آریا بانو

آخرين مطالب

بازیگران لی‌لی‌پوتی سینما و تلویزیون ایران

بازیگران لی‌لی‌پوتی سینما و تلویزیون ایران
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بازیگران لی‌لی‌پوتی سینما و تلویزیون ایران 5
k ١٥
٦
جام جم / شاید فکر کنید متفاوت باشند، شاید فکر کنید ویژگی‌های آن‌ها منحصر به فرد باشد، ولی اصلا این طور نیست. آن‌ها هم مثل بقیه افراد جامعه هستند، فقط با این تفاوت که قدشان کوتاه‌تر است. مسلما وقتی پای درد دل آن‌ها بنشینید، متوجه می‌شوید این افراد هم توانمندی‌های خودشان را دارند و می‌توانند در هر شغلی به بهترین شکل حاضر شوند. این افراد معتقدند خواستن، توانستن است، اما اعتقاد دارند افراد جامعه هم باید آن‌ها را بپذیرند.
عده‌ای از کوتاه‌قامتان، علاقه‌مند به دنیای بازیگری شدند و در مدیوم‌های تئاتر، سینما و تلویزیون نقش‌هایی را بازی می‌کنند. البته خیلی نقش‌های محوری به آن‌ها سپرده نمی‌شود و بیشتر نقش‌های مکمل پیشنهاد خواهد شد، ولی از آنجا که شور و علاقه زیادی به این عرصه دارند، باعث شده تن به این ماجرا بدهند و نقش‌های مکمل هم بپذیرند.
البته برخی از آن‌ها به نقش‌های مکمل دسته چندم رضایت نمی‌دهند و با اعتماد به نفسی که دارند، موفق شده‌اند نقش‌های کمی بلندتر بگیرند که یکی از این افراد شاخص و قدیمی اسدا... یکتاست که در بیش از 60 فیلم و سریال بازی کرده است که از کار‌های تلویزیونی او می‌توان به «هزاران چشم» و «چاق و لاغر» اشاره کرد. البته کارگردانان هم باید این افراد را دست‌کم نگیرند تا عرصه‌ای فراهم شود تا آن‌ها هم مثل پیتر هایدن دینکلیج بازیگر سریال بازی تاج و تخت که امروز در دنیا به شهرت رسیده است، بتوانند توانمندی‌هایشان را به منصه ظهور برسانند.
همین موارد بهانه‌ای شد تا ما به سراغ این افراد برویم و از آن‌ها بپرسیم چطور علاقه‌مند به دنیای بازیگری شدید؟ چه نقش‌هایی به دلتان مانده که دوست داشتید بازی کنید، اما شرایط آن‌ها برایتان فراهم نشده است؟ در حال حاضر چه کاری در نوبت پخش دارید؟ درآمدتان چقدر است و آیا از همین شغل امورات زندگی را می‌گذرانید؟ از این‌که همیشه نقش‌های تکراری بازی می‌کنید، خسته نشدید؟
اسدا... یکتا: می‌خواهم نقش نابینا را بازی کنم

سال 1343 شاگرد مغازه زرگری بودم تا این‌که یکی از روز‌ها خبر آوردند که عمویم فوت شد، اما صاحبکارم به من اجازه مرخصی نمی‌داد. تا این‌که به بهانه چای آوردن برای صاحبکارم در رفتم. بعد از آن دیگر به آنجا نرفتم، چون علاقه زیادی به تئاتر داشتم. برای تماشای تئاتر به خیابان لاله‌زار می‌رفتم، اما نمی‌توانستم پول بلیت بپردازم و، چون ریزه میزه بودم، یک روز تصمیم گرفتم از لای جمعیت یواشکی برای دیدن تئاتر بروم.
همان‌طور میان جمعیت بودم که آقای عبدی، مسؤول تئاتر پارس مچم را گرفت و بعد از این‌که متوجه شد به تئاتر علاقه زیادی دارم، پذیرفت و اجازه داد برای دیدن تئاتر بروم، اما گفت حتما بعد از تماشای تئاتر پیشش بروم؛ دوباره می‌خواستم فرار کنم و پیشش نروم. تا این‌که آقای عبدی مرا دید و پیشنهاد بازی در تئاتر را داد. راستش خیلی خوشحال شدم. اصلا فکر نمی‌کردم او می‌خواهد من را به بازی دعوت کند و از همان زمان وارد عرصه بازیگری شدم و در سریال‌ها و فیلم‌های زیادی بازی کرده‌ام.
خیلی دلم می‌خواهد نقش دو شخصیت را بازی کنم که هنوز پیشنهاد نشده است؛ یکی نقش نابیناست و دیگری فردی که مشکل ذهنی دارد. در سریال ستایش‌3 بازی کردم که آماده پخش است.
من شغل دیگری به غیر از بازیگری ندارم. مسلما دستمزد‌ها کفاف زندگی را نمی‌دهد. گرچه سینما کمک‌حال است، اما شرایط اقتصادی هم خوب نیست و تورم روز به روز بالاتر می‌رود و همه چیز گران است. من خانه‌ام ورامین است. وقتی بخواهم برای بازی به تهران بیایم، فقط 70 درصد دستمزد روزانه‌ام را برای خرج رفت و آمد باید بدهم. خب خودتان قضاوت کنید چطور باید زندگی‌ام را بچرخانم.
مسلما من هم دلم نمی‌خواهد نقش‌های تکراری بازی کنم. کدام بازیگری دلش می‌خواهد نقش‌های تکراری بازی کند، اما کارگردانان باید پیشنهاد‌های خوب بدهند؛ ضمن این‌که کارگردانان فقط از نام هنرپیشه‌های قدیمی استفاده می‌کنند.
علی ابراهیمی: دوست داشتم در مختارنامه بازی می‌کردم

