آریا بانو

آخرين مطالب

بی توجهی به کودکان منجر به اختلال رفتاری می‌شود روانشناسي

بی توجهی به کودکان منجر به اختلال رفتاری می‌شود
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: متخصص و روانشناس بالینی گفت: کودکانی که مورد غفلت و بی توجهی والدین قرار می گیرند، مستعد ابتلا به اختلال رفتاری موسوم به اختلال سلوک هستند.
ارسیا تقوا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اظهار داشت: اختلال سلوک، مجموعه ای از رفتارهای مستمری است که فرد، حقوق اولیه دیگران یا هنجارها را نقض می کند.
وی افزود: رفتار برخی کودکان که با توجه به روحیات آنان در سنین پایین قابل تعامل ارزیابی نشود و همچنین رفتارهایی که در صورت تحرک و جنب و جوش بیش از حد به رفتار نامناسب موسوم به اختلال کم توجهی ADHD بیانجامد را به عنوان بیش فعال معرفی می کنند اما برخی رفتارها وجود دارد که عمدا بدخواهانه، پرخاشگرانه و خشن به نظر می رسد که فرد دارای این مشخصات را مبتلا به اخلال سلوک می خوانند.
این روانپزشک در تعریف رفتارهای موسوم به اختلال سلوک گفت: رفتار خشن یا پرخاشگرانه، خشونت عمدی با مردم و رفتار بی رحمانه با حیوانات، تخریب اموال دیگران به منظور تفریح، دروغگویی، دزدی، تقلب، نقض حقوق دیگران، غیبت غیرموجه از مدرسه، پیشقدمی در درگیری های فیزیکی، از جمله رفتارهای منتسب به این نوع از اخلال رفتاری است.
روند ابتلا به اختلال سلوک
تقوا ، ویژگی های فردی، عوامل محیطی، اجتماعی و ژنتیکی را از عوامل موثر در ابتلا به اختلال سلوک عنوان کرد و افزود: کودکان دارای خلق و خوی کنترل نشده و کودکان دارای بهره هوشی پایین‌تر از حد متوسط به ویژه در زمینه‌ هوش کلامی که از صحبت کردن یا درک کلام دیگران عاجز هستند، در معرض ابتلا به اختلال سلوک قرار دارند.
وی گفت: در بخش عوامل محیطی فردی که مورد بی‌توجهی و غفلت والدین قرار گرفته و کودک از سوی آنان طرد شده می توان به عوامل مختلفی اشاره کرد. شیوه‌های تربیتی متفاوت، انضباط خشک و خشن، سوء استفاده‌ جسمی یا جنسی از کودک، عدم نظارت بر کار ، خانواده‌ پر جمعیت، تبهکاری والدین، سوء مصرف یا اعتیاد افراد خانواده به مواد، از مواردی است که در ابتلای کودک به اختلال سلوک نقش دارد.
تقوا درباره نقش عوامل اجتماعی در ابتلا به اختلال سلوک اظهار داشت: طرد شدن از سوی همسالان، معاشرت با دوستان بزهکار و زندگی در محل‌های پر از آسیب و خشونت، روند ابتلای کودک به این نوع از اختلال را هموار خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در بخش تاثیر عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی فردی، ابتلای یکی از اعضای خانواده‌ به اختلال سلوک، احتمال انتقال این نوع رفتار را در فرزندان افزایش می دهد. در خانواده‌هایی که والدین معتاد به الکل، مبتلا به اختلالات افسردگی و دوقطبی یا اسکیزوفرنی هستند و نیز والدینی که سابقه‌ اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی دارند، بروز آن در بین اعضای خانواده شایع‌تر است.
تقوا تصریح کرد: در زمینه‌ فیزیولوژیک نیز افراد مبتلا به اختلال سلوک دارای ضربان قلب کندتر، حساسیت پوستی کمتر و رفتارهای واکنشی و ترس‌های کمتر هستند.
سن ابتلا به اختلال سلوک
این متخصص روانشناس بالینی با بیان اینکه نقطه آغازین اختلال سلوک می تواند از سنین پیش دبستانی بروز کند، اظهار داشت: نشانه‌های قابل ملاحظه برای این نوع بیماری معمولا در اواسط کودکی تا اواسط نوجوانی است. ممکن است اختلال سلوک در بزرگسالان تشخیص داده شود، اما نشانه‌های اختلال سلوک معمولا در کودکی یا نوجوانی به وجود می‌آیند و شروع بعد از 16 سالگی، نادر است.
تقوا افزود: روند اختلال سلوک بعد از شروع، متغیر است. در اکثر افراد این اختلال در بزرگسالی برطرف می‌شود. خیلی از افراد مبتلا به اختلال سلوک، به ویژه آنانی که از نوجوانی مبتلا شده‌اند و افرادی که نشانه‌هایی معدود و خفیف دارند، در بزرگسالی به سازگاری اجتماعی و شغلی کافی می‌رسند. اما شروع این اختلال در کودکی، نشانه‌ روند بدتر و خطر بیشتر رفتار تبهکارانه است.
وی گفت: افراد مبتلا به اختلال سلوک در بزرگسالی در معرض خطر اختلالات خلقی، اضطرابی، کنترل تکانه و روان‌پریشی قرار دارند. برخی از آنها نشانه‌های پرخاشگری، تخریب اموال، فریبکاری، تخلف از مقررات از جمله خشونت علیه همکاران، همسر و کودکان را در محل کار و خانه نشان می‌دهند.
لزوم آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان
این روانشناس بالینی گفت: عدم توانایی کنترل خشم، مقوله‌ای است که در اختلال سلوک، اختلال نافرمانی یا در برخی دیگر از مشکلات کودکان و نوجوانان وجود دارد. بنابراین لازم است والدین در این زمینه آگاهی داشته و مهارت‌های لازم برای آموزش این مساله به کودک خود را کسب کنند.
وی اظهارداشت: برای کنترل خشم کودکان و نوجوانان، حدود 40 فعالیت و شیوه مختلف وجود داردکه با استفاده از آنها، اصول مدیریت احساسات و هیجانات به کودک آموزش داده می شود. ماز (بازی عبور از مسیرهای پر پیچ و خم)، بازی با کلمات و پازل‌های حل‌کردنی از جمله فعالیت هایی است که علاوه بر آموزش، جنبه سرگرمی هم دارد و می‌تواند برای کودک و نوجوان جذاب باشد.
تقوا یادآور شد: والدین توجه کنند کودکی که از محبت مادر محروم بوده و از طرفی با دایه‏‌ها و مراقبان متفاوت نگهداری و بزرگ شده، معمولا حساس بوده و حتی ممکن است گوشه‌گیری را ترجیح دهد و کم‌حرف بار بیاید. در این صورت شکل‌گیری و روند اختلال سلوک در این دسته افراد به میزان زیادی مشاهده می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای آهنگ «از تو بله میخواهم» مهدی یغمایی در برنامه دورهمی

