آریا بانو

آخرين مطالب

شخصیت امروز ما تا چه حد از رفتارهای والدین مان تأثیر گرفته؟ خانواده

شخصیت امروز ما تا چه حد از رفتارهای والدین مان تأثیر گرفته؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
شخصیت امروز ما تا چه حد از رفتارهای والدین مان تأثیر گرفته؟
٢٢٧
٠
روزیاتو / چه پدر و مادرتان بهترین دوستان شما بوده اند و چه چندان صمیمیتی با آن ها نداشته اید، رابطه ی شما با پدر و مادرتان روی آنچه که امروز هستید تأثیر داشته است. این دست کم چیزی است که زیگموند فروید، پدر علم روانکاوی، به آن معتقد بود. طبق نظریه ی فروید، شخصیت ما در دوران بزرگسالی از تجارب سال های اولیه ی کودکی مان شکل می گیرد. بررسی های بی شمار و تحقیقات بالینی گسترده ای نشان داده میان رفتارهای والدین در دوران کودکی فرزندشان و نحوه ی رفتار فرزند در دوران بزرگسالی خود ارتباط وجود دارد. طبعاً بعضی رفتارها تأثیر مثبتی بر ما داشته اند و از ما انسان بهتری ساخته اند و در مقابل، بعضی رفتارها اثرات مخربی بر شخصیت ما گذاشته اند.
در ادامه می خواهیم ببینیم شخصیت امروز ما چه تأثیری از رفتارهای والدین مان گرفته.
1- اگر پدر و مادرتان شما را وادار به انجام کارهای خانه می کردند، احتمالاً حالا در به عهده گرفتن وظایف خودجوش عمل می کنید
اگر پدر و مادرتان دائماً شما را به خاطر مرتب نکردن رختخواب تان سرزنش می کردند، باید بدانید که آن ها در واقع لطف بزرگی به شما کرده اند.
فرزندانی که کار خانه انجام می دهند، بعدها در دوران بزرگسالی در محل کار خود مسئولیت بیشتری به عهده می گیرند، به جای آنکه منتظر شوند تا وظایف به آن ها محول شود. به علاوه، این افراد همکاری بهتری با همکاران خود دارند و می توانند بهتر با آن ها همدلی کنند.
انجام کارهای خانه در دوران کودکی حتی می تواند از شما آدم شادتری در آینده بسازد.
بچه ها وقتی مجبور به انجام کارهای خانه، مثل بیرون گذاشتن کیسه ی آشغال یا مرتب کردن اتاق خود می شوند، متوجه می شوند برای اینکه بتوانند بخشی از جریان زندگی باشند باید امور مربوط به زندگی را انجام دهند و این مسأله فقط مربوط به شخص آن ها و نیازی که در آن لحظه دارند نمی شود، بلکه آن ها بخشی از یک اکوسیستم، خانواده و محل کار هستند.
2- اگر پدر و مادرتان مهارت های اجتماعی را به شما یاد داده باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که حالا تحصیلات دانشگاهی و شغل پردرآمدی داشته باشید
تحقیقی بر روی بیش از 700 کودک آمریکایی به مدت 20 سال نشان داد در مواردی که والدین به فرزندان خود در دوران کودکی مهارت های اجتماعی را آموزش داده بودند، مثل اینکه چطور به هم سن و سالهای خود کمک یا با آن ها همکاری کنند، احتمال بیشتری وجود داشت که آن فرزندان تا سن 25 سالگی از تحصیلات دانشگاهی و شغل تمام وقت برخوردار شده باشند.
آن هایی که فاقد مهارت های اجتماعی بودند احتمال اعتیاد به الکل و دستگیری در آن ها بیشتر بود.
3- اگر پدر و مادرتان به شما دروغ مصلحتی می گفتند، ممکن است این مسأله باعث شده باشد در دوران بزرگسالی در اعتماد به دیگران دچار مشکل شده باشید
والدینی که به کودک خود دروغ می گویند تا مبادا او اذیت شود یا خودشان مجبور به توضیح و درگیر یک مکالمه ی سخت با کودک شان شوند، ممکن است با این کار به فرزند خود بیشتر صدمه بزنند تا اینکه در حق او خوبی کنند.
گفتن دروغ مصلحتی به فرزند خود برای محافظت از او در برابر که واقعیت هایی از زندگی که ممکن است ترسناک باشند، می تواند ناخواسته باعث تخریب رابطه ی میان والدین و فرزند شود. چون وقتی کودک به حقیقت پی ببرد، ممکن است احساس کند که نمی تواند به پدر و مادرش اعتماد کند که از او محاظت کنند.
4- اگر پدر و مادرتان نگرش منفی ای نسبت به بدن خود داشتند، احتمال بیشتری وجود دارد که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید
بعضی والدین اظهار نظرهای منفی ای درمورد ظاهر خود دارند اما کودک خود را تشویق می کنند نگرش مثبتی به بدن خود داشته باشد. حتی در چنین حالتی هم این کار منجر به از بین رفتن اعتماد به نفس در فرزند آن ها می شود.
وقتی کودک دائماً از پدر و مادر خود بشنود که کسی را چاق خطاب می کنند یا در مورد ظاهر دیگران اظهار نظر می کنند، این مسأله باعث می شود در مورد اینکه چه نوع ظاهری بهتر از بقیه است ذهنیت خاصی در کودک شکل بگیرد.
5- اگر پدر و مادرتان توقع بالایی از شما داشتند، احتمالاً عملکرد بهتری دوران مدرسه داشتید
تحقیقی در سال 2015 نشان داد کودکانی که والدین شان انتظار داشتند آن ها به دانشگاه بروند، در مقایسه با کودکانی که والدین شان انتظارات کمی از آن ها داشتند، عملکرد بهتری در تست ها داشتند. این مسأله هم در مورد خانواده های ثروتمند صدق می کرد و هم درمورد خانواده های کم درآمد.
6- اگر مادرتان دیپلم یا تحصیلات دانشگاهی دارد، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم همینطور باشید
تحقیقی در سال 2014 نشان داد کودکان مادران نوجوانی که موفق نشده بودند دوران مدرسه را به پایان برسانند، احتمال گرفتن دیپلم یا رفتن به دانشگاه در آن ها کمتر بود.
7- اگر مادرتان دائماً مضطرب بوده، احتمال بیشتری وجود دارد که در درس ریاضی ضعیف بوده باشید
مدت زمانی که والدین با کودک خود، بین سنین 3 تا 11 سالگی می گذرانند تأثیر اندکی روزی وضعیت تحصیلی و عاطفی فرزند آن ها در دوران بزرگسالی دارد، اما وضعیت روحی پدر و مادر (به ویژه مادر) تأثیر چشمگیری بر این مسأله دارد.
تحقیقی در سال 2015 نشان داد وقتی مادر مضطرب، دچار کمبود خواب، یا عصبی باشد، این مسأله می تواند منجر به مشکلات رفتاری و عاطفی در فرزند او و همینطور کم شدن نمره ی امتحان ریاضی او شود.
8- اگر زن هستید و مادرتان شاغل بوده، احتمال بیشتری وجود دارد که در مقایسه با دیگر زن ها درآمد بیشتری داشته باشید
تحقیقی در آمریکا نشان داد دخترانی که مادران آن ها بیرون خانه کار می کنند، در مقایسه با دختران مادران خانه دار، 23 درصد بیشتر درآمد دارند. به علاوه، آن ها نسبت به سایر دختران، تحصیلات دانشگاهی بیشتری دارند و بیشتر در پست های مدیریتی فعالیت می کنند.
9- اگر مادرتان در دوران نوزادی شما عشق و توجه زیادی به شما داده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که عملکرد بهتری در مدرسه داشتید
تحقیقی در سال 2017 نشان داده اگر در حدود 3 سالگی کودک، والدین محیطی پر از عشق برای کودک خود به وجود آورند، فرزند آن ها در دوران مدرسه نمرات بهتری کسب خواهد کرد.
10- اگر پدر و مادرتان به شما یاد داده باشند که احساسات خود را بیان کنید، احتمال کمتری وجود دارد که از همسر خود طلاق بگیرید
اگر والدین به فرزند خود یاد دهند که چطور احساس خود را توصیف کند یا از کلمات برای بیان احساسات خود استفاده کند، فرزند آن ها در دوران بزرگسالی در روابط عاشقانه ی خود بهتر قادر به گفتگو با شریک عاطفی خود خواهد بود.
اشکال مختلف گفتگو اغلب، از طریق مشاهدات و تجربه هایی شکل می گیرند که به طور مستقیم از اولین الگوهای خود (مثل پدر و مادر) در دوران کودکی داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال روز طبیعت را اینگونه در خانه برگزار کنید

