آریا بانو

آخرين مطالب

مقابله با آدم‌های پرحرف با روش ماهی! روانشناسي

مقابله با آدم‌های پرحرف با روش ماهی!
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
مقابله با آدم‌های پرحرف با روش ماهی!
٥٩٩
٣
خراسان / اگر همکار یا دوست‌تان یک ریز حرف می‌زند و نمی‌دانید که چطور محترمانه صحبتش را قطع کنید، روش‌های جالبی را به شما پیشنهاد می‌دهیم
آیا تا به حال پیش آمده است با فردی گفت‌وگو کنید که یک ریز حرف بزند و حرف بزند و حرف بزند و شما نتوانید متوقف اش کنید؟! حتما دوست ندارید کلام او را قطع کنید و این کار را دور از ادب می‌دانید به خصوص اگر دوست صمیمی یا همکار شما باشد اما اگر واقعا باید مکالمه را پایان دهید، چطور می توانید به این هدف دست یابید؟ خوشبختانه راه‌های ساده‌ای برای مدیریت چنین موقعیت‌هایی وجود دارد که به احتمال زیاد، همه ما با آن‌ها مواجه شده‌ایم، نکاتی را برایتان می‌گوییم که راحت‌تر بتوانید بدون این‌که بی‌ادب جلوه کنید، حرف طرف مقابل را قطع کنید و به کارتان برسید.
روش ماهی
دهان‌تان را مانند ماهی باز کنید!
می‌دانیم که طبیعتا کسی که دهانش را باز می‌کند تا حرف بزند، زمانی هم باید حرفش را تمام کند اما اگر چنین نشد، کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که دهان‌تان را به شکل ماهی باز کنید! وقتی دهان‌تان را باز می‌کنید، نشان می‌دهید که چیزی برای گفتن دارید حتی اگر هنگام حرف زدن فرد مقابل، کلمه‌ای از دهان‌تان خارج نشود، همین حرکت که کمی دهان خود را باز می‌کنید معمولا فرد مقابل را وادار می‌کند، نوبت حرف زدن را به شما واگذار کند. این واگذاری همانا و گفتن این‌که در فرصت دیگری در این باره صحبت خواهیم کرد، همانا!
روش بوک مارک
دست‌تان را حرکت دهید!
شما دست خود را طوری نشان می‌دهید که انگار می‌خواهید چیزی به حرف‌های طرف مقابل‌تان اضافه کنید. حرکت دست شما باید توجه او را به شما جلب کند و همین ژست ساده، نماد توقف یا درخواست انتظار است که طرف مقابل را وادار به مکث می‌کند. روش بوک‌مارک به خصوص اگر همراه با روش ماهی استفاده شود، به خوبی جواب می‌دهد و صحبت طرف مقابل را با وقفه همراه خواهد کرد.
روش شاگرد
اجازه بگیرید!
اگر روش ماهی و بوک‌مارک را به کار بردید و او هنوز در حال حرف زدن است، وقت آن است که سراغ روش بعدی بروید و علامت قوی‌تری به او بدهید. روش شاگرد یعنی این‌که دست‌تان را به شکل اجازه گرفتن، بلند کنید، درست مانند شاگردی که در کلاس درس می‌خواهد چیزی بگوید و برای کسب اجازه از معلم دست خود را بلند می‌کند. دیگر همه می‌دانند فردی که دست خود را به علامت اجازه گرفتن بلند کرده است، می‌خواهد چیزی بگوید. این حرکت، ژستی غیر کلامی و زیرکانه به معنی «ایست» است. با وجود این اگر فردی که با او مکالمه می‌کنید، آن‌قدر متکلم وحده است که توجهی به ژست و علامت‌های شما ندارد، پس باید سراغ روش بعدی بروید.
روش تماس
بازویش را بگیرید!
وقتی واقعا باید صحبت‌های طرف مقابل را پایان دهید و روش‌های گفته شده تا این جای مطلب موثر واقع نشده است، می‌توانید دست یا بازوی او را لمس کنید و به او بگویید حرف‌هایش بسیار خوب بوده است. این کار طرف مقابل را از متکلم وحده بودن خارج می‌کند زیرا اگر به حالت‌های صورت و دست‌تان توجه نکند، مطمئن باشید متوجه لمس کردن‌تان خواهد شد حتی کسانی که گرماگرم صحبت هستند و به ظاهر به هیچ روشی نمی‌توان آن‌ها را متوقف کرد، وقتی لمس می‌شوند برای لحظه‌ای مکث می‌کنند. می‌توانید از همین لحظه‌ سکوت برای خداحافظی کردن استفاده کنید!
روش معلم
دست‌تان را بالا بگیرید
مجبوریم این روش را هم به شما یاد بدهیم! روشی که خیلی تحمیلی و پویاست اما در میان جمع جواب می‌دهد. فرض کنید همه دارند با هم حرف می‌زنند و همهمه‌ای برپاست و شما هم نمی‌خواهید، داد بزنید، پس از روش معلم استفاده کنید. وقتی معلمی را می‌بینیم که دستش را به سمت دانش‌آموزان کلاس بالا می‌گیرد، این ژست یعنی ساکت باشید یا یک لحظه صبر کنید! همه هم ساکت می‌شوند بنابراین اگر می‌خواهید عده‌ای را ساکت کنید، می‌توانید دست خود را بالا ببرید تا توجه همه را به خود جلب کنید. حتما جایی بایستید که بیشتر افراد بتوانند شما را ببینند. در غیر این‌صورت این روش کارایی نخواهد داشت.
پاتک به روش‌های مطرح شده!
ممکن است گاهی خودتان در حال صحبت باشید و احساس کنید که طرف مقابل در حال تلاش برای استفاده از روش‌های مطرح شده در این مطلب برای قطع کردن گفت‌و‌گوست. اولا و اگر به نظرتان صحبت‌های تان مهم نیست، خودتان زودتر دست به کار شوید و دیگران را علاف نکنید! با وجود این اگر صحبت‌تان ضروری است و قرار است با فردی گفت‌وگو کنید که می‌دانید ممکن است میان حرف‌تان بپرد، می‌توانید با گفتن این‌که چه مقدار حرف دارید که به او بزنید، جلوی این کارش را بگیرید. مثلا، اگر سه مورد هست که می‌خواهید درباره آن‌ها حرف بزنید، به طرف مقابل‌تان بگویید؛ می‌خواهید در مورد سه چیز صحبت کنید. به این کار، «پرچم قرمز پیشگیرانه» می‌گویند و باعث می‌شود طرف مقابل‌تان با آگاهی از مدت زمانی که قرار است حرف بزنید، طبق عادتش میان حرف‌های شما نپرد و کلام‌تان را تا انتها قطع نکند.
نکتـه
یادتان باشد این تاکتیک‌ها مرحله‌بندی شده‌اند و به ترتیب شدت، آن‌ها را به شما توصیه کردیم؛ یعنی از روش اول شروع کنید و جلو بروید. شاید مثلا با روش شاگرد جواب بگیرید و لازم نباشد سراغ روش‌های تندتری بروید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 توصیه برای سلامت روانی در استفاده از رسانه‌ها رسانه

