آریا بانو

آخرين مطالب

چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟ خانواده

چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟
٩٧٧
٠
هنر زندگی/ بچه حرف گوش کن چگونه کودکی است؟ آیا حرف گوش کن بودن کودک به معنای مطیع بودن اوست؟ همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان از آن‌ها حرف شنوی داشته باشند تا در تربیت فرزند خود چالش‌های کم‌تری را تجربه کنند و کودکشان آن‌گونه که آن‌ها می‌خواهند رشد کند و پرورش یابد. گوش ندادن کودکان به حرف‌های والدینشان دلیل‌های زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به محیط تربیتی نادرست، خلق و خوی دشوار کودک و سبک‌های فرزند پروری نامناسب اشاره کرد. در ادامه به راهکارهایی برای داشتن کودک حرف شنو اشاره کرده‌ایم. اگر شما نیز در این زمینه با فرزندتان به مشکل برخورده‌اید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.
لزوم تغییر در نگرش و دیدگاه‌ها
پیش از هر چیز والدین باید بدانند که امروزه دیگر انتظارِ داشتن کودک کاملاً مطیع و فرمان‌بردار در حقیقت انتظاری نابجاست، به علاوه این امر عملاً امکان‌پذیر نیست و اصرار بر انجام آن می‌تواند صدماتی جدی به روابط کودک و والدین در آینده وارد کند. چرا که خاطرات دوران کودکی بخش مهمی از زندگی هر شخصی هستند، این خاطرات در واقع قسمت بزرگی از ضمیر ناخودآگاه فرزند شما را می سازد.
بیگمان هیچ‌کدام از ما نمی خواهیم کودکانی بدون اعتماد به نفس داشته باشیم؛ چرا این‌ کودکان مشکلاتی جدی در خصوص گذران زندگی و آینده خویش خواهند داشت. نوجوان و یا جوانی که دوران کودکی‌اش پر از خاطرات تحکم‌آمیز پدر و مادر خود باشد یقیناً نمی‌تواند ادعا کند دوران کودکی خوبی را پشت سر گذاشته است. افرادی که دوران کودکی مناسبی را سپری نکرده باشند با انواع مشکلات در آینده مواجه خواهند شد. بهترین دلیل برای صحت این ادعا می‌تواند رجوع به دوران کودکی خودتان باشد، بیگمان هیچ‌کدام از شما نمی‌توانید تأثیرات کودکی در شکل دهی نوع زندگی تان را انکار کنید.
چگونه بچه ای حرف گوش کن داشته باشیم
داشتن کودک حرف گوش کن آسانی نیست و خود به خود به وجود نمی‌آید. به‌خصوص در دنیای امروز که بچه‌ها تحت تأثیر عوامل گوناگونی نظیر شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای، دوستان و... قرار دارند. در این شرایط اگر روش‌های تربیتی خود را به روز نکنید نمی‌توانید فرزندتان را آن گونه که می‌خواهید بار بیاورید. در ادامه به چند راهکار برای داشتن کودک حرف گوش کن اشاره ‌کرده‌ایم. اگر این راهکارها برای شما کافی نبود برای دریافت اطلاعات تربیتی بیشتر می‌توانید به مقالات تربیت فرزند و نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین مراجعه کنید.
سبک فرزند پروری قاطعانه داشته باشید
برای اینکه کودکتان از شما حرف‌شنوی داشته باشد، در وهله اول باید تغییراتی در سبک تربیتی و فرزندپروری خود به وجود آورید. والدینی که بیش از حد سخت‌گیر هستند و یا بالعکس با سهلگیری های افراطی کودک خود را بد عادت می‌کنند؛ معمولاً کودکان حرف گوش کنی نخواهند داشت. مهم توانایی شما در رعایت اعتدال برای تربیت فرزندتان است. به جای سخت‌گیری یا سهل گیری زیاد، سعی کنید قاطع باشید. قاطع بودن به این معناست که شما در عین حال که ارتباط عاطفی مناسبی با فرزندتان دارید، خواسته‌ها و انتظاراتتان را نیز معقولانه و با برخورد مناسب با او مطرح می‌کنید و از کودک می‌خواهید که آن‌ها را رعایت کند.
زمان‌های مناسبی را برای پاداش دادن به کودک انتخاب کنید
ممکن است کودک شما به هر دلیلی شروع به لجبازی بکند و اصلاً نخواهد به آنچه که شما می‌گویید گوش دهد. در این زمان احتمال دارد که به دلیل گریه و زاری یا داد و فریادش تسلیم او شوید و هر آنچه می‌خواهد را در اختیار او بگذارید. لازم است بدانید که این نوع رفتار بدون آنکه خودتان آگاه باشید باعث می‌شود که نافرمانی‌های فرزندتان تشدید شود و او در دفعات بعدی با شدت بیشتری به شما واکنش نشان دهد.
در نتیجه بسیار اهمیت دارد که چه زمانی خواسته‌های کودک را برآورده می‌کنید و به او پاداش می‌دهید. برای مثال اگر فرزندتان یک اسباب بازی می‌خواهد اما شما فعلاً قصد خرید آن را ندارید نباید در برابر اصرارهای او و رفتارهای ناسازگارانه‌اش تسلیم شوید. به او بگویید که اگر بچه خوبی باشد و به حرف‌های شما گوش کند در اولین فرصت آن را برای او خواهید خرید. هنگامی که اسباب بازی را در قبال کارهای خوب فرزندتان به او می‌دهید، غیر مستقیم به او می‌آموزید که پاداش‌ها در قبال حرف شنوی و رفتارهای صحیح رخ می‌دهند نه در برابر نافرمانی و ناسازگاری. به این ترتیب نافرمانی و لجبازی در او تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.
به دنبال علت حرف گوش نکردن فرزندتان باشید
هنگامی که کودک به حرف شما گوش نمی‌کند ممکن است بسیار عصبانی شوید و احساس درماندگی کنید. در این شرایط نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه رفتاری باید انجام بدهید. اگر فرزندتان حرف‌شنوی بسیار کمی از شما دارد برای تغییر او باید ریشه این رفتار را پیدا کنید. علاوه بر اینکه نحوه تربیت شما بر او تأثیر می‌گذارد ممکن است که این حرف گوش نکردن‌ها نشانه‌ای از مشکلات روحی کودک باشد.
کودکانی که اضطراب‌های زیادی را تجربه می‌کنند، معمولاً اضطراب و استرس‌ خود را در قالب‌های دیگری از جمله نافرمانی نسبت به والدین نشان می‌دهند. در این شرایط واکنش تند پدر و مادر اضطراب آن‌ها را تشدید کرده و در نتیجه نافرمانی‌ها بیشتر خواهد شد. اگر کودکتان رفتارهای ناسازگارانه خود را مکرراً تکرار می‌کند و واکنش های مناسب شما نیز تأثیر کمی بر او می‌گذارد باید ارزیابی بیشتری از وضعیت روانی او انجام شود. به همین خاطر لازم است که برای اصلاح رفتارهای کودک و ایجاد آرامش بیشتر در او و خودتان به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.
حرف گوش نکردن کودک می‌تواند ناشی از اختلال خاصی باشد؟
در شرایطی که نافرمانی‌های کودک بسیار شدید باشد به طوری که رفتارهای او نسبت به هم سن و سالانش عجیب و غیر نرمال به نظر برسد، احتمال مبتلا بودن کودک به اختلالاتی نظیر اختلال نافرمانی مقابله‌ای، بیش فعالی، اوتیسم و سایر اختلالات رفتاری مطرح می‌شود. اگر شکی در این زمینه دارید بهتر است که هرچه زودتر به یک روانشناس کودک مراجعه کنید. هرچقدر که این اختلالات زودتر تشخیص داده شوند و درمان آن‌ها نیز زودتر شوند، کودک با آسیب‌های کم‌تری مواجه خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

