آریا بانو

آخرين مطالب

چرا واکسن فایزر و مدرنا دارای عوارض شدید است؟ اجتماعي

چرا واکسن فایزر و مدرنا دارای عوارض شدید است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فارس / پس از گذشت یک ماه از انجام واکسیناسیون و استفاده از واکسن فایزر و مدرنا، آمار مربوط به تلفات و عوارض آن نگرانی‌های زیادی به وجود آورده است. کارشناسان بهداشتی می‌گویند علت این عوارض تفاوت در نوع ساخت این واکسن‌ها است.
در حالی که اخبار مرگ و میر در اثر واکسن کرونای شرکت فایزر در همه جهان دست به دست می‌شود، رسانه‌های مهم غربی در این باره سکوت را انتخاب کردند و سعی می‌کنند واکنش چندانی به خبر‌های مرگ در اثر تزریق این واکسن نشان ندهند.
از طرف دیگر کارشناسان باور دارند، عامل مهم در عرضه سریع واکسن در برخی کشورها، وضعیت وخیم آنهاست. با توجه به اینکه بیمارستان‌ها و سردخانه‌ها برای مدیریت تعداد متوفیان و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی سخت تلاش می‌کنند، ترجیح داده‌اند واکسن‌های «فایزر» و «مدرنا» را صرف‌نظر از هشدار‌ها پیرامون عوارض آن به مردم تزریق کنند. اما تفاوت این دو واکسن با سایر واکسن‌ها چیست که منجر به تلفات جدی شده است؟ در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم.
فایزر و مدرنا از چه تکنولوژی استفاده کرده‌اند؟
شرکت‌های فایزر-بیون‌تک و مدرنا هر دو از فناوری جدید «پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی» یا «ام‌آر‌اِن‌اِی» برای تولید واکسن کووید 19 استفاده کرده‌اند. این دو واکسن نخستین واکسن‌هایی هستند که با استفاده از این روش تولید و به بازار عرضه شده‌اند. به همین دلیل کارشناسان معتقدند می‌بایست دوره تست واکسن این شرکت‌ها علمی‌تر و دقیق‌تر طی می‌شد.
در روش سنتی تولید واکسن علیه بیماری‌های ویروسی معمولا از ویروس ضعیف شده، کشته شده یا اجزای پروتئینی آن برای تحریک سیستم ایمنی بدن انسان استفاده می‌شود. سپس وقتی بدن برای دفعه بعدی با آن ویروس خاص مواجه می‌شود، پادتن (آنتی‌بادی) خاصی تولید می‌کند. اما برای ساخت واکسن‌های «پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی» نیازی به ویروس نیست (اگرچه مقدار کمی از ویروس برای تعیین توالی ژنوم و آزمایش واکسن استفاده می‌شود) بلکه بخشی از رمز ژنتیکی ویروس پس از تزریق، به داخل سلول‌های بدن راه پیدا می‌کند و پروتئین شاخکی ویروس را تولید و به سیستم ایمنی ارائه می‌دهد و باعث تولید پادتن و سلول‌های ایمنی تی برای مبارزه با بیماری می‌شود.
واکسن شرکت آمریکایی فایزر حاوی مقدار کمی رمز ژنتیکی هستند. یعنی بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن وارد می‌شود تا بدن شروع به ساخت پروتئین‌های ویروسی کند. البته بدن کل ویروس را نمی‌سازد و فقط باعث می‌شود تا سیستم دفاعی فعال شود و قادر به مقابله با ویروس شود.
مواد تشکیل دهنده واکسن فایزر، پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی (mRNA)، لیپیدها، کلرید پتاسیم، فسفات پتاسیم مونوبازیک، سدیم کلرید، دی بازیک سدیم فسفات دی هیدرات و ساکاروز اعلام شده است
فرق واکسن چین با واکسن آمریکایی فایزر در چیست؟
«کروناواک» واکسنی غیرفعال است؛ یعنی از بخش‌هایی از ویروس مرده استفاده می‌شود تا دستگاه ایمنی بدن در مقابل آن واکنش نشان دهد بدون اینکه بیماری شدید ایجاد کند. یکی از برتری‌های واکسن شرکت سینواک این است که در دمای عادی یخچال و بین 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد می‌شود آن را نگهداری کرد؛ ضمن اینکه دهه‌ها است که با استفاده از این روش واکسن تولید می‌شود.
به گفته کارشناسان فناوری، واکسن غیرفعال مطمئناً از نظر ایمنی نسبت به واکسن «mRNA» فایزر ایمن‌تر است؛ چون فناوری واکسن غیرفعال بسیار پیشرفته بوده و دهه‌ها تحت آزمایش بالینی قرار گرفته است. اما نخستین بار است که فناوری «mRNA» روی واکسن اعمال می‌شود.
«لو دهائی»، از دانشگاه فناوری نانیانگ طی یک مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است: «واکسن‌های «mRNA» نوع جدیدی از واکسن‌ها هستند و در حال حاضر هیچ نمونه موفقی از آن‌ها در جمعیت استفاده نمی‌شود».
گواه این اظهارنظر، واکسن شرکت آمریکایی فایزر است که در کمتر از دو ماه از آغاز تزریق، منجر به مرگ چند ده تن از افراد شده است.
فرایند علمی که قربانی تبلیغات سیاسی شده است
واکسن فایزر به‌صورت گسترده توسط دولت ایالات متحده و رسانه‌های جریان اصلی تبلیغ شده، خطر بالقوه آن تعمداً نادیده گرفته شده و این تصور را ایجاد کرده است که واکسن فایزر باوجود استفاده از یک فناوری جدید از سایر واکسن‌ها ایمن‌تر است.
«گلوبال تایمز» در گزارشی می‌نویسد: کارشناسان تأکید می‌کنند، واکسن کووید 19 یک مسئله جدی علمی و وضعیت همه گیری کنونی بسیار بحرانی است. داشتن واکسن‌های بیشتر برای مبارزه با کووید 19 از منافع اساسی همه بشریت است. با این حال، برخی از رسانه‌های اصلی ایالات متحده و انگلیس پیشگام قرار دادن برچسب‌های ژئوپلیتیک (جغرافیای سیاسی) بر روی واکسن‌ها هستند. آن‌ها با نگرش سیاسی به نگرش علمی واکسن‌ها دخالت می‌کنند.»
این رسانه ادامه می‌دهد: «رسانه‌های مهم غربی بلافاصله هرگونه اطلاعات نامطلوب در مورد واکسن‌های چینی را تبلیغ و سعی می‌کنند با این روش بر ذهن مخاطب تأثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال مرگ یک داوطلب برزیلی که در آزمایش بالینی واکسن سینوواک شرکت کرده بود، به یک رویداد مهم در رسانه‌های غربی تبدیل شد. اما بعداً ثابت شد که مرگ هیچ ارتباطی با واکسیناسیون ندارد و رسانه‌های غربی حتی حاضر به تکذیب این موضوع نشدند. برخی از رسانه‌های اصلی ایالات متحده و انگلیس، با نگرش سیاسی به نگرش علمی واکسن‌ها دخالت می‌کنند.»
اکثر کارشناسان حوزه واکسن باور دارند، تحقیق و تولید واکسن‌های کووید 19 نسبتاً عجولانه صورت گرفته است. آن‌ها باید قبل از معرفی کامل به بازار، آزمایشات و راستی آزمایی بالینی بیشتری را انجام می‌دادند. این ملاحظه در مورد واکسن فایزر جدی‌تر است؛ چرا که ماه گذشته واشنگتن‌پست به نقل از رییس سازمان غذا و داروی آمریکا نوشت این سازمان تحت‌فشار کاخ سفید مجبور شده است واکسن کرونا را زودتر از زمان‌بندی تعیین شده، تأیید کند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/502481/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارتباط بین افسردگی و زخم معده ثابت شد

محققان 64 ژنوم کامل انسان را به منظور درک بهتر تنوع ژنتیکی توالی‌یابی کردند

شاید این مرد 40 ساله نخستین مبتلا به کووید-19 باشد

استارتاپ ژاپنی Gitai برای ماموریت‌های فضایی نیروی کار رباتیک می‌سازد

کشف دورترین جرم در منظومه‌ی شمسی

انجام آزمایش "مدیریت آب گیاهان" در فضا

محققان سرطان سینه را یکی از عوارض واکسن کرونا می‌دانند

همدلی کنید تا فرزندانتان از ریل زندگی خارج نشوند

دستگاهی برای حفاظت از ورزشکاران در برابر ضربه های مغزی

راه اندازی خطوط صنعتی واکسن رازی کوو پارس در دستورکار قرار گرفت

راهنمای خرید تلسکوپ برای دوست‌داران شگفتی‌های آسمان شب

چرا مردان قد بلندتر از زنان هستند؟

چرا آسمان آبی است؟

ساخت هیدروژل‌هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب‌های صنعتی

پایان یک سوم کل سرطان‌ها با هدف‌گیری ژنی خاص

ما معمولا از چه منابعی انرژی مصرف می کنیم؟

تبرئه بیهوشی عمومی به عنوان متهم زوال عقل!

ناسا فرصت ارسال نام‌تان به مریخ را تمدید کرد

سفری به سوی سحابی حباب

چرا صرف غذا در جمع خانواده، از اهمیت بالایی برخوردار است؟

چگونه سگ‌ها پا به قاره‌ی آمریکا گذاشتند؟

پژوهشگران زمان نابودی اکسیژن اتمسفر زمین را محاسبه کردند

دانشمندان به دنبال پرورش ماهی در ماه

«راکت لب» از راکت چندبارمصرف «نوترون» با توانایی حمل 8 تن تا مدار رونمایی کرد

تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟

کرونا 20میلیون سال از عمر بشریت را از بین برد

مدیرعامل فایزر: مردم باید هرسال واکسن کرونا دریافت کنند

مأموریتی برای کشف غارهای سطح ماه

خیابانی که به‌نام بهمن صالح‌نیا شد

تنش لفظی 2 پرسپولیسی تا رختکن

محمود فکری: استعفاء دادم و تمام شد

واکنش مددی به کناره‌گیری فکری از استقلال

برنامه مسابقات انتخابی جام جهانی باز هم تغییر کرد!

مربیان تیم‌های ملی هندبال بانوان انتخاب شدند

سنگنوردی بانوان از کوه سفید اصفهان به سالن ورزشی محدود شد

آنچلوتی: هدف ما کسب پله چهارم جدول است

پیام تبریک فیفا و شیخ سلمان به عزیزی خادم

تکذیب شایعه کرونای کریم باقری

پل پوگبا آماده تمدید قرارداد با منچستریونایتد

درگیری لیورپول و فدراسیون مصر بر سر صلاح

برادرهای لیگ برتر بهم نرسیدند

واکنش علی کریمی به صحبت‌های خداداد عزیزی

بند مبهم آیین نامه کمیته مسابقات لیگ والیبال

نگاهی به آمار محمود فکری در استقلال

بازی‌های خاطره‌انگیز پرسپولیس مدل برانکو

قراب: استقلال نمی‌توانست با فکری ادامه دهد

ورمرزیار: امیدوارم از فرهاد مجیدی حمایت لازم صورت بگیرد

پیام خداداد عزیزی برای علی کریمی

سورپرایز باشگاه فولاد به مناسبت تولد آیاندا پاتوسی

قهرمانی خاطره انگیز سپاهان با زلاتکو کرانچار