چرا برخی از ما چیزى را انتخاب مى‌کنیم که مایه درد و رنج ماست؟!

انگیزه یعنی چه؟| نگاهی به مفهوم انگیزه

رژیم‌های غذایی که تا مرز اختلال روانی پیش می‌رود

آیا شادی مادر باردار با سلامت نوزاد ارتباط دارد؟

آیا شادی مادر بارداری با سلامت نوزاد ارتباط دارد؟

این 4 نوع از اطلاعات گمراه‌کننده را نادیده بگیرید؛ آن‌ها پارازیت هستند!

اخبار بد چه اثری بر روان کودکان دارد؟

اختلالات اضطرابی ریشه ژنتیکی دارند

5 فوبیای جدیدِ بشر

تاکید بر حفظ سلامت روان کودکان در برابر اخبار اضطراب‌آور

تست روانشناسی مهم که هر فردی باید آن را بشناسد

تکنیک های شناخت افراد دورو

چرا پرخاشگر شدیم؟

با کسی که دروغ می‌گوید چگونه برخورد کنیم؟

اگر از تنبل بودن خسته شده‌اید، بخوانید

پیامدهای روانیِ نادیده گرفتن کودکان

کسانی که زیاد فکر می‌کنند؛ بخوانند

سندروم «طولانی بود، نخواندم» چیست؟

تست هوش را حل کنید

نشانه های اضطراب و استرس

خشم کودک را عاقلانه مهار کنیم

چگونه با پرخوری ناشی از استرس مقابله کنیم؟

زبان بدن دختری که دوستت دارد را با این نشانه ها بشناس

چرا من انقدر ناراحتم؟ 9 علت احتمالی که نباید آن را نادیده بگیرید

روانشناسی/ چطور افکار منفی را از خود دور کنیم؟

چطور بدون پشیمانی زندگی کنیم؟

10 راه موفقیت و رشد فردی در زندگی که بسیار موثر هستند

راه‌های سلامت جسم و روان که هر زنی باید بداند

وقتی بیش‌ از حد عذرخواهی می‌کنید...

از لحاظ روانی «بچه» هستید یا «بالغ»!؟

ردپای آلودگی در وارونگی روحی

مصرف نوشیدنی‌های الکلی عامل کاهش یادگیری و زوال حافظه

شخصیت شناسی از روی راه رفتن افراد

نشانه برای اینکه شما زیادی عذرخواهی می‌کنید!

رفتار والدین، شخصیت کودک‌ را می‌سازد

نبود امنیت روانی باعث فروپاشی انسجام اجتماعی می‌شود

چرا نباید به حرف دیگران، زیاد اهمیت دهیم؟

افسرده‌ها شکلات تلخ بخورند

بهانه‌هایی که ذهنتان می‌آورد تا قدم بعدی را برندارید

10 خطای شناختی که منشا احساسات منفی در زندگی زناشویی است

زنان شاد | شادترین زنان متاهلند یا مجرد؟

همه چیز درباره افسردگی بعد از ازدواج!

چطور خودمان را ببخشیــم؟

تست شخصیت‌شناسی از روی نقاشی خانه

طلاق دوستانه؛ عبارتی متناقض/طلاق دوستانه نداریم

10 پیشنهاد برای اینکه خشمتان را کنترل کنید

ترس از ازدواج به خاطر روابط عاطفی فراوان

روزمرگی شغلم، سوهان روح و روانم شده!

انواع مختلف خوشحالی؛ از هیجان تا عشق