آریا بانو

آخرين مطالب

آیا کسی که الماس ندارد، نباید زن بگیرد؟! خانواده

آیا کسی که الماس ندارد، نباید زن بگیرد؟!
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آیا کسی که الماس ندارد، نباید زن بگیرد؟!
١١١
٠
خراسان / طرز فکر «احسان حدادی» که در 35 سالگی گفته: «اگر در مسابقات اخیر اول بشم و الماس‌ها رو ببرم، زن می‌گیرم» یک ایراد اساسی دارد!
دارنده مدال نقره المپیک و قهرمان جهان و آسیا که چند روز دیگر در مسابقات فینال دایموند شرکت خواهد کرد، در صفحه اینستاگرامی‌اش وعده جالبی داده و نوشته: «... هر فردی اول بشه تو فینال، بهش کلی الماس میدن. منم اگر اول بشم و الماس رو بگیرم، اولین کاری که می‌کنم، میرم زن می‌گیرم...». هرچند شاید این جمله بیشتر بار طنز و شوخی داشته باشد اما هستند جوان‌هایی که در پاسخ به این سوال که «چرا ازدواج نمی‌کنی؟»، می‌گویند هر وقت خودرو یا خانه خریدم یا به عبارتی دیگر، پولدار شدم ازدواج خواهم کرد. در ادامه نگاهی روان‌شناسانه به همین موضوع خواهیم داشت.
این طرز فکر غیرمنطقی است
یکی از مسائل رایجی که از بعضی دختر و پسرهای دم‌بخت پرسیده می‌شود، این است که چرا هنوز ازدواج نکردی؟ هر فردی هم با توجه به طرز فکر خودش پاسخ این سوال را می‌دهد و دلایل خودش را بیان می‌کند. باید پذیرفت که در بعضی مواقع، تعدادی از این دلایل عقلانی و منطقی است اما تعدادی دیگر غیر عقلانی و رویایی است. ما برای ازدواج که مهم ترین رویداد زندگی هر فرد است، باید عقل را سرلوحه کارمان قرار دهیم. طرز فکر «احسان حدادی» که گفته «اگر اول بشم و الماس ببرم، بعدش زن می‌گیرم» یکی از دلایل غیرمنطقی است. به عبارتی دیگر، آیا فردی که الماس ندارد، نباید زن بگیرد؟! به نظر شما، پسری با چنین طرز فکری معنی واقعی ازدواج را فهمیده است؟
2 دلیل اصلی داشتن چنین طرز فکری
این نوع طرز فکر می‌تواند دو دلیل اصلی داشته باشد: 1- مقایسه کردن: ما گاهی با مقایسه خود با دیگران و اطرافیان، مراحل ازدواج‌مان را به تاخیر می‌اندازیم. به طور مثال، این‌که فلان نفر این چیزها را دارد و ازدواج کرده پس من هم باید به این چیزها دست پیدا کنم و بعد ازدواج می‌کنم، مقایسه‌ای اشتباه و دردسرساز است. 2- زیاده‌خواهی: بعضی افراد خواسته‌های زیادی از زندگی دارند و هیچ‌گاه به آن چه دارند، قانع نیستند. این زیاده‌خواهی و طمع باعث می‌شود ما از آن چه داریم، لذت نبریم و همیشه دنبال چیزهایی باشیم که نداریم.
داشتن الماس ضامن خوشبختی در زندگی مشترک نیست
باور کنید ارزش و پایداری ازدواج و زندگی‌مشترک به داشتن الماس و خودرو و خانه گران قیمت نیست بلکه به تفاهم و هم‌کفو بودن است و به این‌که شما درک متقابل داشته باشید. یک ازدواج سالم و مستحکم به بخت و اقبال یا عشق مربوط نیست بلکه نیاز به تلاش و سازگاری دارد. زوج‌های خوشبخت، قبل، حین و بعد از ازدواج می‌دانند از زندگی چه می‌خواهند و چطور باید به این خواسته‌ها برسند. وقتی آدم‌ها تکلیف‌شان با خودشان روشن باشد، در انتخاب شریک زندگی هم دقیق‌تر عمل می‌کنند و زندگی را از روی برنامه و نقشه‌ای که در ذهن‌شان دارند، پیش می‌برند. زندگی مشترک اگر سالم باشد، موجب رشد، پیشرفت و شادابی زن و شوهر می‌شود. در غیر این صورت، موجب بروز آسیب‌های مخرب روانی، اقتصادی و عاطفی برای آن‌ها می‌شود.
3 اصل داشتن زندگی مشترک سالم
زندگی مشترک سالم دارای سه اصل مهم «انتخاب سالم»، «ایجاد پی و شالوده مستحکم» و «حفاظت و تلاش برای حفظ زندگی‌مشترک» است. درباره اصل انتخاب سالم که موضوع این مطلب هم بود باید بدانید که این انتخاب باید آگاهانه، آزادانه و خودخواسته باشد. انتخاب آگاهانه بدین معنی است که از روی آگاهی و سلامت روانی باشد. آگاهی به معنای داشتن شناخت و دانش و اطلاعات صحیح است. انتخاب آزادانه و خودخواسته یعنی این که ما کاملا آزادانه خودمان برای خود انتخاب کنیم.
در پایان آقای حدادی و افرادی که طرز فکری شبیه به حرف او دارند، به جای تکیه بر الماس‌ها بهتر است امیدشان به خدا باشد و با یاد خدا و توکل، ازدواج را به زمانی بعد از دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگ و پول زیاد موکول نکنند.
نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی | مشاور خانواده


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield