آریا بانو

آخرين مطالب

مهارت زندگی/ تقویت کارهای روزمره برای افزایش بهره‌وری

مهارت زندگی/ تقویت کارهای روزمره برای افزایش بهره‌وری
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
مهارت زندگی/ تقویت کارهای روزمره برای افزایش بهره‌وری
٢٨
٠
یوکن / ما در تلاش برای پربازده‌تر شدن، اپلیکشن‌های جدیدی دانلود می‌کنیم، برنامه‌ی روزانه‌مان را بهینه می‌کنیم، حواس پرتی‌ها را از بین می‌بریم و دیگر چیزهایی که به بهره وری کمک می‌کنند را امتحان می‌کنیم. اما آیا تا به حال به نقشی که عادات روزمره در موفقیت بازی می‌کنند فکر کرده‌اید؟ در ادامه با ما همراه باشید.
عادت‌ها ابزارهای بهره‌وری قدرتمند هستند زیرا می‌توانند زمان و تلاش ما برای سرمایه گذاری در مسئولیت‌های معمول را کاهش دهند.
این امر به ما اجازه می‌دهد توجه بیشتری به فعالیت‌هایی که به زندگی ما معنی بیشتری می‌دهند، اختصاص دهیم.
کتاب قدرت عادات از چالز دوهیگ به عنوان کتابی برای یادگیری علم عادت‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها برای پربازده‌تر شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا با قدرت اراده محدود خود مبارزه کنید
فاکتور شماره یک که ما را برای رسیدن به اهدافمان محدود می‌کند توانایی‌های ما، مشکلات مالی یا شرایط ما نیستد بلکه اراده ما است. اگر شما اراده نامحدود داشته باشید، هیچ یک از چالش‌هایی که با آن روبرو می‌شوید، شما را متوقف نخواهد کرد زیرا شما توانایی غلبه بر آن‌ها را دارید یا راه حلی می‌توانید برای برطرف کردن آن پیدا کنید.
چالش این است که هیچ‌کس قدرت اراده‌ی نامحدود ندارد. مطالعات متعدد، از جمله تعدادی که در کتاب ذکر شده، نشان داده‌اند که قدرت اراده مانند عضله است. هر چه بیشتر از آن شما استفاده کنید، بیشتر فرسوده می‌شود و شما در نهایت به مرحله‌ای خواهید رسید که هیچ انرژی برای ادامه تلاش ندارید. این زمانی است که کارهایی مانند از کار در رفتن برای نشستن جلوی تلویزیون با یک کیسه چیپس انجام می‌دهید.
همچنین مانند یک عضله، شما می‌توانید در طول زمان اراده‌ی خود را تقویت کنید که در مسیر عادت‌ها می‌توانند یک ابزار قدرتمند باشند. ساختن عادت‌ها وابستگی شما به اراده را کاهش می‌دهد، زیرا میزان تصمیماتی که برای موفقیت می‌گیرید را محدود می‌کند. هر چه عادت‌های بیشتری داشته باشید، اراده‌ی بیشتری برای وظایفی که نمی‌توانند به عادت تبدیل شوند مانند حل مشکلات منحصر به فرد ذخیره خواهید کرد.
به تمام وظایفی که می‌توانید روزانه به طور منظم انجام دهید و تنوع بسیار کمی دارند فکر کنید. هنگامی که شما فهرستی دارید، روشی را ایجاد کنید تا هر بار این کارها را به صورت یکسانی انجام دهید، تا تبدیل به عادت شوند. یک نقطه شروع بسیار عالی، روال صبحانه است. هر روز آن را یکسان انجام دهید تا وقت و انرژی خود را برای تصمیم گیری در مورد صبحانه هدر ندهید.
دستور العمل برای ایجاد عادت
تحقیقات انجام شده بر اساس توانایی‌های عادت سازی در بیمارانی که حافظه‌شان را از دست دادند، نشان می‌دهند که مغز ما یک روش ساده و در عین حال قدرتمند برای توسعه عادات دارد. به نظر می‌رسد عادت‌ها خیلی شبیه حافظه عضلانی هستند. هنگامی که یک نشانه از شما می‌خواهد آن‌ها را انجام دهید، مغز / بدن شما با تفکر بسیار اندک آن را انجام می‌دهد.
در اینجا چگونگی شکل دادن عادت‌ها را بیان می‌کنیم:
1. یک نشانه ساده و روزمره را انتخاب کنید
به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک عادت دویدن روزانه را در خود ایجاد کنید، نشانه‌ی آن را کفشی قرار دهید که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید آن را در کنار تخت خود می‌بینید.
2. به خود پاداش بدهید‌.
پاداش شما ممکن است ذاتاً در فعالیتی که انجام‌ می‌دهید وجود داشته باشد. به عنوان مثال، بسیاری از مردم احساس می‌کنند که اندورفینی که از دویدن می‌گیرند خود پاداش است. دیگران از یک پاداش فیزیکی مانند میان وعده سالم و یا کمی آرامش استفاده می‌کنند تا پس از اتمام دویدن چیزی داشته باشند که برای آن هیجان‌زده باشند. صرف‌نظر از این امر، شما نیاز به چیزی دارید که برای تبدیل شدن یک فعالیت به عادت به شما انگیزه دهد.
