آریا بانو

آخرين مطالب

چرا قطب‌زاده به اعدام محکوم شد؟ ری شهری: در ابتدا قصد داشتیم قطب زاده را از منجلاب نجات دهیم / او روی ترور امام پافشاری کرده بود سياسي

چرا قطب‌زاده به اعدام محکوم شد؟ ری شهری: در ابتدا قصد داشتیم قطب زاده را از منجلاب نجات دهیم / او روی ترور امام پافشاری کرده بود
  بزرگنمايي:

آریا بانو - طبق نوار‌هایی که از جلسات آقای قطب‌زاده در دست هست، مقارن با پیروزی‌های رزمندگان اسلام نامبرده پیشنهاد ترور حضرت امام را مطرح می‌نماید و امکاناتی از قبیل منزل و مبلغ 750 هزار تومان پول در این رابطه در اختیار قرار می‌دهد.

پنجشنبه 15 شهریور 1361، روزنامه‌های سراسری ایران در صفحه نخست خود، اما در ستون کناری خبر از اعدام صادق قطب‌زاده در شب قبل از آن [چهارشنبه 24 شهریور]دادند. همچنین روزنامه‌ها در همین روز رأی دادگاه را که توسط محمد محمدی ری‌شهری، رئیس دادگاه انقلاب ارتش، صادر شده بود به این شرح منتشر کردند:
حدود یک سال‌ونیم پیش که قطب‌زاده پس از چند روز دستگیری آزاد شد، اخباری مستند و گاه غیرمستند که حکایت از فعالیت ایشان علیه جمهوری اسلامی ایران می‌نمود، به دست می‌رسید. پس از دستگیری اعضای گروهک پاسر (پاسداران رژیم سلطنت) یکی از کسانی که با این گروه همکاری می‌کرد و در همین رابطه اعدام شد، به نام عسگر مهاجر در بازجویی‌هایی که در تاریخ 27 ر 3 ر 60 از وی انجام شد، معلوم شد که با آقای قطب‌زاده ارتباط داشته و آقای قطب‌زاده مشغول جذب افراد ناراضی مانند اوست. پس از دستگیری گروهک سلطنت‌طلب رضازاده، یکی از افراد این گروه به نام سرهنگ صیرفی که در همین رابطه اعدام شد، در بازجویی‌های تاریخ 5 ر7 ر 60 ضمن اعترافاتی از یکی از همکاران قطب‌زاده نقل می‌کند که قطب‌زاده همراه تعدادی نظامی می‌خوالهند حکومتی تشکیل دهند که او نخست‌وزیر باشد. نقل‌کننده این سخن یکی از محافظین قطب‌زاده بود که در رژیم سابق 17 سال از شاه مدفون حفاظت نموده و اکنون به جرم همکاری با گروه رضازاده به حبس دائم محکوم شده است.

به تدریج با پیگیری‌هایی که انجام می‌شد، فعالیت آقای قطب‌زاده علیه جمهوری اسلامی ایران قطعی‌تر می‌گردید تا این‌که تعدادی از عناصر نظامی و غیرنظامی که قطب‌زاده می‌خواست با آن‌ها همکاری کند (و در این رابطه مبالغ زیادی پول جهت جمع‌آوری افراد برای همکاری به آن‌ها داده بود.)
مسئولین را در جریان فعالیت گسترده و در رابطه با براندازی جمهوری اسلامی قرار دادند. اطلاعاتی که از این طریق می‌رسید، حاکی بود که جریان آقای قطب‌زاده یک مسئله ساده نیست، زیرا از نظر خارجی به بعضی از رژیم‌های مرتجع منطقه، عربستان و بعضی از کشور‌های غربی و در راس همه آن‌ها آمریکا متصل می‌شود و در داخل به تعدادی روحانی‌نما و در راس آن‌ها آقای شریعتمداری ربط پیدا می‌کند و روابطی با بعضی از خان‌های ایلات دارد و با بعضی در حال ارتباط است.
تا این‌جا این جریان اهمیت فوق‌العاده‌ای نداشت، زیرا از مرحله طرح و فرض و تصمیم کلی تجاوز نمی‌کرد و نیرویی هم که بخواهد با آن‌ها کاری انجام دهند، هرچند بسیار محدود و کوچک در اختیار اقای قطب‌زاده نبود (قابل ذکر است که تا این‌جا تعدادی از مسئولین جمهوری اسلامی تصمیم داشتند که وی را احضار نمایند و با اخذ اطلاعات وی در رابطه با همکاری داخلی و خارجی‌اش او را از این منجلاب نجات دهند) این جریان از آن‌جا به اهمیت نزدیک می‌شد که مقارن با شروع عملیات گسترده رزمندگان اسلام علیه رژیم صهیونیستی صدام و پاک‌سازی میهن اسلامی، آقای قطب‌زاده پیشنهاد‌های تندی از قبیل: ترور شخصیت‌های مسئول از جمله ترور فرمانده نیروی زمینی و ترور اعضای شورای عالی دفاع را مطرح نمود و از همکاران خود جدا می‌خواست که ترتیبی دهند و آن‌ها را ترور کنند. مهم‌تر از همه، طبق نوار‌هایی که از جلسات آقای قطب‌زاده در دست هست، مقارن با پیروزی‌های غرورآفرین رزمندگان اسلام نامبرده پیشنهاد ترور حضرت امام را مطرح و روی این مسئله سخت پافشاری می‌نماید و امکاناتی از قبیل: منزل و مبلغ 750 هزار تومان پول در این رابطه در اختیار قرار می‌دهد.
این جریان با تعدادی از مسئولین مطرح شد. لازم دانستند هرچه زودتر آقای قطب‌زاده دستگیر شود. دستگیری آقای قطب‌زاده به حسب ظاهر در آن موقع صحیح نبود، چون اگر مدتی تحت مراقبت قرار می‌گرفت، بسیاری از افراد توطئه‌گر شناسایی و همراه با او دستگیر می‌شدند، ولی، چون احتمال می‌رفت در رابطه با طرح ترور حضرت امام مسئله غیرقابل پیش‌بینی، پیش آید لذا دستگیری وی ضروری می‌نمود.
پس از دستگیری آقای قطب‌زاده کلیه اتهامات را مردود دانسته، ولی پس از اطلاع از این‌که مسئولین کشور در جریان بوده‌اند به جرم خویش اعتراف نمود. ولی آن‌چه توجه به آن ضروری است این است که آن‌چه در پرونده به آن اعتراف نموده شاید یک صدم مطالبی باشد که اطلاعات آن موجود است، ولی طبق همین اعترافات نامبرده مرتکب دو جرم گردیده که کیفر هریک از آن‌ها از نظر اسلام اعدام است:
1- طراحی توطئه براندازی جمهوری اسلامی ایران و اقدام عملی با تقسیم پول میان افراد جهت پیاده کردن منویات خود و اعزام نماینده برای هماهنگ نمودن کشور‌های خارج و جناح‌های مخالف داخل و دریافت کمک‌های اطلاعاتی و مالی.
2- دفاع وی در این مورد که «من نمی‌خواستم نظام جمهوری اسلامی را براندازم، بلکه می‌خواستم مسئولین کشور را عوض کنم و دولت را ساقط نمایم و جمهوری اسلامی واقعی را بنا کنم» از نظر دادگاه مسموع نیست، زیرا:
الف. – این بهانه‌ای بیش نیست که ادعا نمودن آن آسان و هرکس هر روز با این بهانه می‌تواند کودتا کند.
ب. – با مطالعه دقیق پرونده و در نظر گرفتن شخصیت آقای قطب‌زاده از نظر فساد‌های اخلاقی (که به عللی در کیفرخواست مطرح نشده) و مطالبی که در جلسات مختلف مطرح کرده برای این دادگاه محرز است که هدف وی براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده است.
ج. – از نظر حکم شرعی کسی که علیه حکومت جمهوری اسلامی قیام مسلحانه کند، محکوم به اعدام است و این عنوان در هر حال با طرح توطئه و اقدام عملی فوق‌الذکر بر آقای قطب‌زاده صادق است.
2- طرح توطئه برای ترور مسئولین رده اول کشور و در راس آن هم حضرت امام و اقدام عملی با در اختیار گذاشتن 750 هزار تومان پول و منزل و وعده به این‌که در روز عملیات تعدادی نظرات در این رابطه در اختیار خواهم گذاشت؛ و دفاع وی در این مورد که من می‌خواستم در جلسات بعد با ترور امام مخالفت کنم، مسموع نیست زیرا: اولا دلیلی برای اثبات این مدعی ندارد، ثانیا هرکس می‌دذاند که تا امام در میان امت باشد هیچ توطئه‌ای به ثمر نمی‌رسد. ثالثا نوار و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که به طور قطع او طرح شهادت امام را داشته و در این رابطه وارد اقدام هم شده، ولی با عنایت الهی و در جریان بودند مسئولین کشور موفق نشده است. با عنایت به مطالب فوق‌الذکر آقای قطب‌زاده به عنوان باغی و به عنوان یکی از مصادیق بسیار روشن مفسد محکوم به اعدام است.
رئیس دادگاه انقلاب ارتش – محمدی ری‌شهری
رای دادگاه برگرفته از روزنامه اطلاعات، 25 شهریور 1361، ص. 2.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از تولد حسن روحانی تا زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب؛ امروز در تاریخ روز مهمی است

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟

دکتر مصدق: آقا چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؟!