میزان عشق متولدین هر ماه و سرعت عاشق شدن آنها

بوسه الناز شاکردوست بر جام ، از آشپزی در منزل تا سواری از کالسکه سیندرلا

توصیه مهران مدیری به زندانیان فراری

کارگردان سینما بر اثر کرونا درگذشت

چهره ها/ شتاب ارسطو برای نجات حاج نقی از طناب دار

طنز تلخِ مهران مدیری درباره افراد فرصت‌طلب

سکانس برتر/ نقی جوگیر می‌شود!

تیکه سریال «پایتخت» به شعار تدبیر و امیدِ دولت

شوخی کاربران ایرانی با پتر چک و اسم ستاره سریال «پایتخت»

چهره ها/ نانچیکو کشیدن نقی!

توصیه مدیری برای برگزاری 13 بدر روی پشت بام!

خاطرات بهبود از اسارت در سومالی

راه‌اندازی پویش «مقابله با کرونا، فرصتی برای همدلی با سالمندان»

آزادراه تهران - شمال مسدود شد

توجیهات عجیب متخلفان طبیعت گردی

جشن تولد وسط خیابان، در روزهای کرونایی

مرگ سفید و سرخ نشانه های آخرالزمان

از شما/ کلم پلو باسالادشیرازی

از شما/ شام بروبچ گپ باحال

از شما/بفرمایید

از شما/پیتزا خونگی ما

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در روستاهای بخش مرکزی ری

چهره ها/ حالِ غم‌آلود امیرمهدی ژوله برای مادربزرگش

سکانس‌های شاد فیلم‌های ایرانی با صدای حجت اشرف‌زاده

چهره ها/ عکس بهاری دخترِ شاهرخ استخری

سوتی انتخاباتی سریال «پایتخت»

مروری بر مجموعه «پایتخت 6»؛ یک «معمولیِ» خاص

چهره ها/ رویش گل و گربه روی سر خانم بازیگر!

رویارویی بهبود و رحمت در تصورات فهمیه

رحمت و همسر جدیدش در تدارک عروسی

تعقیب و گریز گشت پلیس برای دستگیری سارق وانت مزدا

دستور العمل وزارت علوم برای اتمام سال تحصیلی دانشگاه ها

قاتل سه عضو خانواده قلعه‌گنجی دستگیر شد

من قالیچه سلیمانم تقدیم به همه مدافعان سلامت

مارمولک پخته یا حلزون برشته!

تلاوت زیبا و دلنشین سوره طارق‌

من به ایجاد داعش کمک کردم!

جاسوسه‌ای که برای نجات خود زبانش را سوراخ کرد!

آموزش ناب ترین کوکو سیب زمینی ساندویچی با دستور زیر خاکی

از شما/رولت مرغ روژین پز😋

از شما/شام مامان پز

از شما/هویج

از شما/ شعله زرد

از شما کاپ کیک خیس

از شما/ اشپزی

از شما/خورشت قیمه من

از شما/فلافل خونگی

از شما/عدس پلوی مجلسی

طرز تهیه خامه شکلاتی آسان برای تزیین انواع کیک و کاپ کیک