آریا بانو

آخرين مطالب

ابتکار: در زمینه عدالت جنسیتی هنوز خلاء داریم سياسي

ابتکار: در زمینه عدالت جنسیتی هنوز خلاء داریم
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
ابتکار: در زمینه عدالت جنسیتی هنوز خلاء داریم
١٠٥
٠
ایرنا / معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده عدالت را شعار محوری انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: با وجود این شعار و هدف‌گذاری درست، در زمینه تحقق عدالت جنسیتی هنوز خلاء داریم.
معصومه ابتکار افزود: به دلایلی زنان در بهره‌مندی از بسیاری از خدمات عقب مانده‌اند ولی در برنامه ششم توسعه روش‌ها و اهدافی برای جبران آن پیش بینی شده است.
وی مصداق عدالت سیاسی را مشارکت در تعیین سرنوشت، مصداق عدالت اقتصادی خلق ثروت و عدالت جنسیتی را از مصادیق عدالت اجتماعی برشمرد و بیان کرد: در زمینه تحقق عدالت اجتماعی در کشور هنوز خلاء مشاهده می‌شود و نیاز به کار بیشتری است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به موفقیت زنان در بحث آموزش و به خصوص آموزش عالی در سال‌های اخیر افزود: با این حال در خیلی از زمینه‌ها عقب ماندگی داریم و تاثیر آن را در آسیب‌های اجتماعی و خانواده و به خصوص در توسعه اجتماعی می‌بینیم.
وی همچنین عدالت را مفهومی چند وجهی دانسته و با بیان این که تحقق عدالت از جمله آرمان‌های نگاه انقلابی و ولایی در ایران است، اظهار کرد: دولت قصد کار و تلاش برای مردم بر مبنای عدالت و باورهای دینی را دارد.
ابتکار با اشاره به محور بودن ارزش‌های دینی و الگوی توسعه اسلامی در همه برنامه‌های توسعه کشور اظهار کرد: بر این اساس لازم است که ما برای تحکیم نهاد خانواده و نیز زنان کار کرده و زمینه حضور زنان را در فضاهای ورزشی و تفریحی مناسب سازی شده فراهم کنیم.
وی از کاهش دختران بازمانده از تحصیل به زیر چهار درصد خبر داد و گفت: باید تلاش کنیم که این آمار به صفر برسد چون تحصیل از حقوق اولیه و ابتدایی یک فرد محسوب می‌شود و عدالت اجتماعی در این عرصه باید محقق شود.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین بیان کرد: در بخش سلامت نیز رشد خوبی در حوزه زنان محقق شده و وضعیت مطلوبی در بهداشت باروری و سلامت جنسی زنان تحقق یافته است.
وی همچنین با اشاره به تعریف دقیق شاخص‌های عمومی و اختصاصی عدالت جنسیتی در معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: این ‌ها سنجه و معیار حرکت ما در تحقق عدالت جنسیتی در کشور است چرا که ما نیازمند سیاست منسجم در این عرصه هستیم.
ابتکار خواستار ارائه و احصای همه آمارها به تفکیک جنسیت زنان و مردان در کشور شد و گفت: در همه آمارها باید وضعیت زنان به تفکیک بیان شود تا شرایط آنها در همه زمینه‌ها، قابل بیان و تحلیل شده و بر اساس آن برنامه‌ریزی شود.
وی همچنین با اشاره به ضرورت جلوگیری از رواج کودک همسری حتی در حد یک مورد بیان کرد: برای این امر قانونی مصوب شده که بر اساس آن ازدواج کودکان زیر 13 سال ممنوع می شود.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، توان‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد در امور خانواده و نیز توان‌افزایی زنان سرپرست خانوار و نیز ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار را از جمله طرح‌های حمایتی برای صیانت از نهاد خانواده در کشور اعلام کرد.
وی اضافه کرد: تحکیم خانواده یکی از جهت گیری‌های اساسی دولت است و بر این اساس در کنار اقدامات برای اعطای وام ازدواج و نیز آموزش‌های قبل و حین ازدواج، طرح گفت‌وگوی ملی خانواده با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران شروع شده است.
ابتکار با اشاره به وجود اختلال ارتباطی در نهاد خانواده در ایران و جهان گفت: مهارت خوب شنیدن، حل و فصل اختلافات و گفت و گوی بین نسلی اگر مورد بی توجهی قرار گیرد، روابط در نهاد خانواده دچار اختلال می شود.
وی تاکید کرد: امروزه به علت تغییر در سبک زندگی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، گفت‌وگو بین اعضای خانواده از دو ساعت قبلی به حدود 20 دقیقه در شبانه‌روز رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield