آریا بانو

آخرين مطالب

عراق چگونه در اواخر دوران جنگ، در رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کرد ایران را مقصر جلوه دهد؟ گوناگون

عراق چگونه در اواخر دوران جنگ، در رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کرد ایران را مقصر جلوه دهد؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - عراق مدعی است ایران به دنبال ایجاد آشوب در عراق بوده و از گروه مخالف عراقی-کردی بارزانی در ایران میزبانی و به آنها کمک کرده است، بصورت یکجانبه از توافقنامه ایران وعراق در سال 1979 بر سر شط العرب خارج شده و بارها به قلمروی عراق حمله کرده است.

سفارت آمریکا در ایتالیا در گزارشی به تاریخ پنج‌شنبه، 3 شهریور 1367 تلاش‌های عراق برای مقصر جلوه دادن ایران در ماجرای جنگ 8 ساله را روایت کرده است.
متن این سند که ویکی لیکس آن را منتشر کرده، در زیر آمده است:
موضوع سند: مقصر جنگ خلیج فارس: عراق هزینه تبلیغات برای حمایت از خود را می‌دهد
طبقه بندی: غیرمحرمانه
پنج شنبه 17:03 دقیقه بیست و پنجم آگوست 1988
از: سفارت آمریکا در ایتالیا
به: وزیر امورخارجه و سفارتخانه‌های آمریکا در منطقه
حمایت از موضع عراق
*دولت عراق هزینه یک تبلیغ نیم صفحه را داده است که در شماره روز 25 آگوست نشریه محافظه کار «ال مساگرو» با عنوان «ایران-عراق: چه کسی جنگ را آغاز کرد» منتشر شد. در این تبلیغ عراق یک سری از موارد نقض (توسط ایران) و تخاصم‌های نظامی آنها علیه عراق در سال‌های 1979 و 1980 مطرح شده است که نهایتاً به روز 22 سپتامبر و زمانی منتهی می شود که «عراق مجبور به استفاده از حق خود برای دفاع مشروع شد». این بیانیه عراق تأکید می کند که با وجود پذیرش دوستانه حکومت [امام] خمینی توسط عراق، ایران مدعی حق خود در صدور انقلاب با استفاده از زور شده و عراق را به عنوان اولین هدف خود انتخاب کرد. عراق مدعی است ایران به دنبال ایجاد آشوب در عراق بوده و از گروه مخالف عراقی-کردی بارزانی در ایران میزبانی و به آنها کمک کرده است، بصورت یکجانبه از توافقنامه ایران و عراق در سال 1979 بر سر شط العرب خارج شده و بارها به قلمروی عراق حمله کرده است.
نکته: با توجه به برنامه‌ریزی مذاکرات مستقیم آتی میان ایران و عراق، به نظر می‌رسد عراق به دنبال تبلیغ روایت خود از شروع جنگ است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield