آریا بانو

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

تاثیر مثبت لایحه بودجه سال 1400 بر بازار سرمایه اقتصادي

تاثیر مثبت لایحه بودجه سال 1400 بر بازار سرمایه
  بزرگنمايي:

آریا بانو- به گزارش ایرنا، روند بازار سهام هفته گذشته به صورت محتاط آغاز به کار کرد و معاملات این بازار در سومین هفته آذر ماه با بازدهی حدود 2 درصدی به پایان رسید.

بعد از توقف روند نزولی شاخص بورس در محدوده های کانال یک میلیون و ٣٠٠ هزار واحد و بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار صعودی اکثر کارشناسان کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد را مقاومتی جدی برای ادامه روند صعودی بازار دانستند و اعلام کردند بازار ممکن است برای مدتی در این محدوده وارد فاز استراحت شود.

در نخستین روزهای هفته گذشته بود که شاخص بورس بدون هیچگونه مقاومتی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد را شکست اما ساعاتی بعد از عبور از این کانال، رشد بازار از تاب و تاب افتاد و شدت عرضه در این بازار افزایش پیدا کرد.

در کنار نوسان شاخص بورس به دلیل مقاومت بر روی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد، انتشار برخی از شایعات در فضای مجازی باعث شد تا سهامداران با تصمیم های هیجانی خود میزان عرضه در بازار را افزایش دهند و باعث کاهش شتاب در روند صعودی شاخص بورس شوند.

با وجود شایعه و افزایش عرضه در بازار برخی از سهامداران با خریدهای خود در بازار مانع از شتاب در روند نزولی شاخص بورس شدند و حالا قرار گرفتن ارزش معاملات در رقم های بین ١٥ تا ٢٠ هزار میلیارد تومان می تواند نشانه مثبتی از معاملات بازار  و بازگشت اعتماد دوباره سهامداران برای ورود نقدینگی آنها به این بازار باشد.

نکته قابل توجه در معاملات هفته گذشته برتری شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل بود که این موضوع نشان می دهد بر خلاف چند ماه گذشته که سهام گروه های بزرگ در بازار به دلیل استقبال سهامداران در مدار صعودی قرار داشتند، اکنون وارد مرحله استراحت شده اند و سهام گروه کوچک با خودنمایی در این بازار در حال جبران عقب ماندگی های  خود در این بازار هستند.

با توجه به ثبات شاخص بورس بر روی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد، اکنون گمانه زنی هایی بین سهامداران در زمینه عبور شاخص بورس از این کانال و امکان دست یابی کانال یک میلیون و 600 هزار واحد در بازار هفته جاری ایجاد شده است.

پیش روی معاملات بورس به سمت تعادل

«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به روند معاملات بورس در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در هفته ای که گذشت معاملات بازار سهام به سمت تعادل نسبی پیش رفت که به دلیل مطابقت تعادل ایجاد شده با واقعیات روز اقتصاد کشور به مرور شاهد خروج هیجان از کلیت بازار سرمایه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد روندهایی است که گاهی در بازار شکل می گیرد، گفت: این روندها کوتاه مدت هستند و نباید در انتظار روند قوی در میان مدت و بلندمدت برای بازار باشیم، بازار باید به یک کف کانالی دست یابد تا در آن زمان بتواند حرکت اصلی خود را آغاز کند.

تاثیر لایحه بودجه بر روند معاملات بورس

امیرباقری خاطرنشان کرد: موضوع لایحه بودجه در سال ١٤٠٠ از جمله بحث هایی است که این روزها  تاثیر نسبی را بر بدنه بازار سرمایه داشته است، در بودجه سال آینده بخشی از منابع قرار است از طریق بورس تامین شود.

این کارشناس بازار سرمایه به انتشار اسناد خزانه و تامین مالی مستقیم از بدنه بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: برای محقق شدن این امر باید نرخ بهره در مقایسه با نرخ تورم و نرخ بازدهی مورد انتظار در بازار سرمایه نرخی جذاب باشد تا بتواند نقدینگی را به سمت خود جذب کند.

وی با بیان اینکه بالا بودن این نرخ باعث ایجاد فشار بر بدنه بازار سرمایه می شود و کار دولت را برای تامین مالی از طریق فروش سهام بر بدنه بازار سرمایه سخت می کند، افزود: دولت باید یک نرخ میانگینی را برای خود در نظر بگیرد که این نرخ میانگین  نباید باعث خروج سرمایه از بازار سهام و سرازیر شدن آن به سمت اوراق  شود.

امیرباقری اظهار داشت: از طرف دیگر این نرخ نباید انقدر غیرجذاب باشد که اوراق روی میز باقی بماند و همه نقدینگی وارد شده در بازار به سمت سهام پیش برود، روند ایجاد شده بین بازده اوراق اسناد خزانه، اوراق مشارکت و نرخ بازده بازار سهام می تواند مسیر بازار سرمایه را برای سال آینده مشخص کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون انتظار تحلیلگران این است که دولت به نرخ میانگین و معقول از نرخ بازده بازار و نرخ اوراق بدون ریسک رضایت دهد تا از این طریق فشاری بر بدنه بازار سرمایه ایجاد نشود و بتواند تامین مالی مستقیم از  طریق انتشار اوراق داشته باشد.

شرکت های بزرگ بورسی جزو شرکت های دلاری محور 

وی به موضوع بازار ارز و سخنان رییس جمهوری در مورد تقویت ارزش پول ملی تاکید کرد و افزود: ایران کشوری صادرات محور است و شرکت های بزرگ بورسی جزو شرکت های دلاری محور هستند؛ بنابراین تا حدودی تضعیف ارزش دلار منجر به کاهش ارزش این شرکت ها و ایجاد فشار بر بدنه بازار سرمایه خواهد شد.

امیرباقری با بیان اینکه سرمایه گذاران باید این نکته را در نظر داشته باشند که دلار و بازار سرمایه رشدی را تجربه کردند که  تا حدودی از این روند صعودی پرشتاب در بازار سرمایه و دلار جبران شده است، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که نرخ دلار در بازار ارز به دلیل ایجاد هیجان فروش  به قیمت های کمتر سوق پیدا کند که به دنبال آن کاهش قیمت ایجاد شده بر معاملات بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به انتشار گزارش های نسبی از بازار ارز باید این موضوع را مدنظر قرار داد که بانک مرکزی در بازار به عنوان وزنه تعادلی حاضر است و شنیده می شود تا حدودی مانع از کاهش قیمت های غیرمنطقی در بازار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این ایستادگی به معنای وجود سدی در برابر کاهش قیمت و هدایت روند فرسایشی و نزولی با زاویه کم است، اظهار داشت: این روند فرسایشی علاوه بر گرفتن فرصت نوسان گیری از افراد به مرور زمان موجب تقویت ارزش پول ملی و عدم ورود فشار سنگین بر بدنه بازا ر خواهد شد که وجود این فشار می توانست باعث خروج پول از بازار سرمایه شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سودآوری و تحلیل در کلیه بازارها روز به روز سخت تر می شود و تا زمان وجود تورم در کشور خرید همه کالاها با افزایش قیمت مواجه می شوند.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت به معنای افزایش قدرت خرید نیست بلکه به معنی کاهش ارزش پول ملی است، گفت: به مرور با احیای قدرت پول ملی بازارها تحلیل محور می شوند، سرمایه گذاری در آن بازارها نیازمند تحلیلگران می سود و سرمایه گذاران در کلیه بازارها باید با دقت مضاعف اقدام به سرمایه گذاری کنند تا سرمایه های خود را به خطر نینذازند.

روند معاملات بورس در هفته جاری

امیرباقری به روند معاملات بورس در بازار هفته جاری تاکید کرد و گفت: در بازار هفته جاری بحث بودجه و احیای قدرت پول ملی می تواند تا حدودی بر روند بازار تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: قسمت عمده ای از ریزش بورس با بازگشت دوباره رشد به این بازار جبران شده است، اکنون بازار در حال نزدیک شدن به برخی از مقاومت ها است که می تواند افزایش عرضه در بازار را به دنبال داشته باشد.

به گفته وی، انتظار می رود عرضه ها در بازار شدت بگیرند اما باید دید قدرت تقاضا در برابر این عرضه ها به چه میزان است.

امیرباقری اظهار داشت: با توجه به ریزش اخیر بورس و تبعاتی را که به دنبال داشت به طور حتم این بار اجازه رشد هیجانی به بازار داده نمی شود و در کوتاه مدت نباید منتظر روند سنگین افزایشی در بازار باشیم.

عمق بخشیدن به بازارهای سرمایه گذاری

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد تعمیق بازارها برای سرمایه گذاری است، افزود: برای مثال معاملات  آتی سکه چند سالی است که متوقف شده است به همین دلیل پول های سفته بازانه به بازارهای فیزیکی هجوم آورده اند.

وی با اشاره به اینکه باید با گسترش بازار سرمایه و سایر بازارها مانند بازار مشتقه زمینه عمق بخشیدن این بازارها را فراهم و تنوع بخشی کنیم، گفت: محصولات مورد نیاز باید با توجه به ریسک پذیری سرمایه گذاران طراحی شود تا سرمایه گذاران با توجه به ریسک پذیری های مختلف پول را وارد بازار کنند، بدین معنا که سرمایه خود را به صورت مستقیم وارد بازار دلار و سکه نکنند تا از این طریق بازارهای فیزیکی دستخوش تغییر نشود. 

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: این انتظار وجود دارد که ابزارهای مشتقه و ابزار مالی طراحی و به مرحله اجرا برسند تا سرمایه گذاران بتوانند با توجه به ریسک پذیری خود تصمیم گیری کنند.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/470737/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلواپسی آقا سیروس برای موتورش در سریال «سه در چهار»

چهره ها/ استایل بهاری «بهاره کیان افشار»

تسلیمی: ماه رمضان امسال با دو سریال راهی تلویزیون می‌شوم

پندار اکبری: «گاندو» در ادامه پخش مهیج‌تر می‌شود

فصل دوم «همبازی» مطالبه بینندگان تلویزیون

«زنی درون پنجره» 24 اردیبهشت اکران می‌شود

وحید یامین‌پور چهره هنر انقلاب 99 شد

تازه ترین تصویر از حسام نواب صفوی در بیمارستان

احتمال ساخت فصل دوم «ملکه گدایان»

دو سینمای آمریکایی برای همیشه تعطیل شدند

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده فوت آزاده نامداری جنایی نیست

ماجراهای ما و «آقامرتضی»؛ بزرگترین سانسورچی‌ها هستیم!

فصل دوم «ایرانیش» ساخته می‌شود

سکانس حضور آزاده صمدی در سریال «می خواهم زنده بمانم»

صحبت های دلگرم کننده برای برادری که با مرگ دست و پنجه نرم می کند

نویسنده و کارگردان «بدلکار» درگذشت

چهره ها/ جدیدترین اینستاپست «لیندا کیانی»

جلوگیری از ساخت سریال «داستان جاوید» بهمن فرمان آرا

چهره ها/ شیرین سریال «نون خ» در برنامه ای تلویزیونی

صحبت‌های آنتونی هاپکینز بعد از دریافت جایزه بفتا

پوریا پورسرخ: خوشحالم که اولین تجربه اجرای من در یک مسابقه کاملاً ایرانی بود

ادامه پخش «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان

فیلمبرداری «هِرمان» به پایان رسید

«آزادی» در جورجیا فیلمبرداری نمی‌شود

«ارشا اقدسی» بدلکار ایرانی کرونا گرفت

ازدواج زوری عقدش باطله!

شاهکار تازه تلویزیون در سانسور مسابقه زنده!

بازیگر محبوبی که برای بازی در یک نقش 17 کیلو وزن کم کرد

پخش مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری از شبکه یک سیما

چهره ها/ مجید واشقانی عزادار شد

رادیو ایران با «جشن سلام» به استقبال ماه مهمانی خدا می‌رود

کارگردان «خط فرضی» به کرونا مبتلا شد

دیوید بکهام ستاره مجموعه «دیزنی‌پلاس» شد

«بهارستان» روایتی از امیرحسین مدرس برای ویژه برنامه افطار

چه کسانی برنامه‌های تلویزیون در لحظه افطار را اجرا می‌کنند؟

پایان فیلمبرداری ویژه برنامه سریال «دوستان»

پشت صحنه سکانسی که پای ارسطو را سگ گاز گرفت

چهره ها/ عکس کاملا بهاری «بهاره رهنما»

توقف محمدرضا گلزار در خان دوم از «هفت خانِ» اجرا

جواد عزتی و رعنا آزادی‌ور در اولین سریال مهدویان

سحرهای ماه رمضان با «فصل وصل» در رادیو نمایش

افشاگری «شاهین صمدپور» از سرنوشت پول های جمع آوری شده برای کودکان بیمار

ماهان عبدی: بعد از «خنده بازار» هیچ کس با من کار نمی‌کرد

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

بازیگر پیشکسوتی که به خاطر کرونا خانه نشین شد

سومین قسمت «شب آهنگى» میزبان محمد معتمدى شد

لحظه خودکشی حامد در سریال دلدادگان

چهره ها/ حدیثه تهرانی عزادار شد

امیر آقایی در آخرین قسمت سریال نوار زرد

تو میدونی بازی با احساسات یه دختر یعنی چی؟!