آریا بانو

آخرين مطالب

جان باختگان تب کریمه دو رقمی شد؛ سیستان و بلوچستان در تیر رس خطر اجتماعي

جان باختگان تب کریمه دو رقمی شد؛ سیستان و بلوچستان در تیر رس خطر
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
جان باختگان تب کریمه دو رقمی شد؛ سیستان و بلوچستان در تیر رس خطر
k ١٢
١
فارس / معاون بهداشت سازمان دامپزشکی گفت: از میان 104 نفر مبتلا به تب کریمه کنگو در 14 استان درگیر، 10 نفر جان دادند.
کریم امیری معاون بهداشت سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال نسبت به سال گذشته موارد ابتلا و فوتی بیشتر شده است و 14 استان درگیر این بیماری شده‌اند.
وی ادامه داد: بیشتر مواردی که اتفاق افتاده در استان سیستان و بلوچستان بوده است که از میان 104 مبتلا 44 نفر از استان سیستان و بلوچستان بوده‌اند و از 10 مورد فوت نیز 8 نفر در این استان هستند.
امیری علت ابتلا به این بیماری در سیستان و بلوچستان را قاچاق دام از مرزهای شرقی کشور یعنی ورود و خروج دام به صورت غیرمجاز دانست و گفت: این ورود و خروج بدون هیچ ضابطه‌ای صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: در افغانستان و پاکستان دام از ایران ارزان‌تر است و برای عید قربان قاچاق آن به داخل کشور افزایش یافته است.
معاون سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال سیل اول سال، اکوسیستم را تغییر داده و «کنه» را که عامل انتقال بیماری است افزایش داده بر همین اساس در استان‌هایی چون اردبیل و گیلان موارد ابتلا افزایش داشته و در هر یک از این استان‌ها یک مورد فوتی گزارش شده است.
امیری افزود: با خنک شدن هوا شیوع این بیماری کاهش می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود تعداد مبتلایان از 120 نفر عبور نمی‌کند.
وی خاطر نشان کرد: یکی از راه‌های پیشگیری جلوگیری دامداران از شیوع کنه‌هاست، از طرف دیگر دام‌های مبتلا به هیچ وجه نباید ذبح و مورد مصرف قرار گیرد، بر همین اساس افراد به هیچ وجه نباید گوشت دام‌هایی را که در غیر از کشتارگاه ذبح می‌شود مورد استفاده قرار دهند.
امیری گفت: کسانی که در کشتارگاه فعالیت می‌کنند هم در معرض خطرند و باید آموزش‌هایی را که دیده اند برای عدم ابتلا به کار گیرند، البته دام اگر مبتلا به این بیماری باشد با نگهداری 24 ساعته پس از کشتار این ویروس از بین می‌رود، بنا بر این گوشت‌های خروجی کشتارگاه‌ها هیچ مشکلی ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield