آریا بانو

آخرين مطالب

برنامه‌‌های شبکه‌های رادیو از قربان تا غدیر فرهنگی هنری

برنامه‌‌های شبکه‌های رادیو از قربان تا غدیر
  بزرگنمايي:

آریا بانو - معاونت صدای رسانه ملی در دهه امامت و ولایت برنامه‌های متنوعی را حول محور اعیاد قربان و غدیر از شبکه‌های مختلف رادیویی تدارک دیده است.


به گزارش هنرآنلاین ، معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه در آستانه فرارسیدن اعیاد بزرگ قربان و غدیر هستیم، گفت: عید قربان، عید بازگشت انسان به مقام تقرّب الهی است که این مقام جز در سایه مبارزه با هواهای نفسانی و در پرتو تهذیب نفس و خودسازی و بهره‌وری از فرصت‌های ناب به دست نمی‌‌آید.
حمید شاه‌آبادی با بیان اینکه عید غدیر، عید ولایت و کاشت بذر ولایت در جان‌ها و نورافشانی خورشید به تمامی انسان‌هاست گفت: شبکه‌های رادیویی همسو با سایر بخش‌های رسانه ملی در راستای ایجاد فضایی شاد و امیدآفرین و تعمیق و گسترش معارف دینی در میان مخاطبان تلاش خواهند کرد و برنامه‌هایی در قالب‌ها و ساختارهای متنوع ارائه خواهند داد.
او ایجاد و تقویت وحدت و وفاق ملی با تبیین نقش و جایگاه ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق فرهنگ و اخلاق علوی و فرهنگ ولایت مداری در سطح جامعه، الگوسازی برای آحاد جامعه به‌ویژه جوانان با معرفی ابعاد شخصیتی امیر مؤمنان حضرت علی (ع)، ایجاد شورونشاط و افزایش امید در جامعه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های معنوی اعیاد قربان و غدیر، تقویت و تحکیم همگرایی و همبستگی در میان مسلمانان و جامعه اسلامی، ارتقاء سطح تعلقات جامعه نسبت به فرهنگ اسلامی، افزایش بصیرت سیاسی و دینی میان آحاد مختلف جامعه اسلامی به‌ویژه جوانان، ترغیب به انس بیشتر با نهج‌البلاغه به‌عنوان راهنمای عمل در زندگی و نیز گسترش فرهنگ انتظار در جامعه با استفاده از واقعه بزرگ غدیر را از اهداف برنامه‌سازی رادیو در دهه امامت و ولایت عنوان کرد.
وی با اشاره اینکه محورهای محتوایی و ملاحظات برنامه‌سازی، متناسب با مأموریت شبکه‌های رادیویی و برای ایجاد انسجام و هماهنگی محتوایی و اثربخشی مؤثر در پرداختن به این مناسبت است تصریح کرد: نقش و جایگاه ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی در تقویت وحدت و وفاق ملی، نقش و جایگاه غدیر در وحدت و بصیرت افزایی امت اسلامی، جایگاه غدیر در ترسیم نظام سیاسی جامعه اسلامی، معرفی و تشریح آئین‌ها و مراسم پرفیض حج، بررسی و تبیین ابعاد سیاسی حج، بررسی و تشریح واقعه غدیر، تبیین مبانی، ویژگی‌ها و شاخصه‌های حکومت اسلامی، بررسی آیات و روایات و سخنان بزرگان دینی در خصوص واقعه غدیر، بررسی و تحلیل خطبه غدیر با استفاده از روایات متقن و محکم شیعه و سنی، تبیین دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص واقعه غدیر، بررسی و تبیین آموزه‌های اخلاقی، اعتقادی، تربیتی و سیاسی در نهج‌البلاغه، تبیین مقام و منزلت زن از دیدگاه حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه، بررسی موضوع خانواده و اصول تربیتی در نهج‌البلاغه، بررسی عبرت‌های واقعه غدیر برای جامعه امروز در برنامه‌های رادیویی این ایام مورد توجه قرار خواهد گرفت.
معاون صدای رسانه ملی همچنین، نقش آموزه‌های دینی و اخلاقی در سلامت و بهداشت روان فردی و اجتماعی، تبیین مقام و منزلت زن از دیدگاه حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه، بررسی موضوع خانواده و اصول تربیتی در نهج‌البلاغه، بررسی سبک زندگی اسلامی با توجه به آموزه‌های نهج‌البلاغه، بررسی شرایط و چگونگی ذبح حیوانات و استفاده سالم از نذورات را از محورهای مهم در برنامه‌سازی‌های این دهه عنوان کرد.
معاون صدای رسانه ملی سپس به تبیین جایگاه غدیر در ترسیم نظام سیاسی جامعه اسلامی پرداخت و گفت: بررسی و تبیین نقش و جایگاه غدیر در وحدت و بصیرت افزایی امت اسلامی، بررسی و تبیین ابعاد سیاسی حج، تبیین فواید همبستگی و پیوستگی با ولایت برای جامعه اسلامی، تبیین اهمیت جایگاه رهبری در اسلام به‌عنوان محور وحدت و وفاق ملی، بررسی و تبیین مردم‌سالاری دینی و تبیین دیدگاه اسلام در خصوص مشارکت سیاسی، تبیین سیره سیاسی و حکومتی حضرت علی (ع)، تبیین حقوق متقابل مردم و حکومت در نهج‌البلاغه، بررسی توسعه سیاسی و چگونگی تحقق آن از دیدگاه نهج‌البلاغه، بررسی اهداف و سیاست‌های حکومت دینی در روابط خارجی با توجه به دیدگاه‌های نهج‌البلاغه، بررسی چرایی جداناپذیر بودن دین از سیاست در تفکر شیعه را از موضوعات مهم تولیدات رادیویی در دهه ولایت و امامت دانست.
در دهه امامت و ولایت معاونت صدای رسانه ملی برنامه‌های متنوعی را حول محور اعیاد قربان و غدیر از شبکه‌های مختلف رادیویی برای استفاده مردم عزیز کشورمان تدارک دیده است که در ساعات مختلف برای علاقه‌مندان پخش خواهد شد که بدین شرح است:
رادیو ایران
"میزبان" در دو برنامه به موضوع تبیین چرایی قربانی کردن در روز عید سعید قربان و نشانه‌های مودت و دوستی حضرت علی (ع) در مؤمنان واقعی می‌پردازد. "مژده رحمت " با موضوع تفسیر و معنای سرور و شادی واقعی در جامعه تفسیر آیه ولایت و بررسی نقش ولایت‌پذیری در رسیدن به جامعه معیار به‌طور زنده پخش می‌شود.
"زمزمه عرفات" در دو برنامه که به‌طور زنده پخش می‌شود، به تفسیر خودسازی و انسان‌شناسی نهفته در فرازهای ارزشمند دعای عرفه می‌پردازد. "ساده مثل صبح" در دو برنامه به‌طور زنده به انعکاس شادی‌ها و جشن‌های مردم در اعیاد سعید قربان و غدیر از طریق پخش گزارش‌های مردمی، خواندن دل نوشته‌ها و... می‌پردازد.
رادیو فرهنگ
"تا انتها " برنامه محیطی با هدف حمایت از بیماران ام.‌اس برای ایجاد فضایی دلنشین در روز ایمان و بندگی (عید قربان) برای مخاطبان پخش می‌شود."شعر شبانه" قرائت غدیریه‌ها و جایگاه آن در شعر فارسی است. "هفت کوچه" با موضوع اعیاد قربان و غدیر در فرهنگ نواحی مردم ایران پخش می‌شود.
رادیو جوان
"در مقام آفتاب" با بررسی مقام و جایگاه حضرت ابراهیم (ع) در آیات و روایات، همچنین بررسی جایگاه واقعی امامان معصوم و برکات ولایت‌پذیری آن‌ها با توجه به خطبه غدیر پخش می‌شود. "دولت عشق "چرایی پذیرش ولایت و امامت در تفکر شیعی است.
"زیردستان بارانیت "برنامه‌ای با نشاط صبحگاهی در اعیاد قربان و غدیر با محوریت فلسفه قربانی کردن و ویژگی‌های افراد مؤمن و متقی با توجه به شاخصه ولایت‌پذیری است."به رنگ عید "که به‌طور زنده در اعیاد قربان و غدیر پخش می‌شود، جنگ صبحگاهی با هدف ایجاد شادی و نشاط و افزایش آگاهی و دانش مخاطبان درباره اعیاد غدیر و قربان است.
رادیو ورزش
"گپ آهنگ" که در 9 برنامه به‌طور زنده پخش می‌شود به بررسی تأثیر کلام حضرت امیر المومنین (ع) در حوزه ورزش، بررسی مفاهیم ولایت‌پذیری و غدیر در آداب و سنن پهلوانی می‌پردازد. "عصرانه"دعوت از افراد هنرمندان و ورزشکاران برای شرکت در مسابقه به مناسبت اعیاد غدیر و قربان است.
رادیو معارف
این شبکه رادیویی در 8 برنامه "نگین ولایت" را با موضوع سیاست و دین دو موضوع جدانشدنی در تفکر شیعی، ولایت فقیه سکان هدایت جامعه اسلامی، بررسی نظرات مطرح در چگونگی اداره جامعه اسلامی با تأکید بر موضوع امامت و ولایت و.... تهیه کرده است.
"عید ولایت " به‌طور زنده با معرفی حضرت علی (ع) به‌عنوان معیار حق و حقیقت و مطرح کردن قرآن و اهل بیت به‌عنوان دو رکن جدانشدنی در تفکر شیعی پخش می‌شود.
"غدیریه "تبیین فضایل حضرت امیر المومنین علی علیه‌السلام بر اساس خطبه غدیر است. ضمن اینکه "سرزمین وحی" به انعکاس برنامه‌های حجاج بیت‌الله الحرام در ایام برگزاری حج ابراهیمی می‌پردازد.
رادیو سلامت
"راه اینجاست " بررسی شخصیت حضرت علی (ع) به‌عنوان انسان کامل است.
رادیو تهران
این شبکه رادیویی در روز عید سعید قربان ویژه‌برنامه "جشن بندگی" و در روز عید سعید غدیر ویژه‌برنامه "تا انتهای هدایت " را به‌طور زنده پخش می‌کند. ضمن اینکه شبکه رادیو تهران جدول پخش برنامه‌های اعیاد قربان و غدیر را با عناوین فوق به مدت 14 و 15 ساعت منعطف کرده است.
رادیو گفتگو
"از عشق تا ایمان" بررسی شخصیت و منش و زندگی حضرت ابراهیم (ع) درآیات و روایات، بررسی جایگاه تسلیم در برابر اوامر الهی در سبک زندگی دینی و ...است.
"فردای بهاری "بررسی کارکردهای وحدت‌آفرین عید قربان است. همچنین در روز عید غدیر ویژه‌برنامه "شیرینی و لبخند" با موضوع عید غدیر و تبیین فلسفه امامت و ولایت- تفسیر و تشریح اصل غدیر و روایات و آیات دراین‌باره پخش می‌شود.
رادیو قرآن
این شبکه رادیویی ویژه‌برنامه "ویژه دهه ولایت" را در 9 برنامه پخش می‌کند. اهمیت غدیر و جایگاه آن در قرآن و روایات، بیان محورهای مهم خطبه غدیر، تبیین ابعاد معنوی و عرفانی عید قربان در قرآن و روایات از بخش‌های این برنامه است. ضمن اینکه در ویژه‌برنامه روز عید قربان آیات الهی و روایات معصومین (ع) پیرامون حضرت ابراهیم (ع) بررسی می‌شود. در ویژه‌برنامه روز عید غدیر مفهوم اکمال دین از منظر آیات و روایات و فضیلت خطبه غدیر بررسی می‌شود.
رادیو اقتصاد
این شبکه رادیویی نیز در ویژه‌برنامه عید غدیربه بررسی جایگاه عید سعید غدیر در جامعه اسلامی و نقش آموزه‌های آن در هدایت جامعه می‌پردازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

"سوگلی" فاتح سی‌ و دومین دوره جوایز فیلم اروپا شد / جایزه بهترین بازیگر مرد برای آنتونیو باندراس

سلبریتی هایی که لکنت زبان داشته اند

چهره ها/ شیراز اتفاقی بازیگران پیشکسوت

چهره ها/ خواهرانه‌های مهراوه و ملیکا شریفی نیا

انتقاد تند به رفتار نوبخت در حاشیه نقد «جوکر»

«مرد بدون سایه» در میز نقد هفت

تئاتر شهر میزبان معلولان شد

چرا علی صادقی فقط در زمینه طنز کار می کند؟

هشدار منتقدین هفت به تماشاگران جوکر

چهره ها/ جان و جهان وحید امیری

چهره ها/ تمام فوق لیسانسه ها در یک قاب

چهره ها/ بهرام رادان در پشت صحنه گربه سیاه

کیانوش عیاری «تازه نفس‌ها»یش را نقد می‌کند

روایت تصویری جشنی که به تراژدی تبدیل شد

چهره ها/ آرامگاه ابدی نصرت کریمی

به انتخاب منتقد «نیویورکر»: «خوک» مانی حقیقی در جمع بهترین‌های سال 2019

چهره ها/ محسن ابراهیم زاده در کنسرت هایش

چهره ها/ کوروش تهامی با تیپ سریال دل

چهره ها/ حسین مهری وقتی کودک بود

«یک کامیون غروب» برخلاف سینمای ما پیش می رود

پخش «لیلا» مهرجویی با کیفیت بالای تصویر از تلویزیون

چهره ها/ تبریک تولد مهنوش صادقی به مهدی هاشمی پس حواشی خبر ازدواجشان!

چهره ها/ تبریک مهدی طارمی به مناسبت به دنیا آمدن فرزند کریم انصاری فرد

چهره ها/ وقتی مجری های تلویزیون جوان و پرانرژی بودند

چهره ها/ بهنوش طباطبایی در نمایی از مری پاپینز

بهاره رهنما و همسرش در تبریز

چهره ها/ تیپ قرمزپوش بازیگر سریال دلدادگان

چهره ها/ مسائلی که روشنک عجمیان در آنها وسواسی است

چهره ها/ آزاده زارعی در کنار افسانه کمالی

چهره ها/ سردار آزمون مثل همیشه حرفه ای

چهره ها/ شبنم قلی خانی در طبیعت پاییزی

خاطره علی ضیا از جرزنی سید جواد هاشمی در بازی والیبال

هستی مهدوی در ماجرای نیم‌روز، رد خون

چی شد که علی صادقی بازیگر شد؟

حسین پاکدل و همسر و دخترش

چهره ها/ یکتا ناصر باز هم با فیلم همسرش به نمایش خانگی می آید

نحوه ثبت نام در فصل دوم «عصر جدید» اعلام شد

چهره ها/ عکس پاییزی دختر نازِ شاهرخ استخری

چهره ها/ سینا مهراد 28 سالگی اش را آغاز می کند

چهره ها/ حامد بهداد و یکتا ناصر در نمایی از دل

کشف یک چاپخانه دارای کتاب قاچاق

پوستر "فراکتال" منتشر شد / نمایش "لباس جدید پادشاه" تمدید شد

قاچاقچیان فیلم‌بین

نظر پژمان بازغی درباره مالیات هنرمندان

حضور نسل جدید در هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران

چهره ها/ یادگاری بهرام رادان از پشت صحنه گربه سیاه

آمریکا سریالی ضد مسیح ساخت

پخش سریال پلیسی با بازی آلن دلون

هزینه ای گزاف فقط برای 29 روز اکران خانه پدری!

بررسی قوانین ممیزی سینما و تئاتر در "گیومه" / "سکوت سفید" تام استوپارد در رادیو نمایش