آریا بانو

آخرين مطالب

با استناد به تحقیقات صورت گرفته اعلام شد

علل مصرف موادمخدر توسط دانش‌آموزان اجتماعي

علل مصرف موادمخدر توسط دانش‌آموزان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدربا اشاره به تحقیقات صورت گرفته در حوزه اعتیاد دانش آموزی و استخراج علل روی آوری این قشر به مصرف مواد گفت: عده‌ای اولین علت مصرف را بی ضرر بودن مواد دانسته اند؛ دومین علت نیز اصرار همسالان ذکر شده بطوریکه افراد برای این که کم نیاورند وارد جمع می‌شدند. سومین علت نیز سرگرمی عنوان شده؛ آنهایی که می‌دانستند مواد مخدر مضر و اعتیاد آور است اما اینطور نمی‌اندیشیدند که با یک بار مصرف معتاد شوند اما باید بگوئیم این مسیری است که راه بازگشت از آن بسیار سخت است.

به گزارش ایسنا، اسکندر مومنی در مراسم امضای تفاهم نامه‌ای بین این ستاد و آموزش و پرورش که امروز با حضور سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش انجام شد، گفت: در 40 سال گذشته در حوزه مقابله با مواد مخدر اقدامات خوبی صورت گرفته است. در حوزه مبارزه، درمان و پیشگیری چند انتظار در جامعه وجود دارد: یک انتظار آن است که مواد مخدر در دسترس نباشد و کسی آن را مصرف نکند؛ این رویکرد نگاه قالبش آن است که تمرکز بر مبارزه باشد، مواد مخدر وارد کشور نشود و در دسترس نباشد تا کسی آن را مصرف نکند.
وی ادامه داد: نگاه دیگر آن است که تلاش کنیم مبتلایان را درمان کنیم تا به جامعه بازگردند. این 2 نگاه در 40 سال گذشته بود و صحیح است، همه نیروهای باید تلاش کنند که با مواد مخدر در همه بخشها مقابله کنند این انتظار درست و به حقی است. نگاه دوم نیز درست است که آسیب دیدگان توانمند شوند و به آغوش جامعه بازگردند.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به نگاه سوم یعنی پیشگیری افزود: به اعتقاد ما در آسیب شناسی که در این 40 سال صورت گرفت در حوزه پیشگیری ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که باید احیاء شود. این انتظار کاملا به حق است که مواد مخدر در دسترس نباشد و کسی آن را مصرف نکند اما آیا کافی هست؟ اگر اقدامات پیشگیرانه صیانت درونی و بازدارندگی درونی ایجاد نشود تنها باید مقابله کنیم و آسیب دیدگان را درمان کنیم؛ به عبارتی معتقدیم که رویکرد غالب و رویکرد برتر باید نگاه پیشگیرانه باشد و ایجاد بازدارندگی درونی که حتی اگر مواد مخدر در دسترس بود کسی به سمت آن نرود.
به گفته مومنی اگر رویکرد درمان مقابله و اقدامات پیشگیرانه با هم به صورت متوازن پیش نروند این یک چرخه معیوب است.
وی با بیان اینکه در کنار کشوری هستیم که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است، افزود: در سال 2001 میلادی تولید مواد مخدر در افغانستان حدود 200 تن بود که در سال 2017 به بیش از 9 هزار تن بر اساس آمار سازمان ملل رسید؛ این به ما اعلام می کند که در کنار اقدامات مقابله‌ای باید اقدامات پیشگیرانه و بازدارندگی درونی را در اولویت قرار دهیم. بر همین اساس برای این که بستری ایجاد شود، طرحی به نام یاری گران زندگی تدوین شد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: این طرح در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رئیس جمهور به تصویب رسید. این طرح بستری است برای اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در جامعه و اولویت این طرح آموزش و پرورش است.
وی تاکید کرد: در این طرح آمده است که همه وزارتخانه‌ها و گروه‌های مرجع در بستری قرار می‌گیرند تا اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کنند اما اولویت اصلی با آموزش و پرورش است .
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه حدود 15 میلیون دانش آموز و معلم در این وزارتخانه عظیم در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: متاسفانه آنهایی که جامعه مارا هدف قرار دادند جامعه هدفشان نوجوانان و جوانان است. باید تلاش کنیم از خانواده بزرگ آموزش و پرورش استفاده کنیم و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم. هر سازمانی که توانست به سهم خود از این دریا بهره ببرد، موفق خواهد بود.
وی با اشاره به بررسی و تحقیقاتی که در حوزه اعتیاد دانش آموزی صورت گرفته گفت: چند علت اصلی برای مصرف مواد مخدر توسط این قشر احصاء شده؛ عده‌ای اولین علت مصرف را بی ضرر بودن مواد دانسته اند؛ دومین علت نیز اصرار همسالان ذکر شده بطوریکه عده دیگر برای این که کم نیاورند وارد جمع می‌شدند و سومین علت نیز سرگرمی عنوان شده؛ آنهایی که می‌دانستند مواد مخدر مضر و اعتیاد آور است اما اینطور نمی‌اندیشیدند که با یک بار مصرف معتاد شوند اما باید بگوئیم این مسیری است که راه بازگشت از آن بسیار سخت است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بنابراین با توجه به یافته‌های این پژوهشها می‌توان در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر با همکاری و کمک آموزش و پرورش و اولیاء و خانواده ها وارد شد و به جامعه دانش‌آموزی آموزش داد که یکبار مصرف مواد می‌تواند انسان را به راه بی بازگشت بیندازد. همچنین با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم قدرت "نه گفتن" را به دانش آموزان آموزش دهیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خون داریم

خوش خبری برای کسانی که می خواهند خودروی خود را گازسوز کنند

ماجرای جنجال کانون وکلا

شما 500 میلیون پیدا کنید، چه می کنید؟

آمار کشف مواد مخدر در کشور از ابتدای سال تا کنون

واکنش دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به خبر حذف زبان انگلیسی

رای مهم دیوان عالی کشور در مورد دیه زن و مرد

ماجرای پاکبانی که کیف حاوی 500 میلیون تومان پول را پیدا کرد

مدل مویی جدید برای عروسی و مجالس مهمانی

مواظب کلاهبرداری به نام رمزهای های دوم بانکی باشید

اقدام تحسین برانگیز آتش‌نشانی

مدارس چند استان فردا تعطیل شد

شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت جهانی می شود؟

عمل جراحی عجیب در بیرجند!

یعنی چی داره در گوشش میگه؟

ادعای آب‌سوز کردن خودروها / پایان مهلت ثبت‌نام در سایت بسته معیشتی

انتقال 6 راس گورخر به پارک ملی سیاه‌کوه اردکان

فداکاری مردم یک روستا در نجات جان سرنشینان خودرو

آخرین آمار رسمی فوتی های آنفلوآنزا در کشور

تکذیب فوت کودک ایلامی بر اثر ابتلا به آنفلو‌آنزا

مدارس استان قم فردا و پس فردا تعطیل شد

این صحنه جان 8 نفر را گرفت

رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان استان خوزستان

آخرین مناجات‌خوانی مرحوم موسوی قهار در حضور رهبرانقلاب

رئیس پلیس فتا: رمز پویا را هرچه زودتر فعال کنید

کودک آزاری چیست و چه عواقبی دارد؟

ورزشکار نابینای کازرونی و پنج سال انتظار پاداش

اعتراض جالب دختر8 ساله در مادرید به تغییرات آب و هوایی!

کلاهبرداران اینترنتی به رمز پویا هم رحم نکردند

بارش باران و برف ادامه دارد

طراحی های فوق العاده ناخن با چند رنگ لاک

به بن‌بست رسیدن سیاست‌ها در زمینه ازدواج

از شورای شهر تا نخست‌وزیری؛ سرگذشت جوانترین نخست‌وزیر جهان

پاسخ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به سوالی در حوزه آموزش عالی

تب آنفلوآنزا خوابید!

جرایم سایبری کشور در چه حوزه ای روی می‌ دهد

ضارب وکیل حامی محیط زیست دستگیر شد

اعتراض جالب زوروی 8 ساله در مادرید به تغییرات آب و هوایی!

پشیمانیِ زنی که تغییر جنسیت داد

جملات عاشقانه که زنان را مجذوب می کند

جادوی دکمه ها در دستان شما

شلغم، معجزه طبیعت در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها

خبر خوش دادستان نظامی برای سربازان غایب

راهکارهای طب سنتی برای درمان آنفلوآنزا

ثبت‌نام 3000 معلول در آزمون استخدامی

اخطاریه هواشناسی درباره آبگرفتگی معابر جنوب کشور

فقط به حرف‌هاش گوش بده، همین!

گلدوزی، هنری که فراموش نمی شود

چند ترفند برای کم پول خرج‌کردن

استارت‌آپ‌ها صنف یا اتاق تشکیل دهند