آریا بانو

آخرين مطالب

تاج‌الدین: خانواده محور شدن حمایت‌های اجتماعی می‌تواند مانع افزایش میل به تجرد شود سياسي

تاج‌الدین: خانواده محور شدن حمایت‌های اجتماعی می‌تواند مانع افزایش میل به تجرد شود
  بزرگنمايي:

آریا بانو - یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی صحبت از زنان سرپرست خانوار و حمایت از این جامعه هدف می‌کنیم باید بدانیم کدام گروه از این زنان را و به چه صورت باید تحت حمایت قرار داد.

ناهید تاج‌الدین در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هیئت وزیران اخیراً در جلسه خود، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را مکلف کرد تا در راستای اجرای برنامه ششم توسعه، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه کند. طبق این مصوبه معاونت امور زنان و خانواده موظف است با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه و برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ و بر اجرای آن نظارت کند.
وی افزود: طبق تعریف مرکز آمار ایران، زنان سرپرست خانوار به زنانی گفته می‌شود که بدون حضور منظم و یا حمایت یک مرد بزرگسال، سرپرستی خانوار را بر عهده می‌گیرند و مسئولیت اداره اقتصادی، تصمیم‌گیری‌های عمده و حیاتی خانوار را بر عهده دارند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان بهزیستی نیز زنان سرپرست خانوار را زنانی تعریف می‌کند که عهده‌دار تأمین معاش مادی و معنوی خود و اعضای خانوار هستند، به عبارت دیگر زنان سرپرست خانوار زنانی هستند که به دلایل مختلف از جمله (فوت همسر یا طلاق، مهاجرت، مفقودالاثر بودن، متواری یا زندانی بودن، نکاح منقطع، سربازی، بیماری و از کار افتادگی، اعتیاد و بیکاری) مسئولیت سرپرستی و اداره اقتصادی و تصمیم‌گیری‌های عمده و حیاتی خانواده را بر عهده دارند.
بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار داریم
تاج‌الدین ادامه داد: مشاور امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌گوید در حال حاضر بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار در سراسر کشور وجود دارد و آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که طی 10 سال گذشته تعداد خانواده‌های دارای سرپرست زن نسبت به مردان 58 درصد افزایش داشته که بیشترین دلیل آن البته طلاق بوده است، ضمن آنکه شاهد برخی تغییرات اجتماعی از جمله میل به تجرد نیز بوده‌ایم و در سال‌های اخیر نرخ رشد خانوارهای ما 2.4 درصد و نرخ رشد جمعیتمان 1.24 بوده و این امر افزایش زنان سرپرست خانوار را در پی داشته است.
وی با بیان اینکه وقتی صحبت از زنان سرپرست خانوار می‌کنیم با چند گروه عمده مواجهیم، تصریح کرد: گروه اول خانوارهایی که در آن، مرد به طور دائمی حضور ندارد و زنان به دلیل فوت همسر یا طلاق، بیوه شده‌اند یا دخترانی که ازدواج نکرده و تنها زندگی می‌کنند و سرپرستی خانواده را عهده‌دار می‌شوند. در این گروه سه دسته زن یعنی زنان مطلقه، زنان بیوه و دختران مجرد قرار دارند و هر یک از سه دسته از لحاظ اجتماعی شرایط بسیار حساسی دارند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در مورد زنان مطلقه با توجه به افزایش نرخ طلاق در سال‌های گذشته شاهد جهش‌های آماری بوده‌ایم و تنها در سال 96 شاهد ثبت رکورد طلاق طی پنجاه سال اخیر بودیم و به گواه سازمان ثبت احوال، تعداد ازدواج‌های ثبت ‌شده در سال 96 نسبت به سال1395، حدود 8 درصد کاهش داشته است.
تاج‌الدین گفت: در مقابل تعداد طلاق‌ها بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است و این تعداد زنان مطلقه و به تبع آن تعداد زنان سرپرست خانوار را در این زمینه افزایش می‌دهد، نکته حائز اهمیت آنجاست که 71 درصد زنان مطلقه دارای فرزند هستند و بر اساس آمار 90 درصد این زنان ازدواج مجدد نمی‌کنند و مشکلات معیشتی در این گروه از زنان سرپرست خانوار بسیار شدیدتر از دیگر زنان سرپرست خانوار است .
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد زنان بیوه نیز باید گفت در حال حاضر و به گواه سازمان بهزیستی شش میلیون زن بیوه و یک میلیون مرد جدا شده از همسر در کشور زندگی می‌کنند که از این تعداد بیش از یک‌میلیون و نیم نفر سرپرست خانواده هستند .
وی اظهار کرد: این دسته نیز بسیار به لحاظ معیشتی حائز اهمیت و دارای مشکلات فراوانی هستند و عملاً بیشترین تعداد زنان سرپرست خانوار را نیز همین گروه تشکیل می‌دهند چراکه بر اساس سرشماری سال ٩٥ در کشور در مجموع 21میلیون خانوار در کشور وجود دارد که ٨٨ درصد مردها سرپرست خانوار و ١٢ درصد زنان سرپرست خانوار هستند. از تعداد ١٢ درصد زنان سرپرست خانوار در کشور 7.2 درصد شوهرشان فوت شده و ٢.٢ درصد نیز طلاق گرفته‌اند .
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: دختران مجرد نیز به لحاظ اجتماعی گروه بسیار حائز اهمیتی هستند خصوصاً آنکه بر اساس آخرین سرشماری سال 95، حدود نیمی از جمعیت کشور (49 درصد) را زنان تشکیل می‌دهند که حدود یک چهارم این تعداد یعنی نزدیک به 10 میلیون نفر، دختران جوانی هستند که مجرد بوده و تاکنون ازدواج نکرده‌اند و بخشی از دختران این گروه نیز افرادی هستند که در گروه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرند. این دسته با توجه به تغییرات اجتماعی رو به افزایش خواهد بود و در آینده تعداد زنان سرپرست خانوار از این منظر افزایش خواهد یافت .
تاج‌الدین گفت: گروه دوم زنان سرپرست خانوار مربوط به خانوارهایی است که مرد به طور موقت و به دلیل مهاجرت، مفقودالاثر بودن، متواری یا زندانی بودن، نکاح منقطع، سربازی و... غایب است و زن مجبور به تهیه معاش زندگی خود یا فرزندانش است. این گروه یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌های زنان سرپرست خانوار است و هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی دستخوش آسیب‌های فراوانی است. بر اساس مشاهدات اجتماعی و گزارش‌های مراکز نگهداری زنان خیابانی، نزدیک به یک‌سوم زنان خیابانی همسران زندانیان هستند و بخش بزرگی از این آسیب به دلیل مشکلات معیشتی این گروه است.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: گروه سوم زنان سرپرست خانوار، خانوارهایی هستند که مرد در آن‌ها حضور دارد، اما به دلیل بیکاری، از کارافتادگی و... نقشی در امرار معاش ندارد و زن عملاً مسئولیت زندگی خود و فرزندانش را عهده‌دار می‌شود و این گروه نیز به لحاظ اقتصادی دچار آسیب‌های فراوانی است. خصوصاً آنکه هزینه‌های از کار افتادگی و معلولیت نیز بر سایر هزینه‌های خانوار در این گروه اضافه شده است و عملاً سبد هزینه خانوار در این گروه از تنگنای بیشتری رنج می‌برد .
وی گفت: همان‌طور که در دسته‌بندی بالا مشاهده کردیم وقتی صحبت از زنان سرپرست خانوار و حمایت از این جامعه هدف می‌کنیم باید بدانیم کدام گروه از این زنان را و به چه صورت باید تحت حمایت قرارداد چه آنکه هر یک از این گروه‌ها در میان زنان سرپرست خانوار مقتضای حمایتی خاص خود را دارند .
تاج‌الدین تصریح کرد: برای زنان مطلقه در میان زنان سرپرست خانوار باید قوانین حمایتی خاصی وضع کرد، متأسفانه در میان قوانین ما هیچ قانونی برای حمایت از زنان مطلقه وجود ندارد، خصوصاً آنکه شانس ازدواج این زنان یک‌نهم مردان مطلقه است و شاید بزرگ‌ترین حمایت از آن‌ها همین افزایش شانس ازدواجشان است و تقدیم لایحه حذف نام همسر از شناسنامه زنان مطلقه از سوی دولت شاید در همین جهت بوده است .
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای زنان بیوه نیز به تازگی مسئولان این حوزه، مسئله زنان بیوه را مورد توجه ویژه قرار داده‌اند و این جامعه هدف در دستور کار جلسات شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد دختران مجرد، نیاز به فرهنگ‌سازی و مدیریت تغییرات اجتماعی داریم، خانواده محور شدن حمایت‌های اجتماعی شاید بتواند جلوی افزایش میل به تجرد و نیز افزایش جمعیت این طیف از زنان سرپرست خانوار را بگیرد .
وی گفت: در مورد زنان زندانی باید گفت بیش از 100 هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و تنها 60 هزار خانواده تحت پوشش حمایتی قرار دارند و 40 هزار خانواده دیگر از هیچ حمایتی برخوردار نیستند که این نیازمند حمایت‌های جدی دولت در این زمینه و تقویت انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان است.
تاج‌الدین خاطرنشان کرد: در مورد زنان از کار افتاده نیز در میان زنان سرپرست خانوار، دولت باید با افزایش مستمریِ از کار افتادگان و پوشش‌های بیمه‌ای خاص، حمایت‌ها از این قشر را پررنگ‌تر کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویری از بازدید پادشاه و ملکه اسپانیا از غرفه ایران