ترور مهمی که تلویزیون سانسورش کرد!

تصویر بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حال انجام عمل جراحی چشم!

دستگیری تیم تروریستی در نزدیکی دفتر علم الهدی امام جمعه مشهد!!

اطلاعاتی که خاشقچی در سال 1377 درباره اسامه بن لادن ارائه کرد

توجه به سازمان‌های مردم نهاد، برنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است

14 نکته درباره تعدد زوجات یا چندهمسری از نگاه علی مطهری

معاون رییس جمهوری وارد تبریز شد

عجیب ترین توئیت ترامپ درباره ایران شب گذشته منتشر شد

اولین تصاویر منتشر شده از داخل نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز!

جاماندگان دریافت بسته های حمایتی دولت چه کنند؟!

بشار اسد و خانواده اش در رستورانی در دمشق خبرساز شدند!

لاریجانی: لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان به مجلس ارائه شود

دستور ویژه رئیسی رییس قوه قضائیه درباره احکام پرونده‌ های اخیر!

مشروح محاکمه محمدعلی نجفی | اعتقاد نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد

از قیام بابک خرمدین تا قحطی تبریز بعد از خروج دموکراتها/ آیا آذربایجانی‌ها ترک هستند؟

نظر رهبر درباره چند همسری و تعدد زوجات چیست؟!!

آزادی شبنم نعمت زاده دختر وزیر تا 3 روز آینده!!؟

توضیح علی مطهری نماینده مردم تهران درباره ویدئوی جنجالی اش!!

مقامات بلندپایه ایران اهل کجا هستند؟ | از رهبر انقلاب تا حسن روحانی!

نامه «زرآبادی» به وزریران کشور و اطلاعات برای ورود به برگزاری کارگاه چند همسری

نوبخت: وزیر بهداشت قبلی کم‌ تجربه بود

بررسی تخلفات دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد در مجلس

حمله به کنسولگری ایران در کربلا و تجمع اغتشاشگران در اطراف آن!!

پاسخ رهبر انقلاب به سوال «ازدواج با شخص بی‌نماز»

جعبه‌ سیاه پرونده بابک زنجانی به 20 سال حبس محکوم شد!!

تصویری از دونالد ترامپ که در فضای مجازی جنجال به پا کرد!!

باجناق رضا شاه و سرنوشت عجیب او بعد از پیروزی انقلاب!!

سرکرده جدید داعش کیست؟ | ژنرال بی‌لشکر!!

خاطره عسگر اولادی از دیدارش با امام خمینی (ره) در پاریس !

اعظم طالقانی دختر آیت الله طالقانی درگذشت!

ساعت گران قیمت کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی خبرساز شد!!

افشای اسرار زندگی ابوبکر بغدادی سرکرده داعش از زبان باجناقش!!

مقایسه وضعیت ترامپ و اوباما هنگام تماشای کشتن 2 تروریست

ترامپ با همسرش ملانیا بعد از تعریف ماجرای قتل ابوبکر بغدادی ، کجا رفت!؟

باجناق ابوبکر البغدادی رهبر داعش که او را لو داد!!

کشته شدن ابوبکر بغدادی سرکرده داعش به روایت ترامپ | مثل یک سگ مرد!!

ابو عزرائیل عراقی با انتشار این عکس خبر ترورش را تکذیب کرد!!

جزئیات سقوط هواپیمای حامل فرماندهان جنگ در 1360 به روایت یک شاهد عینی / پس از صدای انفجاری بلند، همزمان سیستم برق هواپیما قطع شد

برگزیت چه تاثیری در مناسبات لندن با تهران می‌گذارد؟

مشارکت سیاسی زنان تنها محدود به شرکت در انتخابات نمی‌شود

سوتی اردوغان در دیدار با پوتین مقابل خبرنگاران سوژه شد!!

رحمانی فضلی: بخشنامه تفکیک زن و مرد در ادارات وجود ندارد

جلسه دادگاه دختر نعمت زاده | چه کسی برای کمک به شبنم نامه می‌نویسد!؟

اولین تصاویر همسر حاکم دبی پس از فرار به لندن!!

اعلام نظر نهایی کارشناسان درباره پرونده نجفی و قتل میترا استاد!!

لاریجانی رئیس مجلس چرا با پرواز اختصاصی از صربستان برگشت!!؟

رئیس جمهور فرانسه بالاخره خواسته‌های جلیقه زردها را پذیرفت!!