آریا بانو

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

درمان افسردگی بعد از تعطیلات؛ چند راه‌حل طلایی روانشناسي

درمان افسردگی بعد از تعطیلات؛ چند راه‌حل طلایی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تعطیلات بسیار شیرین است و روز‌های قبل از رسیدن به تعطیلات از خود آن شیرین‌تر. اما امان از روز‌های بعد از آن. دوست داری زمین و زمان را به‌هم ببافی و تَرک دیوار هم می‌تواند آدم را تا سرحد انفجار عصبی کند.
برترین‌ها: تعطیلات بسیار شیرین است و روزهای قبل از رسیدن به تعطیلات از خود آن شیرین‌تر. اما امان از روزهای بعد از آن. دوست داری زمین و زمان را به‌هم ببافی و تَرک دیوار هم می‌تواند آدم را تا سرحد انفجار عصبی کند. اصلا انگار هوا هم سر ناسازگاری دارد و آفتابش هم در دلگیرترین حالت ممکن قرار می‌گیرد. اگر این احساس‌ها را تجربه کرده‌اید، باید بگوییم نگران نباشید، بسیاری از افراد مانند شما هستند و به این وضعیت سندروم افسردگی بعد از تعطیلات می‌گویند. تعطیلات نوروز به‌پایان رسیده و یک هفته‌ای هم درگیر کار و زندگی شده‌ایم، اما حال عد‌ه‌ای خوش نیست و هنوز نتوانسته‌اند به تغییرات فصل کنار بیایند،به همین بهانه قصد داریم در این مطلب به موضوع افسردگی بعد از تعطیلات بپردازیم. با ما همراه باشید.
چرا افسردگی بعد از تعطیلات ایجاد می‌شود؟
بازگشت به زندگی عادی قبل از نوروز کار سختی است با اینکه شرایط و مسئولیت‌های کاری فرد هیچ تغییری نکرده است، ولی از نظر روانی برای فرد غولی بزرگ و شکست‌ناپذیر جلوه می‌کند. آنچه در این میان مهم است، برخورد افراد با این شرایط است که ارتباطی مستقیم با ویژگی‌های شخصیتی و نوع تربیت خانوادگی‌شان دارد.
روان‌شناسان درباره کسالت و افسردگی بعد از تعطیلات می‌گویند: «انسان‌ها خیلی زود به شرایط عادت می‌کنند. از آنجا که همه دوست دارند در محیطی آرام و بدون استرس و افکار منفی زندگی کنند، طبیعی است پس از پایان تعطیلات مشکلاتی در روان‌شان ایجاد شود. به همین دلیل گاهی ممکن است فرد بعد از چندین روز استراحت، هنگام بازگشت به‌کار با حالاتی مانند بی‌انگیزگی، بی‌حوصلگی و حتی افسردگی و اضطراب روبه‌روشود». هرچند با افزایش سن، افراد از روی تجربه می‌آموزند که با این احساسات عقلانی‌تر برخورد کنند از این رو این مشکلات میان کودکان و دانش‌آموزان و جوانانی که تجربه کاری کمتری دارند بیشتر مشاهده می‌شود.

آریا بانو


تعطیلات زمانی برای استراحت، دور شدن از استرس‌های شغلی و درسی و دیدن دوستان می‌باشد. بسیار طبیعی است که پس از پایان تعطیلات، احساس غم کنید، اما این احساس غم نباید کارایی شما را کم کند. هرکس به تعطیلات، استراحت و تفریح نیاز دارد، اما باید بدانید که وظیفه اصلی شما کارکردن، درس خواندن و تلاشگری است و تعطیلات فقط زمانی برای استراحت است. مشکل در تفکر باعث شده اکثر مردم، نسبت به زندگی خود احساس نارضایتی داشته و از تعطیلات نه برای استراحت، بلکه برای فرار از وظایف بهره ببرند. به جای فرار به دنبال راهی برای کاهش استرس‌های شغلی خود باشید.
چگونه از افسردگی بعد از تعطیلات پیشگیری کنیم؟
در ابتدا باید سعی کنید که در زندگی به دنبال چیز‌هایی باشید که باعث پیشرفت شما شوند. اینکه اکثر مردم بعد از تعطیلات افسردگی می‌گیرند، به این دلیل است که آن‌ها فقط برای تعطیلات زندگی می‌کنند. برای آن از مدت‌ها قبل برنامه می‌ریزند و آن را دوست دارند، اما نسبت به برنامه عادی زندگی خود این شوق را ندارند. به طور ایده آل باید پس از اتمام تعطیلات، برای تخریب یک عادت قدیمی و ساخت یک تفکر و مهارت جدید و پیشرفت تلاش کنید.

آریا بانو


درمان افسردگی بعد از تعطیلات
1. بلافاصله بعد از تعطیلات بیش از توانتان مسئولیت قبول نکنید. توصیه می‌شود در این مدت مسئولیت‌های کمتری قبول کنید.
2. برنامه ریزی مکتوب داشته باشید و برای اجرای آن زمانبندی کنید تا دچار استرس نشوید.
3. در مورد توانایی‌تان در انجام کار‌ها واقع‌بین باشید.
4. تلاش کنید در زمان حال زندگی کنید و از اکنون لذت ببرید.
5. نسبت به فردا و آینده خوش‌بین باشید.

آریا بانو


6. اگر تنها زندگی می‌کنید سعی کنید بخشی از وقت خود را برای کمک به دیگران اختصاص دهید.
7. آرامش داشته باشید و مدتی بدون هیاهو به قطره‌های باران، منظره کوه یا خیابان و کوچه نگاه کنید.
8. از افراد یا مکان‌هایی که به شما استرس وارد می‌کنند، تا حد ممکن دوری کنید.
9. افسردگی بعد از تعطیلات معمولا پس از چند روز و با این راهکار‌ها درمان می‌شود، اما اگر متوجه شدید دوره این افسردگی طولانی و حالتان بدتر شده است، حتما به روان‌شناس مراجعه کنید.
10. اگر هم خودتان دچار افسردگی بعد از تعطیلات نشده‌اید، اما کسی از نزدیکانتان چنین مشکلی دارد، سعی کنید چند روز، وقت بیشتری به او اختصاص دهید و تنهایش نگذارید.
11. لیستی از لذت‌ها را بنویسید. بسیاری از تفریحات در تعطیلات در دسترس نیستند و یا انجام‌شان آن شور و هیجان مورد انتظار را ندارد. پس آن‌ها را در طول دوره‌های کاری انجام داده و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید. حتی اگر چند ساعت و یا کل آخر هفته را برای آن وقت بگذارید باز هم انرژی بیشتری برای کار کردن به شما می‌دهد.
12. تا چند روز با دوستانتان درباره تعطیلات صحبت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بخندید. به همین سادگی می‌توانید روحیه خود را تقویت کرده و افسردگی بعد از تعطیلات را مدیریت کنید.
13. برای خود هدیه بخرید، 5 دقیقه اضافه در حمام گرم بمانید، مو‌ها و لباس‌هایتان را مرتب کنید و برای آن وقت بگذارید. خانه خود را نظم داده و بیشتر به نظافت بپردازید. به این صورت می‌توانید علائم افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهید.

آریا بانو


14. بدانید که پایان تعطیلات، پایان زندگی نیست و بعد از آن باید کار‌های خود را انجام دهید. برای خود هدف مشخص کنید و یک استارت دوباره برای رسیدن به آن‌ها بزنید. اکنون استراحت کرده‌اید و انرژی کافی برای دویدن را دارید.
15. ورزش یکی از روش‌های بسیار مؤثر است که به بازگشت روحیه شما کمک می‌کند. بهتر است اهداف بلندپروازانه را کنار گذاشته و با قدم‌هایی آهسته، اما پیوسته ورزش را به برنامه روتین خود اضافه نمایید. انجام تنها چند دقیقه فعالیت هوازی با ترشح هورمون‌های شادی آور در بدنتان خلق شما را بهبود خواهد بخشید.
16. شاید با یادآوری خاطرات خوشی که در تعطیلات داشته‌اید، دائماً به خاطر تمام شدن آن حسرت بخورید یا احساس دلتنگی کنید. برای اینکه غلبه بر این احساس سعی کنید برنامه‌ریزی بلند مدتی داشته باشید و به داشتن تعطیلات مفرح‌تر در آینده بیاندیشید. این مسئله باعث می‌شود که راحت‌تر از این روز‌ها عبور نمایید.
17. به هم ریختن چرخه خواب و بیداری یکی از عوامل بسیار مؤثر در احساس کسالت و افسردگی است. به همین خاطر تلاش نمایید هر شب در ساعت معینی به رخت خواب بروید و تا نیمه شب بیدار نمانید. برای اینکه بتوانید شب‌ها زودتر بخوابید، در طول روز چرت نزنید و با انجام فعالیت، خستگی بیشتری در خود ایجاد نمایید.
18. اگر می‌بینید که بعد از تعطیلات علائم افسردگی به طور پایداری وجود دارند و با گذشت زمان بهتر نمی‌شوند و بالعکس هر روز بدتر می‌شوند، از یک روانشناس بالینی یا یک روانپزشک کمک بگیرید تا در صورت لزوم درمان‌ها و خدمات حرفه‌ای لازم در این زمینه را دریافت نمایید.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/560253/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