سال 1376 وارد عرصه بازیگری شدم. یکی از همسایه‌ها به نام رحمان تقی‌پور در برنامه صبح بخیر ایران فعالیت هنری داشت. یک روز او به بچه‌های کوچه پیشنهاد کرده بود می‌خواهد یک فیلم کوتاه از فوتبال بازی کردن آن‌ها بگیرد و در برنامه صبح بخیر ایران پخش کند. راستش وقتی شنیدم این فرصت را برای بچه‌های محل فراهم کرده و به من هیچ پیشنهادی نداده، کمی دلخور شدم و پیش‌اش رفتم و گفتم که چرا چنین پیشنهادی به من نداده است! او هم پاسخ داد که این کلک را به بچه‌های محل زده تا واکنش من را بداند، چون شک و تردید داشت که با من مطرح کند.
من هم بعد از شنیدن این حرف خیلی خوشحال شدم و با کمال میل پذیرفتم. در ابتدا در برنامه عید آمد عید آمد شبکه سه حضور داشتم و بعد هم در برنامه صبح بخیر ایران قطعات نمایشی بازی می‌کردم. در این برنامه نقش ای‌کیوسان را داشتم. البته تا به امروز در سریال‌های زیادی بازی کردم. به عنوان مثال در سریال موج و صخره نقش طلبکار را داشتم یا در سریال افسانه هزارپایان بازی کردم. البته با مسابقه مسیر طلایی به اوج رسیدم و در حال حاضر هم سریال دوقلو‌ها را روی آنتن شبکه دو دارم. اما گاهی آنقدر پیشنهاد‌های دم دستی شده که رویم نمی‌شود درباره‌اش بگویم.
مسلما خیلی دلم می‌خواهد نقش‌های محوری بازی کنم. از خدایم است، اما نقش‌های محوری به ما پیشنهاد نمی‌شود. این در حالی است که من ارشد سینما را می‌خوانم. خیلی دلم می‌خواست در سریال‌های مختارنامه و یوسف پیامبر (ع) بازی می‌کردم، اما پیشنهاد نشد. در حالی که پیتر هایدن دینکلیج جزو کوتاه‌قامتان است که با بازی در سریال‌های مهم همچون تاج و تخت خوش درخشیده است.
من در این مدت بیکار ننشسته‌ام و یک فیلم به نام کابوس ساخته‌ام که مراحل تدوین را سپری می‌کند. داستان این فیلم درباره زندگی یک زوج کوتاه‌قامت است. این فیلم را برای شرکت در جشنواره‌های فیلم ساخته‌ام.
سال 1376 که کارم را شروع کردم به ازای هر روز بازی 5000 تومان دریافت می‌کردم. ولی در حال حاضر روزی 200 هزار تومان. واقعا با این تورم این مبلغ خیلی کم است. در حالی که من با جان و دل بازی می‌کنم و همه انرژی‌ام را برای کار می‌گذارم.
مسلما هیچ بازیگری دوست ندارد نقش تکراری بازی کند. من هم دوست ندارم. با این‌که از شبکه‌های ماهواره‌ای به من پیشنهاد کار‌های طنز شده است، اما قبول نکردم؛ چون دلم می‌خواهد در کشورم باشم و در اینجا بازی کنم. ضمن این که من زندگی سختی هم داشتم و فرزند شهید هستم و در بمباران، پدر و مادر و دو خواهرم را از دست دادم.
مهدی ابراهیمی: دلم می‌خواهد کار‌ جدی انجام بدهم