گزارشی از دلایل ایرانی‌ها برای مهاجرت به آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر / متقاضیان مهاجرت در سال 1380 درباره خاتمی چگونه فکر می‌کردند؟

روایت مهدی حائری یزدی از بگومگو و قطع رابطه با آیت‌الله کاشانی: به ایشان گفتم «به تمام مقدسات عالم قسم که حقانیت با دکتر مصدق است، با شما نیست»

بلایی دردناک که اشرار و اغتشاشگران بر سر مدافعان وطن آوردند!!

فعالان اقتصادی زن چادری و مانتویی در ملاقات با رهبر انقلاب!

قضیه توزیع اسلحه در کردستان هیچ رابطه‌ای نه با ارتش دارد و نه با شخص من

چرا دو گروگان سیاه‌پوست سفارت آمریکا بعد از چهارده روز آزاد شدند؟ / موسوی خوئینی: احترام خاصی که برای دکتر مارتین لوترکینگ قائلیم موجب این حرکت بوده است

شعری که از نظر حضرت آیت الله خامنه ای تن شاملو را در گور لرزاند!!

برقراری تدریجی اینترنت در استان‌های کشور

زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

بیانیه کاخ سفید در حمایت از آشوب در ایران

جدایی سازمان زندان‌ها از قوه‌قضاییه در مجلس بررسی می‌شود

آخرین وضعیت لایحه جامع اداری و استخدامی کارکنان قوه قضاییه

ترامپ و کیم کارداشیان عاشق هم شدند؟!

عدم اجرای پروتکل الحاقی برگه برنده‌ای برای ایران نیست

آغاز سخنرانی رییس‌جمهور در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

واکنش تند کیهان به لباس لیلی رشیدی در جشنواره بین المللی

عناوین روزنامه‌های امروز چهارشنبه 98/8/22

دکتر مصدق: دادگاه نظامی برای رسیدگی به تقصیر افسران است نه نخست وزیران

از تولد حسن روحانی تا زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب؛ امروز در تاریخ روز مهمی است

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟

دکتر مصدق: آقا چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؟!

ترور مهمی که تلویزیون سانسورش کرد!

تصویر بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حال انجام عمل جراحی چشم!

دستگیری تیم تروریستی در نزدیکی دفتر علم الهدی امام جمعه مشهد!!

اطلاعاتی که خاشقچی در سال 1377 درباره اسامه بن لادن ارائه کرد

توجه به سازمان‌های مردم نهاد، برنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است

14 نکته درباره تعدد زوجات یا چندهمسری از نگاه علی مطهری

معاون رییس جمهوری وارد تبریز شد

عجیب ترین توئیت ترامپ درباره ایران شب گذشته منتشر شد

اولین تصاویر منتشر شده از داخل نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز!

جاماندگان دریافت بسته های حمایتی دولت چه کنند؟!

بشار اسد و خانواده اش در رستورانی در دمشق خبرساز شدند!

لاریجانی: لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان به مجلس ارائه شود

دستور ویژه رئیسی رییس قوه قضائیه درباره احکام پرونده‌ های اخیر!

مشروح محاکمه محمدعلی نجفی | اعتقاد نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد

از قیام بابک خرمدین تا قحطی تبریز بعد از خروج دموکراتها/ آیا آذربایجانی‌ها ترک هستند؟

نظر رهبر درباره چند همسری و تعدد زوجات چیست؟!!

آزادی شبنم نعمت زاده دختر وزیر تا 3 روز آینده!!؟

توضیح علی مطهری نماینده مردم تهران درباره ویدئوی جنجالی اش!!

مقامات بلندپایه ایران اهل کجا هستند؟ | از رهبر انقلاب تا حسن روحانی!

نامه «زرآبادی» به وزریران کشور و اطلاعات برای ورود به برگزاری کارگاه چند همسری

نوبخت: وزیر بهداشت قبلی کم‌ تجربه بود

بررسی تخلفات دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد در مجلس

حمله به کنسولگری ایران در کربلا و تجمع اغتشاشگران در اطراف آن!!

پاسخ رهبر انقلاب به سوال «ازدواج با شخص بی‌نماز»

جعبه‌ سیاه پرونده بابک زنجانی به 20 سال حبس محکوم شد!!

تصویری از دونالد ترامپ که در فضای مجازی جنجال به پا کرد!!

باجناق رضا شاه و سرنوشت عجیب او بعد از پیروزی انقلاب!!

سرکرده جدید داعش کیست؟ | ژنرال بی‌لشکر!!