آریا بانو

آخرين مطالب

آیا پیوند سلول‌های مغز انسان به مغز حیوانات منع اخلاقی دارد؟ گوناگون

آیا پیوند سلول‌های مغز انسان به مغز حیوانات منع اخلاقی دارد؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - زومیت / گروهی از کارشناسان می‌گویند مطالعاتی که ساختارهایی شبیه مغز ایجاد یا سلول‌های انسانی را به مغز حیوانات اضافه می‌کنند، اخلاقی هستند. 
در سال‌های اخیر، آزمایش‌هایی که ساختارهای کوچک مغزمانندی از سلول‌های بنیادی انسان ایجاد می‌کنند یا سلول‌های انسانی را به مغز حیوانات پیوند می‌زنند، موجب نگرانی برخی دانشمندان، اخلاق‌شناسان و رهبران مذهبی شده است. در این راستا، مؤسسه ملی سلامت (NIH) برخی پژوهش‌ها را محدود کرده است. به‌تازگی هیئتی علمی از آکادمی ملی علوم آمریکا با توصیه‌هایی در مورد نحوه‌ی نظارت بر این حوزه بحث‌برانگیز و پرشتاب علوم اعصاب وارد عمل شده است. این هیئت شواهد اندکی پیدا کرده که حاکی از آن باشد که ارگانوئیدهای مغز یا حیواناتی که سلول‌های انسانی را دریافت کرده‌اند، حالتی مانند درد یا آگاهی شبیه انسان را تجربه می‌کنند و نتیجه می‌گیرد قوانین کنونی برای نظارت بر این کار کافی است؛ اما آن‌ها هشدار می‌دهند که قوانین خصوصاً هنگامی که آزمایش‌ها به سمت نخستی‌های غیر انسان پیش می‌رود، ممکن است تغییر کند.
گزارش در حالی منتشر می‌شود که مؤسسه ملی سلامت در این اندیشه است که آیا تعلیق تأمین بودجه آزمایش‌های کایمرا (اصطلاحی برای اشاره پیوند اعضای حیوانات به یکدیگر) را لغو کند. در این نوع مطالعات حیواناتی ایجاد می‌شود که دارای بافت‌ یا سلول انسانی هستند. تعلیق پژوهش‌های کایمرا نه‌تنها مطالعات مغز بلکه پروژه‌هایی که هدف آن‌ها رشد ارگان‌هایی برای پیوند به خوک‌ها و گوسفند بود، متوقف کرد.
به گزارش مجله‌ی ساینس، کمیته سه نوع آزمایش را بررسی کرد: آن‌هایی که ارگانوئیدهای عصبی یعنی خوشه‌های ریزی از سلول‌های مغز انسان را در ظرف آزمایشگاه تولید می‌کنند که گاهی مینی‌مغز نامیده می‌شود. مورد دوم، آزمایش‌هایی که شامل پیوند سلول‌های عصبی می‌شوند که در آن‌ها سلول‌های انسانی به مغز حیوانات اضافه می‌شود و سوم، مواردی که کایمرا تولید می‌کنند که نوعی پیوند است که در آن سلول‌های بنیادی از یک گونه به رویان گونه‌ای دیگر که در مراحل اولیه‌ی رشد قرار دارد، تزریق می‌شود.
چنین آزمایش‌هایی این نگرانی‌ را ایجاد کرده‌ که حیوانات یا ارگانوئیدها ممکن است اشکال ابتدایی از آگاهی یا احساسات را تجربه کنند. بر اساس گزارش، این سیستم‌های آزمایشی مدل‌های قدرتمندی برای مطالعه‌ی مغز انسان و شناسایی درمان بیماری‌ها فراهم می‌کند و استدلال‌های اخلاقی قوی در حمایت از این پژوهش‌ها وجود دارد. کمیته به این نتیجه رسید که ارگانوئیدها نمی‌توانند آگاهی به دست آورند؛ زیرا فاقد سلول‌های مختلف و ساختارهای پیوسته و متصل مغز هستند.
سانس می‌گوید حتی آزمایش‌های ارگانوئید اخیر که ادعای تشخیص امواج مغزی مشابه جنین دارند، سیگنال‌های نسبتا غیر اختصاصی را پیدا کرده‌اند. هیئت این کار را از نظر اخلاقی دارای مشکل ندانست. بر اساس نتیجه‌گیری گزارش: «بسیار بعید است که در آینده‌ی نزدیک ارگانوئیدها آگاهی به دست بیاورند یا درد را احساس کنند. آن‌ها در مقایسه ‌با دیگر بافت‌های کشت‌شده، داری بار منفی اخلاقی اضافه‌ای نیستند و به نظارت جدیدی نیاز ندارند.»
