آریا بانو

آخرين مطالب

زنان فرانسوی، قربانی خشونت خانگی زنان جهان

زنان فرانسوی، قربانی خشونت خانگی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران - طبق آمار وزارت کشور فرانسه، هر سه روز، یک زن در این کشور قربانی خشونت خانگی می شود و از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از یکصد زن فرانسوی در همین ارتباط جان باخته اند.

شبکه تلویزیونی «فرانس 24» امروز( سه شنبه) با اعلام این خبر افزود: در میان بیش از یکصد مورد زن کشی خانگی در فرانسه از آغاز سال میلادی جاری تاکنون که به دست یکی از بستگان یا نزدیکان مرد خود صورت گرفته، دولت فرانسه، کنفرانسی را مربوط به خشونت خانگی از امروز برگزار کرد اما منتقدان آن را "بیهوده" می خوانند و تاکید دارند دولت باید کارهای بیشتری در این زمینه انجام دهد.
«مارلن شیاپا» وزیر برابری جنسیتی (برابری زنان و مردان) فرانسه اعلام کرده که هدف از برگزاری این کنفرانس کاهش 220 هزار واقعه خشونت جسمی و یا جنسی زناشویی است که سالانه در این کشور به وقوع می پیوندد.
وزارت کشور فرانسه در سال 2018 تعداد 121 قتل زنان در نتیجه خشونت خانگی را در این کشور اعلام کرد.
شیاپا از برگزاری 91 نشست محلی تاکنون در مورد خشونت خانگی در سراسر کشور خبر داده و گفته قصد دارد وزرا و اعضای بیشتری از کابینه اعم از «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر و وزرای دادگستری، کشور، آموزش و مسکن را برای مقابله با این مساله بسیج کند.
فرانس 24 افزود: با این حال، این رویداد انتقاد شدیدی از سوی فعالان را برانگیخته که عمده آنها از کمبود بودجه اختصاص داده شده برای مقابله با خشونت خانگی انتقاد می کنند.
بر اساس برآوردها، برای جلوگیری از خشونت علیه زنان یک میلیارد یورو نیاز است و این در حالیست که وزیر برابری جنسیتی فرانسه روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد "صندوق ویژه" فقط یک میلیون یورو برای انجمن های میدانی فعال در این زمینه اختصاص داده است.
بودجه «مسخره» برای حقوق زنان
فمینسیت برجسته و نماینده مجلس از حزب فرانسه تسلیم ناپذیر (حزب سیاسی سوسیالیست دموکراتیک و پوپولیست چپگرا) به شبکه رادیویی "فرانس اینفو" گفته که این روزها در مورد همه چیز کنفرانس برگزار می کنیم اما همگی بی معنا هستند.
«کلمانتین اوتن» (Clémentine Autain) می گوید: شما تصور می کنید که آنها فقط گفت وگو می کنند تا واقعیت را بپوشانند و این بدان معناست که هیچ جایی اعتبار کافی برای مقابله با این مساله هزینه نمی شود.
به گفته وی، بودجه اختصاص داده شده به حقوق زنان کاملاً مسخره است، فقط یک درصد از هزینه های عمومی است و نمی توانیم یا این پول کاری انجام دهیم.
"یورو نیوز" هم در این ارتباط گزارش داد: وزیر برابری زنان با مردان در دولت فرانسه وعده داده که تصمیم های مهمی در جریان کنفرانس روز سه شنبه از سوی دولت اعلام خواهد شد.
این در حالیست که فعالان حقوق زنان از دولت فرانسه انتقاد می کنند که بودجه کافی برای مقابله با خشونت های خانگی اختصاص نمی دهد.
گروهی از این فعالان روز یکشنبه با در دست داشتن پلاکاردهایی که نام زنان قربانی خشونت های خانگی بر روی آن نوشته شده بود در پاریس تظاهرات کردند.
وزیر برابری زنان و مردان فرانسه دو ماه پیش از برگزاری یک نشست سراسری از ماه سپتامبر تا نوامبر امسال در زمینه خشونت خانگی خبر داده بود؛ زمانی که تعداد زنان قربانی خشونت خانگی در این کشور 75 نفر در مقایسه با 100 نفر کنونی بود.
«نیکول بلوبه» (Nicole Belloubet) وزیر دادگستری فرانسه پیشتر به شبکه تلویزیونی "ب.اف.ام" گفته بود دولت به قدر کافی و بویژه سریع با پدیده زن کشی مقابله نمی کند.

در اوایل ماه ژوئیه بدنبال انتشار آمار تعداد زنانی که در فرانسه به دست همسران کنونی و یا سابق خود به قتل رسیده بودند، رئیس جمهوری فرانسه در توئیتی از زنان فرانسوی عذرخواهی کرد.
«امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه با انتشار اسامی این زنان در صفحه فیس‌ بوک خود نوشت: "خانم‌ها من از شما عذر می‌خواهم. جمهوری فرانسه نتوانست بخوبی از شما محافظت کند."
یکی از دلایل پیروزی مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری، وعده "پایان دادن به خشونت علیه زنان" بود اما با رشد شدید خشونت‌های مرگبار علیه زنان، فعالان حقوق زنان خواستار دخالت دولت و پایان دادن به آنچه که "قتل عام" خواندند، شدند.
در سال 2017 میلادی، 130 زن توسط همسر یا شریک زندگی خود در فرانسه کشته شدند. این آمار نسبت به 123 زن کشته شده در سال 2016 افزایش نشان می‌دهد. سال 2018 این رقم به 121 نفر رسید و در سال میلادی جاری که سه ماه دیگر به پایان می رسد رقم زنان قربانی خشونت خانگی به یکصد نفر رسیده است.
وزیر برابری جنسیتی فرانسه چندی پیش از تدوین طرح پیش نویس قانون توانمندسازی اقتصادی زنان که برای تصویب در سال 2020 برنامه ریزی شده، در این کشور خبر داد.
1071


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield