آریا بانو

آخرين مطالب

چطور مفهوم مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

چطور مفهوم مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - کودک باید با معنای مرگ آشنا شود و با حقیقت مرگ رابطه برقرار کند. صریح باشید و از واژه مرگ یا فوت استفاده کنید. نباید از جملاتی مثل “اکنون وی رفته و دیگر برنمیگردد” یا “او ما را ترک کرد” استفاده کنید.

بچه‌ها در سنین ابتدایی درک درستی از واقعیت، داستان، تاریخ و تخیل ندارند و نمی‌توانند اینها را بخوبی از هم تفکیک کنند. تعریف کردن مرگ به شکلی که گویی شخصیتی انسانی دارد و به دنبال آدم ها می‌آید می‌تواند برای بچه به کابوسی دائمی بدل شود. زمانی بچه می‌پذیرد مادربزرگ پیش فرشته‌هاست، برای این که تخیل وی میتواند همه چیز را در زمان حال با جزئیات بسازد؛ ولی این حادثه زیاد طول نمی‌کشد و بزودی وی به دنبال دلیل خواهد بود. چنانچه پسر چهار ساله‌تان از شما بپرسد: « مادربزرگ، به کجا رفته و من دوباره کی وی را خواهم دید؟» چه جوابی خواهید داد؟ این حالت شما را سردرگم خواهد کرد و به دروغ پناه خواهید برد؟ آنچه باید بدانیم این است که گمراه کردن بچه، وی را از فکر کردن در مورد فرد وفات یافته منصرف نخواهد کرد بلکه سبب می‌شود بچه، دیگر به اطرافیان خود اطمینان نداشته باشد و آن‌ها را اشخاص دروغگویی بداند. بدین ترتیب بهتر است مرگ عزیز خود را از بچه مخفی نکنید و باتوجه به سن و سال بچه و میزان درک و فهم وی، مسأله مرگ را برایش توضیح دهید. بچه در هر سن و در هر موقعیتی که باشد از مرگ اطرافیان خود بسیار آشفته و ناراحت خواهد شد. بدین ترتیب به احوالات وی توجه کافی داشته باشید تا دچار بیماری افسردگی و استرس نشود.
چطور مرگ اطرافیان را به بچه توضیح دهیم؟
به طور کلی باید چند سؤال را جواب دهید تا بتوانید به خوبی و درستی معنای مرگ را به بچه منتقل کنید. این که بچه چند ساله است؟ شخصی که فوت شده چه قدر به بچه نزدیک بوده است؟ و در پایان این که بچه چه قدر با مرگ آشنا شده است؟ اگر جواب این سه سؤال را پیدا کردید میتوانید باتوجه به وضعیت بچه برای وی توضیح دهید، در ادامه میخواهیم شیوه های را برای توصیف مرگ به بچه ها بیان کنیم.
آغاز یک صحبت آن هم با بچه و در خصوص مرگ که به خودی خود با تلخی همراه است قدری دشوار است. باید بدانید که چه چیزی در ذهن وی میگذرد. چنانچه در شرایطی هستید که شخصی از اعضای خانواده از دست رفته می‌توانید با این شکل با وی صحبت را آغاز کنید. “آیا میدانی به چه دلیل امروز مادر ناراحت است؟” یا چنانچه جو خانه به گونه‌ای است که بچه خود تا حدودی متوجه شده سوال کنید “آیا میدانی چه اتفاقی افتاده است؟” ولی اگر تنها هدف معرفی مرگ به بچه مد نظر شماست می‌توانید از عکس و تصویر گذشتگان استفاده کنید و آن ها را به بچه نشان دهید. “آیا میدانی این فرد کیست؟او برادر بزرگتر تو بود که پیش از تو متولد شد و اینک فوت شده است. آیا میدانی به چه کسی مرده میگویند؟”
مرگ را صادقانه توضیح دهید و نه داستانی! قرار نیست برای بچه یک قصه و داستان حماسی تعریف کنید. وی تنها باید با معنای مرگ اشنا شود و باید با حقیقت مرگ رابطه برقرار کند. صریح باشید و از واژه مرگ یا فوت استفاده کنید. نباید از جملاتی مثل “اکنون وی رفته و دیگر برنمیگردد” یا “او ما را ترک کرد” استفاده کنید. مرگ یک اتفاق دردناک است ولی هیچوقت نباید برای بچه به عنوان یک تابو تعریف شود که نباید از آن سخن گفت. یک تعریف ناقص همان طور که ذهن شما را درگیر می‌کند می‌تواند بچه را آشفته کرده و وی را دچار ناراحتی کند و باتوجه به این که او از شما این جملات را شنیده خیال می‌کند سوال دوباره آن و یا پرسیدن از دیگران در خصوص مرگ خطا و اشتباه است.
آیا بچه‌ها از مرگ می‌ترسند؟
این مسأله باز هم به بچه شما بستگی دارد. برخی از آن ها از مرگ می‌ترسند و برخی دیگر نه. چه بسا کودکانی هستند که بخاطر ترس از مردن، دوست ندارند هیچ وقت بزرگ شوند. در واقع، در فکر آن‌ها ترس از بزرگ شدن فقط به این خاطر شکل می گیرد که عاقبت وی هم روزی مانند پدر بزرگ و مادربزرگ پیر میشود و روزی می‌میرد. بهتر است از بچه سؤال کنیم:« چه چیزی تو را می‌ترساند؟»، « به چه دلیل می ترسی؟» و... جواب های وی حتما می‌تواند به ما کمک کند تا علل این نگرانی و راه‌های غلبه بر آن را بشناسیم. امکان دارد کودکان در سنین گوناگون از نوعی اضطراب که به آن« ترس از مرگ» می‌گوییم رنج ببرند که البته این مشکل با حالتی که در بالا توضیح داده شد، متفاوت است.
واکنش‌های کودکانه در قبال مرگ
1. پرخاشگری، ترس و استرس
2. اختلال‌های خواب( کابوس، هراس از خوابیدن)
3. اختلال‌های رفتاری( جویدن ناخن، شب ادراری)
4. حس گناه، بیماری افسردگی و ناراحتی
5. عدم تمرکز
سوگواری بچگانه
روان‌شناسان معتقدند بچه باید به روش خود سوگواری کند. اگر بچه را به مراسم تشییع جنازه نمی برید، اجازه دهید وی هم به طریقی با فرد وفات یافته وداع کند. بخصوص اگر به هم نزدیک بوده‌اند. برای وی شمعی روشن کند یا با آرامش با هم درباره وی حرف بزنید. بگذارید وی هم خاطراتش را مرور و با متوفی وداع کند. خانواده‌هایی که در آن کودکی، مرگ عزیزی را تجربه میکند در زمان سوگواری واکنشی به نام دوره احساسی کوتاه از خود نشان می‌دهند. احساسات کودک در این دوره بصورت جهشی است. با انرژی زیادی آغاز میشود و خیلی زود پایان می‌یابد. این اتفاق دو سه بار در روز یا هفته رخ میدهد یا حتی پس از یک سال با یادآوری آن فرد تکرار می‌شود. نگران نباشید آرام آرام همه چیز عادی می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در نقاط کور تریلی قرار نگیریم!