از سال 72 به واسطه پیشنهاد دوستان وارد این کار شدم و تا امروز هم در سریال‌هایی همچون فکر پلید، زمستانه، لبخند پیروزی و... بازی کردم. همچنین در برنامه‌های کودک مجید قناد هم حضور داشتم. فعالیتم را در این عرصه ادامه داده‌ام.
راستش همیشه نقش‌های کمدی به ما سپرده می‌شود. خیلی دلم می‌خواهد نقش جدی بازی کنم. مطمئن هستم از عهده آن بر می‌آیم.
در حال حاضر در سریالی بازی نکردم، اما در کنار بازیگری موسسه فرهنگی هنری دارم که مدیر عامل آن هستم. در این موسسه اجرای برنامه‌های جشن برای سازمان‌ها را قبول می‌کنیم. خوشبختانه رزقی هم برای بقیه شده است.
من فقط به واسطه بازیگری نمی‌توانم چرخ زندگی‌ام را بچرخانم و در کنار بازیگری و موسسه فرهنگی هنری، رستوران کوتاه‌قامتان را دارم که 95‌درصد پرسنل این رستوران کوتاه‌قامتان هستند.
من هم دوست ندارم نقش‌های تکراری بازی کنم، اما ما مقصر نیستیم کارگردانان و تهیه‌کنندگان نقش‌های تکراری به ما پیشنهاد می‌دهند.
سمندونی که دیگر نیست

یکی از کوتاه‌قامتان با نمکی که امروز کنارمان نیست، رشید اصلانی یا همان سمندون معروف است که بچه‌ها در دهه 70 از او خاطرات زیادی دارند. او در سریال سمندون به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری ناصر هاشمی بازی کرد که حسابی خوش درخشید و توانست دل مخاطبان را ببرد. این بازیگر در زمان بازی در این سریال 65 سال داشت و البته طاس هم بود، اما جلال‌الدین معیریان با گریم، چهره او را بسیار شیرین و دوست داشتنی کرده بود. او چند سال بعد از این محبوبیت بر اثر سکته مغزی دار فانی را وداع گفت.
اصلانی در 17 سالگی به تئاتر دهقان رفت و اغلب در نمایش‌های کمدی بازی کرد سپس فعالیتش را در تئاتر‌های دیگری از جمله فردوسی و جامعه باربد ادامه داد. او در زمینه آکروبات نیز فعال بود. این بازیگر به ورزش زیبایی اندام پرداخت و مطبوعات ورزشی آن روز‌ها به دلیل ویژگی‌های جسمانی‌اش به او لقب «آقا کوچولوی جهان» را دادند.
او همچنین در فیلم‌های تبلیغاتی زیادی بازی کرد، اما فعالیتش در تلویزیون بسیار محدود بود و سریال سمندون باعث شد مدتی نامش بر سر زبان‌ها بیفتد. اصلانی در فیلم‌های سوته دلان، کمال الملک و دلشدگان (علی حاتمی)، ناصرالدین شاه آکتور سینما، هامون (داریوش مهرجویی) و... ظاهر شد و آخرین نقش سینمایی‌اش در عشق طاهر (محمدعلی نجفی، 1378) بود.
امید علیمردانی: با تاکید بنویسید که ما هنرور نیستیم!

راستش من علاقه‌ای به مصاحبه ندارم، ولی دلم می‌خواهد چند جمله‌ای از طرف من بنویسید. این‌که من نسبت به دوستان و همکارانم که وارد عرصه بازیگری شدند، انتقاد دارم، چون هر نقشی را می‌پذیرند و این درست نیست. همیشه از این مساله رنج می‌برم. معتقدم ما هنرور نیستیم. لطفا با تاکید هم این جمله را بنویسید.
حق ماست که نقش‌های خوب بگیریم، چرا باید تن بدهیم و نقش کلفت و نوکر بگیریم؟ شما نگاهی به پیتر هایدن دینکلیج داشته باشید تا ببینید که این بازیگر چه بازی درخشانی در سریال تاج و تخت دارد. می‌دانید دلیلش چیست؟ فقط این که صبوری کرده و تن به هر نقشی نداده است. من هم معمولا صبوری می‌کنم تا نقش‌های کوتاه نگیرم. دلم نمی‌خواهد هنرور باشم.
در سریال ستایش 3 بازی کردم که آماده پخش است. همچنین در سریال دنیای گمشده هم نقش خوبی داشتم که آن هم هنوز از شبکه دو پخش نشده است. در سریال همسرایی هم بازی کردم که آن هم در نوبت پخش است.
من شغل دیگری به غیر از بازیگری ندارم و در کنار بازیگری، دستیار تهیه و دستیار کارگردان هم هستم. از درآمدم هم راضی هستم. خدا را شاکرم که درآمدم بد نیست و می‌توانم زندگی‌ام را بچرخانم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ اینستاپست آزاده نامداری برای دخترش

مسعود فراستی: سلیقه مخاطبان زباله‌پسند شده است

پاسخ تند مجری پایش به سلبریتی هایی که صداوسیما را تهدید کردند!

