آریا بانو

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

توضیحات آموزش و پرورش درباره سنجش پایانی دانش‌آموزان اجتماعي

توضیحات آموزش و پرورش درباره سنجش پایانی دانش‌آموزان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - میزان / رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: برنامه ریزی در آموزش و پرورش بر اساس مصوباتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا و برگزاری حضوری یا غیر حضوری امتحانات و کلاس‌ها تصویب شده است، انجام شد و برای ترم دوم سال تحصیلی 99-1400 هنوز مشخص نیست و امیدوار هستیم که با کاهش بیماری مدارس بازگشا شوند.
خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با اشاره به برگزار شدن و ارزیابی نهایی برنامه امتحانات دی ماه، و نحوه ارزشیابی برای کلیه پایه‌های تحصیلی در گفتگو با میزان گفت: طبق آیین نامه‌های آموزشی برنامه ریزی و تصمیم گیری از در اختیار مدارس بوده‌است، اما امسال با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم شیوه نامه‌ای صادر شد تا وحدت رویه و هماهنگی در سطح کشور برای برگزاری امتحانات نوبت اول اعلام شد که طبق آن اجرا شد.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: امتحان دی ماه این نوبت مبنای اصلی نمره نیست، بلکه بیشتر ارزشیابی تکمیلی که معلم از شروع دوره تحصیلی تا دی ماه بر اساس حضور و فعالیت دانش آموز انجام داده است، معیار سنجش قرار می‌گیرد. در واقع نمره پایانی هر فرد یک ترکیب از نمره کلاسی و امتحان دی ماه است.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی توضیح داد: در شرایطی که امسال امتحانات برگزار شد امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان به علت شیوع بیماری کرونا فراهم نبود، و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، مطابق آیین نامه‌های مربوط دوره‌های تحصیلی ارزشیابی بصورت کامل در همه دوره‌ها مجازی برگزار شد.
ساکی در خصوص نحوه ارزیابی برای دوره ابتدایی توضیح داد: برای ارزشیابی پیشرفت تحصیـــــلی و تربیتی نوبت اول دوره ابتدایـی؛ طبق مواد 4، 3، 2، 1 و 9 آیین نامه مربوط، مصوب آموزش و پرورش و در شیوه نامه بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی مشخص شد و بصورت مجازی برگزار شد و کارنامه هم از طریق سایت سیدا در دسترس قرار خواهد گرفت.
وی در خصوص ارزشیابی برای دوره‌های اول و دوم متوسطه (شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش) گفت: در شرایط فعلی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس روزانه دوره‌های اول و دوم متوسطه فراهم نبود، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی-تربیتی نوبـت اول متوسطه اول، متوسطه دوم شاخه نظری، دروس عمومی، شایستگی‌های غیر فنی و پایه فنی شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش، به صورت غیر حضوری با مسئولیت معلم و نظارت مدیر مدرسه انجام شد.
وی ادامه داد: در این صورت، نمره امتحانات پایانی (تراکمی) از طریق برگزاری آزمون آنلاین (برخط) در سامانه شاد یا سایر سامانه‌های مورد تایید شورای مدرسه و نمره ارزشیابی تکوینی (مستمر) با استفاده از مستندات و شواهد جمع‌آوری شده از فعالیت‌های آموزشی و تربیتی دانش آموزان در نیم سال اول که در کلاس‌های مجازی حضور فعالی داشتند تعیین می‌شود.
ساکی توضیح داد: برای ارزشیابی تکوینی (مستمر) شیوه‌های ذیل که نتایج آن‌ها در کارپوشه دانش آموزان در طول دوره درج می‌گردد، پیشنهاد شده است. رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: آزمون‌های شفاهی، آزمون‌های عملکردی، آزمون‌های کتاب باز ناظر بر سطوح بالای شناختی نظیرفهمیدن، به کاربستن، تحلیل کردن، ارزشیابی کردن وآفریدن (خلق کردن) نمره پایانی مشخص می‌شود.
وی تاکید کرد: آزمون‌های کوتاه به صورت مستمر (چند سؤال درزمان معین)، تکالیف کلاسی، بحث وگفتگوی دانش آموزان با معلم، پروژه‌های فردی وگروهی، پژوهش‌های دانش آموزی یک بخش دیگر از نمره و ارزشیابی پایانی ترم اول مشخص می‌شود. ساکی ادامه داد: مشاهده رفتار در موقعیت‌های واقعی و شبیه سازی شده، ارزشیابی از گروه‌های کوچک به جای ارزشیابی تک تک افراد، کار‌های میدانی کوچک با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و گزارش آن در قالب یادداشت به معلم، ارائه آنلاین (برخط) مطالب، ارائه فیلم عملکرد یادگیری مشخص می‌شود.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: توضیح و تفسیر فیلم‌های کوتاه آموزشی یا پاسخ دادن به سؤالات در خصوص آنها، استفاده از ابزار‌های خودسنجی توسط دانش آموز و گزارش آن به معلم، ارزشیابی توسط همتایان، استفاده از همکاری والدین برای نظارت بر فرایند یاددهی-یادگیری دانش آموزان و ارائه گزارش یادگیری دانش آموز به معلم از طریق تولید ویدئو و تصویر نحوه دیگری از ارزیابی عملکرد دانش آموزان است. ساکی تاکید کرد: درصورتی که اگر معلم با تایید مدیر مدرسه تشخیص می‌دادند که امکان ارزیابی مجازی برای یک دانش اموزی وجود ندارد و امکان ارزشیابی پایانی بصورت آنلاین (برخط) فراهم نیست، معلم می‌توانست از ارزشیابی تکوینی (مستمر) در کلاس، برای تعیین نمره پایانی دانش آموزان استفاده کنند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/502506/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«صد سال نویسندگی در تهران» منتشر شد

کتاب «انتخابات 1400؛ تَکرار یا تَغییر» منتشر شد

الفبای لازاروس رمانی آنتروپیک است

واکنش پائولو کوئیلو به ابتکار اهالی روستای ایرانی

«کوچه را ما جارو می‌کنیم» روایتگر یک رفتگر بیمار

فیلمنامه «سرخ‌پوست» کتاب شد

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد

دفتر دوم مثنوی مولوی به زبان گرجی ترجمه و چاپ شد

بخشی از کتاب/ بیشتر آدم‌ها در نوعی بی خبری همیشگی زندگی می‌کنند

"زندگی چیست؟ عشق ورزیدن"؛ شعر خوانی زیبایی از استاد ابتهاج

«درخت آرزوها»؛ امیدی که همیشه هست

کتابی درباره تشخیص دروغ؛ چگونه به احساسات دیگران پی ببریم؟

شعری از مژده لواسانی؛ مرگ‌اندیشی یا مرگ آگاهی

شاعرانه/ نوروز دل مومن، ماه رمضان آمد

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت سوم

"نگاه عمیق و زیبا "؛ با توضیح دکتر سوگل مشایخی

"این اشک ها خونبهای عمر رفته من است..." از حسین پناهی

سلام شاعران به ماه میهمانی خدا/ «ای ماه مبارک، رمضان، ماه درخشان»

پیشنهاد کتاب/در ماه مبارک رمضان چه بخوانیم؟

طرز تهیه نان شیر صبحانه

طرز تهیه مربای بهار نارنج

طرز تهیه نان تست چیا

طرز تهیه رولت کرم دار

هرچند وفت یک‌بار وزن کشی انجام دهیم؟

وقتی بعد از کرونا بدن همچنان درگیر است(سندروم پسا کرونا)

سینوزیت مزمن و تاثیر آن بر فعالیت مغز

درمان پف و سیاهی زیر چشم؛ بهترین روش‌ها کدامند؟

جدیدترین عکس آرون افشار با استایلی شیک

علی شکارچی و همسرانش در اینستگرام سوژه شدند

ستاد استهلال ، روز اول ماه رمضان را مشخص کرد

کتایون امیرابراهیمی بازیگر قدیمی سینما در کنار نوه های زیبایش

اعلام زمان واریز یارانه ماه رمضان 1400

عکسی متفاوت از دفتر کار سید حسن خمینی با حضور خودش

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

تسریع ارزیابی انطباق کالاهای تولیدی مناطق آزاد و ارسال به داخل کشور

ساعت کار بانکهای جزیره کیش در ماه مبارک رمضان

اجرای طرح تخفیف بهای خدمات و عوارض خودرو در کیش

پیام تبریک سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت آغاز ماه پرفیض رمضان

تشکیل کارگروه شناسایی چالش ها و رفع موانع تولید در کیش

من دل‌آرا هستم؛ دختری با بیماری SMA

اگر این 2 را رعایت کنید دچار هیچ نوع کرونایی نخواهید شد

400 هزار دوز واکسن سینوفارم چین در آستانه ورود به کشور

مصرف زیاد این 3 ماده غذایی شانس ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

آمار جان‌باختگان کرونایی تهران طی 2 روز 3 رقمی شد/ ویدئو

شناسایی 24760 بیمار جدید کرونا در کشور/ 291 تن جان باختند

نمکی: 45 روزه می‌توانیم علیه جهش‌های جدید ویروس کرونا، واکسن بسازیم

کرونا مانند گرد و غبار در هوا معلق می‌ماند

بیماری مرموزی که کودکان را به خواب می‌برد!

کرونا دست کم 40 سال دیگر می‌میرد

روشن بود که واردات واکسن هزاران مشکل خواهد داشت/ واکسن ملی در بهار تزریق می‌شود