آریا بانو

آخرين مطالب

چگونه با افراد مغرور رفتار کنیم؟ روانشناسي

چگونه با افراد مغرور رفتار کنیم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

هر رابطه‌ای مقداری دادن و گرفتن دارد، اما اگر متوجه شوید کسی در زندگی شما عمدتاً در حال گرفتن است و به خاطر شما هیچ کاری نمی‌کند، چه کار می‌کنید؟

قطعا برای شما پیش آمده است که رابطه تان با یکی از اعضای خانواده, دوستان و یا حتی نزدیکانتان برای مدتی یک طرفه شده باشد و یا اوضاع به گونه ای پیش رفته باشد که برایتان سمی است؛ به طوری که شما همیشه به این افراد نزدیک به خود لطف و محبت کرده اید امّا موقعی که شما به آن ها احتیاج دارید مشغول کار خود هستند و هیچ توجهی به شما نمی کنند و حتی این موضوع ممکن است در زندگی مشترکتان نیز اتفاق افتاده باشد که شما با کلی فکر, یک قرار عاشقانه با همسرتان گذاشته باشید, در حالی که او حتی برایش مهم نبوده و تا به حال, چنین کاری را برایتان انجام نداده است.

چگونه می‌توانید چرخه ارتباطی خود با شخصی که از خود راضی و مغرور است را قطع کنید؟

در ادامه، برخی از گفته‌های متخصصان را بخوانید که نحوه برخورد با افراد خودخواه و مغرور، چه در خانواده و چه در گروه دوستان را بازگو کرده‌اند.

چه چیزی باعث می‌شود که یک نفر مغرور باشد؟

لیسا ماری بابی، مشاور و روانشناس ازدواج و خانواده در این خصوص می‌گوید: «هوش هیجانی در یک طیفی وجود دارد و برخی از افراد در مقایسه با عده ای دیگر عاطفی تر هستند که یک علامت از هوش هیجانی پایین, تمایل به از خود راضی بودن، یا به طور فزاینده‌ای نگران بودن درباره آنچه خودتان فکر کرده و احساس می‌کنید که به آن نیاز دارید و می‌خواهید، به جای افکار، احساسات، نیاز‌ها و خواسته‌های دیگران است.»

بابی به عنوان الگویی از رفتار‌های خودخواهانه یکی از عزیزان، پیشنهاد می‌کند یک نگاه دلسوزانه داشته باشید تا متوجه شوید که چرا ممکن است اینگونه رفتار کنند؟ و می‌گوید: «چیزی که به نظر من مفید است، ایده‌پردازی درمورد نحوه عملکرد افراد در متن تجارب زندگی خود است. افرادی که "خودخواه" هستند، تمایل دارند در محیط‌هایی پرورش یابند که در آنجا احساسات، افکار و نیاز‌های آن‌ها شناخته و ارزیابی نمی‌شود.»

چگونه با افراد مغرور رفتار کنیم؟

بابی ادامه می‌دهد: «در مقابل، افراد بسیار همدل, احساسات و افکار خود را به آن‌ها بازتاب دادند و حداقل, به آن‌ها احترام گذاشتند. به این ترتیب، افراد متفکر و دلسوز متولد نمی‌شوند، بلکه ساخته می‌شوند. بنابراین, افرادی که بدون توانایی آسان درک و احساس ارزش دیگران به بزرگسالی رسیده‌اند، تمایل دارند محصولات محیط زندگی خود باشند.»

انتقاد از افراد خودخواه نتیجه عکس دارد

دوست یا عضوی از خانواده که خودخواه و مغرور است هر صحبتی را که  تبدیل به یک مونولوگ می‌کند احتمالا متوجه نمی‌شود که شما را آزار می‌دهد چراکه در درک احساسات دیگران مشکل دارد و این میزان خودآگاهی کم بدین معناست که اگر از رفتار نادرست آن ها صحبتی کنید بر این باور است که درک اشتباهی از او داشته اید.

بابی در این باره توضیح می‌دهد: «وقتی افراد با هوش هیجانی ضعیف و پایین، واکنش بدی به افراد دیگر نشان می‌دهند، فردی که آن واکنش را دیده است، احساس می‌کند که به او توهین شده است. در حالی که فردی که هوش هیجانی پایینی دارد می‌تواند یک گفت‌وگوی فکر شده ای با فرد داشته باشد امّا او ترجیح می‌دهد که صحبت را به سمت خود برگرداند و حالت تدافعی به خود می‌گیرد.»

تعیین کردن مرز بسیار ضروری است

شما فقط می‌توانید عملکرد خود را کنترل کنید، نه شخص دیگری را.