داریوش مهرجویی: در چنین شرایطی تولد گرفتن معنی ندارد

تیزر جان دار با بازی حامد بهداد و باران کوثری

معرفی چند فیلم برتر سینمای جهان در دهه اخیر

قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟

چهره ها/ عکس پاییزی از پناه و نبات استخری

چهره ها/ هلیا امامی در لباس عروس

«اورست» برنامه‌ای جوانانه برای آشناشدن با واقعیت کشورهای مختلف است

نماینده با شرافتِ مجلس در سریال «پایتخت» کیست؟

«دختران هم می‌میرند» با بازی آشا محرابی در حال فیلمبرداری

چهره ها/ فریبا طالبی و دغدغه امروز زندگیش!

چهره ها/ فریبا نادری از دخترش یارا رونمایی کرد

بهروز افخمی: سینمای کمدی به جای رویا، کابوس ساخته است

دختران صورتی دنبال سکوهای صورتی هستند؛ نه دختران قرمز و آبی!

کنایه لقمه شو به مسئولین و نحوه مدیریت آنها

تیزر نمایش "نقل مکان" منتشر شد

جایزه بهترین فیلم جشنواره سیدنی به ایران رسید

ابراهیم داروغه‌زاده: برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد منتفی است

اکران فیلم تحسین شده «بیست و سه نفر» از چهارشنبه

هادی مرزبان "دکتر نون" را به تالار وحدت می‌‌برد / اجرای نمایش "پرواز عمود..." در تماشاخانه سپند / "اردک زرنگ" و"لانگولیو" در خانه فرهنگ فدک روی صحنه رفتند

«برای ساما» بهترین فیلم جوایز انجمن بین‌المللی مستند «ایدا» شد

«بنیامین» به باشگاه انیمیشن‌های میلیاردی پیوست

زمان برگزاری مراسم «شاهدان شیدایی» اعلام شد

بایگان: جشنواره قصه‌گویی پیوند بچه‌ها با دنیای قصه‌ها را پر رنگ‌تر می‌کند

مشاور رئیس جمهور: درخواست بررسی مجدد موضوع برنامه نود را دارم

چهره ها/ رزیتا غفاری با قیافه دختران 20 ساله

چهره ها/ نیلوفر شهیدی با افکت های عکاسی

عکس صمیمانه بابک جهانبخش با همسرش

سریال «وارش» از امشب روی آنتن شبکه سه می‌رود

چرا فیلم‌های قاچاق شده اخیر بیشتر از جشنواره‌های جهانی به بیرون درز کرده است؟

راهیابی «شبی که ماه کامل شد» به مسابقه جشنواره فیلم فرانسه

«بانوی تاریخ ایران» در شوکرانِ بیست‌وسوم

بازخوانی آرای فارابی در باب موسیقی تنبور خراسانی در فرهنگستان هنر

"شب موسیقی" شبکه چهار با جلال‌الدین محمدیان

جایزه اصلی جشنواره جهانی فیلم پارسی به "هفت و نیم" رسید

نمایشگاه "ورای آن" در گالری ساربان

انتشار تیزر نمایش "پنجره‌ای رو به آسمان"

هم‌اندیشی هیئت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات با مدیرعامل خانه تئاتر

نحوه رزرو بلیت سئانس‌های جشنواره سینما حقیقت تشریح شد

رمز و راز پشت‌ پرده‌ کارگردانان بزرگ سینما در یک کتاب

هشتمین 10 روز با عکاسان حرکت به سمت نمایشگاه کیوریتوریال است / برگزاری اختتامیه هشتمین دوره 10 روز با عکاسان

سریال «موچین» بازیگرانش را شناخت

تهیه‌کننده سینما بازیگر سریال «پایتخت» شد

سهم صدا و سیما از بودجه سال 99 چقدر است؟

چهره ها/ تبریک پردیس احمدیه برای تولد داریوش مهرجویی

فیلمبرداری «دختران هم می‌میرند» در یاسوج ادامه دارد

شماره‌‌‌ 242 "ماهنامه‌‌‌ نمایش" روی پیشخوان

ثبت و نمایش آثار هنرمندان دیروز دستاوردهایی برای فرهنگ و هنر امروز دارد / بازدید معاون امور هنری از نمایشگاه میرزا غلامرضا