیز ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه گیجی، خواب آلودگی، تنفس آرام / کم عمق و طولانی شدن سندرک کیوتی حساسیت بیشتری نشان دهند. در افراد مسن نیز احتمال می رود هنگام استفاده از این دارو به نوعی عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) رخ دهد.
در دوران بارداری این دارو باید فقط در صورت نیاز ضروری استفاده شود زیرا احتمال می رود به نوزاد متولد شده آسیب برساند، بنابراین درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. علاوه براین، این دارو به شیر مادر نیز منتقل می شود و اثرات نامطلوبی روی نوزاد شیرخوار مانند خواب آلودگی غیرمعمول، مشکل در تغذیه یا مشکل تنفس می گذارد. شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
فعل و انفعالات ترامادول
تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهد یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمام کالاهایی که استفاده می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.
دقت کنید بدون تایید پزشک دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل ایجاد می کند عبارتند از: داروهای خاص درد (آنتاگونیست مخلوط آگونیست افیون مانند پنتازوسین، نالبوفین و بوتورفانول)، نالترکسون. مصرف مهارکننده های MAO نیز با این دارو باعث تداخل دارویی جدی (به ا حتمال زیاد کشنده) می شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO خودداری کنید.
بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت 2 هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو بپرسید.
در صورت استفاده از داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین می شوند خطر سندرم / سمیت سروتونین افزایش می یابد. خطر ابتلا به سندرم سروتونین / مسمومیت هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها بیشتر است.
سایر داروها نیز می توانند روی ترامادول از بدن تاثیر بگذارند که عملکرد ترامادول تحت الشعاع قرار می گیرد. در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شود خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / سرگیجه) افزایش می یابد.
در صورت استفاده از سایر محصولات مانند سایر داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین یا هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم)، عضله، پزشک خود را مطلع کنید. داروهای شل کننده (مانند کاریسوپرودول یا سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین). برچسب روی تمام داروهای خود را با دقت مطالعه کنید (مانند آلرژی یا محصولات مربوط به درمان سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند، بنابراین بهتر است از داروساز یا پزشک خود نحوه استفاده مطمئن از داروها را بپرسید. این دارو ممکن است در برخی آزمایش ها نیز تداخل ایجاد کند که به احتمال زیاد در نتیجه آن تاثیر دارد، بنابراین قبل از انجام آزمایش پرسنل آزمایشگاه و پزشک خود را از استفاده از این دارو مطلع کنید.
مصرف بیش از حد ترامادول
اگر فردی بیش از حد ترامادول مصرف کرده و با علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفسی دست و پنجه نرم می کند با اورژانس تماس بگیرید دارد. از علائم مصرف بیش از حد آن می توان به تنفس کند، ضربان قلب آهسته / نامنظم، کما یا حتی تشنج اشاره کرد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/586445/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نقش های ماندگار رضا عطاران در سینما

با خودت در صلح باش!

بیکاری باعث توهم هوشنگ شد!

چهره ها/ تبریک خداداد عزیزی به دخترانش به مناسبت روز دختر

چهره‌ها/ دور دور باربد بابایی با دخترانش

معرفی فیلم احضار؛ شیطان مرا وادار کرد

کدامیک از این چهره های تاریخی در ذهن شما ماندگارتر است؟

چهره‌ها/ سلفی سیاه و سفید الناز شاکردوست

چهره‌ها/ انگیزش علی کریمی به وعده های کاندیدهای ریاست جمهوری

فدراسیون علیه سینماداران؛ گیشه اکران «فوتبال» مدعی پیدا کرد!

چهره‌ها/ تبریک مستانه مهاجر به مناسبت روز دختر به نفس زندگی‌اش

چهره‌ها/ حال و هوای بهاری دختر بنیامین بهادری

چهره‌ها/ عاشقانه محمد حسین مهدویان و دخترش

چهره‌ها/ استوری علی کریمی به مناسبت روز دختر از دخترش هیما

هالیوودی هایی که از فضای مجازی فراری اند!

چهره‌ها/ کتایون ریاحی در 60 سالگی کنار برادرش

چهره‌ها/ دلنوشته همسر بهاره رهنما برای دخترش

چهره‌ها/ سخنان حکیمانه محمدرضا گلزار

«دورهمی» جدید از روی کدام برنامه ساخته شده؟

چهره‌ها/ نرگس آبیار در افتتاحیه فیلم سینمایی آبجی

مدیرعامل اکسچنج: هومن سیدی یک استعداد غیرقابل انکار است

چهره‌ها/ خاطره بازی روشنک عجمیان از دوران جوانی

چهره‌ها/ ژست شبنم فرشادجو در مقابل دوربین عکاس

چهره‌ها/ احوالات بهرام رادان در یک عصر بهاری

چهره‌ها/ فاز سنگین مالک در سریال زخم کاری

چهره‌ها/ بهنام بانی و تبریک تولد حامد برادران

چهره‌ها/ مازیار فلاحی و تبریک روز دختر

چهره‌ها/ تعطیلات علی علیپور و خانواده در جنگل های رامیان

چهره‌ها/ شاهرخ استخری و هدیه های از خدا رسیده ‌اش

تزیین تربچه برای زیبایی سفره شما

آموزش ساخت یک آب نمای ساده با گلدان

تشخیص اخبار فیک کرونا به کمک هوش مصنوعی

نوسانات دمایی مرگبار در کره ماه کنترل می‌شود

درمان کرونا به روش آبله و وبا امکان‌پذیر است

آیا کهکشان‌ها به یکدیگر متصل هستند؟

انیمیشنی از چگونگی چرخش ستارگان به دور سیاهچاله مرکزی کهکشان راه‌شیری

ساخت میکروسکوپ کوانتومی برای مشاهده غیرممکن‌ها!

روشی برای جلوگیری از گسترش تومور سرطانی

شاهدانه در درمان تومورهای مغزی موثر است

جدیدترین مدارگرد سیاره زهره، 2031 تا 2033 به فضا می‌رود

چه اتفاقی می‌افتد اگر درون یک سیاهچاله سقوط کنید؟

این ربات از احساس انسان‌ها باخبر است

آیا می‌توان کرونا را ریشه‌کن کرد؟

تلاش برای تشکیل تیم ب پرسپولیس

چک‌های مخفیانه‌ای که بازیکنان استقلال گرفتند!

رسمی؛ پاراتیچی به تیم لیگ برتری پیوست

نگرانی بزرگ پرسپولیسی‌ها در آستانه بازی حساس!

طلسم عجیب تیم ملی انگلیس باطل می‌شود؟

سرمربی ولز: خوش‌شانس بودیم

روی بدشانسی گل تساوی را دریافت کردیم