3. یک برنامه مدیریت بحران ایجاد کنید
عادت‌ها شکننده هستند. یک‌ روز استراحت از انجام آن زمانی که باید آن را انجام‌ دهید می‌تواند به راحتی آن را از بین ببرد. این امر به این معنی است که شما می‌توانید عادت‌های مناسب را برای چند ماه مستقیماً حفظ کنید و سپس یک روز را به انجام کارهای دیگر اختصاص دهید که منجر به غفلت از آن در روزهای پس از آن می‌شود. این‌گونه است که عادت شما شکسته می‌شود.
شما می‌توانید با ایجاد برنامه‌هایی برای مقابله با این اتفاقات که ممکن است باعث از بین رفتن عادت شود، جلوگیری کنید. یک مثال که دوهیگ در کتاب خود از آن استفاده می‌کند شامل گروهی از بیماران جراحی ارتوپدی است. بسیاری از مردم هرگز به طور کامل بهبود نمی‌یابند زیرا نمی‌توانند عادت اعمال احیای فیزیکی خود را نگه دارند. با این حال، گروهی از بیماران که بیشتر از هر گروه‌ دیگری بهبودی یافتند وجود دارند. بعضی از بیماران، بدون آموزش، برنامه‌هایی برای مقابله با لحظات دردناک در جلسات توانبخشی خود ایجاد می‌کنند - همان نقطه که بسیاری دیگر عادت‌هایشان را می‌شکنند. برنامه‌های بیماران اغلب شامل یادآوری پاداش‌هایی که بلافاصله پس از تمرینات توانبخشی خود دریافت می‌کنند می‌شود.
برای حفظ عادات، شما نیاز به ثبات دارید. برنامه ریزی کنید و هر کاری که لازم است تا این‌ ثبات را به دست بیاورید انجام دهید. تحقیقات دوهیگ نشان می‌دهند که بدون توجه به اینکه چقدر قوانین را برای ایجاد عادت‌های جدید دنبال می‌کنید، نمی‌توانید این کار را انجام دهید مگر اینکه باور کنید تغییر امکان پذیر است.
اگر اعتقاد نداشته باشید که عادت‌های شما تغییر می‌کنند، مانع روانشناسی از ایجاد عادات جدید جلوگیری خواهند کرد.
چگونه عادت‌های بد را تغییر دهیم
اغلب برای ایجاد عادت‌های جدید و رسیدن به اهداف خود، شما باید عادت‌های بد را جایگزین کنید. توجه داشته باشید که جایگزینی پایان نیست. پایان دادن عادت‌های بد با تصمیم گیری برای آن بسیار دشوار است زیرا که، اگر چه منطقی است، مغز ما پاداشی که عادت بد با خود به همراه دارد را می‌خواهد. در لحظاتی که قدرت اراده شما کم است، اشتیاق شما برای عادت بد باز‌ می‌گردد.
برای جایگزینی عادت‌های بد باید اشتیاق خود را با محدود کردن دسترسی به انجام آن و جایگزینی پاداش با عملی که پاداش یکسانی دارد، کاهش دهید.
برای ‌مثال، اگر عادت بد شما خوردن غذای ناسالم در هنگام آمدن به خانه پس از کار است، می‌توانید با خوردن یک میان وعده سالم، که همان طعم را دارد این عادت بد را جایگزین کنید.
نقش عادات در پویایی تیم
عادات فقط بر فرد تأثیر نمی‌گذارد. دوهیگ در کتابش توضیح می‌دهد که چگونه در طول زمان، عادت‌ها می‌توانند در سراسر تیم‌ها و حتی کل سازمان‌ها شکل بگیرند. اگر شما یک رهبر هستید، این مهم است که از این امر آگاهی داشته باشید، بنابراین می‌توانید ببینید که عادت‌های رفتار تیم شما چه هستند.
یک مثال قدرتمند که دوهیگ از آن استفاده می‌کند فرهنگ سمی در یک بیمارستان است که در آن روابط بین پرستاران و پزشکان به‌گونه‌ای شکست خورده که پرستاران نام پزشک را بر اساس سختی کار با او با رنگ‌های مختلف روی تخته می‌نوشتند.
پس از اینکه بیمارستان با مطبوعات بد و صدها هزار دلار جریمه پس از یک سری موارد به دلیل بی‌دقتی دکتر رو به رو شد، مقامات برای اصلاح عادات تیم دست به اقدام زدند. این امر شامل ایجاد عادت‌های جدید از طریق چک لیست‌ها و دوربین‌های اضافی و دیگر ابزار برای اطمینان اینکه کارکنان بیمارستان عادات جدید را انجام دهند می‌شد.
در حالی که عادت‌های بد تیم شما ممکن است افراطی نباشند، اما بر میزان بهره وری و عملکرد هر فرد تأثیر می‌گذارد.
هنگامی که بحث تغییر عادت گروهی به میان می‌آید، کلید این است که بر روی عادات سنگین - عادت‌های تک نفره که رفتارهای مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند تمرکز کنید. در مورد وظایفی که تیمتان تلاش می‌کند به علت تنش و یا کمبود ساختار به صورت سازنده تکمیل کنید فکر کنید و عادت‌هایی را که مشکل را برطرف می‌کند و یا کاهش می‌دهد را انتخاب کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کریسمس و سال نو در چین

