آریا بانو

آخرين مطالب

شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد/ علاقمندی رادیو نمایش برای حضور در جشنواره تئاترفجر/ گزارش نخستین نشست رسانه‌ای مدیر رادیو نمایش فرهنگی هنری

شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد/ علاقمندی رادیو نمایش برای حضور در جشنواره تئاترفجر/ گزارش نخستین نشست رسانه‌ای مدیر رادیو نمایش
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نخستین نشست رسانه‌ای رادیو نمایش به مناسبت برگزاری سومین جشنواره نمایش‌های کوتاه رادیویی با عنوان "نوایش" با حضور حمیدرضا افتخاری مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش در میدان ارگ برگزار شد.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، در این نشست حمیدرضا افتخاری ضمن قدردانی از زحمات خبرنگاران گفت: مشکلی با نقد شدن در رسانه‌ها نداریم چرا که هر چه از رادیو نمایش در رسانه‌ها نوشته شود به نفع ماست و کمک می‌کند تا مسیر درست و بهتری را در رادیو نمایش دنبال کنیم چراکه در برخی مواقع شاید ندانیم تصمیمی که می‌گیریم درست است یا نه و قطعا نقد سازنده اصحاب رسانه می‌تواند بسیار سازنده باشد.
مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش همچنین درباره تغییرات جدید در رادیو نمایش گفت: از این پس از تهیه‌کنندگان طرح نمایشی دریافت می‌کنیم و آن‌ها با شکل‌گیری تیم‌های نمایشی، این فرایند را پیش می‌برند. پیش از این، نویسنده‌ها طرح‌های‌شان را ارائه می کردند و در نهایت انتخاب می‌شد که چه متنی کار شود اما در حال حاضر تهیه کننده ایده اولیه را با همکاری گروهی که شامل نویسنده، کارگردان و مشاور متن است، آماده و ارائه می‌کند.
وی افزود: از ابتدای مهر 98، شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد در حال کارشناسی بسیاری از موضوعات در زمینه برنامه‌سازی هستیم.
افتخاری ادامه داد: گونه‌های مختلفی داریم که از گونه‌های سنتی نمایش بگیرید تا گونه‌های مدرنی که در دنیای نمایش به آن‌ها پرداخته می‌شود و به تدریج به جدول پخش اضافه می‌شوند، اولویت با این مدل از فرم‌های جدید است و شانس تصویب بیشتری به سایر طرح‌ها داریم که البته ایده و موضوع هم مهم است.
این مقام مسئول درخصوص تولید برنامه‌های طنز برای رادیو نمایش تأکید کرد: ماموریت اصلی اداره کل هنرهای نمایشی، تولید نمایش است؛ پیش از این هم کار طنز تولید شده است اما اکنون قرار است اتفاقات جدیدی رخ دهد که کارشناسی آن از همین حالا آغاز شده است و باید آسیب شناسی شود.
افتخاری درباره برنامه‌هایی که در دو دوره قبل از رادیو نمایش پخش می‌شد ولی پخش آن متوقف شده است گفت: درباره رادیو فیلم در حال بررسی هستیم. باید مزایای برنامه‌های موفقی را که به هر دلیلی تعطیل یا متوقف شده‌اند، بررسی کرد چرا که رادیو نمایش شبکه‌ای جوان است و قدمت زیادی ندارد.
مدیر رادیو نمایش همچنین درباره نمایش‌های فاخری که پیش از این در رادیو نمایش پخش می‌شد بیان کرد: آرشیو رادیو نظم درستی ندارد، موجودی آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده است ولی هنوز قابل استفاده نیست و خود ما باید ساز کاری طراحی کنیم که از زحمات دوستان بهره بگیریم. برخی از کارها فقط یک بار اما برخی آثار چندین بار پخش شده‌اند که به طور کلی در حال بررسی آن‌ها هستیم.
وی در ادامه درباره تولید برنامه‌های غیرنمایشی گفت: رادیونمایش تا حدی عقب‌نشینی داشت که در زمان خود تصمیم درستی بود ولی الان برنامه‌ریزی‌هایی داریم و برنامه‌هایی از ابتدای مهر اضافه خواهند شد. ما اکنون 2 برنامه زنده غیرنمایشی داریم که در حدود 4 ساعت است و به بیش از 10 عنوان و با 10 ساعت برنامه خواهد رسید.
افتخاری همچنین درباره جشنواره نوایش نیز تصریح کرد: رادیو نمایش پیش از این 2 جشنواره در حوزه نمایش‌های کوتاه رادیویی اجرا کرده بود که با نام‌های دیگری برگزار شدند. از آنجایی که شبکه نمایش نیاز به نوعی شوک داشت نوایش را در سومین دوره آن طراحی کردیم و قرار است سالی یک بار یا دوبار آن را برگزار کنیم.
افتخاری اضافه کرد: از 25 تیر دریافت آثار را شروع کردیم. در زیرساخت‌ها مشکلاتی داشتیم با این حال از تغییر سایت آثار را دریافت کردیم که جمع آثار به 486 رسید که با توجه به فرصت کم، این عدد، رقم قابل توجهی است و در این بین 368 اثر به بخش داوری راه پیدا کرد. داوری آثار شروع شده که روز یک‌شنبه، اسامی آن اعلام خواهد شد، در حال حاضر 224 اثر در بخش حرفه‌ای و 144 اثر هم به بخش مردمی راه پیدا کرد و دلیل انتخاب نشدن آن 118 اثر، عدم رعایت زمان و موضوع در جشنواره بود.
مدیر جدید رادیو نمایش همچنین مشارکت استان‌ها را در جشنواره نوایش قابل توجه دانست و افزود: از 20 استان به نوایش اثر رسیده است که بالاترین تعداد به چهار محال و بختیاری و بعد از آن به اصفهان، کرمانشاه، گلستان و سایر استان‌ها اختصاص می‌یابد.
افتخاری درباره عدم حضور رادیو تئاتر در جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: جلسه‌ای با برهانی‌مرند داشتم مبنی بر اینکه چرا رادیو تئاتر در جشنواره تئاتر فجر نیست؟ چون ما به شدت علاقمندیم که بخش رادیو تئاتر در این جشنواره دیده شود؛ خود ما هم برای رادیو تئاتر برنامه‌های زیادی داریم و امیدوارم در جلسات بعدی اتفاقات بهتری رخ دهد.
مدیر رادیو نمایش درباره اینکه چقدر از طریق بخش مردمی جشنواره نوایش کشف استعداد خواهد شد، گفت: بخش مردمی جشنواره نوایش با هدف کشف استعداد طراحی شده است و قرار است برگزیده‌های این آثار در دهه ولایت از رادیو نمایش پخش شود و به نوعی به صورت غیررسمی جذب استعداد خواهیم داشت. همچنین ما اینجا فضایی را هم برای کارهای دانشجویی دیده‌ایم.
وی همچنین درباره همکاری با دیگر شبکه‌ها تاکید کرد: بنای ما در دوره جدید تعامل با شبکه هاست و بنا به نیاز آنها نمایش تولید می‌کنیم. تعامل را با رادیو ورزش شروع کردیم و قرار است با رادیو سلامت، رادیو معارف و دیگر شبکه‌ها هم همکاری کنیم.
افتخاری درباره همکاری با تلویزیون نیز گفت: ممکن است برخی رادیو تئاترها را با تلویزیون تولید کنیم که باید خود شبکه‌ها این درخواست را مطرح کنند که البته باید در این خصوص کارشناسی شود تا به خیال‌انگیزی آثار رادیویی لطمه‌ای وارد نشود.
وی درباره تولید نمایشی کارهای فاخر جهان اظهار کرد: کارهای ارزشمند ادبیات جهان پیش از این به نمایش‌های رادیویی تبدیل شده اند اما دوستان در حال بررسی هستند تا آثاری را که جا مانده‌اند به اثر نمایشی تبدیل کنند.
افتخاری در پایان گفت: برای کیفیت بهتر "قصه شب" در رادیو ایران برنامه‌ریزی کرده‌ایم و قرار است بهتر از گذشته از رادیو نمایش پخش شود. همچنین قرار است، مدیران مراکز استان ها، تولیدات خود را ارسال کنند تا در کنداکتور پخش زمانی را برای پخش آثار آنها در نظر بگیریم.
گفتنی است در پایان این نشست، خبرنگاران از پشت صحنه تمرین نمایش رادیویی "شب تاریک" دیدن کردند و رضا عمرانی کارگردان این اثر، ضمن بازآفرینی صحنه‌ای از نمایش با هنرمندی بازیگران این مجموعه 15 قسمتی، به سوالات خبرنگاران درخصوص نحوه تولید نمایش رادیویی پاسخ داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دادکان: من گودزیلا هستم!

مسی هم در اینستاگرام سیاه‌پوش شد

روزی که آسیایی‌ها مقابل مارادونا تاریخ سازی کردند

هنوز هیچ حکم قطعی علیه پرسپولیس صادر نشده است

تست نهایی هافبک استقلال برای یک اتفاق مهم

پرسپولیس همچنان بهترین تیم ایران و پنجم آسیا

خالق چهار به جفت چهار رسید؛ «فوتبال»، شیرینِ فرهاد نیست

بازیکن سابق استقلال از زندان آزاد شد

دلیل اعتراض نصفه‌ونیمه پرسپولیسی‌ها مشخص شد

رقم قرارداد ملی پوش والیبال با سایپا لو رفت

حمایت اینفانتینو از حرکت اعتراضی بازیکنان بوندس‌لیگا

نساجی با 4 فاکتور در بین برترین‌های لیگ

خدا را شکر خوب و سلامتم

رقابت رحمان رضایی با ستاره فوتبال عراق

نام مهدی طارمی جزو خریدهای جدید تیم فوتبال پورتو پرتغال

طرز تهیه ی کوفته همدانی

سپاهان بدون بدهی به ایرانی و خارجی‌ها

پاسخ‌های خودسرانه فیفا را ناراحت کرد

آخرین تمرینات یوونتوس پیش از آغاز سری‌آ ایتالیا

اولین تمرینات کلی رئال مادرید بعد از دوران قرنطینه

سپاهان امیدوار به بازگشت الغسانی

جهت مصون ماندن از ویروس کرونا؛ ورزشکاران المپیکی برزیل به اروپا اعزام می‌شوند

ادعایی عجیب درباره بارسلونا؛ کاتالان‌ها هم بازیکن کرونایی داشتند!

برگزاری مسابقه جهانی در سال 2020 به نفع کشتی‌گیران است

عضو سابق هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال بازداشت شد!

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

از شما/کیک فنجونی خیس

از شما/حلوا زعفرانی حوسی☺😘

از شما/شام من ابگوشت خوشمزه

از شما/پیتزا برای شام امشب

واکنش جالب اتحادیه فوتبال انگلیس به مرگ فلوید

حرکت جالب کاپیتان رئال مادرید در تمرینات

پورموسوی از تیم ملی جوانان جدا شد

به این دلیل لوکا مودریچ دیگر راهی میلان نمی‌شود

لیورپول جشن قهرمانی خود را با نیوبالانس می‌گیرد

آنقدر هیجان‌زده شده‌ام که نمی‌دانم خواب هستم یا بیدار!

ماده مخدر کریستال را بیشتر بشناسید!

تنوع علائم بالینی در بیماران مبتلا به کووید-19

هماتوم زیر ناخن چیست و چه علایمی دارد

اگر با خوردن خیار و گوجه سردی‌تان می کند این مطلب را بخوانید

روشن کردن شمع در فضا و جاذبه صفر!

سرعت بالا و ناتوانی در کنترل خودرو در معابر شهری!

از اون مهارت هایی که باید چند بار با دقت ببینی!

بلعیده شدن توسط مورچه های آتشین

دیدن اسپری فلفل بهش اثر نمیکنه یه اشک آور هم زدن بهش!

رویداد طراحی منظومه ماهواره‌ای به مرحله پایانی رسید

علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟

شکایت 663 میلیون تومانی دو بازیکن سابق پرسپولیس

استقلال ثابت کرده جسورترین تیم ایران است

کارگزار مالی پرسپولیس وارد کری با یحیی گل‌محمدی شد!