«پاییز بهاری‌ست که عاشق شده است» با صدای شاعر شنیدنی شد

نگاهی نقادانه به عملکرد رسانه‌ها در عادی‌سازی کرونا

طغیان دوباره کرونا؛ تعداد مبتلایانِ روزانه در یک قدمی رکورد قبلی

هفت استان کشور در وضعیت هشدار کرونا؛ وضعیت خوزستان همچنان قرمز است

جزییات امتحانات حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان

جاده ای که رانندگی در آن جرات می‌خواهد!

خواص دنیا دوست، عوام بی بصیرت!

پخت عجیب نان با پا و شیوه غیر بهداشتی!

آثار عاق والدین در دنیا و آخرت

محبت را گاه باید از حیوانات آموخت

نبرد دو ساعته تمساح ها در زمین گلف!

مزاحمت بامزه گربه برای پستچی

از شما/کیک سفارشی

از شما/یه کباب مرغ خوش مزه

از شما/روز جمعه جنگل پدری

از شما/ناهار امروزم

چگونه چین و چروک‌های گردن را از بین ببریم؟

این سبزیجات را پخته بخورید

چه دانه‌هایی را باید در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

با نایلون های اضافه وسیله کاربردی و زیبا بسازید

بازتاب چنگ زدن نوزاد

ساخت حسگری برای جداسازی افراد مشکوک به کرونا از افراد سالم

تولید کیت‌های جدید تشخیص سریع کرونا

از احتمال انتقال کرونا توسط راسو تا کشف حقه جدید زنبور

آلودگی هوا ریسک بیماری ام.اس را افزایش می‌دهد

مروری بر نتایج کارآزمایی‌های بالینی که روی 11 بیمار کرونایی انجام شد

هورمون‌ها هم در افزایش فشارخون تأثیر دارند

بازتاب عکس‌های نجومی عکاس ایرانی در نشنال جئوگرافیک

بزرگی سیاره مشتری می‌توانست زندگی را از روی زمین محو کند!

تلاش‌های دانشمند ایرانی برای بررسی پروتون درمانی با همکاری آلمان

تهیه پروتئین از ضایعات هسته پرتقال

پزشک ایرانی موفق به تولید دمنوش ترک دخانیات شد

یافتن گمشدگان در دریا با هوش مصنوعی

پژوهش‌های پژوهشگر بجنوردی در شمار مقالات داغ پایگاه وب آو ساینس

چگونه به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌روند؟

واکسن کرونا تا اواسط مرداد ماه در دسترس قرار می‌گیرد

مشتری‌های لیگ برتری برای ستاره برزیلی صف کشیدند

هزینه‌های گزاف روی دست پرسپولیس

از طارمی درباره علیپور پرسیدند!

واکنش ایسکو به حملات سیاسی به خودش

کاشانی، پیگیر روند آماده‌سازی نارنجی پوشان

حامی جدید فرهاد مجیدی و استقلال از برزیل می آید

آیا واقعاً نیکبخت به خاطر ترس از پرواز به جام‌جهانی نرفت؟

اعترافات/ کارلوس توس

چرا وزارت ورزش سرپرست فدراسیون ورزش روستایی را معرفی نمی‌کند؟

بنا: می‌گویند لیگ را شروع می‌کنیم تا اسپانسر بگیرند

آخرین آمار کرونا در 16 تیم لیگ برتری

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

عزم جزم رضا یزدانی برای کشتی گرفتن