مدارس 14 شهرستان خوزستان تعطیل شد

زشت‌ترین حلقه ازدواج جهان که اشک عروس را درآورد

زنان کره‌ای هم چادر به سر می کردند

ماجرای آسیب کودک 13 ساله در حادثه تیراندازی

مقایسه آمار مرگ‌ومیر ناشی از آنفلوآنزا در سال های مختلف

یک سوم مردم تهران دچار اختلالات روانی هستند؟

عذرخواهی وزیر راه از تاخیر در افتتاح آزادراه تهران-شمال

آزمون وکالت همچنان جنجال آفرین

آزمون "اسکودا" به کجا رسید؟

دارندگان خودروهای دودزا ببینند

نفسم گرفت از این شهر؛ تعطیلی 6 مرکز استان در پی آلودگی هوا

ببینید بوق ماشین چطور دزدان را فراری می دهد!!

نفس‌های پایتخت به شماره افتاد

رد ادعای زنده بودن خدمه کشتی سانچی

پیدا و پنهان کیک های آلوده

تقدم حرمت یا عشق و محبت؟

کارآفرینی به شرط مادری

قصه ای آموزنده برای کودکان

ویژگی‌های ‎‎مشاوره مؤثر پیش از ازدواج

فروش کیک در مدارس دیلم بوشهر ممنوع شد

سهم کمیته امداد در اشتغالزایی

تصویب یک فوریت طرح تعیین تکلیف معلمان حق‌ التدریس

روایتی هولناک از ناآرامی های اخیر بنزین

مردم زاهدان همچنان در صف!

لحظه دیدنیِ فرود هواپیمای ایرباس بر روی باند فرودگاه

توصیه مهم پلیس فتا درباره استفاده از خدمات بانکی با گوشی

مدارس کدام استان‌ها فردا دوشنبه تعطیل است؟

تزیین کوسن مبل با فویل طلایی

کیک های هندوانه، انار و سیب برای شب یلدا

از "جولان آلاینده‌ها در هوای تهران" تا "ورود نهادهای امنیتی به ماجرای کیک‌های آلوده"

ماجرای کیک‌های قرصی؛ از تکذیب تا تایید

ورود اتباع عراقی به ایران از یک مرز ممنوع شد

رها یافته از دام اعتیادی که صنایع دستی‌اش به اروپا و آمریکا فرستاده می‌شود

مدارس کدام استان‌ها فردا دوشنیه تعطیل است؟

شناسایی 4 کانون احتمالی منشاء بوی بد در تهران

کفشی جذاب و دلبرانه برای جشن تولد دخترخانم ها

دسته گل های پاییزی برای عروس خانم ها

آموزش طراح ناخن به شکل برگ زمستانی

11 سارق زورگیر مسافرنما در چنگ پلیس

کشف بیش از 80 هزار نوع داروی قاچاق در اسلامشهر

در هوای آلوده این توصیه‌ها را جدی بگیرید

ساماندهی حقوق کارکنان دانشگاه پیام نور

مادرانی که فرزندانشان فردا تعطیل هستند به مرخصی می‌روند

وحید رجبلو مسابقه ویلچررانی برگزار می‌کند

آخرین آمار فوتی های آنفلوآنزا در کشور

آلودگی هوا دانشگاه‌های استان تهران را تعطیل کرد

بوی نامطبوع دوباره آمد

بوت های شیک برای مجالس زمستانه

مدل های جدید آستین پفی برای مانتو و پالتو