این هیئت 11 نفره که شامل کارشناسان اخلاق و حقوق بود، در مورد پیوند عصبی به نتیجه‌گیری مشابهی رسید؛ زیرا در مطالعات کنونی سلول‌های مغز انسان نسبت به تعداد سلول‌های مغزی موجود در حیوانی که سلول‌های انسانی به آن‌ها پیوند می‌شود، بسیار بیشتر است. سانس می‌گوید در نتیجه، آن‌ها تأثیر محدودی روی مدارهای مغزی دارند.
طبق گزارش، نظارت کنونی بر مطالعات پیوند سلول‌های عصبی که شامل سیاست‌های NIH و کمیته‌های محلی مراقبت از حیوانات می‌شود، برای اکنون کافی است؛ اما بعداً اگر حیوانات تغییر داده‌شده قابلیت‌های بیشتری به دست آورند، کمیته‌های مراقبت از حیوانات ممکن است به تخصص بیشتری نیاز داشته باشند. نهادهای نظارتی مانند NIH می‌توانند استفاده از سیستم سه لایه‌ای را در نظر بگیرند که مشابه سیستمی است که برای ویرایش سلول‌های زایا یا تغییر DNA رویان‌های انسانی به کار می‌رود.
گزارش مذکور همچنین سیاست‌های فعلی را مورد بحث قرار می‌دهد که در آن‌ها نیازی نیست موافقت افرادی را که سلول‌ها یا بافت خود را برای پژوهش اهدا می‌کنند، درباره‌ی انجام این نوع مطالعات دریافت کرد. اما برخی اهداکنندگان ممکن است تمایلی نداشته باشند که سلول‌های آن‌ها در آزمایش‌های عصبی استفاده شود و کارشناسان اخلاق در حال بحث در‌این‌باره هستند که آیا باید در این رابطه با اهداکنندگان دوباره تماس بگیرند یا بافت‌های جدیدی به دست آورند.
بنا بر آنچه در گزارش آمده است، یکی از عواملی که موجب نگرانی مردم می‌شود این است که دانشمندان و کارمندان بخش ارتباطات مؤسسه‌ها اغلب از اصطلاحاتی مانند مینی‌مغز استفاده می‌کنند که در مورد قابلیت‌های مدل‌های آن‌ اغراق می‌کند. به گفته‌ی سانس، اگر این افراد و دفاتر مطبوعاتی در مصاحبه‌ها و بیانیه‌های مطبوعاتی خود کمی محتاط‌تر بودند، وضعیت بهتر می‌شد. آرنولد کریگشتاین، دانشمند عصب‌شناس دانشگاه کالیفرنیا که روی ارگانوئیدهای عصبی کار کرده، از این گزارش خرسند است. او می‌گوید:
گزارش بیانیه‌ی روشنی ارائه می‌دهد که مدل‌های کنونی معضل اخلاقی ایجاد نمی‌کنند؛ اما در آینده ممکن است تغییر کنند. برای این حوزه از علم بسیار مهم است که مردم و آژانس‌های تأمین مالی اطمینان حاصل کنند که در حال‌ حاضر کسی از مرزهای اخلاق عبور نمی‌کند.
انجمن بین‌المللی تحقیقات سلول‌های بنیادی (ISSCR) نیز از تجزیه‌و‌تحلیل و راهنمایی اندیشمندانه کمیته استقبال کرده است. این انجمن به‌زودی دستورالعمل‌های به‌روزشده تحقیقات سلول‌های بنیادی را که شامل پژوهش‌های مرتبط با کایمرا و ارگانوئید می‌شود، منتشر خواهد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/564140/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

موتورسواری زنان در حاشیه مراسم روز قدس/ عکس

الهه منصوریان: به روده و معده شهربانو آسیب وارد شده است/ قرار است امروز جراحی شود

زنان بیشتر از مردان از کرونا آسیب می‌بینند!

افزایش 24 درصد تولید لوازم خانگی در سال 99/ تعامل با شرکت‌های خارجی باید چارچوب مشخصی داشته باشد

تلویزیون های اولد 2021 سونی در اروپا و ایالات متحده دردسترس قرار گرفتند

قیمت انواع یخچال ساید بای ساید موجود در بازار لوازم خانگی

همسر بیل گیتس بعد از طلاق به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل می‌شود

حکایت جدید از دلیل جدایی میلندا از گیتس/ روابط بیل گیتس با اپستین موجب جدایی شده

7 اشتباه خطرناکی زنان طلاق‌ گرفته ایرانی مرتکب می‌شوند

دانشمندان ابریشم را به چرم تبدیل کردند

کوسه‌ها با کمک میدان مغناطیسی زمین راه خود را پیدا می‌کنند

استفاده روزانه از اسپری بینی خطرناک است

حفظ 99درصد خاصیت ضدویروسی نانو ماسک بعد از 100 بار شستن!

متخصص هاروارد: احتمال سقوط راکت 21 تنی چین در مناطق مسکونی بسیار پایین است

خبر خوب محققان برای معلولان؛ تایپ کردن با گوش را تجربه کنید

ذرات معلق حامل ویروس کرونا می توانند تا مسافت بیش از 182 سانتیمتر پخش شوند

پدیده های نجومی آسمان در این ماه

هلیکوپتر «نبوغ» در پنجمین پروازش با موفقیت به منطقه جدیدی از مریخ رفت

صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد

از جسیکا آلبا تا مایلی سایرس: سلبریتی های علاقمند به یوگا

خاطرت بهزاد فراهانی از عشق گلشیفته در کودکی به هنر + عکس

حرف های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم + تصاویر اندوهناک مراسم

شکست خانگی مس و فرصت برای تعقیب کنندگان

تکلیف نیمی از آزادکاران المپیکی در لهستان روشن می‌شود

توخل: حذف سن ژرمن خوشحالم نکرد

مانع جدی بازگشت زیدان به یوونتوس

نیمار تا 2026 با پاری‌سن‌ژرمن تمدید کرد

زنیت آماده امضای قرارداد جدید با سردار آزمون

منچسترسیتی – چلسی؛ پیش‌بازی فینال لیگ قهرمانان

جنجال جدید برای توکیو 2020

تغییرات مهم رسانه‌ای در استقلال

IOC خبر داد: واکسیناسیون ورزشکاران قبل از ورود به ژاپن

لموشی سرمربی الدحیل ماند

آخرین جام جهانی تیراندازی قبل از المپیک در کرواسی

کدام قایق به المپیک اعزام می‌شود؟

معبودی: مقابل تراکتور دنبال تساوی نیستیم

ترکیب احتمالی چلسی و منچسترسیتی از نگاه هو اسکورد

عجله‌ای برای درمان حامد حدادی نیست

وقتی دبیر تاوان تصمیمات کاوه و محمدی را می دهد!

حضور خلیل زاده در باشگاه استقلال

ستاره بارسلونا در راه لیگ عربستان/ ستاره بوسنی حریف کدام تیم ایرانی می‌شود؟

فلیک:مربیگری تیم ملی افتخاری بزرگ و خاص است

العین و الاهلی غایبان بزرگ ACL 2022

درخشان: نتیجه سپاهان و پرسپولیس نقش تعیین‌کننده‌ای در قهرمانی لیگ دارد

اورتون علاقمند به شکار فرزند اسطوره همیشگی لیورپول

مجیدی به دنبال اضافه کردن یک مربی به کادر فنی استقلال

برنده ال‌کلاسیکوی ایران قهرمان لیگ خواهد شد

صلحی‌پور سومین طلای ایران در جام جهانی پاراوزنه‌برداری را به ارمغان آورد

خبر بد برای سعودی؛ استقلال - الهلال در تهران!

گزارش رسانه قطری از قرارداد دوساله با یک سرخپوش