60 دختر تنیسور دارای رنکینگ جهانی هستند

چهره ها/ عکسی از لیلا اوتادی در تخت جمشید

دختری که از نامزدی خودش خبر ندارد!

چهره ها/ عکس های بهاری «سپیده خداوردی»

کشته شدن دوست مالک به دست «افسانه»!

سخت گیری علی مسعودی برای لهجه مشهدی در سریال «نوروز رنگی»

چهره ها/ پست برزو ارجمند به یاد «عارف لرستانی»

عاقبت تلخ متجاوزِ سریالی؛ «هاروی واینستین» نابینا شد

علت خودکشی حامد در سریال دلدادگان چه بوده است؟

قرار بود فقط معتادش کنید قرار نبود بکشیدش!

جوانترین بازیگرانی که نامزد و برنده اسکار شدند

اولین قسمت برنامه «زندگی پس از زندگی» با تجربه ای از مرگ

روایت جدید داماد خانواده علی انصاریان از روزهای بستری علی

مرور 6 سریال ماورایی خاطره انگیز تلویزیون به بهانه آغاز پخش سریال «احضار»

کاملترین آنونس سریال بچه مهندس 4

توقف موقت ضبط «خندوانه»

بهترین و واقعی ترین نقش معتاد از نظر شاهین صمدپور

روزهایی که سعید آقاخانی، کارگردان «نون خ»، جرات نمی‌کرد بگوید کُرد است!

چهره ها/ صبا راد با لباس رنگی رنگی

سریال «رعدوبرق» بهروز افخمی امشب پخش نمی شود

پخش مسابقه «ایران» در ایام ماه مبارک رمضان

کمی بیشتر هوای کودکان بی سرپرست را داشته باشیم

همسر پنهانی مهران مدیری در سریال «دراکولا»

اجرای کدام مجری را بیشتر می پسندید؟

«جشن رمضان» 24 ساله شد؛ آغاز ضیافت الهی با بزرگترین مهمانی شبکه پنج سیما

چهره ها/ سلفی نرگس محمدی روی عرشه

سریال او یک فرشته بود موضوع قسمت جدید «14 اینچ»

انتشار نسخه ویژه نابینایان «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» با صدای پارسا پیروزفر

تیزر سریال خاطره انگیز متهم گریخت

بازی مهران احمدی جوان در سریال «جدال با سرنوشت»

مقصر حذف قسمت اول «منو بشناس» با حضور باران کوثری که بود؟!

«دیدن این فیلم جرم است» به شبکه خانگی رسید

برای یه بار تو زندگیت مرد باش!

دلیل مخالفت با ازدواج سیتا چیست؟

ماجراهای ساختمان پزشکان و تفنگ آقای افشار!

عجب زبون درازی داری تو!

خبر توقف ضبط «خندوانه» تکذیب شد

کلا قصد کرده جون مادر شوهرشو بگیره!

چهره ها/ مریم امیر جلالی مهمان «شب آهنگی» می شود؟‎

ادعای برنامه ساز تلویزیونی درباره جدایی شقایق دهقان از مهراب قاسم خانی!

82 فیلم سینمایی ایرانی، خواستار حضور در جشنواره جهانی فجر شدند

دعوت داریوش ارجمند از مردم برای تماشای سریال یاور

چهره‌ها/ محمد معتمدی بر مزار استاد شجریان

چهره‌ها/ تصویری از کتایون ریاحی در 60 سالگی

چهره‌ها/ استایل مونا فرجاد در روز تولدش

چهره‌ها/ آرش دهقان بازیگر سریال ملکه گدایان با پدر و برادرش

چهره‌ها/ توییت تامل برانگیز بهرنگ علوی به مناسبت شروع ماه مبارک رمضان

به نظر شما رفیق پژمان بازغی در برنامه همرفیق چه کسی است؟

چهره‌ها/ ارادت ویژه ارسلان قاسمی به داریوش خان

وقتی امیر می فهمد قتل هاتف یک نقشه بوده!