آریا بانو

آخرين مطالب

معنی نامزدی یا نام زدن دختر و پسر برای هم چیست ؟ خانواده

معنی نامزدی یا نام زدن دختر و پسر برای هم چیست ؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو-نامزدی دورانی است که بعد از توافق دو نفر برای ازدواج در آینده شروع میشود . قرارداد نامزدی باعث پیدایش یک تعهد اخلاقی، نوعی نسبت خویشاوندی و آثار حقوقی میشود . که البته این معنی در جلسه ی نامزدی با انگشت کردن انگشتر و یا رد و بدل هدیه ها انجام می شود .

معنای عرفی نامزدی آن است که دختر و پسر امادگی خود را برای تشکیل خانواده اعلام کنند و بپذیرند که همسر یکدیگر شوند.« در مواردی که دو فرد تصمیم به بستن پیمانی گرفته اند و در شرایط آن هم با هم کنار آمده اند، گاه به علت موانع خارجی نمی توانند پیمان نهایی را بطور قطع واقع سازند، پس برای این که زمینه را آماده سازند و در آینده هم به وقوع قرارداد مطمئن باشند، در برابر هم تعهد میکنند که آن را در زمان معین و با همان وضعیت مورد توافق، منعقد سازند.این پیمان مقدماتی را،« وعده قرارداد یا پیش قراردادی و گاه قولنامه» می نامند. همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد، در ازدواج رایج است که مرد به خواستگاری زن میرود و بعد از گفت و گو در مورد زندگی آینده و سازش هر دو خانواده، عاقبت زن و مرد نامزد میشوند . اما نامزدی با تنظیم سند انجام نمی شود و در واقع نوعی قرارداد است، قراردادی که رسمیت قوانینی و حقوقی ندارد. بدین ترتیب نامزدی در قانون، وعده و قرار ازدواج است که بین دو نفر به خاطر ازدواج در آینده بسته میشود . این مسئله در حالیست که صیغه عقدی منعقد نشده است.به هر حال نامزدی معنای قانونی خود را در هیچکدام از این موارد پیدا نمی کند و همانطور که اشاره شد از نظر قانون نامزدی وعده ی ازدواج بدون انعقاد عقد میباشد.


معنای عرفی نامزدی, معنی نامزدی, جشن نامزدی

دوران نامزدیجشن نامزدی

جشن نامزدی جشنی است که بعد از نامزد شدن برای اعلام نامزدی و اشنا شدن با بستگان یکدیگر برپا میشود . معمولاً دو یا سه ماه یا 5 یا 6 ماه پس از بله برون یا همان عقد خصوصی مبادرت به برگزاری جشن نامزدی میکنند امروزه برخی از خانواده ها متمایل هستند که پیوند دختر و پسرشان را با برگزاری جشن نامزدی به صورت رسمی تری اعلام کنند. جشن نامزدی میتواند از یک مهمانی خانوادگی خصوصی و کوچک تا یک مراسم باشکوه و باشکوه و با حضور تعداد زیادی مهمان برپا شود. این جشن در ایران در سالهای گذشته شایع شده حتی برای این مراسم کارت دعوت هم چاپ میشود .در یونان کهن، جشن نامزدی مثل یک معامله تجاری بود. بدین صورت که یک قرارداد شفاهی بین داماد و پدر عروس صورت می گرفت و حتی در این مراسم عروس خانم حضور نداشت.در وضعیت امروزی، برگزاری مجلس های نامزدی بصورت یک مهمانی و برای صحبت در مورد آینده ازدواج زوجین است. در یک جشن نامزدی امروزی می بایست به عواملی مانند:تعیین بودجه مراسم، مکان برگزاری مراسم، تهیه فهرست مهمانان، تهیه فهرست تشریفات و بسیاری مراسم های دیگر پرداخت. معولاً در مراسم های نامزدی کادو برای عروس خانم به وسیله خانواده داماد تهیه میشود و مهم ترین کادو که علامت پایداری و تعهد زوجین است، حلقه نامزدی است.لازم است دو مطلب مورد توجه قرار گیرد:

نخست آنکه قرار ازدواج زن و مرد به معنای محرمیت شرعی و قانونی نیست.دوم آنکه دو طرف در زمان نامزدی و تا زمانیکه صیغه ی نکاح جاری نشده است، همچنان به یکدیگر نامحرم هستند و رابطه آنان تحت این عنوان که قرار است بزودی با عقد نکاح به ازدواج هم درآیندهبه هیچ وجه شرعی و حتی قانونی نیست، مضافاً این که این دو هنوز زن و شوهر نیستند اگرچه که نامزدی آنان منتهی به ازدواج شود.


معنای عرفی نامزدی, معنی نامزدی, جشن نامزدی

مدت زمان نامزدیمدت زمان نامزدی

نمی توان فاصله زمانی معینی را برای مدت نامزدی مشخص کرده، بلکه این مدت بستگی به شرایط و موقعیت دختر و پسر و شرایط خانوادگی و اجتماعی آن ها دارد. در این زمان دختر و پسر باید به انس و الفت و شناخت و تفاهم رسیده و حس کنند که دیگر امادگی لازم را برای زندگی مشترک دارند، برای این که زندگی همراه با بعضی مشکلات و وظایف مخصوصِ خود است.بنابراین کوتاه و یا طولانی مدت بودن این زمان به وضعیت و نیاز دو طرف و خانواده برمیگردد ، در صورتی که شرایط ویژه ای مثل ادامه تحصیلات و طی کردن سربازی و موردهای دیگر... وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده هایشان امادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند، در حدود 6ـ9 ماه زمان مناسبی برای این دوران میباشد . پس نباید بسیار عجله کرد که دو طرف فرصت کافی روحی و روانی را نداشته و یا بسیار طولانی نمود که دچار خستگی و دلزدگی شده و آثار نامطلوبی بر زندگی آنها گذارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield