آریا بانو

آخرين مطالب

جریان‌های هالیوود در سال 2020 ؛ از همجنسگرایی تا اعتراض فرهنگی هنری

جریان‌های هالیوود در سال 2020 ؛ از همجنسگرایی تا اعتراض
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تسنیم / سینمای آمریکا با نظر به جامعه، اقتصاد، تاریخ و دیگر حوزه‌های مهم انسانی و فرهنگی فیلم‌ها و سریال‌های مهمی را روانه پرده نقره‌ای می‌کند.
فیلم‌های سینمایی یا کنش‌گر و یا واکنش‌گرااند و در هر دو حالت با واقعیت‌ و حقیقت نسبت تمام و کمالی دارند.
این مسأله خصوصاً در کشورهایی مانند آمریکا و جریان هالیوودیسم قدرت بیشتری دارد و فیلم‌ها در آمدوشد میان کشور و سینما نقش آفرینی می‌کنند.
اما هالیوود به علت آنکه هم از نظر کمی (چیزی نزدیک به 1000 فیلم در آمریکا در سال تولید می‌شود) از توان بالایی برخوردار است و هم از نظر اینکه کیفیت و تأثیرگذاری روشنی چه در داخل و چه در خارج از مرزهای خود دارد، بیشتر از آنکه واکنشی باشد کنش‌مند و تأثیرگذار است. سینمای آمریکا به حدی در هدایت افکار عمومی، کنترل و نظارت جامعه اثربخش است که متناسب با تغییرات و تحولات درون جامعه آن خطوط سینمایی خود را تعریف می‌کند؛ نه آنقدر صرفاً کنشگرا که بدون دیدبانی کردن آنچه رخ می‌دهد باشد و نه کاملاً تحت تأثیر. اثرگذار و در عین حال ناظر است و بعد از آن بار دیگر به تعریف جدیدی از خود، ژانر و محتوا می‌رسد.

آریا بانو

کمپانی‌های فیلمسازی هالیوود
سینمای هالیوود در سال‌های قبل و همینطور در دهه‌ها و دوران و مقاطع گوناگون، زمینه‌های مختلف را بررسی می‌کند و با یک سناریوی جامع و برنامه‌ریزی شده وارد عمل می‌شود. به عنوان مثال در بازه زمانی جنگ‌های آمریکا و عراق یا افغانستان پنتاگون با همکاری این بازوی رسانه‌ای خود فیلم‌های گوناگونی را یا به نفع و یا در نقد جریان جنگ‌سالاری آمریکا ساخت. مانند قفسه درد یا منطقه سبز که یکی به نفع کاخ سفید و دیگری علیه آن بود.

آریا بانو

پوستر فیلم قفسه درد
روزگاری دیگر با اهمیت مسأله همجنس‌خواهان و دگرباشان جنسی فیلم‌هایی را ساخت تا مسأله همجنسگرایان باورپذیر و سیستم‌ها و دولت‌های غربی نسبت به وضع قوانین و مساعدت با آنان همراه شوند. فیلم‌هایی مانند شیر و مهتاب را می‌توان نمونه‌هایی از این نوع خواند.
اما از اواخر سال قبل تا همین روزهای اخیر مسأله آنارشیسم و جریان‌های آشوبگیر به حدی جدی شدند که ایده انقلاب و براندازی را در سطح محافل فرهنگی و اجتماعی مطرح کردند. این موضوع حساس از سینما دور نماند و همانطور که در دنیای رمان اثری مانند «سرگذشت ندیمه» را به خاطر اهمیت موضوع و جذابیت داستان راهی صنعت سریال‌سازی کرد، در فیلم «جوکر» ظهور قدرت‌مندی پیدا کرد.

آریا بانو

نمایی از جوکر
جوکر در اسکار پیروز شد و تبدیل به یکی از کاراکترهای مهم در اعتراضات خیابانی تمام دنیا شد. در کنار جوکر فصل سوم سریال وستورلد نیز به آشوب و اعتراض پرداخت. این سریال پرهزینه که محصول شبکه HBO است با محوریت قیام ربات‌های اندرویدی سریال را شروع کرد و به نبرد میان انسان‌ها و اندرویدها از زاویه دیگری نگاه کرد. تا جایی که در نهایت با دو دسته شدن ربات‌ها به موافقان انسان و مخالفانش، ناجی تازه ظهور کرده رهبری را به دست گرفت. در قسمت‌های آخر فصل سوم درگیری‌های خیابانی و اعتراضات میان مردم و پلیس همراه ماسک فضای آشوب‌ها را در خیابان‌های پر از جدال و جنگ آمریکا خصوصاً در رزوهای کرونایی برجسته می‌کرد.

آریا بانو

اندرویدها و انسان‌ها در جنگ خیابانی
اما جوکر در آمریکا تمام نشد و آشوب‌های خیابانی با قتل جرج فلوید بار دیگر زبانه کشید. از بخت بد یانکی‌ها بعد از مدت کوتاه خواموشی در ایام انتخابات ریاست جمهوری نیز زبانه دیگری کشید و جدال و زدوخوردها نیز افزایش پیدا کرد البته در هر حال جنگ و دعواها اگرچه به طور کامل پایان نپذیرفت اما به صورت محسوسی کمرنگ شد. 
جریان آشوب و سرنوشت معترضین برانداز حتی وارد سریال‌ها و فیلم‌های دیگر شد تا جایی که سریال «انقلاب» نتفلیکس را نیز می‌توان نمونه دیگری از همین جریان البته به شکل معکوس آن دانست. سریالی که به نظر می‌رسد شاید در فصل‌های بعدی‌اش آنقدر که در حال حاضر به نظر ضدحکومت برسد نباشد و جریان معترض را به آرامش دعوت کند.

آریا بانو

پوستری از سریال انقلاب
شکل دیگری از نگاه به آشوب و اعتراض به آلمان رسید و در فیلم «و فردا تمام دنیا» را ساخت. فیلمی که در بخش اصلی مسابقات ونیز راه یافت. این فیلم داستان جوانانی را روایت می‌کنند که درگیر منازعات سیاسی شده‌اند. «و فردا کل دنیا» یک درام جنایی با مضامین عاشقانه است که مرزهای تعهدات یک نفر برای اعتقادات سیاسی‌اش را بیان می‌کند.
البته امسال به خاطر شیوع کرونا و بسته بودن سینماهای آمریکا فیلم‌ها به طور محسوسی از فضای اکران و بازخوردگیری دور ماندند. فیلم‌های مطرحی مانند تنت، مانک، اخبار دنیا و... در مسیر اکران فراز و فرود را تجربه کردند و برخی از آنان هنوز به نمایش درنیامدند. اما با نیم‌نگاهی به داستان‌ها و مضامین آنان می‌توان گفت که فضای کلی حاکم بر سینمای آمریکا در سال 2020 خلطی از عموم جریان‌های همیشگی فیلم‌های سینمایی آمریکا بود.

آریا بانو

نمایی از اخبار دنیا
فیلم‌های همجنسگرایانه که حتی در انیمیشن‌ها نیز سروکله آنها پیدا شد مانند آمونیت و دنیایی که می‌آید، فیلم‌های ضدجاسوسی و امنیتی مانند تنت و زمانی برای مردن نیست و حتی سرزمین سبز، برجسته‌سازی هالیوود با مانک، درام‌های امیدبخش مانند سرزمین خانه‌بدوش‌ها، فیلم‌های فانتزی و اساطیری مانند جهش‌یافته‌های جدید، نگهبانانی از دیرباز و آرتمیس فاول، فیلم‌های معترض مانند نامتعادل و دادگاه شیکاگو هفت و...

آریا بانو

نمایی از فیلم زمانی برای مردن نیست
بنابراین سینمای به ظاهر کمکار سال 2020 که تحت تأثیر کرونا واقع شده بود آنقدرها هم که به نظر می‌رسید کمکار نبوده و مانند سالیان قبل در مسیر تولیدمحتوا مشغول به ساخت‌اند. ناگفته نماند در کنار هالیوود به معنای نظام فیلمسازی، صنعت بزرگ سریال‌سازی نیز در رقابت جدی با فیلم قرار دارد. در کنار فیلم‌های یاد شده می‌توان فهرست بلندی را از سریال‌هایی که تا اینجای کار ساخته شده است نیز در نظر گرفت که به جریان‌های مذکور دامن می‌زنند.
به عنوان مثل سریال هالیوود در مسیر فیلم مانک نظام فیلمسازی هالیوود را بار دیگر برجسته می‌کند و تاریخچه آن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان فرهنگی و سیاسی آن احیا می‌کند. همین سریال و همینطور سریال آموزش جنسی مسأله همجنسخواهی را تبلیغ می‌کند.

آریا بانو

پوستر سریال هالیوود
سریال‌هایی مانند تاج در مسیر تبلیغ نظام سلطنتی انگلستان و کبیر در میسر تمسخر نظام سلطنتی تزار روس! همینطور در کنار سریال‌هایی مانند انقلاب و وستورلد می‌توان به سریال خانم آمریکا نیز اشاره کرد که در مورد اعتراضات زنان برای تصویب «اصلاحیه حقوق برابر» است. ماجرایی به شدت فمینیستی و معترضانه برای برابری زنان در مورد قوانینی مانند طلاق، مالکیت، اشتغال و...

آریا بانو

نمایی از خانم آمریکا با بازی کیت بلانشت
در هر حال همانطور که اشاره شد صنعت سرگرمی‌سازی در هالیوود با سناریو و نظام فکری و اندیشه‌ای همراه است و در این مسیر جریان‌های فکری را با نظر به جامعه و فرهنگ بررسی کرده و تولید می‌کند.
باید دید که اسکار پایان سال جاری به کدام یک از فیلم‌ها بها می‌دهد و چه سمت و سوی جدیدی برای ساخت در سال آینده الگو قرار می‌گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.banounews.ir/Fa/News/463158/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رفیق شبنم مقدمی در برنامه «همرفیق» کیست؟

گیر افتادن رامین در یخچال حمل گوشت!

تصاویری دیدنی از سریال «خوب، بد، جلف: رادیو اکتیو»

ماجرای درگیری امیر کربلایی زاده با خانمش!

چهره ها/ کیش گردی پسر و همسر بابک جهانبخش

داستان «گوزن ها» شاهکار مسعود کیمیایی در سال 1353

تیتراژ نوستالژیک برنامه کودک دهه شصت و هفتاد

ماجرای رد کردن خانه 400 متری با اجاره ختم قرآن توسط طلبه مشهدی!

دومین رقابت بازیگران باهوش و حرفه ای در فینال «شب های مافیا»

تیزر فیلم سینمایی زیرخاکی و قدیمی برای شب جمعه

ماجرای مد شدن بعضی کلمات در دهه های مختلف!

رونمایی از لوگوی سریال تازه کارگردان «پایتخت»

تیزر قسمت چهارم سریال جذاب «ملکه گدایان»

خوانندگی ستاره سابق پرسپولیس در برنامه «علی ضیا»

چهره ها/ هلیا امامی در سریال زیبای «از یاد رفته»

چهره ها/ ابراز علاقه سپیده خداوردی به خودش!

کدام بازیگر زن و مرد نقش معتاد را بهتر بازی کرده اند؟!

واکنش کارگردان «حکم تجدید نظر» به حذف فیلمش از رقابت جشنواره فجر

سرگرمی «هانا» نوه محمود پاک نیت و مهوش صبرکن

صحبت های «ایران درودی» درباره بخشیدن در اینستاگرام بهنوش طباطبایی

چهره ها/ مرحوم جمشید مشایخی در کنار مهران مدیری سال 1390

چهره ها/ عکس زیبا و هنری بازیگر زن سریال «هم گناه»

خبری خوش و امیدوارکننده برای عاشقان «هری پاتر»

ماجرای زندگی طلبه ای با 70 هزار تومان درآمد و خانه مخروبه!

چهره ها/ سوپراستار سینمای ایران در دوران کودکی

موسیقی زیبا بر روی سکانس های محبوب سینما

«قورباغه»؛ سریالی خط شکن برای جوانی که تلویزیون قانعش نمی کند!

چهره ها/ دورهمی خانواده «هادی» به صرف شام

چهره ها/ عکسی از «افسانه بایگان» در آستانه 60 سالگی

فیلم های مهمی که در جشنواره فجر امسال حضور ندارند!

چهره ها/ کی گفته سکوت نشانه رضایت است!؟

چهره ها/ سلفی بدون گریم و آرایش هانیه توسلی

بازی بهرام افشاری در تئاتر «جوجه تیغی» بر اساس زندگی خودش

ماجرای جالب ازدواج امام جماعت در کمتر از 12 ساعت!

سخت گیری «حامد بهداد» در کارگاه بازیگری اش!

انواع و اقسام آدم های بی فرهنگ از نگاه علی ضیا!

8 بازیگر کمدی که در نقش‌های جدی موفق ظاهر شدند

مهدی امینی خواه با سریالی تازه به تلویزیون می آید

جای خالی رقابت بدلکاران در جشنواره فیلم فجر هر ساله!

اگر کسی دنبال پول است، طلبه نشود!

چهره ها/ امروز بیننده برنامه نیمه نهایی «هشتگ عصر جدید» باشید

چهره ها/ هستی مهدوی در کنار فرزندان مهراب قاسم خانی

چهره ها/ دلتنگی «پریچهر قنبری» برای پدر و خواهری که دیگر نیستند

6 بازیگر معروفی که امسال برای سیمرغ بلورین می جنگند

پشیمانی بازیگر معروف هالیوود از بازی در نقش های برهنه

ماجرای پسر مهراد میناوند که سالهاست او را ندیده است!

تیزری خاطره انگیز و نوستالژی با سریال «وضعیت سفید»

مجری برنامه جنجالی تلویزیون اخراج شد؟

بهترین طرز برخورد با آدم های عصبی

هوآوی Nova 7 SE 5G مجهز به پردازنده جدید KIRIN 820E معرفی شد