طرز فکر صفر یا صدی‌ را متوقف کنید!

دبی: دوست یا دشمن طبیعت؟

کارهای هنری روی ناخن

دستگیری مردی که به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

فسیل عجیبی که ثابت می کند مارها در گذشته قدم می زدند!

غذا را تنها با یک دست خرد کنید و بخورید

گربه ای که باعث تاخیر یک ساعته پرواز شد

بازی با ریاضی و اعداد

ایرلاین‌ها چطور مسیرهای جدید پرواز را انتخاب می‌کنند؟

کریسمس و سال نوی در چین

تایم لپسی تماشایی از رشد قارچ

وقت بجا آوردن نماز واجب

تبدیل انسان به روبات!

گوناگون/ استقبال از خرس خاطره انگیز!

پرواز با جارو میلیاردها بیننده را گیج کرد!

تضمین عجیب آیت الله قاضی برای آثار نماز اول وقت

موضوعات جالب و زیبایی که در کشور‌های مختلف تدریس می‌شود

وقتی گربه برای اولین بار کشف می کند که گوش دارد!

ایستگاه سوپ خوری رایگان در دانشگاه‌

برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو

در محضر بزرگان/ اسلام عالم بی دین و جاهل دیندار نمی خواهد

از شوخی هندی‌ها با پیاز تا درخواست برای بوق زدن!

4گوشه دنیا/ مرگ مرموز دسته‌جمعی صدها پرنده در ولز

فنس هایی که مانع فرار کردن گربه هاست!

وحشت عکاس حیات‌وحش از رویارویی غافلگیرانه با پلنگ

حکایت/ طعنه به شوم بودن پادشاه

کیک‌هایی با ظاهری متفاوت

طنز/ بدجوری گیر کردیم آخه تو آمپاس!

سقوط تریلی روی ماشین پلیس !

عواقب تحقیر و سرزنش دیگران

تمرینات نظامی واحد واکنش سریع چین

صندلی پوشیدنی هم ساخته شد

هشدار خطر دنیاطلبی حتی به پیامبر!

تصادف شدید موتور سوار با سواری

انفجار ناگهانی یک رستوران

سقوط وانت به داخل دریاچه به دلیل لغزندگی سطح جاده

نشست ناگهانی و وحشتناک زمین در چین

تلاش ناموفق و خنده دار برای خیس نشدن کفش ها

4گوشه دنیا/ فداکاری خنده‌دار پسر برای گواهینامه گرفتن مادرش

طنز/ من نیز سورپرایزی دارم

کودکان خود را روی پیشخوان فروشگاه ها نگذارید!

شوآف عجیب ثروتمندان چینی برای به رخ کشیدن ثروت خود!

نظر رهبر انقلاب درباره تخت جمشید چه بود؟

افراد موفق چه کار‌هایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

گوناگون/ سرو غذاهای آسیایی در بزرگترین شرکت هواپیمایی آسیا

بر آنچه میبینی در اولین نگاه، قضاوت نکن

طنز/ پیشنهادهایی برای کمک به دولت در نوشتن بودجه

همیشه خلاقیت جواب نمیده

مخملباف به رضا پهلوی: تکرار کودتای 28 مرداد ممنوع!