7 درس مهم زندگی که والدین از فرزندان خود می‌آموزند

15 قدم برای پیشگیری و درمان چاقی در کودکان

چطوری تنبلی در زندگی مشترک و کار را کنار بذارم؟

14راهکار برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین‌فردی کودکان

همایش روز ملی ازدواج با حضور کیمیا نوعروس قوی پنجه

وقتی فرزندمان به هدفش نمی‌رسد چه کنیم؟

مهارت هایی که زن و شوهر را عاشق تر می کند!

با ناکامی و شکست کودک چطور برخورد کنیم؟

غفلت عجیب زن‌ و‌ شوهرهای 31 تا 40 ساله!

با کسی که از شما خیلی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است ازدواج نکنید!

8 دلیل برای بغل‌کردن عزیزانتان

والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

چگونه مفهوم «حریم شخصی» را به کودکان آموزش دهیم؟

رفتارهای زنانه‌ای که مردان را دیوانه می‌کند!

بهترین ورزش‌ها برای کودکان در سنین مختلف

چه کنم تا فرزندم به حرفم گوش دهد؟

آیا همسر شما جلوی پیشرفتتان را می‌گیرد؟

راه های تربیت اجتماعی کودکان

چگونه همسرم را درک کنم؟

زندگی مشترک پایدار، با این روش‌ها

خوب و بد ازدواج با تک فرزند

ثبت طلاق در دفاتر محدود می‌شود

ازدواج با دختر بزرگ‌تر؛ آری یا نه؟

معرفی 10 بازی جذاب برای 3 تا 6 ساله‌ها

چقدر برای شریک زندگیمان وقت بگذاریم؟

آیا اشتغال زنان، رضایت از زندگی زناشویی را بیشتر می‌کند؟

حسادت ناسالم در زندگی مشترک چه علائمی دارد؟

راز دیوانه‌وار عاشق ماندن چیست؟

اضطراب انرژی جنسی را می‌کشد

مردان مناسب برای ازدواج

نقش والدین در درگیر شدن نوجوانان در قلدری های اینترنتی

دادهای پدر از ازدواج سفید فرزندش؟!

7 عادت ضدطلاق‌ برای تضمین خوشبختی

دخالت نفر سوم در زندگی مشترک

کودک دبستانی من چقدر بخوابد، کافی است؟

چرا کودک اسباب‌بازی دوستش را برمی‌دارد

زوج درمانی عرصه جنگ و دادگاه خانواده نیست!

چالش مادران برای بیرون بردن کودکان در زمستان!

کار زنان و مردان پرمشغله برای شاد کردن یکدیگر

تغییرات روانی در ماه های بارداری

راهنمای برگزاری جشن عروسی از ابتدا تا انتها

این کار‌ها زندگی مشترک را کسل‌کننده می‌کنند

خانمم استاد است و دانشجویانش زیر پست‌هایش کامنت عاشقانه می‌گذارند!

انواع منفی‌بافی و راهکارهای حل آن در زندگی زناشویی

رابطه صمیمی با همسرتان می‌خواهید؛ این مطلب را بخوانید

زوج‌ها تا جایی که می‌توانند باید مهارت گفت‌وگوی سازنده را بیاموزند

برای ازدواج، سن مناسب مهمه یا تفاهم و شخصیت؟!

چگونه فرزندان را از تهدید آفلان و آنلاین اینترنت برهانیم؟

چه گنجی برای فرزندتان دارید؟

چرا زنان بعد از ازدواج چاق می‌شوند؟