آریا بانو

آخرين مطالب

ارزش روز دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام شد/توزیع 3200 میلیارد سودقطعی میان معلمان اقتصادي

ارزش روز دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام شد/توزیع 3200 میلیارد سودقطعی میان معلمان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - مهندس مهدی نیکدل در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه مطالعات استراتژیک را از بدو ورود به صندوق آغاز کردیم که خوشبختانه منتج به نتایج خوبی شد اظهار کرد: بر اساس مطالعات مذکور به این نتیجه رسیدیم که شرکت‌داری و تصدی‌گری نکنیم و شرکت‌های موجود را در راستای هم‌افزایی در چهار هلدینگ متمرکز کنیم و از انجام فعالیت‌های پراکنده بپرهیزیم.
وی افزود: سرمایه‌گذاری پراکنده و بدون برنامه و چشم‌انداز باعث بروز مشکلاتی شده بود که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم. طی چندسال اخیر کنترل استراتژیک هلدینگ‌ها را مدنظر قرار داده ایم. شرکت و هلدینگ جدیدی ایجاد نکردیم و تلاش ما بر این بود که شرکت های موجود را هم‌افزا کنیم.
متمرکز شدن فعالیت شرکت ها در قالب چهار هلدینگ
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به متمرکز شدن فعالیت شرکت ها در قالب چهار هلدینگ گفت: به عنوان مثال شرکت‌ها و فعالیت های مربوط به نفت، گاز و انرژی در هلدینگ پتروفرهنگ یکپارچه شدند. شرکت های بورسی و صنایع نیز در گروه مالی و هلدینگ سرمایه گذاری فرهنگیان متمرکز شد.
نیکدل افزود: فعالیت های ساختمانی در گروه ساختمان و هلدینگ ساختمانی معلم دنبال می شود. یک سری شرکت هم داریم که کار خدماتی برای آموزش و پرورش انجام می دهند که شرکت صنایع آموزشی، شرکت گردشگری، بیمه و لیزینگ از جمله آنهاست. اینها در هلدینگ چهارم ما تحت عنوان تدبیرگران اطلس گرد هم آمده اند.
وی با بیان اینکه هلدینگ خدمات، دارایی زیادی ندارد اما از نظر ارتباط با معلمان مهمترین هلدینگ ما محسوب می شود گفت: از طریق شرکت فرایند نوین فرهنگیان در هلدینگ تدبیرگران اطلس در استان ها با معلمان ارتباط و تعامل داریم. این شرکت واریزی معلمان در استان ها را جمع آوری می کند و ارتباط نهادینه با اعضا دارد.
برنامه ریزی برای ورود چهار هلدینگ به بورس
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به برنامه ریزی برای ورود این چهار هلدینگ به بورس اظهار کرد: با ورود به بازار سرمایه، ارزش روز دارایی های صندوق در هرلحظه که اراده کنیم مشخص و در دسترس است. قصد داریم بر خلاف رویه گذشته که سود حسابداری به معلم ها می دادیم، ارزش روز دارایی ها را محاسبه و در اختیار معلمان قرار دهیم. صندوق هرچه دارایی دارد متعلق به اعضاست. مهمترین کاری که در این چند سال بعد از جمع کردن بحران ها، دادگاه ها و محاکم انجام شد، برنامه ریزی برای شکل گیری چهار هلدینگ و ورود آنها به بورس است.
نیکدل ادامه داد: برنامه آینده شرکت ها مشخص است. خوشبختانه هم افزایی خوبی رخ داده، از شمار شرکت های زیان ده کاسته شده و شرکت هایی که سودده نبودند به سوددهی رسیده اند، اشتغال ایجاد کرده ایم و به هولدینگ پتروفرهنگ فشار آوردیم که از تجهیزات ساخت داخل پتروشیمی استفاده کند. به عنوان مثال از تجهیزات تولیدی ماشین سازی اراک در هلدینگ گروه مالی که شرکتِ خودی است استفاده کند. با شرکت های ایرانی دیگر نیز همکاری کرده ایم. یکی از کارهای ما ساخت داخلی کردن تجهیزات پتروشیمی بود که گران قیمت و استراتژیک هستند.
اعلام سود فعالیت های اقتصادی صندوق ذخیره
وی سود فعالیت های اقتصادی صندوق ذخیره را نیز اعلام کرد و گفت: مهمترین شاخص عملکرد یک موسسه اقتصادی میزان سودآوری آن است. در سال 95 که مدیریت صندوق را برعهده گرفتم، سود صندوق به علت اتفاقاتی که رخ داده بود در پایین‌ترین حد ممکن و 240 میلیارد تومان بود. میزان سود قطعی در سال 96 به 284 میلیارد تومان، در سال 97 به 320 میلیارد و در سال 98 به 1100 میلیارد تومان رسید.
توزیع 3200 میلیارد تومان سود قطعی در سال جاری میان معلمان
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: در سال جاری که باید مجمع را برگزار کنیم بنا بود به 1600 میلیارد تومان سودقطعی برسیم که عملا به 3200 میلیارد تومان رسیده و دو برابر پیش بینی ماست. مجمع به زودی برگزار می شود. مجامع شرکت ها را هم برگزار کردیم، آخرین مجمع شرکت سرمایه گذاری را که در هفته جاری برگزار کنیم به مجمع سالانه صندوق می رسیم. سال مالی صندوق 31 شهریور است.
نیکدل با بیان اینکه مجمع برگزار شود به جای 1600 میلیارد، 3200 میلیارد تومان سود تقسیم می‌کنیم عنوان کرد: میزان سود توزیعی برای اعضا برحسب سنوات پرداخت حق عضویت صندوق متفاوت است. به عنوان مثال به معلمی که در آبان بازنشسته شده و بیشترین پرداختی مان 40 میلیون تومان بوده است، احتمالا حدود 20 میلیون سودتعلق می گیرد. یعنی یک معلم که 30 سال خدمت کرده و هنگام خروج از صندوق، 40 میلیون تومان از ما می گیرد، اکنون سودی که در این یک سال می گیرد 20 میلیون تومان می شود که جای خوشبختی دارد و نشان می دهد صندوق به سودآوری افتاده است.
وضعیت سودآوری سال آینده صندوق ذخیره
حل و فصل 33 پرونده ساختمانی/بسیاری از اموال صندوق را پس گرفتیم
وی درباره وضعیت سودآوری سال آینده صندوق ذخیره گفت: پیش بینی میزان سودآوری ما برای سال آینده 5200 میلیارد تومان است اما تصور بنده این است که از 6000 میلیارد تومان عبور می کنیم. عملکرد بهینه صندوق از درایت، دانش، کاردانی، برنامه ریزی درست و پاکدستی مدیران صندوق حکایت دارد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: به عنوان مثال در گروه ساختمانی معلم، 35 پرونده حقوقی داشتیم که در 33 پرونده برنده شده ایم. همه دعوای ما در گروه ساختمانی معلم بر سر پول، زمین و ملک است. دعوای حقوقی در این بخش بر سر مال و اموال است. برنده شدن در 33 پرونده حقوقی به این معنا است که خیلی از اموال موسسه را پس گرفته ایم.
نیکدل با اشاره به اینکه در سال 95 ارزش روز دارایی های کل اموال صندوق ذخیره فرهنگیان بین 6 تا 7 هزار میلیارد تومان بود، گفت: از سال 95 تا کنون پول اضافه ای از معلمان عضو صندوق دریافت نکرده ایم به تعبیر دقیق تر آنکه هر سال تقریبا 240 تا 280 میلیارد تومان آورده ورودی از معلم ها داشته ایم، در واقع ماهانه 22 میلیارد تومان بابت حق عضویت دریافت کرده ایم ولی در مقابل حدود 480 تا 500 میلیارد تومان به معلمان بازنشسته هنگام خروج از صندوق پرداخت کرده ایم و میزان خروجی دو برابر ورودی بوده است.
وی ادامه داد: از دو سال گذشته به تبیین مسئله برای اعضا به منظور افزایش میزان مشارت معلمان در صندوق پرداختیم. از ابتدای تاسیس صندوق از حقوق معلم ها ماهانه 1.12 درصد بابت حق عضویت صندوق کسر می شد در حالی که قانون اجازه داده تا 5 درصد کسر شود و از اعضا خواستیم از این سقف قانونی استفاده کنند. زیرا در این صورت ما هم می توانیم معادل پرداختی آنها را از دولت بگیریم و به خودشان برگردانیم.
کسرحقوق بالای 3 درصدی از بیش از 300 هزار معلم
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه با اطلاع رسانی انجام شده اکنون بالغ بر 300 هزار نفر از اعضا، بالای 3 درصد از حقوقشان کسر می شود گفت: قبلا همه 800 هزار نفر 1.1 درصد حقوق شان را به صندوق می پرداختند. علت این 1.1 درصد این است که آن اوایل که قانون تصویب شده بود برای آنکه بار مالی دولت اضافه نشود 5 درصد را از حقوق پایه کم کردند درحالی که باید از کل حقوق و مزایا کسر می کردند. سعی کردیم اطلاع رسانی کنیم و معلم ها آگاه شوند.
نیکدل افزود: امسال با توجه به افزایش درصدها، آن 22 میلیاردی که ورودی ماهانه از معلم ها داشتیم اکنون به 82 میلیارد تومان رسیده است. امسال از آن سال هایی است که ورودی و خروجی ما تقریبا به هم نزدیک شده، اما هنوز فاصله دارد. از آن سو سودآوری ما هم زیاد شده است. ورودی ما سالانه به 600 میلیارد تومان رسیده، اما خروجی نیز به سالانه 1500 تا 2000 میلیارد تومان رسیده و یک مابه التفاوتی به وجود آمده است که از محل سود حاصل از فعالیت شرکت ها پرداخت می شود.
ارزش روز دارایی های صندوق به 50 هزار میلیارد تومان رسیده
وی با بیان اینکه امروز ارزش روز دارایی ها از 6 تا ٧ هزار میلیارد تومان در سال 95 به 50 هزار میلیارد تومان در حال حاضر حاصل تصمیمات مدیریتی و استراتژیک است، گفت: البته دو سه ماه پیش که وضعیت بورس خوب بود ارزش روز دارایی های ما 70 هزار میلیارد تومان بود. در سال 95 چیزی به ما تحویل داده نشد، اما در پنج سال اخیر همان چیزی که تحویل گرفتیم 10 برابر شده است بدون اینکه پول اضافه از اعضا بگیریم چون تصمیمات استراتژیک درستی اتخاذ شد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/494532/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نگار اسماعیلی قهرمان تکواندو آسیا شد/ پایان روز نخست با 6 مدال

دردسری تازه برای فریبرز بخاطر برادرش

جدیدترین تصویر از محمدرضا فروتن در سریال «جزیره»

چهره ها/ عکس زیبای سیما تیرانداز با لباس اصیل ترکمنی

مجید مجیدی در تلویزیون از فیلم «خورشید» می‌گوید

حدیثه تهرانی در نقش دختر دبیرستانی در یک سریال تلویزیونی

تیزر قسمت جدید «مردم معمولی»؛ تو به خاطر من از سبیلت گذشتی

سریال خاطره انگیز «مدرسه مادربزرگ ها» با بازیگرانی که دیگر نیستند

پایان‌ محدودیت‌های‌ کرونایی‌ هالیوود

چهره ها و خبر ها در هفته ای که گذشت

ستاره‌های «خرچنگ» همبازی شدند

آدم مشهور‌هایی که «بی‌پدر» بزرگ شدند

تلویزیون چند ساعت به نامزدهای ریاست‌جمهوری تریبون داد؟

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

گیتی قاسمی: «زیرخاکی»، تافته جدابافته تلویزیون است

بازگشت مخاطبان به سینما؛ «هفته‌ای یکبار آدم باش» در مرز فروش یک میلیارد تومانى

از علی صبوری تا شقایق خاموش در حال تزریق واکسن ایرانی

چهره ها/ شفاف سازی کتایون ریاحی درباره مواضع انتخاباتی اش

چهره ها/ نگاه مهنوش صادقی در دوران کودکی

چهره ها/ پولاد کیمیایی و پدرش در کشور سوئیس

چهره ها/ تقدیر سحر دولتشاهی از پدرام شریفی

تقدیم شادی برنامه خندوانه به کریستین اریکسن!

چهره ها/ سومین سالگرد ازدواج مهدی یغمایی

تصویر مهاجرت در سینمای ایران

کبودی چهره ای که بغض رامبد را شکست

وقتی جناب خان خیاط میشود

10 فیلم ژاپنی برتر ژانر سامورایی به انتخاب راتن تومیتوز

بهترین فیلم‌های ترسناک دهه 2010 میلادی که باید تماشا کنید

داستان رقابت شونه به شونه جناب خان با پرویز پرستویی

جمال شورجه: اگر انقلاب نمی‌شد، وارد سینما نمی‌شدم

2 فیلم کوتاه ایرانی منتخب شانزدهمین جشنواره‌ فیلم‌های شرقی ژنو شدند

چهره ها/ تجربه نسیم ادبی از زندگی

چهره ها/ محبت برادران آذرنگ به هم

تریلر فیلم کوتاه صدای انسان

چهره ها/ شجاعت میترا حجار در مواجه با موش خرما

تصویری جالب از ترکیب چهره رضا کیانیان و آل پاچینو

سیگار کشیدن بایرام در خندوانه

چرا اکبر عبدی از سریال «روزهای آبی» جدا شد؟

انیمیشن‌های فرانسوی رکورد 10 ساله را شکستند

مشکلات جا به جایی خونه برای بایرام

وقتی زمین خوردم که پسرم جای من رو گرفت

وقتن زن فریبرز به سراغ رمال شوهر دزد میرود!

چهره ها/ اولین لژیونر ایرانی NBA ازدواج کرد

تعجب درویشان پور از رانندگی بدون دست!

مادر چند بخشه؟ برام هجی کن!

سروش روی تخت بیمارستان هم دست برنمی‌داره!

برای فریبرز هواپیما فرستادن!

دوپینگ نیما شعبان نژاد در سریال تلویزیونی

مجری برنامه کودک اصلا اعصاب نداره!

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به «اسپایک لی»