نانسی لوین، روانشناس در این باره توضیح می‌دهد: «این مسئله, کمتر در مورد مدیریت یک شخص دیگر و بیشتر در مورد تعیین مرزی برای آن چه که در دسترس شما و نحوه واکنش شما به آن بیشتراست صدق می کند. اگر شخصی که در زندگی ما وجود دارد  به خاطر ما, خود را نشان نمی دهد می توانیم از او بخواهیم که در هر شرایطی تعادل را رعایت کند و علاوه بر آن, می توانیم به گونه ای آماده باشیم که فرد مقابل, تا حدّ ممکن, ما را در آن جا نبیند.»

وی ادامه می‌دهد: «جمله معروفی است که می‌گوید برای خریدن شیر به ابزارفروشی نرو. به همین دلیل, باید خودمان را ارزیابی کنیم و ببینیم آیا در تلاش هستیم که نیازهای خود را توسط شخصی برآروده کنیم که نه تمایل به و نه توانایی انجام این کار را دارد؟»

سکوت می‌تواند صحبت‌های زیادی داشته باشد

در حالی که بی تفاوت شدن  به یک رابطه, عمل بدی است، امّا بابی می‌گوید با در دست گرفتن زمانی که برای فرد خودخواه و مغرور صرف می‌کنید، می‌توانید به او کمک کنید تا رفتار خود را بررسی کند, با این وجود, انتظار نتایج یک شبه را نداشته باشید چرا که تغییر تنها در صورتی اتفاق می افتد که این افراد تمایل به انجام این کار را داشته باشند. 

بابی در این مورد می‌گوید: «این یک موضوع عادی و طبیعی است که نخواهیم زمان زیادی را با شخصی خودمحور و شنونده ضعیف بگذرانیم که این موضوع به مرور و باگذشت زمان باعث می شود که این افراد متوجه شوند که دوستان زیادی ندارند و  یا روابط آن ها کوتاه‌مدت است و به دنبال آن, نمی توانند در حرفه خود پیشرفت کنند و یا اغلب, احساس تنهایی می کنند و قصد دارند  که با دیگران قطع رابطه کنند و همچنین, ممکن است آن ها  احساس بدی داشته باشند و حتی تعجب کنند که چرا این اتفاق می‌افتد.»

مشاوره‌های روانشناسی و تفکر درباره رفتار خود می‌تواند معجزه کند، اما این ها به شرطی می توانند پاسخگو باشند که خودِ شخص بخواهد.

بابی در این مورد توضیح می‌دهد: «غالباً، یادگیری چگونگی گوش دادن فعالانه و همدلانه، پرسیدن سؤال‌ها به طور واضح و کند کردن روند آن‌ها برای در نظر گرفتن دیدگاه‌های دیگران، دربهبود روابط قوی‌ترموثر است.»

اگر نامزد یا همسر شما خودخواه است، این کار را کنید

بابی پیشنهاد می کند که اگر در رابطه خود و طرف مقابلتان, به سرعت متوجه وجود غرور و خودخواهی شدید این رابطه را به هم بزنید و بدنبال  آن, این روانشناس می‌گوید: «رفتار خودخواهانه را بسیار جدی بگیرید و اشتباهی که افراد زیادی به خصوص عده ای از زنان مرتکب می‌شوند را نکنید چرا که  آن ها بر این تصور هستند که  قرار است با خوش‌بینی همه چیز درست شود.»

با این حال، بابی پیشنهاد می کند  یک رابطه طولانی مدت مثل ازدواج را  با یک فرد بی‌طرف, مانند یک مشاور در میان بگذارید.

وی در این باره می‌گوید: «شخصی که با مهارت‌های هوش هیجانی دست و پنجه نرم می‌کند، به راهنمایی در مورد چگونگی عاطفی تر بودن شریک زندگی نیاز دارد که با این حال، ممکن است طرف مقابل نیز برای دلسوزی و قدردانی از شریک زندگی خود نیز تلاش کند.»

آیا یک دوست مغرور، یک دوست واقعی است؟

شاید جواب این سوال مثبت باشد، اما فقط برای گذراندن یک زمان کوتاه.

بابی معتقد است: «بهتر است وقت و انرژی خود را صرف دوستی با افرادی کنید که می‌توانید رابطه متعادل‌تر و متقابلاً سخاوتمندانه‌تری با یکدیگر داشته باشید.»

چگونه با افراد مغرور رفتار کنیم؟

مشخص کردن حد و مرز برای اعضای خانواده یکی از کار‌های سخت است، اما شما نباید در خصوص این مسئله احساس گناه کنید و لوین در این رابطه می‌گوید: «بیاموزید که در مورد چه چیزی بله می‌گویید. اگر بله از ترس ناامیدی یا عصبانیت کسی، یا نیاز به قهرمان شدن است، گفتن نه بهترین پاسخ خواهد بود.»

بابی همچنین هشدار می‌دهد: «بهترین استراتژی در اینجا ممکن است کاهش چشمگیر انتظارات، محدود کردن زمان های  با هم بودن و کمک گرفتن از دیگر نزدیکان است.»

مطمئنا رفتار خودخواهانه دیگران تقصیر شما نیست، اما لوین می‌گوید اگر شما می‌خواهید مطمئن شوید که در این رابطه به صورت افراطی عمل نکرده اید و حتی اگر متوجه شدید که در این رابطه, صرفا در حال خرج کردن احساسات خود هستید، از خود بپرسید از این رابطه چه چیزی دریافت می‌کنید؟

لوین می گوید: «آیا سعی می‌کنید با اظهار بخشش و راضی کردن بیش از حد دیگران برای خود عشق بخرید؟ وقتی بیش از حد و غالبا با هزینه شخصی خود برای دیگران کار می کنید این موضوع باعث می شود که توقع از شما بالا برود.»

وی ادامه می‌دهد: «اگر آنچه را که نیاز دارید دریافت نمی‌کنید, ممکن است به این دلیل باشد که از پرسیدن می‌ترسید و حتی ممکن است توانایی خود در کار‌هایی که انجام می‌دهید را کور کنید. وقتی بتوانید توانایی خود را آزاد کنید، از انرژی که به شما باز خواهد گشت حیرت خواهید کرد.»

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/579354/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرجام قاتل اعدامی که 20 سال با کابوس چوبه دار زندانی بود

جایگاه ایران در پزشکی مدرن

بایگانی راکد ملی، تحقق آرزوی 51 ساله

جنازه در چاهک آسانسور بوی قتل می‌داد

جدیدترین طعمه برای خالی کردن حساب‌های بانکی

معرفی عاملان درگیری خونین جوکندان به مرجع قضایی

پدیده واکسن هراسی از کجا آمد؟

تجاوز به دختر 17 ساله در پارتی

حریرچی: از قله پیک چهارم عبور کردیم

لحظه شگفت‌انگیز برخورد صاعقه با برج میلاد

عاقبت کری‌خوانی اراذل و اوباش در فضای مجازی

آیا خانواده جوان مقتول اهوازی از روی کارت معافیت به گرایش جنسی‌اش پی بردند؟

لحظه هفت تیرکشی اوباش در جوکندان

پایان ماجرای خانم دیپلمات؛ خودکشی تایید شد

جابجایی مرز بلژیک و فرانسه توسط زمین دار بلژیکی!

بیشترین زندانی ها در کدام کشورند!

رویت شیء پرنده ناشناس در آسمان آمریکا!

علی صفایی حائری؛ خیلی کوچکیم!

اُدکلن باعث مرگ ناپلئون بناپارت شده است!

مراحل جالب ساخت مداد رنگی

با این ترفندها دست دروغگوها را رو کنید!

غول آرام و با شکوه در سواحل سن دیگو

ازدواج مجدد مرد آفریقایی برای او دردسر ساز شد

منطقه حفاظت شده گِنو هرمزگان

4گوشه دنیا/ بازداشت به خاطر رانندگی روی قبرهای گورستان

آبتنی بامزه یک بچه فیل

سوختن گاز متان تولید شده در دریاچه!

یک تصادف عادی در هند

مهارت بی نظیر در پارک کردن ماشین های سنگین

حمله عقاب به کوهنوردان

جای دست‌های مرموز در غاری باستانی متعلق به کیست؟

مناجات؛ مرا مجنون وصالت کن

لانه سازی جالب پرنده داخل یک برگ!

بالا رفتن شیر از درخت برای دزدی از پلنگ!

آغاز توحش صهیونیست‌ها، 30 سال قبل از تشکیل اسرائیل

سرکشی یک پرنده «کوئتزال» با شکوه از لانه خود

داستانک/ از این ستون به آن ستون فرج است

حتی تسلا هم نتونست با چنین راننده ای کنار بیاد

پوشاکی که می‌گوید متاهل یا مجردی!

تصادف دردناک موتور سوار با خودرو

طوفان ویرانگر در قطر و بیمارستانی که ویران شد

نجات بچه فیل از داخل رودخانه

صوت/ تفاوت بهشت و جهنم در چیست؟

با این که بی احتیاط بود اما مهارت خوبی داشت!

به جای مقایسه خود با دیگران، این 3 کار را انجام دهید

لحظه برخورد بالن با خطوط شبکه برق!

پروانه غول پیکر مانع تعمیر مدرسه شد!

برای بهترین و نورانی ترین هفته عمرتان کم نگذارید!

به موقع عکس العمل نشون داد

درخت هم انتقامشو گرفت!